Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Kobiety za kulisami historii Dziedzina: Kobieta Autor: Sigrid Maria Grössing Tłumacz: Barbara i Daniel Lulińscy Seria: Najsłynniejsze Afery Świata Miejsce i rok wydania: Warszawa 2002 Wydawca: Dom Wydawniczy Bellona Liczba stron: 275 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-11-09591-4 Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 26,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Co łączy Teodorę, cesarzową Bizancjum, żyjącą kilkaset lat temu w ówczesnym Rzymie Wschodu, i księżnę Dianę, której śmierć wszyscy jeszcze pamiętamy? Józefinę de Beauharnais, piękną pierwszą żonę wielkiego Napoleona z powszechnie podziwianą First Lady Stanów Zjednoczonych, Jacqueline Kennedy, która, podobnie jak jej mąż, jeszcze za życia stała się legendą? Co łączy „czerwoną arcyksiężnę”, jedyną córkę następcy tronu Rudolfa, z uwielbianą Evitą Peron, małżonką prezydenta Argentyny?
Tych sześć kobiet przeszło do historii nie tylko za sprawą wielkich czynów lub jako żony sławnych mężów, lecz również dlatego, że ich postacie nie są jednoznaczne. Kobiety te miały niejedno oblicze; trudno je zdefiniować, ponieważ zmieniały się zależnie od punktu widzenia. Nie kryły się w cieniu, lecz stały za kulisami historii.
Wszystkie miały spory wpływ na czasy, w których żyły: Teodora, jako żona cesarza Justyniana, szczególnie dbała o dobre obyczaje oraz moralność kobiet i dziewcząt; ona, która w latach swej burzliwej młodości na pewno nawet nie znała tych pojęć; Józefina de Beauharnais starała się połączyć ideały Rewolucji Francuskiej z ideami nowo utworzonego cesarstwa; Jackie Kennedy dzięki swojemu dobremu smakowi wpłynęła na styl życia i modę swoich czasów, jednak z powodu małżeństwa z niezbyt atrakcyjnym, ale ogromnie bogatym Aristotelisem Onasisem z dnia na dzień straciła popularność; Elżbieta Petznek, arcyksiężna z dynastii habsbursko-lotaryńskiej, udowodniła, że powiązanie arystokratycznego pochodzenia z socjaldemokratycznymi poglądami jest możliwe - choć w znacznym stopniu tylko w teorii; Evita Peron stała się postacią kultową, a gdyby tylko ją lekko naruszyć, pozłotka spadłaby z niej bez trudu; lady Di dzięki swej nieśmiałości i urodzie mogła być pewna, że znajdzie poklask wśród czytelników pism ilustrowanych na całym świecie, niezależnie do tego, czy głaskała po główkach chore dzieci, czy jako uczestniczka ekskluzywnych imprez wiodła
żywot milionerki. Wybaczano jej wszystko, ponieważ chciano się z nią identyfikować. Uwielbienie tłumów doprowadziło ją w końcu do śmierci.
Niezależnie od tego, jak patrzeć na życie i działalność tych sześciu kobiet, trudno będzie wydać o nich jednoznaczną opinię, decyduje bowiem to, pod jakim kątem się na nie patrzy.
Sigrid Maria GrössingPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2006-05-07 - Magda Większch zarzutów co do książki nie mam,oprócz
tłumaczenie ,które pozotawia wiele do życzenia.