Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Niezwykłe oświecenie profesora Caritata Dziedzina: Doktryny, ideologie, dzieje idei Autor: Steven Lukes Tłumacz: Ludwik Stawowy Miejsce i rok wydania: Warszawa 2003 Wydawca: MUZA SA Liczba stron: 300 Wymiary: 12x19 cm ISBN: 83-7319-228-X Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 28,90 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Książka Stevena Lukesa (ur. 1941 r.), angielskiego socjologa, profesora etyki na uniwersytecie w Sienie, jest oryginalną prezentacją głównych współczesnych kierunków filozofii politycznej. Autor wzorował się na „Kandydzie” Woltera i „Przygodach Guliwera Swifta”. Napisał uroczy traktacik, osiemnastowieczny z ducha, ale osadzony w realiach naszej ciekawej współczesności; niektórzy recenzenci porównują tę pełną finezji i humoru książkę do „Świata Zofii” Gaardera.
Bohater książki, profesor Nicholas Caritat, znawca Oświecenia, zostaje pewnego dnia wywleczony ze swojego gabinetu przez żołdactwo rządzące państwem, w którym mieszka - Militarią. Zostaje oskarżony o propagowanie optymizmu, zakazanego pod rządami junty wojskowej. Z pomocą partyzantów z organizacji Widzialna Ręka ucieka z więzienia i udaje się na poszukiwanie „najlepszego z możliwych światów”, kraju o systemie rządów, który dawałby podstawy do optymizmu. Odwiedza kolejno państwa, w których główne doktryny filozofii politycznej doprowadzono do absurdalnej skrajności: Utylitarię, Komunitarię i Libertarię...
Książka została przetłumaczona m. in. na niemiecki, hiszpański, portugalski i języki skandynawskie. Na wielu europejskich uczelniach jest zalecana jako lektura na wydziałach nauk społecznych.Podziel się swoją opinią o tej książce..