Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Homoseksualizm grecki Dziedzina: Homoseksualizm Autor: Kenneth Dover Tłumacz: Janusz Margański Miejsce i rok wydania: Kraków 2004 Wydawca: Homini Liczba stron: 366 Wymiary: 16x23 cm ISBN: 8389598256 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 35,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Homoseksualizm grecki” Kennetha J. Dovera to kompletna naukowa monografia zjawiska społecznego stanowiącego ważny, a często lekceważony lub wstydliwie pomijany element kultury antycznej. Analiza znaczenia, rzeczywistej postaci oraz sposobu funkcjonowania homoseksualizmu i pederastii w greckiej polis została przeprowadzona w oparciu o wszelkie dostępne świadectwa — malarstwo wazowe, poezję archaiczną i klasyczną, dialogi Platona, mowy sądowe czy komedie Arystofanesa. Ogląd szerokiego kontekstu kulturowego pozwala na przedstawienie wszystkich możliwych odcieni zjawiska – od subtelnych rozróżnień emocji i postaw po aspekt czysto fizyczny; od wizji miłości wyidealizowanej, poprzez model związku homoseksualnego jako konwencjonalnej w gruncie rzeczy relacji zapewniającej obu stronom określone korzyści, aż do zachowań mających charakter prostytucji. W podejściu do kontrowersyjnego bądź co bądź tematu książka reprezentuje stanowisko dalekie od ideologicznego – jest po prostu ze wszech miar kompetentnym wykładem, ukazując przedmiot badań w sposób nie naznaczony uprzedzeniami.
Autorem monografii jest prof. Kenneth James Dover, wybitny oksfordzki filolog klasyczny o ogromnych osiągnięciach jako wydawca, komentator i krytyk literacki. Jego badania wiodą od zagadnień ściśle lingwistycznych, poprzez studia na temat tekstów Arystofanesa, Platona, Teokryta i Tukidydesa, po nowatorskie i wnikliwe publikacje dotyczące kultury, etyki i zachowań społecznych starożytnych Greków (Greek Popular Morality in the Time of Plato and Aristotle — 1975, Greek Homosexuality — 1978, The Greeks and Their Legacy — 1989).
Do jakiego stopnia i w jakiej formie homoseksualizm był aprobowany przez starożytnych Greków? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie Kenneth Dover, wybitny filolog klasyczny, zbadał wszelkiego typu dostępne świadectwa — malarstwo wazowe, poezję archaiczną i klasyczną, dialogi Platona, mowy sądowe, komedie Arystofanesa – i doszedł do prowokujących wniosków. Tematyka książki uwzględnia również homoseksualizm kobiecy.
Dzieło przełomowe... Nie sposób przecenić ważności książki Dovera. Z filologiczną błyskotliwością i naukowym obiektywizmem przedstawia on fakty, których nie można dłużej ignorować. To duży krok w stronę zrozumienia złożonej natury Greków, których uważamy za ojców naszej kultury. To także krok ku zrozumieniu ludzkiej natury w ogóle.
Erich Segal, “New York Times Book Review”
Kenneth Dover prezentuje rozprawę o niepodważalnym autorytecie. Jest filologiem wysokiej klasy o ogromnych osiągnięciach jako wydawca, komentator i krytyk literacki... Przedmiot jego rozważań należał do tych, które trzeba było wyciągnąć na światło dzienne. Możemy być wdzięczni, że dokonał tego wybitny uczony, który podchodzi do przedmiotu swoich badań nieobarczony uprzedzeniami.
Bernard Knox, „New York Review of Books”
Monografia Dovera daje nam – nareszcie! – pozbawiony „upiększeń” wgląd w problem ateńskiego homoseksualizmu. Stanowi ona obecnie podstawowe dzieło opisujące to zagadnienie.
John Scarborough, “American Historical Review”
Na zajęciach z kultury greckiej dawni nauczyciele mieli zwyczaj przemykać pobieżnie nad właściwą naturą związków łączących mężczyzn i chłopców w starożytnych Atenach... W tym specjalistycznym, szczerym i przewrotnym studium wszystko przedstawione jest jasno – kto, co, gdzie, dlaczego i jak.
„Washington Post”Podziel się swoją opinią o tej książce..