Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… Agnieszka - ewolucja gwiazd 1 na 1 Bardzo ciekawy artykuł napisany zrozumiałym jezykiem.Bardzo przyjemnie sie czyta a przy tym mozna wiele przyswoić.
Autor: Agnieszka Dodano: 16-02-2005
Reklama
Ewelina - respect 1 na 1 bardzo fajny artykuł. Wciągający i co najwazniejsze przyswajalny. wszystko co byc powinno zostalo zawarte.
Autor: Ewelina Dodano: 28-05-2006
Vytautas - gwiazdy kwarkowe Gwiazdy neutronowe można by nazwać gigantycznymi jądrami; ich gęstości są zbliżone do gęstości jąder atomowych. Podobno niedawno (lato 2008) dokonano obserwacji, które zdają się świadczyć o istnieniu gwiazd o gęstości pomiędzy gwiazdami neutronowymi, a czarnymi dziurami. Wydają się one być zbudowane tak jak cząstki elementarne -- z kwarków i gluonów. Są to (jeśli są) gwiazdy kwarkowe.
Maciek - Gorzej niż u Agnieszki. Ludzie!!! Można mylić Kelwiny ze stopniami Kelvina (artykuł Agnieszki - bo to może wina nauczyciela od fizyki, albo choroba uniemożliwiła wysłuchanie wykładu "w tym temacie"), ale z profesora Wolszczana robić jakiegoś WOLFSZCZANA? Gdzie "Racjonalista" ma korektorów? Czy ktoś to czyta przed zamieszczeniem na stronie? Jeśli tak to KTO i po jakiej szkole (chyba po WUML-u - starsi racjonaliści kumają).
Autor: Maciek Dodano: 14-03-2010
edward.t Rzeczywiście fajny artykuł, przedstawia przystępnie współczesną wiedzę o gwiazdach. Niestety w większości mija się z rzeczywistością, gdyż ta wiedza jest oparta na błędnym założeniu, jakoby grawitacja i ciśnienie grawitacyjne największe były w środku gwiazd. Tymczasem jest tam pusta przestrzeń, przyciąganie grawitacyjne i ciśnienie są zerowe. Na centrum kuli działają siły przyciągania ze wszystkich stron i wzajemnie się równoważą. Sondy kosmiczne wykazały, że grawitacja Ziemi jest największa nad górami, więc nie zmniejsza się w miarę oddalania się od centrum. Stwierdzono także, iż w jaskiniach przyspieszenie grawitacyjne jest mniejsze, niż na powierzchni nad nimi. Żaden gaz nie jest w stanie skupić się w gwiazdę i utrzymać w takim stanie, słońce m. in. jest z materii stałej od wewnątrz i ciekłej od zewnątrz.
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama