Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… CHOLEWA - Sprawiedliwość to abstrakcja, 2 na 4 idea; lepiej mówić i pisać o jej przeciwieństwie - jaskrawej niesprawiedliwości na całym swiecie a szczególnie w Polsce. Przykład Autora tekstu jest znany i niczego nowego nie wnosi. Chętnie takim badaniom poddalbym posłów i członków naszego rządu podczas opracowywania budżetu. Wtedy dowiedzilibyśmy się jacy to Janosikowie nami rządzą.
Reklama
Czesław Szymoniak Moje trzy grosze w zwiazku z ostatnim moim zebraniem i kwestią budowy pewnej drogi lokalnej. Otóż jeszcze parę lat temu właściciele gruntu deklarowali sie nieodpłatnie oddać na rzecz Gminy grunt pod pas tej drogi. Ale zmieniło się im jakoś , dzisiaj są żądania za ten grunt kosmicznych cen (rzekomo rynkowych). No i sprawa utknęła. Nie muszę nadmieniać, że po wybudowaniu tej drogi ich działki i tak zyskałyby faktycznie na wartości... Jak widać nie ma granicy w pazerności. Czyli jak u Grześkowiaka: Bo nieważne , czyje co je, Ważne to je, co je moje! Jest więc blokada przedsiewzięć infrastrukturalnych. Leży więc i budowa naszej obwodnicy. Chyba coś jest jednak nie tak w prawie wywłaszczeniowym? </span></span>
kognitywista Przykłady z badań psychologicznych obrazujące preferencje dla sprawiedliwości (w stopniu skutkującym kosztami) są rzeczywiście znane od dawna. Mimo to tekst wnosi coś istotnego - wzmiankuje o ciekawym badaniu, które dowodzi powiązania powyższych preferencji z emocjonalnym układem nagrody. A więc wyjaśnia mechanizm powstawania tego efektu. Trudno zrozumieć jednak, dlaczego Autor ignoruje hipotezę "altruizmu odwzajemnionego", dość mocno ugruntowaną w badaniach psychologów ewolucyjnych, głównie Davida Bussa. Można odnieść wrażenie, że przyczyna postaw altruistycznych jest bardzo tajemnicza, a przecież wiele już na ten temat wiadomo.
Jacek Golański - @kognitywista Staram się być zwięzłym, i nie zajmować się zbyt wieloma tematami naraz.
Uwaga jest bardzo trafna, z tym, że w tym badaniu uczestnicy nie byli altruistyczni, sami od siebie nic nie dawali, po prostu cieszyli się, kiedy ktoś trzeci, siła z zewnątrz dawała więcej, komuś innemu niż oni sami.
www.racjonalista.pl/kk.php/s,7611 Ten artykuł dokłada cegiełkę , do naszej dyskusji.
kognitywista - @Autor Uczestnicy badania nie byli altruistyczni w swoim zachowaniu, ponieważ sytuacja nie skłaniała ich do jakichkolwiek celowych zachowań. Jednakże wykazywali emocjonalną dyspozycję do takiego zachowania i jest to szalenie ciekawe. Psycholodzy ewolucyjni próbują wykazać, w jaki sposób wykształcił się altruizm i wskazują wyraźnie na rolę układu nagrody w tym mechanizmie. Omawiane badanie jest empirycznym potwierdzeniem tej koncepcji. Jego wynik odbieram raczej jako cenne potwierdzenie oczekiwań niż zaskoczenie. A tak właśnie odebrałem Pańską interpretację; jak się okazuje - niezbyt celnie. Bardzo dziękuję za informacje zawarte w tekście.
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama