Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.447.007 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć się twierdzi, że nauka lub religia może badać tylko pewną określoną dziedzinę albo stawiać sobie tylko pytania pewnego szczególnego rodzaju i tak dalej, tylekroć mamy prawo podejrzewać, że dokonuje się nadmiernych uproszczeń i arbitralnych ograniczeń.

Dodaj swój komentarz…
Jacek Tabisz   2 na 2
Przeczytałem z ogromną przyjemnością. Dziękuję Piotrze! Historia Indii jest jak same Indie - wielostronna, enigmatyczna, trudna do jednoznacznej oceny. To wspaniałe pole do popisu dla dobrych i obiektywnych historyków (a wbrew pozorom niewielu takich porządnie spróbowało), a tu widzę początek fascynującej podróży. Jak to z Indiami - niektóre rzeczy widzę trochę inaczej. Wielcy Mogołowie byli, moim zdaniem, jak na XVI - XVII wiek wybitnymi władcami. Świadectwem rozwoju Indii w tym okresie nie są tylko pałace i grobowce, ale architektura mieszkalna, mosty, drogi etc. Nawet Aurangzeba nie porównywałbym z Portugalczykami. Sipaje na początki byli pobudzeni przez tabu religijne, ale później, moim zdaniem walczyli o niepodległość, o czym świadczy braterstwo broni hinduistów i muzułmanów. Ostatni władca mogolski ich otwarcie poparł, za co został uwięziony, a jego synowie zabici przez Brytyjczyków. Na południu Indii kawa zawsze wygrywała z herbatą. Boginią wiedzy w Indiach jest Saraswati, Ganeś to bóstwo męskie. Parsowie od samego początku byli bardzo probrytyjscy. Stanowili pośredników, oni też rozwinęli indyjskie kino. Znam wybitnych informatyków indyjskich, są też partacze, jak wszędzie. Indyjska gramatyka zastąpiła u nas arystotelejską, jako bardziej naukowa.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 10-08-2012
Reklama
Piotr Napierała - Ostatnio ten temat   2 na 2
bardzo mnie wciągnął. Cieszę, się, że spodobał ci się artykuł. Dziękuję też bardzo za uwagi krytyczne, wł. odnośnie tej bogini/boga (to wiad. z ang wiki, więc pewnie spartaczyli:)
Autor: Piotr Napierała  Dodano: 10-08-2012
Jan Res - Mauntbatten & Nehru
Zarówno lord Mauntbatten jak i Jawaharlar Nehru mieli silne tendencje homoseksualne. Anglicy piszą i mówią dziś o tym otwarcie: związek Nehru z Edwiną - żoną Mauntbattena, był prawdopodobnie platoniczny, natomiast z lordem łączyła go miłość (nieplatoniczna).
Autor: Jan Res  Dodano: 10-08-2012
Piotr Napierała - na pocz XIX wieku   1 na 1
homoseksualizm byl dość częsty wśród Brytyjczyków w Indiach bo tam mogli uniknąć duszącej chrześcijańskiej atmosfery wysp @Tabisz ostatni Mogoł poparł powstańców, ale wg Fergusona - bardzo niechętnie. Artykuł jest materiałem na rozdział książki o stereotypach jaką piszę.
Autor: Piotr Napierała  Dodano: 10-08-2012
Jacek Tabisz - @Piotr Napierała   2 na 2
Ostatni Mogoł był tylko marionetką w rękach Brytyjczyków. Stając się symbolicznym przywódcą powstania, ryzykował wszystko, nie mogąc jednocześnie odnieść zwycięstwa osobiście. Egzekucja jego dzieci, w tym jeszcze nieletnich, była sporym aktem barbarzyństwa ze strony Anglików.
Autor: Jacek Tabisz  Dodano: 12-08-2012
Stefan Dudziński - Stefan
Bardzo ciekawy artykuł.
Autor: Stefan Dudziński  Dodano: 12-08-2012
PKor - @Autor
Mimo, że długi (jak na ten portal) i wielowątkowy - bardzo ciekawy tekst. Po raz pierwszy miałem okazję w tak skondensowany sposób poznać historię Indii, zrozumieć ich stosunki ze światem zachodnim i zrozumieć ich mieszkańców. Doskonale uzupełniło to moją wiedzę z dwóch wizyt w tym ogromnym i mozaikowym kraju, tak różnym od Europy.
Autor: PKor  Dodano: 15-08-2012
Piotr Napierała - Cieszę się
bardzo i pozdrawiam.
Autor: Piotr Napierała  Dodano: 16-08-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365