Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.002.216 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 12 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Przedziwne, że ludzie gotowi są sprzedać nie temu, kto najwięcej daje, tylko temu kto najwięcej obiecuje."
Komentarze do strony O poliamorii

Dodaj swój komentarz…
kama1 - Seks jest tylko jednym z elementów   1 na 1
Hasło przewodnie jednej z książek pt. "Puszczalscy z zasadami" dotyczącej ww. tematu to: "Miarą przyzwoitości dobrego puszczalstwa nie jest liczba partnerów, lecz szacunek i troska, z jaką się ich traktuje." I ten właśnie cytat pozostawiam w charakterze komentarza.
Autor: kama1  Dodano: 20-07-2013
Reklama
ślusarski
Psychika ludzka jest niezwykle złożona i do końca niepoznana. W sferze uczuć i seksu dodatkowo obarczona wstydliwością, często stając się tematem tabu. Dlatego nie dziwię się istnieniu związków z kulturowego punktu widzenia  dziwnych, a nawet nagannych.  Jeśli te związki są wspólną wolą członków, to jest wszystko ok. Jednak co innego skłania mnie do napisania tego komentarza a mianowicie brak badań statystycznych występowania poliamorii w populacji danego społeczeństwa. Autorzy tego nie podają, lub omawiana jest tylko część artykułu nie obejmującej tych badań. Możliwe, że nietypowe zachowania w społecznościach monogamicznych są rozkładem normalnym, a zniekształcenia występują przez regulacje społeczne, jak zwyczaje, prawa.
Druga sprawa to chciałbym usłyszeć od autorów o genezie takich zachowań, czy są nowoczesnym nabytkiem, czy zakorzenione w przeszłości ewolucyjnej? A także jaki pożytek dla gatunku ludzkiego może mieć poliamoryzm?
Autor: ślusarski  Dodano: 20-07-2013
Paprocki   4 na 4
Podejrzewam, że "skłonności poliamoryczne" ma o wiele więcej osób niż na ogół się przypuszcza. Tylko właśnie w kulturze nie ma zakorzenionej alternatywy dla monogamii, by te skłonności się ujawniły w takiej skali w jakiej realnie występują. Wzorce kulturowe, pewne utarte i sprawdzone konwencje- one niekiedy stają się barierą dla ekspresji tworząc tabu. Cojakiś czas tabu jest łamane, ale nie jest to w stanie odtabuizować danej kwestii. Działa to na takiej mniej więcej zasadzie: "Zdaje mi się, że kocham obie te osoby i dla mnie nie byłoby problemu, żeby z jedną i drugą utrzymywać podobne relacje. Zdaje mi się, że nie jest to niczym nienormalnym. Ale ilu ludzi ma podobnie? Czy te dwie osoby zaakceptowałyby taki związek? A jeśli nie, to czy z powodów osobistych, czy z obawy, co inni pomyślą?"
To jest ta cała intensjonalność- ja myślę, że ona myśli, że oni myślą że my myślimy. A ludzie szczypią się tak i zwracają uwagę na odbiór otoczenia, bo pewne zjawisko zostało zablokowane "jedynie słusznym wzorcem" i nie zostało przedyskutowane oraz zaakceptowane powszechnie jako dostępna i równoprawna opcja. W końcu jeśli miłość występuje w różnych postaciach i te jej odmiany występują uniwersalnie, to marginalizacja poliamorii musi być uwarunkowana kulturowo.
Autor: Paprocki  Dodano: 21-07-2013
Negev - .
Wg mnie związek poliamoryczny wymaga o wiele więcej pracy nad sobą niż "zwykły" monogamiczny. Nie ulega mojej wątpliwości, że wielu ludzi umie kochać więcej niż jedną osobę ale niewiele osób umie sobie radzić z zazdrością. To właśnie ona jest powodem pójścia na kompromis (sic) i pozostawaniu w związku monogamicznym. Związek poliamoryczny z założenia wymaga akceptacji drugiego (lub więcej) partnerów także u drugiej strony a to nie zawsze jest łatwe. Mam tu na myśli prawdziwy , dojrzały, trwały związek uczuciowy między dwojgiem ludzi choć niekoniecznie związany z aktywnością seksualną. Wykluczam tu związki typu małżeństwo z rozsądku/litości/konieczności + kochanek/a, związki tzw otwarte (w których miłość jest monogamiczna a poli jest tylko seks) i inne twory, w których miłość, potrzeba bliskości, czułość, podziw, uznanie i fascynacja czymś wiecej niż ciałem nie są głównym tworzywem. Związek monogamiczny jest łatwiejszy między innymi dlatego, że są w nim ustalone choćby i tradycją mniej lub bardziej ogólnie akceptowane zasady.
Autor: Negev  Dodano: 23-07-2013
Negev - ..
W związku poli trzeba je wypracowywać "wbrew" przyjętnym normom społecznym. Nie dyskredytując monogamii myślę ponad to, że rzeczywiście poliamoria niejako wymusza większe równouprawnienie. Możliwe również, że mechanizm działa odwrotnie i jest ona możliwa tylko między ludźmi głęboko hołdującymi równouprawnieniu. Niestety tysiące lat monogamii i patriarchatu w przytłaczającej większości (w tym "patriarchomonogamiczny" islam) kultur na świecie nie wróżą wiele dobrego dla poliamorii.
Autor: Negev  Dodano: 23-07-2013

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365