Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.758 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Do istotowego poznania przyrody dochodzi się nie wmyśliwaniem się w naturę bytu, lecz matematycznym modelowaniem tego, co da się zmierzyć
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
16 edycja nagród l'Oreal-UNESCO For Women in Science (30-03-2014)

Na paryskiej Sorbonie Fundacja L'Oréal i UNESCO wręczyły nagrody L'Oréal-UNESCO For Women in Science pięciu kobietom-naukowcom. Każda z nich wypracowała własną, naukową drogę, prezentuje nadzwyczajny talent i zaangażowanie oraz niezwykłą odwagę pracy w środowisku, w którym większość wciąż stanowią mężczyźni. W czasie tej samej uroczystości 15 młodych badaczek z różnych zakątków świata otrzyma stypendia naukowe.

Kandydatki do nagrody L'Oréal-UNESCO for Women in Science zostały nominowane przez ponad 1000 naukowców z całego świata. Spośród nich niezależne jury, składające się z dwunastu wybitnych członków międzynarodowej społeczności naukowej, pod przewodnictwem prof. Güntera Blobela wybrało 5 laureatek. Oto one:

Europa: PROFESOR BRIGITTE KIEFFER - Neurobiologia

Profesor na Uniwersytecie w Strasburgu, Dyrektor ds. badań w Instytucie Genetyki i Biologii Molekularnej i Komórkowej (IGBMC) w Illkirch, we Francji oraz Dyrektor Naukowy Centrum Badawczego Instytutu Douglas na Uniwersytecie McGill w Montrealu, w Kanadzie

Mianowana członkiem Akademii Nauk w grudniu 2013 r. Brigitte Kieffer została nagrodzona przez Fundację L'Oréal i UNESCO za doniosłe prace nad zrozumieniem mechanizmów mózgu zaangażowanych w ból, choroby psychiczne i uzależnienia. W 1992 roku udało jej się sklonować i scharakteryzować gen jednego z receptorów opioidów, który umożliwia opiatom (np. morfinie lub heroinie) wyeliminować ból, co było przedmiotem poszukiwań wielu laboratoriów na całym świecie od ponad 15 lat. W ten sposób prof. Kieffer otworzyła drogę do nowych metod leczenia bólu, uzależnienia a nawet depresji.

Ameryka Północna: PROFESOR LAURIE GLIMCHER - Immunologia i Medycyna

Dziekan Weill Cornell Medical College w Nowym Jorku i Prezes ds. Medycznych Uniwersytetu Cornell w Ithace, w Stanach Zjednoczonych

Pierwsza kobieta pełniąca funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego w Nowym Jorku, Laurie Glimcher jest uznawana za pioniera i międzynarodowego lidera w dziedzinie immunologii. Otrzymała nagrodę L'Oréal-UNESCO za ogromny wkład w pracę nad identyfikacją kluczowego czynnika kontroli immunologicznej (T-bet) w alergiach i chorobach autoagresyjnych, a także nowotworowych i infekcjach. Jej odkrycia są obietnicą nowych terapii przeciwko alergiom, astmie, stwardnieniu rozsianemu, cukrzycy młodzieńczej oraz nowotworom.

Ameryka Łacińska: PROFESOR CECILIA BOUZAT - biofizyka

Członek Krajowej Rady Naukowej i Badań Technicznych (CONICET) w Buenos Aires, Profesor Universidad Nacional del Sur w Bahía Blanca i Zastępca Dyrektora Instytutu Badań Biochemicznych w Bahía Blanca (INIBIBB), w ArgentynieNagrodzona w programie stypendialnym L'Oréal-UNESCO For Women in Science w Argentynie, w 2007 roku, Cecilia Bouzat jest jednym ze światowych liderów w farmakologii neuroprzekaźników. Nagroda została jej przyznana za prace nad znalezieniem sposobu, w jaki komórki mózgowe komunikują się między sobą oraz z mięśniami. Jej odkrycia, uznane na całym świecie, pozwoliły na zidentyfikowanie problemu komunikacji między mózgiem i mięśniami, który odpowiada za poważne zaburzenia neurologiczne. Odkrycie to daje nadzieję możliwości leczenia choroby Alzheimera, depresji i niektórych uzależnień.

Azja i Pacyfik: PROFESOR KAYO INABA - Immunologia i Medycyna

Profesor w Wyższej Szkole Nauk Biologicznych Uniwersytetu Kioto, Wiceprezes i Dyrektor Centrum Równouprawnienia Kobiet Naukowców na Uniwersytecie w Kioto, w Japonii.

Pierwsza kobieta, która została profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kioto, wyjątkowo zaangażowana w prace mające na celu lepszą reprezentację kobiet w badaniach naukowych. Kayo Inaba jest nagrodzona za jej przełomowe odkrycia dotyczące mechanizmów wywołanych przez układ odpornościowy w odpowiedzi na zagrożenie (wirusy lub bakterie) lub obecność nieprawidłowych komórek (np. komórki nowotworowe). Specjalistka w dziedzinie komórek dendrytycznych, Kayo Inaba jako pierwsza udowodniła, że komórki te mogą być leczone poza organizmem, po czym mogą być ponownie do niego wprowadzone, aby stymulować odpowiedź immunologiczną. Był to punkt zwrotny w terapii komórkowej - odkrycie, które zaowocowało opracowaniem nowej metody leczenia raka.

Afryka i Zjednoczone Emiraty: DOCTOR SEGENET KELEMU - Biologia i Fitopatologia

Dyrektor Genaralny Międzynarodowego Centrum Fizjologii i Ekologii Insektów (ICIPE) w Nairobi, w Kenii Pierwsza kobieta w regionie przyjęta do jedynego (w tamtym czasie) uniwersytetu w Etiopii. Segenet Kelemu została wyróżniona za badania nad sposobem, w jaki mikroorganizmy żyjące w symbiozie z roślinami pastewnymi mogą poprawić swoją zdolność do opierania się chorobom i dostosować do ograniczeń środowiskowych oraz zmiany klimatu. Odkryła ona w ten sposób nowe rozwiązania dla produkcji żywności w warunkach ekologicznych, korzystnych dla małych, lokalnych rolników. Po studiach w Stanach Zjednoczonych i pracy w Kolumbii, Segenet Kelemu jest teraz w samym sercu imponującej sieci międzynarodowych współpracowników.

*

Od 16 lat L'Oréal i UNESCO mobilizują siły w sprawie promocji kobiet naukowców na całym świecie. Każdego roku program nagłaśnia doskonałość ich prac oraz wkład jaki wnoszą w postęp. Od 1998 roku wyróżnionych zostało ponad 2000 kobiet na świecie (82 laureatki oraz 1920 stypendystek).

O FUNDACJI L'OREAL: Fundacja L'Oréal angażuje się w dwa główne obszary, do których zaliczają się nauka i solidarne piękno. Szerząc wartości doskonałości, szczodrości i kreatywności, Fundacja skupia swoje zobowiązania wokół nauki, promując przede wszystkim kobiety naukowców w ramach programu For Women in Science. Fundacja prowadzi ten projekt, na całym świecie, w partnerstwie z UNESCO. Kierując się przekonaniem, że piękno jest podstawową potrzebą człowieka, Fundacja stworzyła kilka programów opierających się na wspólnej i szlachetnej wizji piękna. Rozwija je we współpracy z pełnymi pasji profesjonalistami. Angażuje się na rzecz osób w trudnej sytuacji społecznej lub borykającymi się z problemami natury psychicznej czy fizycznej. Przywraca im wiarę w siebie, dzięki zwróceniu uwagi na wygląd oraz uczestniczeniu w szkoleniach w dziedzinie pielęgnacji urody. www.fondationloreal.com

O UNESCO: Od momentu powstania, w 1945 roku, Organizacja ONZ ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) wspiera współpracę naukową jako dźwignię na rzecz zrównoważonego rozwoju i pokoju między narodami. UNESCO wspiera kraje w tworzeniu polityki publicznej i budowania zdolności w dziedzinie nauki, technologii i innowacji oraz edukacji naukowej. UNESCO prowadzi również kilka programów międzyrządowych w dziedzinie zrównoważonego zarządzania słodką wodą, oceanami i zasobami lądowymi, ochroną różnorodności biologicznej i wykorzystania nauki do zwalczania zmian klimatycznych i klęsk żywiołowych. Realizując te cele, organizacja zobowiązała się do wyeliminowania wszelkich form dyskryminacji i promowania równości mężczyzn i kobiet.

Kobiety i nauka: mniej niż 1 na 3 naukowców to kobieta według badania przeprowadzonego dla Fundacji L'Oréal

Z okazji 16. uroczystości wręczenia nagród L'Oréal-UNESCO for Women in Science Fundacja L'Oréal opublikowała wyniki międzynarodowego badania przeprowadzonego przez Boston Consulting Group, dotyczącego pozycji kobiet w sektorze naukowym. Wyniki pokazują, że pomimo niewielkich postępów poczynionych w ciągu ostatnich dziesięciu lat, kobiety są wciąż niedostatecznie reprezentowane w międzynarodowej społeczności naukowej. Dysproporcja między kobietami a mężczyznami zauważalna jest w kilku kluczowych momentach kariery naukowej i zawodowej.

Od końca lat 90. XX wieku ilość kobiet prowadzących badania naukowe zwiększyła się zaledwie o 12 procent

Fundacja L'Oréal postanowiła lepiej zrozumieć utrzymujący się brak równowagi między kobietami a mężczyznami, a także różne etapy, podczas których kobiety rezygnują z kariery naukowej. W skali świata mniej niż 1 naukowiec na 3 to kobieta, co dowodzi, że parytet płci wśród naukowców nie jest zachowany.

Prawdopodobieństwo uzyskania doktoratu przez licealistkę jest trzykrotnie mniejsze niż w przypadku licealisty

Pomimo tego, że w liceum dziewczęta i chłopcy uzyskują podobne wyniki w przedmiotach ścisłych, w trakcie swojej edukacji dziewczęta stopniowo odsuwają się od nauki.

Biorąc pod uwagę całą ścieżkę kariery naukowej, można zaobserwować, że zaledwie 32% osób z dyplomem licencjackim w dziedzinie nauk ścisłych to kobiety. Wynik ten spada do 30% w przypadku osób z tytułem magistra oraz do 25% z tytułem doktora.

W Unii Europejskiej tylko 11% najwyższych rangą funkcji akademickich, w dziedzinie naukowej, piastują kobiety. Procent kobiet stojących na czele instytucji naukowych zmienia się w zależności od kraju: 6% w Japonii, 27% w Stanach Zjednoczonych, 29% we Francji czy 34% w Hiszpanii. W przypadku Nagrody Nobla w dziedzinie nauki, od 1901 roku, czyli rozpoczęcia jej przyznawania, mniej niż 3% z nich zostały wręczone kobietom. Było to zaledwie 16 nagród, wśród nich 2 otrzymała Maria Skłodowska-Curie.

Stereotypy i uprzedzenia to pierwsza bariera w wyborze kariery naukowej przez uczennice

Młode dziewczęta - ale również rodzice, nauczyciele i społeczeństwo jako całość - wydają się pielęgnować uprzedzenia, które zniechęcają niektóre z nich do podjęcia studiów na kierunkach ścisłych. Świadczą o tym następujące opinie: "nauka jest nudna", "chłopców nie interesują dziewczęta lubiące naukę", "nie ma pracy dla absolwentów kierunków ścisłych", "chcę coś osiągnąć, zmienić świat, ale praca w laboratorium czy studiowanie fizyki tego nie umożliwiają", "nie chcę stać się szalonym naukowcem niezdolnym do relacji społecznych". Ale najbardziej alarmującym stereotypem jest ten, który sugeruje, że mężczyźni są lepsi w przedmiotach ścisłych... choć żadne badanie tego nie potwierdza.

Fundacja L'Oréal mocno zaangażowana na rzecz kobiet w nauce.

Od 16 lat, w ramach międzynarodowego programu L'Oréal-UNESCO dla kobiet i nauki, Fundacja L'Oréal identyfikuje i nagradza wyjątkowe badaczki oraz przyznaje stypendia młodym obiecującym kobietom naukowcom. Od 1998 roku wyróżniono w sumie dwa tysiące kobiet.

Aby skierować uwagę na kobiety, które na całym świecie przyczyniają się do rozwoju nauki, Fundacja L'Oréal udostępniła 8 marca 2014 roku DiscovHER, pierwszą stronę internetową, dedykowaną kobietom naukowcom www.discov-her.com.

"Nagradzanie naukowej doskonałości kobiet i prezentowanie ich talentu opinii publicznej sprawiło, że młode pokolenie zyskało wzorce sukcesu, do których może się odnieść. Ponadto nagroda dla kobiet dowodzi, że nauka nie jest zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. Teraz Fundacja L'Oréal zajmie się zachęcaniem młodych dziewcząt do wybrania ścieżki naukowej" twierdzi Sara Ravella, Dyrektor Generalna Fundacji L'Oréal.

Jesienią Fundacja L'Oréal przedstawi swoje nowe projekty, których celem będzie zachęcanie kobiet do większego zaangażowania na rzecz nauki oraz walka ze stereotypami, dostarczając tym samym konkretną odpowiedź na nierówności zidentyfikowane w raporcie Boston Consulting Group.

RAPORT BOSTON CONSULTING GROUP - LISTOPAD 2013

Badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group w 14 krajach: Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia, chińskie aglomeracje, Brazylia, Argentyna, RPA, Maroko, Egipt, Indie i Indonezja. Analiza skupiona była na 7 krajach porównywalnych w kwestii dostępu do edukacji i praw kobiet: Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Japonia, chińskie aglomeracje.

Zaprezentowane w niniejszym dokumencie wyniki liczbowe uzyskano ze statystyk pozyskanych w tych krajach, jak i danych zebranych wyłącznie przez Boston Consulting Group dla Fundacji L'Oréal.

Główne źródła : UNESCO, OCDE, główne urzędy statystyczne (między 2000 a 2012), The Boston Consulting Group.


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365