Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.014.567 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Nauka jest wielką republiką z wieczystem liberum veto, wedle którego głos jednego uczonego, gdy słuszny, zmusza do posłuchu wszystkich, naturalnie nie zaraz, ale ostatecznie zawsze. Więc w imię tych praw owej wielkiej republiki naukowej, stojącej ponad narodami, państwami, autorytetami, trzeba być cierpliwym. To nie oświata, to nauka. To nie popularyzacja lecz badanie. Jeśli ktoś mniema, że nie ma..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Zdrowie
Tai chi, ekstrakt z zielonej herbaty, placebo i jakość życia kobiet w okresie postmenopauzy (23-01-2011)

U kobiet w okresie postmenopauzy cierpiących z powodu osteopenii (niskiej gęstości mineralnej kości) uprawianie ćwiczeń tai chi, jak również przyjmowanie polifenoli uzyskanych z zielonej herbaty okazuje się bezpieczne dla zdrowia, a więc ''przynajmniej nie szkodzi''. Okazuje się również, że łączenie obu tych praktyk - ćwiczeń tai chi i zażywania suplementów na bazie polifenoli z zielonej herbaty - może poprawiać w wyżej wymienionej grupie jakość życia. Jednakże wyniki dalszych analiz wykazują, że przyjmowanie samych suplementów uzyskanych z zielonej herbaty nie ma żadnego wpływu na jakość życia osób badanych. Jakie stąd wnioski? Te nasuwają się same a zostały przedstawione w artykule opublikowanym w ''BMC Complementary and Alternative Medicine'' w grudniu 2010.  Badania zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu amerykańskiego NCCAM (Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej), agencji rządowej powołanej między innymi do prowadzenia badań nad tzw. medycyną komplementarną i alternatywną z zastosowaniem najwyższych standardów naukowych.

Gęstość mineralna kości jest jednym z podstawowych wskaźników wytrzymałości mechanicznej kośćca. Osteopenia, stan w którym dochodzi do obniżenia gęstości mineralnej kości, może (choć nie zawsze) poprzedzać wystąpienie osteoporozy, choroby prowadzącej do osłabienia kości, a nawet do złamań, co staje się poważnym problemem zdrowotnym i częstą przyczyną niepełnosprawności u ludzi w podeszłym wieku, głównie kobiet. Wyniki poprzednich badań naukowych wskazywały, że tai chi - tradycyjna chińska praktyka medytacyjna łącząca ruch fizyczny, koncentrację uwagi i głębokie oddychanie - wywiera pozytywne efekty na stan kości, w tym na ich gęstość mineralną. Ponadto regularna aktywność fizyczna jest jednym z ważniejszych elementów w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

W maju 2007 roku dr Peter Wayne z New England School of Acupuncture w Watertown w stanie Massachusetts (Stany Zjednoczone) wraz ze współpracownikami opublikowali na łamach ''Archives of Physical Medicine and Rehabilitation'' wyniki przeglądu doniesień badawczych na temat wpływu uprawiania tai chi na gęstość mineralną kości. W toku przeglądu badań udało się ustalić, że tai chi może być skuteczną, stosunkowo bezpieczną i przynoszącą wymierne efekty metodą utrzymania dotychczasowego poziomu gęstości mineralnej kości, pozwalającą ponadto uzyskać poprawę siły mięśni szkieletowych i poczucia równowagi, co uzasadnia podejmowanie dalszych badań na tym polu (choć - co trzeba zauważyć -  w stosunku do wielu badań ujętych w przeglądzie pojawiały się pewne wątpliwości, przede wszystkim natury metodologicznej).

Wyniki badań przeprowadzanych na zwierzętach wskazywały, że również polifenole uzyskiwane z zielonej herbaty, substancje bogate w antyoksydanty, mogą mieć działanie ochraniające kości przed utratą składników mineralnych. Z drugiej strony, naukowcy dysponują obecnie stosunkowo małą wiedzą na temat skutków długotrwałego przyjmowania suplementów na bazie zielonej herbaty u ludzi, co jest istotne choćby w związku z wynikami badań wskazującymi na ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych przyjmowania polifenoli, w tym negatywnego wpływu na czynność wątroby i nerek.

W związku z tym podjęto decyzję o przeprowadzeniu badań naukowych w celu oceny wpływu ćwiczeń tai chi stosowanych w połączeniu z suplementami na bazie polifenoli uzyskanych z zielonej herbaty na jakość życia u kobiet w okresie postmenopauzy. W badaniach uwzględniono także poziom bezpieczeństwa stosowania obu metod. Badania, finansowane przez NCCAM, były częścią większego projektu badawczego, którego celem jest ocena efektów stosowania polifenoli uzyskanych z zielonej herbaty i tai chi na stan kośćca u kobiet które mają problemy z niską gęstością mineralną kości w okresie postemanopauzy. Pozostałe wyniki uzyskane w ramach realizacji tego projektu zostaną opublikowane w późniejszym czasie.

Naukowcy z Texas Tech University Health Sciences Center (Lubbock, Stany Zjednoczone) losowo przydzielili 171 kobiet do czterech grup. Kobiety z grupy pierwszej przyjmowały doustnie polifenole z zielonej herbaty w dawce 500 mg dziennie; kobiety z drugiej grupy - przyjmowały polifenole i zostały objęte programem ćwiczeń tai chi; kobiety z kolejnej grupy przyjmowały jedynie tabletki placebo (500 mg skrobi), a z ostatniej - przyjmowały tabletki placebo i wykonywały ćwiczenia tai chi. Czas trwania badań wynosił 24 tygodnie. Ćwiczenia tai chi były wykonywane trzy razy w tygodniu w sesjach trwających po 60 minut każda. W czasie trwania badań naukowcy monitorowali u badanych kobiet poziom nastroju i ogólny stan zdrowia, w tym funkcje wątroby i nerek.

Wyniki badań wskazują, że u osób badanych z grup objętych ćwiczeniami tai chi odnotowano istotną poprawę wskaźników ogólnej jakości życia, w tym samopoczucia psychicznego i stanu emocjonalnego. Z kolei w grupach osób badanych przyjmujących polifenole z zielonej herbaty nie odnotowano istotnego wpływu przyjmowania tych substancji na funkcje enzymatyczne wątroby, funkcje nerek i jakość życia.

Naukowcy odnotowują, że jest to pierwsze tego rodzaju randomizowane badanie z kontrolowaniem efektu placebo, które przeprowadzono w celu określenia długoterminowych skutków przyjmowania suplementów na bazie zielonej herbaty u kobiet w okresie postmenopauzy. Odwołując się do uzyskanych wyników badań, naukowcy wskazują, że przyjmowanie polifenoli z zielonej herbaty w dawce 500 mg dziennie przez 24 tygodnie, samodzielnie lub w połączeniu z regularnym wykonywaniem ćwiczeń tai chi, okazuje się bezpieczne u kobiet z niską gęstością mineralną kości w okresie postmenopauzy, a więc "przynajmniej nie szkodzi".

Natomiast, jak już wspomniano, efekty stosowania tai chi i polifenoli z zielonej herbaty na poziom innych wskaźników, takich stan kości, skłonność do powstawania stanów zapalnych czy poziom stresu, będą przedmiotem kolejnych publikacji.

[Tłum./oprac. C. O. Reless]

Źródła:
NCCAM
Shen C-L, Chyu M-C, Pence BC, et al. Green tea polyphenols supplementation and tai chi exercise for postmenopausal osteopenic women: safety and quality of life report. BMC Complementary and Alternative Medicine. 2010;10(1):76.
Peter M. Wayne, Douglas P. Kiel, and David E. Krebs, et al. The Effects of Tai Chi on Bone Mineral Density in Postmenopausal Women: A Systematic Review. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, May 2007.

Zob. też: Tai-chi może przynosić ulgę chorym cierpiącym z powodu fibromialgii


Caden O. Reless

Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365