Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.926.577 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 477 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mam podobny do Lukrecjusza pogląd na religię. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niezliczonych nieszczęść dla gatunku ludzkiego".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Atrakcyjne samce bardziej narażone na ataki pasożytów? (15-09-2010)
Naukowcy sprawdzili poziom testosteronu i częstość infekcji pasożytniczych u nowozelandzkich fok - zarówno terytorialnych, jak i nieterytorialnych. Badania sugerują, że foki musiały iść na kompromis pomiędzy sukcesem reprodukcyjnym a zdrowiem fizycznym, wszak zasoby pożywienia i energii są ograniczone w każdym środowisku. Terytorialne samce miały wyższy poziom testosteronu, co ułatwiało im sukces reprodukcyjny. Z drugiej strony, te samce częściej cierpiały z powodu pasożytów, co na dłuższą metę utrudnia przetrwanie. To badanie, chociaż wykonane na małej próbie, daje wstępne dowody na korelację pomiędzy strategią rozrodczą samców, poziomem testosteronu i infekcjami ..(jeszcze 612)»

Ochrona białek przed promieniowaniem u D. radiodurans (05-09-2010)
Dla Deinococcus radiodurans i innych bakterii ekstermalnie odpornych na promieniowanie jonizujące, promieniowanie ultrafioletowe i odwodnienie, istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy odpornością, kumulowaniem manganu i ochroną białek. Naukowcy wykazali, że ultrafiltrowane, pozbawione białek preparaty z ekstraktów komórek D. radiodurans zapobiegają utlenianiu białek przy ogromnych dawkach promieniowania jonizującego. Ultrafiltraty z wrażliwych na promieniowanie jonizujące bakterii nie chroniły białek. Preparat z D. radiodurans był bogaty w mangan, fosforany, nukleozydy, zasady i peptydy. Naukowcy odtworzyli in vitro cytozol D. ..(jeszcze 1294)»

Białko niezbędne przy ustalaniu osi ciała embrionu myszy (03-09-2010)
Ustalenie osi przednio-tylnej embrionu myszy zależy od migracji przedniej trzewnej endodermy w miejsce, gdzie powstanie głowa. Dzięki obrazowaniu (w wysokiej rozdzielczości) nietkniętych emrionów, naukowcy wykazali, że migracja przedniej trzewnej endodermy jest formą zbiorowej migracji komórek, jako że komórki zachowują połączenia ścisłe i przylegające, kiedy migrują i wymieniają sąsiadów w płaszczyźnie nabłonka trzewnego endodermy. Przy użyciu nokautu genowego, odkryli, że mała GTPaza RAC1 jest absolutnie niezbędna dla ustalenia przednio-tylnej osi i umożliwia komórkom ruch. Migracja nabłonka przedniej trzewnej endodermy to kluczowy moment, rozstrygający ustalenie planu ciała ..(jeszcze 573)»

Starzenie u sklonowanych roślin (02-09-2010)
U większości organizmów obserwujemy słabnące z wiekiem zdolności do przetrwania czy rozrodu. Mimo to mamy niewiele dowodów na starzenie się sklonowanych roślin. Naukowcy spodziewali się, że podczas rozmnażania wegetatywnego mutacje w komórkach somatycznych, które negatywnie wpływają na zdolność do rozmnażania, będą gromadzić się i wpływać na starzenie się, zwłaszcza u starszych sklonowanych roślin. Sprawdzili, czy starsze klony topoli osikowej w naturalnym środowisku w Kolumbii Brytyjskiej wykazują istotnie słabsze zdolności rozrodcze. Po oszacowaniu wieku drzew i płodności męskich roślin, naukowcy zaobserwowali istotne obniżenie średniej liczby użytecznych ziaren pyłku na jednym ..(jeszcze 843)»

Stres może utrudniać zajście w ciążę (13-08-2010)
Wyniki prac badawczych prowadzonych przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia oraz Uniwersytet w Oksfordzie zdają się potwierdzać szeroko rozpowszechnione przekonanie, że u kobiet stres może utrudniać zajście w ciążę, a złagodzenie stresu może dla rodziców oznaczać istotny wzrost prawdopodobieństwa spłodzenia potomka. Są to przy tym jedne z pierwszych tego rodzaju badań prowadzonych z udziałem kobiet niemających wcześniej problemów z płodnością. Udało się między innymi ustalić, że u kobiet, u których obserwuje się wysoki poziom alfa-amylazy występowało znacznie mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę niż u kobiet, u których obserwowano niższe poziomy ..(jeszcze 2697)»

Naturalne wahania poziomu cholesterolu u kobiet (13-08-2010)
Badania przeprowadzone przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia wskazują, że u kobiet przy pomiarze poziomu cholesterolu we krwi należy brać pod uwagę fazę cyklu miesiączkowego. Doniesienia badawcze zostały opublikowane na łamach The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism. Badania były prowadzone i koordynowane przez dr Sunni L. Mumford z Wydziału Epidemiologii w Narodowym Instytucie Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD) oraz dr Enrique F. Schistermana (również z NICHD) przy współudziale University of North Carolina w Chapel Hill, State University of New York w Buffalo i University of Nevada Health Sciences System. Naukowcom udało się ustalić, ..(jeszcze 3927)»

Jak glon z płazem (09-08-2010)
Naukowiec z Kanady, Ryan Kerney, przedstawił na lipcowym Międzynarodowym Kongresie Morfologii Kręgowców pierwszy znany nauce przypadek fotosyntetyzującego organizmu żyjącego wewnątrz komórek kręgowca. To, że ambystoma plamista (Ambystoma maculatum), odległa kuzynka naszych salamander (przedstawiciel "sąsiedniej" rodziny płazów), blisko współpracuje z jednokomórkowym glonem Oophila amblystomatis wiadomo było od dawna, podejrzewano natomiast, że symbioza zachodzi pomiędzy embrionami tego płaza a glonami bytującymi w galaretowatej substancji budującej - wokół ciała larwy. Zależność między organizmami miała być prosta - młode płazy dostarczałyby glonom ..(jeszcze 1853)»

Zespół z SGGW odkrył pamięć i system nerwowy u roślin (18-07-2010)
Polski zespół naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odkrył, że rośliny mogą "myśleć i pamiętać". Wyniki badań opublikowano w prestiżowym piśmie z zakresu biologii komoi "The Plant Cell". Zespół prof. Stanisława Karpińskiego z Laboratorium Fizjonomiki i Modelowania Biotechnologicznego Roślin SGGW odkrył, że systemowa odpowiedź na stres nadmiaru światła (ang. SAA) jest regulowana przez foto-elektro-fizjologiczne sygnały (ang. PEPS), oraz zmiany w niefotochemicznym wygaszaniu (ang. NPQ) nadmiaru energii wzbudzenia i metabolizmie reaktywnych form tlenu. Naukowcy odkryli również związany z tymi zmianami, mechanizm ..(jeszcze 3222)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26256 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365