Czy świat byłby piękniejszy, gdyby wszyscy zgodnie ze sobą współpracowali? No cóż, naukowcy odkryli w laboratorium, że populacje drożdży wzrastają szybciej, kiedy obok "altruistów" żyją "oszuści". Komórki "altruistów" wydzielają na zewnątrz białko (inwertazę), które rozkłada większe cząsteczki cukru, tak, że stają się dostępne dla każdej komórki grzyba. "Oszuści" zjadają rozłożony cukier, ale nie zużywają swoich zasobów na produkcję inwertazy.
Jak to możliwe, że populacje drożdży rozwijają się najlepiej, kiedy takie samolubne komórki są w nich powszechne? Aby rozwiązać ten problem, naukowcy stworzyli model matematyczny. Okazuje się, że aby "oszuści" mieli dobry wpływ na populację, "altruiści" muszą mieć jednak lepszy dostęp do cukru, i "altruistów" musi być mniej, niż rzeczywiście potrzeba. Pożywienie jest efektywniej wykorzystywane, gdy go brakuje, niż gdy jest go pod dostatkiem. W laboratorium potwierdzono wyniki symulacji: kiedy powyższe warunki nie są spełnione, populacja ma się lepiej, gdy nie ma w niej "oszustów".
Badacze sugerują, że nie tylko drożdże mogą spełniać te warunki, zatem "oszuści" mogą w wielu przypadkach korzystnie oddziaływać na populację.
[Opracowanie: Zuzanna Niemier]
Źródło: ean RC, Fuentes-Hernandez A, Greig D, Hurst LD, Gudelj I (2010) A Mixture of "Cheats" and "Co-Operators" Can Enable Maximal Group Benefit. PLoS Biol 8(9): e1000486. doi:10.1371/journal.pbio.1000486 Zuzanna Niemier |