Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.273.898 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 683 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jeśli musisz oszukiwać swoje dzieci (..) po to, by mieć pewność, że potwierdzą one wiarę, którą im wpajasz, gdy dorosną, to twoja wiara powinna wygasnąć.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Biologia
Cel: wyautować kukułcze jajo z gry (03-05-2011)

Biologiczny wyścig zbrojeń między ptakami gospodarzami a ptasimi pasożytami lęgowymi - w tym przypadku kukułką - stanowi siłę napędową ewolucji, przekładając się na nowe "podpisy" (wzory jaj) gospodarzy i fałszerstwa pasożytów - jak wskazują wyniki nowych brytyjsko-południowoafrykańskich badań. Zaprezentowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences odkrycia ujawniają znaczące zmiany w różnorodności fenotypowej i zachowaniu ptaków.

Eksperci wiedzą, że ptasi pasożyt lęgowy, kukułka składa jaja imitujące jaja gospodarzy, aby zaakceptowali "obcego" i wyhodowali pisklę kukułki jak swoje własne. Niemniej naukowcy z Uniwersytetu Cambridge w Wlk. Brytanii oraz Uniwersytetu w Kapsztadzie w RPA odkryli, że niektóre gatunki ptaków, na których pasożytuje kukulnik afrykański podniosły stawkę poprzez ewolucję mechanizmów obronnych, aby pokonać kukułkę jej własną bronią.

Za przykład może posłużyć składanie przez samice gospodarzy w gnieździe jaj o różnych typach, kolorach i wzorach. Dzięki tym podpisom na jajach kukułki mają znacznie utrudnione zadanie przy składaniu fałszywek, które muszą zdać egzamin i skłonić gospodarzy do zaakceptowania ich. Samica kukulnika nie może zmienić wyglądu swoich jaj, przez co podejmowane przez nią próby dopasowania swoich jaj do jaj samicy gospodarza kończą się zwykle niepowodzeniem.

"Wraz ze wzrostem biegłości kukulnika w oszukiwaniu gospodarzy dzięki udoskonalonej mimikrze, gospodarze wykształcają coraz bardziej wyrafinowane sposoby radzenia sobie z nią" - wyjaśnia dr Claire Spottiswoode z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Cambridge i Instytutu Ornitologii Afrykańskiej im. Percy'ego FitzPatricka Uniwersytetu w Kapsztadzie, naczelny autor raportu z badań.

"Nasze doświadczenia terenowe w Zambii pokazują, że ten biologiczny wyścig zbrojeń nasila się w uderzająco odmienny sposób u różnych gatunków. Niektóre gatunki gospodarzy - takie jak prinia myszata [Prinia subflava] - wykształciły mechanizmy obronne polegające na zmianie wyglądu własnych jaj, by odróżnić je od jaj pasożyta. Obserwujemy dowody na wykształcanie się zdumiewającej różnorodności kolorów i wzorów jaj prinii."

"Te różnice wydają się pełnić funkcję podobną do skomplikowanych oznaczeń na banknocie: złożone kolory i wzory mają sprawić, że jaja gospodarza będą trudniejsze do sfałszowania przez pasożyta, podobnie jak znaki wodne na banknotach mają utrudnić fałszerzom ich podrobienie."

Odmienny plan działania obrał inny gospodarz kukulnika, chwastówka rdzawolica (Cisticola erythrops), która bazuje na składaniu znacząco odmiennych jaj przy dokładnym rozróżnianiu, co jest akceptowane, a co odrzucane. W tym przypadku chwastówka rdzawolica ma tak doskonałe zdolności rozróżniania, że może dostrzec nawet najbardziej wyrafinowaną imitację wśród jaj.

Wypowiadając się na temat zróżnicowanych strategii wykorzystywanych przez ptaki gospodarzy, dr Martin Stevens, również z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Cambridge i współautor raportu, stwierdził: "Nasze doświadczenia pokazały, że te rozmaite strategie na równi stanowią dobry mechanizm obrony przed kukulnikiem. Co więcej jeden z gatunków wykorzystujący po trochu obydwie strategie - chwastówka rechocząca [Cisticola chiniana] - najwyraźniej pokonał kukulnika dzięki tej podwójnej strategii, gdyż nie jest już obiektem pasożytowania. Wyścig zbrojeń między kukulnikiem a jego gospodarzami pokazuje wyraźnie, jak interakcje między gatunkami mogą być niesamowicie złożone w regionach tropikalnych, takich jak Afryka, oferując nam doskonałe przykłady ewolucji i adaptacji."

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Spottiswoode, C.N., & Stevens, M. (2011) How to evade a coevolving brood parasite: egg discrimination versus egg variability as host defences. Proc. R. Soc. B: Biological Sciences, publikacja internetowa z dnia 13 kwietnia: DOI: 10.1098/rsp


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26283 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365