Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.013.240 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Dwie rzeczy pouczają człowieka o całej jego naturze: instynkt i doświadczenie.
 Prawo » Prawo finansowe i gospodarcze

VAT. Okazja
Autor tekstu:

Na drugi rzut oka

Liczne błędy i niejasności wytknięte ustawie o podatku VAT mogłyby się stać okazją do likwidacji tego absurdalnego podatku, spędzającego sen z oczu polskich biznesmenów, że nie wspomnę setek tych, którzy z jej powodu utracili wolność, i tysięcy, którym ustawa o podatku VAT zlikwidowała miejsca pracy. Zamiast ustawę poprawiać, jak tego chcą niektórzy politycy, należy ją raz na zawsze zlikwidować. Wniosek o likwidację podatku VAT byłby naszym wkładem w trwałość i prosperitę Unii Europejskiej, przysparzając Polakom sławy i popularności.

Czym jest VAT? Jest to podatek dodawany do wartości sprzedawanych dóbr czy usług, bez względu na to, czy są to dobra i usługi kapitałowe, czyli takie, które są etapem na drodze do wyprodukowania dobra konsumpcyjnego, czy dobra finalne. Podmiot płacący podatek VAT w trakcie produkcji dobra konsumpcyjnego ma prawo odzyskania tego wydatku od fiskusa. Odbiorca zelówek płaci podatek VAT, po czym występuje o jego zwrot. Zelówki z doszytymi cholewkami obciążone są podatkiem VAT, który płaci producent butów tylko po to, by następnie zwrócić się do Urzędu Skarbowego o jego zwrot. Na końcu jest konsument, który kupuje buty, płaci VAT, ale nie może go odzyskać. De facto więc podatek płaci wyłącznie konsument dobra finalnego. Po co więc utrzymywać wielotysięczną machinę dopisywaczy i dopisywaczy podatku VAT, księgowych, doradców, kontrolerów, tony druków, tysiące aktów oskarżenia i innych skutków tego absurdu? Jeśli już podatek ten musi istnieć, niech go płaci konsument, to jest ostatnie ogniwo na drodze od producenta, do konsumenta. Tak jest właśnie w USA, gdzie funkcjonuje podatek od sprzedaży (sales tax), prosty, jednoznaczny i znacznie niższy (od 2 do 10 proc.). I to jest jeden z powodów, dlaczego bezrobocie w USA jest o połowę niższe niż w Europie.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Swoboda działalności gospodarczej - nowa ustawa
Nielegalny podatek

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (2)..   


« Prawo finansowe i gospodarcze   (Publikacja: 01-09-2004 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Jan M. Fijor
Ekonomista; publicysta "Wprost", "Najwyższego Czasu", "Życia Warszawy", "Finansisty" i prasy polonijnej; wydawca (Fijorr Publishing). Były doradca finansowy Metropolitan Life Insurance Co. Ekspert w dziedzinie amerykańskich stosunków społeczno-politycznych. Autor dwóch książek: "Imperium absurdu" i "Metody zdobywania klienta, czyli jak osiągnąć sukces w sprzedaży".

 Liczba tekstów na portalu: 36  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Keynes i jego ludzie
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 3585 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365