Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Tatarzy Słowiańszczyzną obłaskawieni Dziedzina: Kultura i sztuka Autor: Janusz Kamocki, Ali Miśkiewicz Miejsce i rok wydania: Kraków 2004 Wydawca: Universitas Liczba stron: 223 Wymiary: A5 cm ISBN: 83-242-0287-0 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 37,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis W Polsce jest wiele legend związanych z Tatarami. O groźnych najeźdźcach, o murowanych kościołach, w których ludność obroniła się ordą, o górach, które wyrosły miedzy Kingą a ścigającymi ją Tatarami, o jasyrze, porwanym przez tatarów. O lochach sandomierskich, do których Halina Krępianka wprowadziła Tatarów, ratując w ten sposób miasto. A na mazurach do dziś matki straszą niegrzeczne dzieci Tatarami. Najbardziej chyba znane są tu legendy krakowskie: lajkonika, wywodzącego się wg podania z tradycji dzielnych włóczków podkrakowskich, którzy w dzień Bożego Ciała obronili miasto przed najazdem tatarskim i w zdobytych strojach zdążali na procesję, oraz trębacza, który dojrzał nadciagającą ordę, i chociaż zginął przeszyty strzałą tatarską, zdążył zaalarmować miasto.
Niewielu jest już polskich Tatarów, zaledwie parotysięczna garstka. Ale przez kilkaset lat wspólnych losów zrośli się ze swą przybraną ojczyzną. Są jej częścią i ich historia i kultura jest cząstką historii i kultury Polski.
SPIS TREŚCI
ALEKSANDER Ali MIŚKIEWICZ
Z DALSZEJ I BLIŻSZEJ PRZESZŁOŚCI
Wokół legendy o krakowskim trębaczu
Ze stepu na Litwę
Epizod tatarski spod Grunwaldu
W służbie Jagiellonów
Czasy dobre i złe
Jan III Sobieski i Tatarzy
U schyłku Rzeczypospolitej
W XIX stuleciu
W odrodzonej Rzeczypospolitej
W powojennej rzeczywistości
TATARSKIE ROZMAITOŚCI
Tatarzy polscy czy litewscy?
Meczety, parafie, imamowie, pielgrzymki
W wojsku polskim
Znani i nieznani z rodowodem tatarskim. Bale, zabawy, prywatki, dyskoteki
Orienty Sokolskie, spotkania gorzowskie
Spotkania na szlaku tatarskim
Tatarzy polscy na początku XXI wieku
JANUSZ KAMOCKI
TATARSKIE TRADYCJE
Tatarzy na co dzień
Społeczność Tatarów polskich
W świecie polskiego islamu
Tradycje wojskowe
Zalecana literaturaPodziel się swoją opinią o tej książce.. Opinie naszych czytelników: 2008-06-19 - AnetaEwaTalkowska@wp.pl Nie czytałam jeszcze książki , ale cieszy mnie to że ktoś pisze o Tatarach bo w wielu historycznych książkach są pominięci.
Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Wierzenia mongołów
W poszukiwaniu mongolskiego ałmasa