Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.772.792 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 718 głosów.
Koniec wiary. Religia, terror i przyszłość rozumu
Dziedzina: Światopogląd
Autor: Sam Harris
Inne pozycje autora (1) | O autorze
Tłumacz: Dariusz Jamrozowicz
Miejsce i rok wydania: 2012
Wydawca: Błękitna Kropka
Liczba stron: 392
Zawiera indeksy (osób, rzeczy, miejsc itp.)
Wymiary: 14x21 cm
ISBN: 978-83-933851-0-2
Okładka: Twarda
Ilustracje: Nie
Cena: 39,90 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisKoniec wiary – do napisania którego zainspirowały Sama Harrisa wydarzenia z 11 września 2001 r., ukazujące jak poważnym zagrożeniem jest ekstremizm religijny – zajmuje się religią jako główną przeszkodą w harmonijnym współżyciu rozmaitych kultur oraz w funkcjonowaniu współczesnych społeczeństw. Swoje rozważania autor zaczyna od opisu pojęć wiary i przekonań – w jaki sposób są one tworzone w naszym umyśle, jaki jest ich udział w tworzeniu całościowego obrazu świata i jakie warunki muszą spełniać, aby mogły być podstawą do racjonalnego i etycznego postępowania.
Następnie przyglądamy się dwóm największym religiom, które mają wpływ na współczesny świat – chrześcijaństwo i islam. Krytyka chrześcijaństwa, poprzedzona historycznym rysem skupionym na inkwizycji i Holokauście, koncentruje się głównie na obecnym wpływie tej religii na zachodnie społeczeństwa i ich systemy prawne. Harris rozważa tu m. in. politykę związaną z narkotykami, seksualnością, zapobieganiem AIDS w krajach rozwijających się czy badaniami naukowymi, szczególnie blokowaniem prac nad wykorzystaniem komórek macierzystych.
Polskiemu czytelnikowi warto polecić opis islamu – niezwykle interesujący i przybliżający tę nieco odległą nam kulturowo religię – ze wskazaniem na zapisaną w nim nietolerancję wobec innych religii oraz brak możliwości zmian, podobnych do tych, które nastąpiły w tradycji chrześcijańskiej. Widząc w islamie zagrożenie dla świata niemuzułmańskiego (głównie chodzi tu o broń masowego rażenia, obecnie łatwo dostępną także dla religijnych fanatyków – paradoksalnie, ludzi często wykształconych i zamożnych), Harris szuka sposobu rozwiązania tego problemu poprzez odwołanie się do rozumu i moralności, których podstawy mogą być uniwersalne dla wszystkich kultur.
Najbardziej oryginalną myślą w książce Harrisa jest oskarżenie osób tzw. „umiarkowanych religijnie” o to, że tak naprawdę to one wyjęły religię z intelektualnego dyskursu, czyniąc ją niepodatną na racjonalną krytykę. Sam tytuł jest traktowany życzeniowo, jako możliwość racjonalnego odrzucenia twierdzeń, które nie są poparte żadnymi dowodami, a które mają tak wielki wpływ na nasze życie, powiększając obszar cierpienia, podczas gdy główną naczelną zasadą moralną powinna być dbałość o szczęście własne i innych ludzi.
Książka Koniec wiary w roku 2005 otrzymała nagrodę PEN/Martha Albrand Award for First Nonfiction. W tym samym roku dostała się na czwarte miejsce listy bestsellerów New York Timesa, pozostając na liście przez 33 tygodnie. Do chwili obecnej na rynku amerykańskim sprzedanych zostało ponad pół miliona egzemplarzy, a książka przetłumaczona została na kilkanaście języków.

"Koniec wiary Sama Harrisa to prawdziwie zatrważająca książka o terroryzmie i kluczowej roli, jaką w jego usprawiedliwianiu i obronie odgrywa religia. Inni obarczają winą „ekstremistów”, którzy „wypaczają” „prawdziwe” przesłanie religii. Harris dociera do źródeł problemu – do samej religii. Nawet umiarkowana religia stanowi zagrożenie, ponieważ sprawia, że szanujemy i „miłujemy pogląd, że można wierzyć w pewne fantastyczne twierdzenia, nie mając dowodów”. Dlaczego ludzie pokroju bin Ladena dopuszczają się odrażających aktów okrucieństwa? Odpowiedź brzmi: oni „naprawdę wierzą w to, o czym mówią, że wierzą”."
Richard Dawkins, The Guardian

"Sam Harris przypuszcza bezpośredni zmasowany atak (...) Śmiała i porywająca rozprawa (...) Koniec wiary to odważna, wojownicza próba zburzenia ścian, za którymi ludzie religijni schronili się przed krytyką (...) Koniec wiary jest nam autentycznie potrzebny."
Johann Hari, The Independent

"Czy potrzebujemy jeszcze jednej książki na temat konfliktu pomiędzy rozumem a wiarą? Tak – jeśli jest ona tak dobrze napisana jak Koniec wiary Sama Harrisa."
New Scientist

"Koniec wiary przedstawia zagrożenia i absurdy zorganizowanej religii tak ostro i z taką odwagą, iż czytając ją odczułam ulgę – potwierdzenie, że ktoś mnie wreszcie rozumie."
Natalie Angier, The New York Times

"To ważna książka (...) Harris pisze to, co wielu z nas myśli, ale niewielu ma odwagę powiedzieć."
Natalie Angier, The New York Times Book Review

"[Harris] pisze z taką werwą i nieustanną przenikliwością, że nawet sceptycznie nastawionym
czytelnikom trudno będzie się oderwać od tej książki."
The San Francisco Chronicle

Rozważania Sama Harrisa – zakreślające rozległy horyzont współczesnej nauki, po której autor porusza się swobodnie od historii i religioznawstwa poprzez filozofię i mistycyzm aż po rozwijające się dopiero neuronauki – dotykają spraw najważniejszych dla każdego z nas, spraw głęboko osobistych: szczęścia i cierpienia. A nawet więcej – kwestii naszego przetrwania w nowoczesnym czy, jak wolą niektórzy, „ponowoczesnym” świecie, którym wbrew pozorom i naszym oczekiwaniom nie rządzi rozum lecz religijne mity, uprzedzenia i nakazy rodem z epoki żelaza.
Koniec wiary nie stawia wyłącznie diagnozy, lecz skłania również do szukania rozwiązań, które w opinii autora nie muszą być skomplikowane i wymagają od nas głównie uczciwości. Nie pozostaje nic innego, jak powtórzyć za Richardem Dawkinsem: "Przeczytajcie Sama Harrisa i obudźcie się".

Wydana pod patronatem: TOK FM, Racjonalista.pl, Students.pl

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
  1. 2012-03-15 - Ojciec Ateusz

    Hurra, nareszcie! :) Ile trzeba będzie czekać na "Moral Landscape"? :(

  2. 2012-03-17 - kris

    Do ojca ateusza, już niedługo, CIS zapowiada Pejzaż moralny na maja. Sam czekam z niecierpliwością.

  3. 2012-03-19 - smoku1976

    Znakomicie! Mimo, że kupiłem 3 książki Harrisa w oryginale to bardzo chętnie kupię polskie wydanie. Szkoda, że Pan Szwajcer nie jest autorem tłumaczenia, ale zgaduję, że trzeba również dać szansę innym :)

  4. 2012-03-27 - Trex

    Polecam to tłumaczenie.

  5. 2012-04-13 - modernla

    Nareszcie polska wersja :)

  6. 2012-08-20 - Tadeusz Sobieraj

    Moim zdaniem do rozwiązania tego problemu niezbędna jest świecka racjonalna edukacja człowieka począwszy od jego wczesnego dzieciństwa. Wie o tym bardzo dobrze Kościół i dlatego wszelkimi siłami wkracza do szkół a nawet i do prze dszkoli. Otwiera też swoje szkoły (zwłaszcza Opus Dei), których absolwenci przewidziani są na obsadzenie kierowni czycch stanowisk na najwyższych urzędach pańswowych. Kościół robi wsystko, co w jego mocy, by zawładnąć umysły ludzkie i po odpowiedniej obróbce wykorzystać je dla swoich potrzeb. Dlatego, aby zmienić tę sytuację, należy zmienić w tym zakresie wszystko co tylko możliwe dla oddzielenia Kościoła od pańswwa i wprowadzić racjonalny system polityczny, zapewniający satysfokcjonujący statut życiowy wszystkim obywatelom naszego Kraju. Sądzę, że możnaby w tym celu skorzystać z modelów politycznych tych krajów w których Kościół nie ma wpływu na życie polityczne. Tadeusz S.

  7. 2012-08-25 - Adam

    Nie ma "umiarkowanych" ludzi religijnych. Widać to np. w sprawie in vitro, aborcji, eutanazji, stosunku do wszystkich zwierząt tzw. szowinizm gatunkowy. "Już pora abyśmy sobie zdali sprawę że wszyscy rozsądni ludzie mają wspólnego wroga. Ten wróg jest tak blisko nas i tak zwodniczy że trzymamy się jego rad nawet gdy grozi że zniszczy w ludziach choćby samą możliwość odczuwania szczęścia. Naszym wrogiem nie jest nic innego jak WIARA we własnej osobie" Musimy zdać sobie sprawę że cała religia Islamu jest na etapie naszego średniowiecza tylko że oni są w posiadaniu broni z 21wieku. " Nie możemy po prostu pozbawić muzułmańskich dyktatorów władzy i otworzyć lokali wyborczych. Było by to jak otworzyć lokale wyborcze czternastowiecznym chrześcijanom" Książka do wielokrotnego czytania, przemyśleń i dyskusji. Lektura obowiązkowa pośród pozostałych książek "Czterech jeźdzców apokalipsy"


Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:
Wojna z grzechem

:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)