Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.446.934 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Cała teologia tego papieża sprowadzała się do tego, że nie wolno zakładać gumy na fiuta. Jan Paweł II obrażał Boga swą małostkowością."
 Państwo i polityka » Ekonomia, gospodarka, biznes

Czy Platforma Obywatelska chce nas doprowadzić do kryzysu argentyńskiego? [4]
Autor tekstu:

Programy ekonomiczne polskich partii politycznych merytorycznie dążą do poziomu programu Samoobrony. Wszystkie te programy ograniczają się do chęci wykorzystania rezerw walutowych państwa. Samoobrona stwierdza to wprost, PiS ukrywa to w chęci pobudzania budownictwa mieszkaniowego, PO pod zastaw rezerw walutowych chce sfinansować swój program. Jest tylko jedna rzecz gorsza od partii, która zdobywszy władzę nie ma programu, który by chciała realizować. Jest to partia, która po zdobyciu władzy chce realizować program, który doprowadzi kraj do kryzysu. Może się to stać kolejnym powodem do krytyki świata polityki. Warto jednak zwrócić uwagę, że reaganizm, thatcheryzm czy blairyzm ze wszystkimi ich zaletami i wadami, powstały najpierw w środowiskach elit intelektualnych. Dopiero później zostały przejęte i wprowadzone w życie przez polityków. Żenująco niski poziom programów wyborczych partii, jak i debaty publicznej, jest w dużej mierze odbiciem poziomu elit intelektualnych. Ostrej krytyce, i słusznie, jest poddawana partia rządząca, której pomysł na rządzenie ogranicza się do sprzeciwu wobec „wykształciuchów". Sam sprzeciw jeszcze do niczego nie doprowadził. Nie może to jednak być uzasadnieniem dla przekonania, że elity intelektualne istnieją same dla siebie. Muszą one wykazać swoją użyteczność dla społeczeństwa, aby społeczeństwo je akceptowało. Sposobem na to może być podanie rozwiązań problemów w odczuciu społeczeństwa najważniejszych. Każdy potrafi rozprawiać o przeszłości czy moralności. Stworzenie sensownego programu ekonomicznego jest dużo trudniejsze.


1 2 3 4 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Jesteśmy tak durni jak to tylko możliwe
Duński model państwa dobrobytu

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (23)..   


« Ekonomia, gospodarka, biznes   (Publikacja: 15-03-2007 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Adam Mill
Ekonomista, metodolog nauk społecznych, bada możliwość wykorzystania teorii wartości międzynarodowych John'a Stuart'a Mill'a we współczesnej ekonomii
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 5  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Bujający w obłokach - analiza programu ekonomicznego Lewicy i Demokratów
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5304 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365