Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.447.300 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Kissinger w książce "O Chinach" wspominał swoją rozmowę z premierem Chin z 1972: - Panie premierze, co sądzi pan o skutkach Rewolucji Francuskiej? Chińczyk zamyślił się, po czym odparł: - Za wcześnie, aby oceniać.
 Światopogląd » Dotyk rzeczywistości

Rwanda - katolicyzm - przemoc (Część II) [3]
Autor tekstu:

„..... Wziąłbym powiedzmy, tuzin redaktorów „Gazety Wyborczej", dwa tuziny pracowników drugiej gwiazdy, śmieci TVN-u, nie wspominam o etatowych zdrajcach i sprzedawczykach. Jeżeli się tego nie rozstrzela, co dziesiątego, to znaczy, że hulaj dusza, piekła nie ma".

Kościół ma w tym procederze olbrzymie doświadczenie. Historia o tym świadczy doskonale. Czarownice, heretycy, innowiercy, wreszcie — Żydzi, wszyscy „Inni" …… Nauki kościelne wielokrotnie wskazywały wiernym kto jest winny zarazie, nieurodzajowi, powodziom, głodowi czy rozplenianiu się Szatana na Ziemi. Ich niepowodzeniom, frustracjom, złemu samopoczuciu i krzywdzie. Wystarczy tylko wskazać palcem, pouczyć, objaśnić. „Lud boży" brał tylko sprawy w swoje ręce, bo na początku zawsze "jest Słowo" (jak mówi Biblia).

Na zakończenie tego materiału warto w kontekście roli i pozycji Kościoła w Polsce (idealizowanej i lukrowanej przez medialny przekaz przez dekady - dlatego m.in. o Rwandzie i zaszłym tam ludobójstwie, odpowiedzialności Kościoła za to co się tam stało, o zaniechaniu takich ludzi Kościoła jak m.in. Jan Paweł II, Roger Etchegaray czy Henryk Hoser, o pomniejszych kapłanach nie wspominając znacząco się milczy lub kluczy) warto jest zacytować niezrównanego Artura Schopenhauera który miał stwierdzić, iż "… Etyka i moralność nie zależą od takiej czy innej religii. To tylko religie przywłaszczają sobie pewne pojęcia moralne obowiązujące w danym środowisku sankcjonując je i głosząc".


1 2 3 

 Zobacz także te strony:
Rwanda - katolicyzm - przemoc (Część I)

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (9)..   


« Dotyk rzeczywistości   (Publikacja: 21-09-2013 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Radosław S. Czarnecki
Doktor religioznawstwa. Publikował m.in. w "Przeglądzie Religioznawczym", "Res Humanie", "Dziś", ma na koncie ponad 130 publikacji. Wykształcenie - przyroda/geografia, filozofia/religioznawstwo, studium podyplomowe z etyki i religioznawstwa. Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Religioznawczego. Mieszka we Wrocławiu.

 Liczba tekstów na portalu: 129  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Return Pana Boga
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 9291 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365