Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Władza i jednostka Dziedzina: Społeczeństwo, socjologia Autor: Bertrand Russel Inne pozycje autora (9) | O autorze Tłumacz: Halina Jankowska Miejsce i rok wydania: Warszawa 1997 Wydawca: Książka i Wiedza Liczba stron: 128 Wymiary: 14x20 cm ISBN: 83-05-12887-3 Okładka: Miękka Ilustracje: Nie Cena: 15,60 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Są filozofowie i mężowie stanu, którzy uważają, że państwo może być doskonałe samo w sobie, nie zaś jako środek służący pomyślności jego obywateli. Nie widzę żadnych powodów, by przekonanie takie podzielać. „Państwo” to abstrakcja, nie odczuwa przyjemności ani bólu, obce mu są nadzieje czy obawy, to, co wydaje się nam jego celem, jest w istocie celem jednostek, które nim kierują. Kiedy pomyślimy w kategoriach konkretnych, a nie abstrakcyjnych, okaże się, że „państwo” to w istocie ludzie posiadający więcej władzy, niż przypada większości śmiertelników. Gloryfikowanie „państwa” okazuje się więc gloryfikacją rządzącej mniejszości. Żaden demokrata nie będzie tolerował tak rażąco niesprawiedliwej teorii.
Bertrand Russell
Bertrand Russell we Władzy i jednostce wprowadza czytelników w zawsze aktualne, podstawowe zagadnienia, takie jak powstanie społeczeństwa i jego cele, charakter i funkcja sprawiedliwości, edukacja i ewolucja kodeksów moralnych, mechanizmy postępu społecznego, ekonomicznego i intelektualnego. Cały czas ma przy tym przed oczami współczesne realia – postęp techniczny, który umocnił kontrolę państwa nad obywatelami i osłabił zdolność jednostki do przeciwstawienia się władzy, widmo atomowej zagłady, która może być skutkiem mylnie skierowanej agresji, nowe wynalazki w dziedzinie reklamy, propagandy i środków przekazu, zagrażające odebraniem nam prawa do samodzielnego myślenia. Ostrzega przed uzurpatorską potęgą władzy, przybierającej różne postacie i żarliwie broni wolności człowieka, jako celu samego w sobie oraz środka gwarantującego dalszy postęp ludzkości.
(Z przedmowy)Podziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Bertrand Russell o Biblii
Dlaczego nie jestem chrześcijaninem
Bertrand Russell
Apologia racjonalizmu