Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Eksplozja ignorancji. Czy rozumiemy cywilizację przemysłową? Dziedzina: Nauka i technika Autor: Łukasiewicz Juliusz Tłumacz: Anna Rabś-Retkiewicz Miejsce i rok wydania: Warszawa 2000 Wydawca: Oficyna Naukowa Liczba stron: 292 Wymiary: 15x23 cm Okładka: Miękka Ilustracje: Tak Cena: 32,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis Mashall McLuhan zauważył kiedyś, że: „Nie wiemy, kto wynalazł wodę, ale prawie na pewno nie była to ryba. Środowisko, które w pełni nas otacza, jest niezauważalne". To stwierdzenie jest metaforą społeczeństw Zachodu, całkowicie pogrążonych w sztucznym środowisku cywilizacji przemysłowej, niepomnych jego istnienia, jego zasadniczych właściwości i nieuniknionych konsekwencji.
„Łatwa w odbiorze, wszechstronna i stymulująca analiza zmieniających się dylematów sytuacji człowieka".
Prof. Zbigniew Brzeziński, Waszyngton, 1994
Juliusz Łukasiewicz wskazuje na ograniczenia ludzkiego umysłu i niezdolność nauk społecznych do zrozumienia społeczeństwa przemysłowego. Złożoność i dynamika cywilizacji przemysłowej przekraczają nasze możliwości kierowania i zarządzania nim. Analizując - z dużym poczuciem humoru - ten groźny obraz, bogato ilustrowany karykaturami, zdjęciami i wykresami, autor omawia również pozytywne osiągnięcia cywilizacji przemysłowej. Po raz pierwszy w dziejach ludzkości na Zachodzie pokojowa współpraca i współzawodnictwo zastąpiły wojnę.
„Na rynku wypełnionym esejami na temat kryzysu cywilizacji książka Łukasiewicza wyróżnia się precyzją analizy i powściągliwością trafnej diagnozy. Autor jest uczonym i menedżerem nauki o niezrównanej erudycji, lecz także obserwatorem wrażliwym i uczciwym humanistą, co pozwala mu uniknąć pułapek łatwizny i nieodpowiedzialności. (...)
Książka Łukasiewicza [...] może być rodzajem przewodnika towarzyszącego lekturze gazet i słuchaniu dziennika telewizyjnego, czemu oddajemy się z rosnącym niepokojem, w miarę jak liczba wirujących w eterze danych oddala nas od samego celu informowania się, to jest wiedzy.
Nie szukajcie Państwo w książce Łukasiewicza ani rozrywki, ani łatwego optymizmu. Przenikliwość nie rozwesela umysłu, lecz go rozjaśnia".
Robert Kaczmarek, „Kultura”, Paryż, czerwiec 1995.Podziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Dzisiejszy obraz Wszechświata
Metoda poznawcza racjonalizmu
Nauki ścisłe a obraz Wszechświata