Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.232.712 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 59 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ludzie władzy od tysiącleci starali się słowem, własnym przykładem i represjami formować umysły dalekie od samodzielności, krytycyzmu, filozoficznej kultury myślenia. Najlepsi poddani i wyborcy to łatwowierna, podatna na emocjonalne apele masa, nawykła do myślenia życzeniowego.
 Tematy różnorodne » Racjonalne gender studies

Dajcie mu Barbie [3]
Autor tekstu:

Próbując tworzyć sztuczne wzory zachowań, cech psychicznych i fizycznych powodujemy, że osoba, która do nich nie pasuje staje się nieprzystosowana do społeczeństwa. Kobieta, która jest niezależna, aktywna, skłonna do rywalizacji, dominacji i ryzyka, która wyglądem odbiega od obrazu kruchej, drobnej, zadbanej kobietki, która ma predyspozycje do wykonywania zawodów uznawanych za męskie, jak na przykład wymagających pracy na wysokości lub poniżej poziomu gruntu, przy podwyższonym poziomie hałasu i drgań, nieprawidłowej postawie ciała i nadmiernym wysiłku fizycznym [ 37 ] jest dyskryminowana lub utożsamiana z mężczyzną. Podobnie uznaje się za kobiecych mężczyzn, którzy nie są skłonni do przywódczości, rywalizacji, aktywności, którzy mają mniej pewności siebie, którzy charakteryzują się wrażliwością i opiekuńczością i mają predyspozycje do wykonywania zawodów uznawanych za kobiece, takich jak opiekun do dziecka.

Wydaje mi się, że zamiast tego powinniśmy zwracać uwagę na różnorodność, na to, że każda kobieta i każdy mężczyzna mogą przejawiać różne cechy i formy aktywności. Dlatego właśnie uważam, że w podręcznikach do nauczania początkowego nie powinno się powielać stereotypów związanych z płcią. W książkach, z których uczy się dzieci nadal znaleźć można takie opisy: „Ja jutro przygotuję obiad, a ty sprzątniesz mieszkanie (...) — Ani mi się śni — odpowiada Adaś — Sprzątanie to babska robota", „Chciałabym się wzorować na mojej mamusi. Chcę tak jak mamusia gotować, tulić dzieci, zajmować się domem" lub „Kasia upierała się, by Marcin bawił się z nią w rodzinę i woził jej lalki w wózeczku. Co za pomysł? Tylko dziewczyna może coś takiego wymyślić" [ 38 ]. Czy nie warto zastanowić się nad treściami, jakie przekazuje się przyszłemu pokoleniu? Uważam, że warto i dlatego zgadzam się z feministkami, które dążą do rozbudzenia świadomości ludzi w tym kierunku.

*

Bibliografia:

  1. Blum Deborah, Mozg i płeć. O biologicznych różnicach między kobietami a mężczyznami, przeł. E. Kołodziej-Józefowicz, Prószyński i S-ka, Warszawa 2000.
  2. Goldberg Herb, Wrażliwy macho. Mężczyzna 2000, przeł. P. Kołyszko, Diogenes, Warszawa 2000.
  3. Kaschack Ellyn, Nowa psychologia kobiety: podejście feministyczne, przeł. J. Węgrodzka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 1996.
  4. Mead Margaret, Trzy studia, przeł. E. Życieńska, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1986.
  5. Ostasz Lech, Ten fascynujący byt. Wprowadzenie do ontologii, Adiaphora, Olsztyn 2002.
  6. Russell Bertrand, Małżeństwo i moralność, przeł. H. Bołoz-Antoniewiczowa, Towarzystwo Wydawnicze Rój, Warszawa 1931.
  7. Zaworska-Nikoniuk Dorota, Drogi modyfikowania socjalizacji i wychowania przez feminizm, Epistheme, Olsztyn 2004.

1 2 3 

 Zobacz także te strony:
Płeć, socjobiologia i gender studies
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Filozofia kobiety
Ideał kobiecego ciała

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (1)..   


 Przypisy:
[ 37 ] Są to zawody, których wykonywanie jest zabronione wszystkim kobietom. Por. D. Zaworska-Nikoniuk, op.cit., s. 130.
[ 38 ] D. Zaworska-Nikoniuk, op.cit., s. 119.

« Racjonalne gender studies   (Publikacja: 06-09-2005 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Magdalena Uzarewicz
Studentka filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Członkini Koła Antropologii Kulturowej na uniwersytecie w Olsztynie. Jej zainteresowania obejmują tematykę związaną z liberalizmem i feminizmem.

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Poprzedni tekst autora: Ku społeczeństwu otwartemu
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4346 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365