Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.235.867 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 59 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Człowiek rozsądny dostosowuje się do świata. Człowiek nierozsądny usiłuje dostosować świat do siebie. Dlatego wielki postęp dokonuje się dzięki ludziom nierozsądnym.
 Religie i sekty » Chrześcijaństwo » Herezje i inne odłamy

Kobiety na… biskupów!
Autor tekstu:

Po emocjonalnej siedmiogodzinnej debacie Synod Generalny Kościoła Anglii wyraził zgodę na wyświęcanie kobiet na biskupów. To koniec formalnej dyskryminacji kobiet. Kończy to szesnastoletni „kompromis” w myśl którego od 1992 roku kobiety były wyświęcane na pastorów, ale nie miały możliwości kariery. Wcześniej dyskryminację odrzuciły inne kościoły anglikańskie – amerykański, australijski i nowozelandzki. Tradycjonaliści nie poddali się bez walki. Spodziewając się przegranej usiłowali zachować stary porządek przez wprowadzenie instytucji „superbiskupa” mężczyzny, który obejmowałby urząd w przypadku oporu wiernych przed biskupem-kobietą. Zostało to jednak odrzucone jako obraźliwe i utrzymujące dyskryminację, którą większość chciała zakończyć. Odrzucono także propozycję tworzenia nowych „męskich” parafii podlegających władzy biskupa-mężczyzny. W efekcie Stephen Venner, biskup sufragan Dover powiedział, że jest „zawstydzony” i się rozpłakał. Jedyne pyrrusowe zwycięstwo konserwatystów to decyzja o opracowaniu dokumentu „zasady praktykowania” regulującego stosunek do osób odrzucających kobiety-biskupów. Będzie on gotowy za kilka lat i opóźni ingres pierwszej kobiety do 2014-2015 roku. Być może nie będzie w ogóle potrzebny, bo najbardziej mizoginiczni anglikanie poufnie dyskutują z Watykanem „transfer” do Kościoła katolickiego. Watykan wydał oficjalne oświadczenie: „Przyjęliśmy z ubolewaniem wiadomość o głosowaniu Kościoła Anglii otwierającego drogę do wprowadzenia legislacji prowadzącej do wyświęcania kobiet-biskupów”. Podkreślono także, że sankcjonowany teologicznie mizoginizm był stałym elementem chrześcijaństwa przed powstaniem anglikanizmu oraz, że „utrudni to owocny dotąd dialog międzywyznaniowy”.

Przed synodem przeciwko wyświęcaniu kobiet na biskupów wystąpiło 1333 duchownych grożąc schizmą lub odejściem do Kościoła katolickiego. W latach 90-tych „nawróciło się” w ten sposób na katolicyzm kilkuset duchownych anglikańskich nieakceptujących kobiet-pastorów.

Argument przeciwników wyświęcania kobiet jest banalny – „Jezus tego nie robił”. Podczas dyskusji Alan Duke powiedział, że „nie trzyma się to kupy”. Według przekazów nowotestamentowych polegał na mądrości kobiet w największym stopniu w jakim było to w ówczesnym świecie możliwe do zaakceptowania.

To nie jedyny problem Kościoła anglikańskiego. Jeszcze w lipcu w Lambeth podczas Czternastej Konferencji (odbywającego się co dziesięć lat zgromadzenia biskupów z całego świata o władzy porównywalnej z katolickim soborem) zmierzy się on z groźbą schizmy na tle wyświęcania na biskupów kobiety i gejów oraz błogosławienia związków jednopłciowych. Pięciu prymasów afrykańskich zapowiedziało bojkot konferencji.

Decyzja Kościoła Anglii oznacza, że Watykan jest coraz bardziej osamotniony w swoim konserwatyzmie obyczajowym i może spotkać się ze wzmożoną presją na włączenie religii katolickiej w ogólny zakaz dyskryminacji obowiązujący w prawie świeckim. W maju do pełnego członkostwa dopuścił kobiety Carlton Club, ostatni zastrzeżony dla mężczyzn elitarny klub dla konserwatystów w Wielkiej Brytanii. Rzeczniczka Partii Konserwatywnej Theresa May powiedziała wówczas: „Przykro mi, że zajęło im to tak długo, by dołączyć do 21 wieku”.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Mariawityzm
Obnośne sado-maso

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (21)..   


« Herezje i inne odłamy   (Publikacja: 17-07-2008 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Maciej Psyk
Publicysta, dziennikarz. Z urodzenia słupszczanin. Ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2005 mieszka w Wielkiej Brytanii. Członek-założyciel Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów oraz członek British Humanist Association. Współpracuje z National Secular Society.

 Liczba tekstów na portalu: 91  Pokaż inne teksty autora
 Liczba tłumaczeń: 2  Pokaż tłumaczenia autora
 Najnowszy tekst autora: Monachomachia po łotewsku
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 5966 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365