Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.012.903 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Zegar życia. Dlaczego się starzejemy? Czy można cofnąć czas?
Dziedzina: Nauka i technika
Autor: John J. Medina
Tłumacz: Wojciech Jegliński
Seria: Na Ścieżkach Nauki
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2001
Wydawca: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 328
Wymiary: 14x21 cm
ISBN: 83-7255-055-7
Okładka: Miękka
Ilustracje: Tak
Cena: 39,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisŚmierć ukochanej osoby jest czymś, do czego nie sposób się przygotować. Możemy przewidywać, planować, poddawać swe uczucia próbom generalnym, ale gdy śmierć naprawdę nadejdzie, głos więźnie nam w gardle. Przytłacza nas poczucie ogromnej straty. Bezsilność wobec procesu biologicznego, nad którym nie modna zapanować, frustruje i przerwa.
Śmierć krewnych i przyjaciół jest dla nas czymś wstrząsającym również z innych powodów. Gdzieś głęboko drzemie w nas, jak wierny pies, świadomość własnej śmiertelności. Jeśli starość i śmierć dosięgła kogoś, kto był nam bliski - dosięgnie i nas. W miarę upływu rat w naszych ciałach zachodzą nieodwracalne zmiany, które wciąż przypominają o dziwnym, ostatecznym końcu. Najpotężniejszym uczuciem, jakiego kiedykolwiek doznałem, jest świadomość własnej bezbronności wobec czasu i nieprzerwanie tykającego zegara życia.
Książka, którą macie przed sobą, to opis wyprawy. Nie do obcych krajów, i nie do krainy nieznanych pojęć. Jest to wyprawa do wnętrza chronometru, fascynującego zegara życia, jakim jest proces starzenia się istot ludzkich. Celem wyprawy będzie zdobycie wiedzy. Zwiedzimy wiele różnych miejsc i przyjrzymy się dokładniej naszemu ciału. Czasami zatrzymamy się, aby rozważyć kwestie, które pomogą nam zrozumieć, na czym polega proces starzenia się. Spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: Dlaczego zwierzęta żyją krócej, a drugie dłużej? Dlaczego siwieją nam włosy? Czy rzeczywiście tracimy pamięć? Ponieważ jestem nie tylko przewodnikiem wycieczki, ale również naukowcem, zastosuję podejście redukcjonistyczne. Oznacza to, że bardzo dokładnie przyjrzymy się niewyobrażalnie złożonemu światu naszych tkanek, komórek i genów. To właśnie one są śrubkami, trybami i sprężynami zegara. Zobaczymy, oczywiście, całą maszynerię w ruchu, a także omówimy osiągnięcia, które, być może, pozwolą przedłużyć jej działanie lub nawet cofnąć wskazówki zegara.
Pierwszym przystankiem na trasie naszej podróży będzie historia. Spróbujemy umieścić starzenie się i śmierć w kontekście ewolucji. Dlaczego w ogóle organizmy się starzeją? Czy nasza zdolność rozmnażania się ma związek z długością życia? Czy istnieją stworzenia, które nigdy nie umierają? Chcąc odpowiedzieć na te pytania, będziemy musieli nakreślić ogólną definicję śmierci oraz możliwie precyzyjną definicję śmierci człowieka. Przekonamy się, jest to łatwe.
Drugi przystanek to opis różnorodnych części zegara. W jaki sposób z upływem czasu zmieniają się różne tkanki i narządy ludzkiego ciała? Dlaczego, kiedy staję się starszy, marszczy mi się skóra? Co się dzieje z moimi procesami myślowymi? Dlaczego, aby widzieć litery, muszę trzymać książkę dalej od oczu? Badając zmiany zachodzące w naszym organizmie, dowiemy się, w jaki sposób upływ lat oddziałuje na nasze możliwości i czego powinniśmy spodziewać, kiedy zaczniemy się starzeć.
Ostatnim przystankiem na naszej drodze będzie próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób poszczególne elementy zegara wspólnie wprawiają go w ruch. Nie będziemy już badać całych tkanek i narządów, lecz poszczególne komórki i ukryte w nich geny. Czy istnieją geny celowo uśmiercające komórkę? Czy są geny, które mogą przedłużyć jej życie? Co mogę uczynić, aby powstrzymać lub nawet odwrócić proces starzenia się mojego ciała? Aby odpowiedzieć na te pytania, omówimy działanie przeróżnych genów w komórkach i organizmach. Poznamy też nowe, intrygujące możliwości cofania wskazówek zegara życia.
Jako naukowiec hołdujący redukcjonizmowi, jestem świadom, że starzenie się i umieranie to coś znacznie więcej niż probówki i płytki Petriego. Procesy te są udziałem wszystkich ludzi, wpływają na kształt naszych religii i warunkują określone zachowania całych społeczeństw. A to dlatego, że wszyscy słyszymy tykanie zegara życia. W czasie naszej wycieczki dowiemy się również, co myślały o starzeniu się i śmierci znane postaci historyczne: pisarka Jane Austen i malarz Francisco Goya, pielęgniarka Florence Nightingale i generał Napoleon Bonaparte, słynny uwodziciel Casanova i przestępca Billy Kid. Wszyscy oni - tak jak my dzisiaj - mieli świadomość, że zegar życia nieubłaganie odmierza upływający czas. I wszyscy słyszeli, jak bił dla nich po raz ostatni.

Kilka słów zachęty
Niech nie przeraża Was to, że tematem tej książki są zagadnienia z dziedziny biologii. Jako przewodnik wycieczki doskonale zdaję sobie sprawę, że choć nasze biologiczne przeznaczenie jest takie samo, poziom naszej biologicznej wiedzy jest różny. Nawet jeśli w szkole mieliście problemy z biologią, bez trudu zrozumiecie wszystko, co zostało tu napisane. Tę książkę można czytać jak gazetę. Zamieszczono w niej wiele rysunków, aby ułatwić zrozumienie omawianych procesów. Temu samemu celowi miało służyć wyraźne wyodrębnienie poszczególnych partii tematycznych. Starałem się w jasny i przystępny sposób przedstawić sens zmian, które znane są, mniej lub bardziej, każdemu z nas.
John J. Medina

Spis treści:

CZEŚĆ PIERWSZA: KTO SIĘ STARZEJE?
Wstęp
1. Zdradliwa definicja
2. Starzenie się i śmierć ludzi
3. Dlaczego się starzejemy?

CZĘŚĆ DRUGA: JAK SIĘ STARZEJEMY?
Wstęp
4. Jak starzeje się skóra i włosy?
5. Starzenie się kości, mięśni i stawów
6. Starzenie się mózgu
7. Jak starzeje się serce?
8. Starzenie się płuc
9. Co się dzieje z układem pokarmowym i wydalniczym?
10. Jak starzeją się zmysły?
11. Starzenie się układu rozrodczego

CZĘŚĆ TRZECIA: DLACZEGO SIĘ STARZEJEMY?
Wstęp
12. Historia dwóch teorii
13. Akumulacja błędów
14. Zaprogramowana śmierć
15. Czy można cofnąć czas?
16. Wnioski końcowe

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:
Śmierć w polskiej kulturze ludowej
Jesteś niewierzący? Przygotuj się na śmierć!
Śmierć w Sudanie
Ars moriendi: droga do wieczności

:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
3. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
4. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
5. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)