Dziedziny :
· [1]
· [1]
· [1]
· [2]
· [7]
· [6]
· [1]
· [1]
· [4]
· [6]
· [6]
· [2]
· [3]
· [1]
· [1]
· [2]
· [14]
· [3]
· [3]
· [1]
· [3]
· [10]
Próba rehabilitacji animal rationale. Odczyty i rozprawy 2 Dziedzina: Oświecenie, rozum Autor: Herbert Schnädelbach Inne pozycje autora (1) | O autorze Tłumacz: Krystyna Krzemieniowa Seria: Terminus Miejsce i rok wydania: Warszawa 2001 Wydawca: Oficyna Naukowa Liczba stron: 372 Wymiary: 13x21 cm ISBN: 83-88164-41-4 Okładka: Twarda Ilustracje: Nie Cena: 49,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ] Opis „Filozofię rozumu należy dziś tworzyć jako teorię racjonalności w szerokim sensie tego słowa; jest to projekt interdyscyplinarny. Trzeba uwolnić pojęcie „racjonalności” od ciasnoty zasady rationem reddere; model „uzasadniania” jest o wiele za ciasny, aby wyczerpać choćby tylko Arystotelowskie konotacje lógon échein. Tezą, że podstawowym znaczenie słowa „racjonalny” jest zrozumiałość, potwierdzam tezę Habermasa, że komunikacyjny aspekt racjonalności tworzy fundament wszystkich pozostałych typów racjonalności” (s. 25-26).
„(...) W naszej sytuacji możemy przede wszystkim odróżniać to, co nieuchronne, od tego, za co mamy ponieść odpowiedzialność; a wtedy będziemy mogli pojmować nowoczesność nie tylko jako los, ale również jako szansę.
(...) Sokratyczny problem w modernie polega na połączeniu racjonalności i wolności, rozumnego samozachowania i indywidualnej autonomii, przy czym dopiero w naszym stuleciu dotarł do świadomości stosunek do przyrody, jako trzeci wymiar tej problematyki. (...) sama ekologiczna wiedza i odpowiedzialność ekologiczna są zjawiskami specyficznie nowoczesnymi; występuje ona dopiero tam, gdzie rozwinięta nowoczesność napotyka swoje granice (...) i spoza nich wyziera widmo nie tylko kryzysu, ale i katastrofy. (...) Krytyka nowoczesności obejmuje nieodzowni krytykę rozumu i krytykę wolności, właśnie bowiem kryzys ekologiczny wskazuje, że bezrozumnością jest uważać rozumny tylko rachunek kosztów i korzyści i mylić suwerenność dysponowania z nieograniczoną wolnością. Właśnie poprzez samokrytykę rozum pokazuje, że istnieje”. (s. 343-344).
Herbert Schnädelbach, Próba rehabilitacji „animal rationale“Podziel się swoją opinią o tej książce.. Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:Wiedza racjonalna i niepokorna
a. Wiara i rozum
Racjonalizm
O podważaniu ratio czyli Rozum w kulturze
Apologia racjonalizmu
O racjonalności przekonań
Ku wolności oswobodził nas rozum
Dwie odmiany racjonalizmu
Metoda poznawcza racjonalizmu