Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.301 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"To, że jesteśmy krajem katolickim, nie znaczy, że nie możemy być państwem o standardzie demokratycznym z rozdziałem od Kościoła. Inaczej zostaniemy stłamszeni przez Kościół, który coraz więcej chce, chce i chce, i będzie bronił swoich przywilejów. (...) jak lewica rządzi, to Kościół najwięcej ciągnie."
 STOWARZYSZENIE » Raporty i opracowania » Polska w UE a stos. wyznaniowe

Regulacje prawne stosunków wyznaniowych w Polsce wobec standardów UE [5]
Autor tekstu:

Opowiadano mi, że np. w Gdańsku baptyści, ponieważ nie mogli dzieci uczyć w szkole, bo było ich za mało, kupili sobie mieszkanie w bloku, na parterze. Zrobili tam punkt katechetyczny. I te dzieci baptystów przychodzą tam na lekcje religii. No i zaczęło się! Zaczęły się procesy sądowe mieszkańców domu z tym związkiem baptystów. Że oni zrobili w mieszkaniu punkt katechetyczny. Sądy odrzuciły oczywiście te ich skargi. Pierwsza instancja odrzuciła, potem odrzuciła druga. To teraz mieszkańcy bloku zaczęli wojnę z wojewodą przed Sądem Administracyjnym o to, że on zmienił przeznaczenie mieszkania, a tym samym i budynku. Nie wiem, jak ta sprawa się skończyła. Opowiedział mi to pan, który jest tam duchownym. Polak, który wrócił ze Stanów Zjednoczonych. Nie może on zrozumieć, jak to jest. Mówił, że nawet jak zrobili taki mały kwadratowy krzyż symboliczny, że tam jest ten punkt katechetyczny, żeby te dzieci przychodzące na katechezę mogły tam trafić, to nawet ten krzyż mieszkańcom bloku się nie podobał, mimo że wszyscy są przecież chrześcijanami.

To równouprawnienie, moim zdaniem, jest trudne do osiągnięcia. Przyznają to nawet wszyscy komisarze ONZ-towscy, komisarze Rady Europy, że tym małym — zwłaszcza nowo powstającym — kościołom, związkom wyznaniowym przyznanie tych praw, które mają te starsze z różnymi nazwami, tradycyjne, historyczne itd., to jest rzecz bardzo trudna do osiągnięcia.

Tu jeszcze jedna uwaga bardzo istotna. Kongres Amerykański wydał ustawę o międzynarodowej ochronie wolności religijnej. Różnie to można oceniać. Że Stany Zjednoczone np. chcą występować w roli żandarma Europy, świata całego. Ale muszę państwu powiedzieć, że w internecie można zobaczyć sprawozdania Departamentu Stanu o przestrzeganiu wolności religijnej w poszczególnych państwach. Stany Zjednoczone na ogół mają prawie we wszystkich krajach swoich przedstawicieli i na podstawie ich raportów ogłaszają coroczne raporty o przestrzeganiu wolności religijnej w różnych krajach, także postsocjalistycznych. Ale nie tylko. W różnych krajach Europy. Bardzo wiele cennych informacji można tam uzyskać. Ale co więcej, Stany Zjednoczone mają bardzo skuteczny środek nacisku na władze tych krajów — po prostu wstrzymują pomoc gospodarczą, jeżeli te nie przestrzegają elementarnych praw człowieka, w tym w zakresie wolności religijnej także. Władze ocenianych krajów boją się tego i hamują swoje organy, żeby było jakichś wystąpień w tym zakresie. I to można w Internecie, kto ma dostęp, znaleźć i sobie przedruki robić.

Cz. Janik: Dziękuję bardzo naszym prelegentom. Już jesteśmy w niedoczasie. Po bloku dwóch kolejnych referatów będziemy mieli dłuższą przerwę, podczas której będzie można zadawać dalsze pytania do pana profesora i pana doktora Boreckiego. Panowie z pewnością będą do państwa dyspozycji. Żebyśmy utrzymywali pewną dyscyplinę czasową, prosiłbym teraz o zabranie głosu pana Ryszarda Brożyniaka, pracownika Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawi nam strukturę wyznaniową rozszerzonej Unii Europejskiej. Proszę bardzo. Czytaj...


1 2 3 4 5 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Wolność sumienia i wyznania
Kościół Katolicki a Unia Europejska

 Dodaj komentarz do strony..   


« Polska w UE a stos. wyznaniowe   (Publikacja: 03-09-2004 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Michał Pietrzak
Profesor doktor habilitowany, historyk ustroju II Rzeczypospolitej, autor prac na temat wolności prasy, rządów parlamentarnych i odpowiedzialności konstytucyjnej. Pracownik Instytutu Historii Prawa i kierownik jedynego Zakładu Prawa Wyznaniowego (Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski).

 Liczba tekstów na portalu: 19  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Opinia dotycząca senackiego projektu ustawy o zniesieniu Funduszu Kościelnego
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 3603 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365