Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.245.942 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 62 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Polska jeszcze nie zginęła, potem niemal zginęła, wreszcie po słynnych osiemnastu dniach, zginęła: jak i dzisiaj, na przekór śląskim i wschodniopruskim ziomkostwom, Polska jeszcze nie zginęła."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Dyskusje Wikipedystów odzwierciedlają polityczną stabilność (31-07-2011)
Wskaźniki pozwalające ocenić warunki socjoekonomiczne panujące w danym kraju są bardzo istotne dla rozwoju regionalnego i przeprowadzania politycznych reform. Te, które obecnie stosuje się powszechnie, mają tę wadę, że są bardzo złożone i często nie można porównywać wartości z różnych lat. Ostatnie badania ukazały potęgę Internetu, jako prostego i skutecznego narzędzia do zdobywania informacji. Statystyki wyszukiwania haseł w Google pozwalają dokładnie przewidzieć przebieg epidemii grypy. Twitter pełnił dużą rolę podczas wielkich wydarzeń politycznych. Wikipedia to ..(jeszcze 2476)»

Wandale niszcza genetycznie zmodyfikowane uprawy (26-07-2011)
Przeciwnicy genetycznie zmodyfikowanej zywnosci (w skrocie: GM - genetically modified) przeszli do ofensywy w Niemczech i Australii. Jak donosi ScienceInsider, w nocy 9 lipca szesciu zamaskowanych wandali wtargnelo na teren hodowli GM w Gross Lüsewitz. Zniszczyli oni uprawy zboza odpornego na grzybice oraz ziemniakow produkujacych cyjanoficyne (bialkowy polimer, ktory moze byc potencjalnie uzyty do produkcji plastiku). Dwa dni pozniej w niemieckiej miejscowosci Üplingen tuzin chuliganow uzbrojonych w gaz pieprzowy i kije bejsbolowe zdemolowalo uprawy genetycznie zmodyfikowanych ziemniakow, kukurydzy i zboza. Calkowite straty poniesione podczas tych atakow szacuje sie na 250 ..(jeszcze 445)»

Bliska współpraca gwarancją sukcesu (08-07-2011)
Grupa ekspertów powołana w ramach zaproszeń regionalnych na 2010 r. w Siódmym Programie Ramowym (7PR) właśnie opublikowała nowy raport zawierający kilka kluczowych zaleceń dotyczących przyszłej polityki badań naukowych UE. Od października 2010 r. Grupa Ekspertów ds. Synergii (Synergies Expert Group, SEG), złożona ze specjalistów, osób raportujących i przedstawicieli 7PR, Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) oraz Funduszu Polityki Spójności, analizowała jak unijna polityka badań naukowych powinna być zestawiona z głównymi, europejskimi programami ramowymi i działaniami na rzecz badań naukowych. Przyjmując, że słowem ..(jeszcze 4338)»

Bakterie pomocne w renowacji dzieł sztuki (10-06-2011)
U większości osób słowo bakterie przywołuje wizję albo paskudnych mikroorganizmów, z którymi musimy zmagać się na co dzień, czyszcząc otaczające nas przestrzenie, albo dobrych bakterii, których spożycie zalecają lekarze, by utrzymać nasz układ trawienny w dobrej kondycji. Ale kto by przypuszczał, że bakterie można zatrudnić do renowacji dzieł sztuki? Otóż zespołowi ekspertów z Hiszpanii i Włoch, zajmujących się renowacją dzieł sztuki, udało się wykazać, że można oczyszczać arcydzieła za pomocą bakterii w sposób szybki, ukierunkowany i ostrożny. Na dodatek pokazali również, że prócz poszanowania dla malowideł, te użyteczne mikroorganizmy ..(jeszcze 3700)»

Nowa metoda rozmotywania nici jedwabnej (05-06-2011)
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wlk. Brytanii odkryli, że powierzchnia kokonów dzikich jedwabników pokryta jest mineralną warstwą szczawianu wapnia, co komplikuje proces rozmotywania. Usunięcie tej warstwy ułatwia rozwijanie kokonów na długie nitki jedwabiu podobne do tych, jakie pozyskuje się z udomowionego jedwabnika morwowego (Bombyx mori, B. mori). Badania zostały częściowo dofinansowane z projektu SABIP (Jedwabie jako biomimetyczne ideały dla polimerów), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) o wartości niemal 2,3 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Biomacromolecules mogą pomóc w ..(jeszcze 3634)»

Ratowanie dzikich osłów przed wyginięciem (27-05-2011)
Współczesne konie i osły są potomkami dzikiego osła, któremu obecnie grozi wyginięcie. W świetle trwającej nadal działalności człowieka polegającej na niszczeniu siedlisk i polowaniu nasilają się naciski na ratowanie dzikiego osła. Naukowcy pracujący pod kierunkiem Instytutu Badawczego Ekologii Dzikiej Przyrody Uniwersytetu Weterynaryjnego w Wiedniu, Austria, zbadali czynniki związane z utratą tego gatunku. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Biological Conservation, dotyczyły sposobów zadbania o jego przetrwanie. Chociaż w przeszłości dziki osioł zasiedlił wiele obszarów, teraz występuje tylko w Chinach, Indiach, Iranie, Mongolii ..(jeszcze 3511)»

Błąd błędowi nierówny (07-05-2011)
Kryminalistyka nadal, mimo wyraźnych postępów poczynionych w ostatnich latach, mocno opiera się próbom wyeliminowania czynnika ludzkiego w procesie decyzyjnym. Oznacza to, że zawsze istnieje możliwość podważenia wiarygodności przedstawianych przez nią dowodów poprzez odwołanie się do faktu, że ich wartość zależy nie tyle od obiektywnych wskaźników, co innych czynników związanych np. z osobą eksperta kryminalistyki, zaangażowanego w rozwiązanie sprawy. Problem ma niebagatelne znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę potencjalne konsekwencje, jakie wiążą się z ryzykiem wystąpienia błędu czy pomyłki eksperta zbierającego dowody w sprawach kryminalnych. Mogą one polegać zarówno na pociągnięciu ..(jeszcze 3986)»

Plastik zamiast wosku (11-04-2011)
Naukowcy z Niemiec opracowali doskonalszy sposób hodowania larw pszczelich w warunkach laboratoryjnych. Ich metoda, zaprezentowana w czasopiśmie Methods in Ecology and Evolution, pomoże naukowcom rzucić światło na powód uszczuplania się populacji pszczół. Wiadomo, że pszczoły odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu żywności ludziom, dzięki swojej znakomitej zdolności zapylania roślin uprawnych. Ich populacje kurczą się niestety i naukowcy dążą do odkrycia przyczyn tego problemu. Połączenie rozmaitych czynników, takich jak rolnicze środki chemiczne, utrata siedliska czy choroby, zmusza naukowców do rozpoczęcia wyścigu i poszukiwania rozwiązań w laboratorium. ..(jeszcze 4136)»

Skandynawski model społeczny - inspirowany paradoksem (28-02-2011)
Czy system kapitalistyczny może bronić szczodrego systemu opieki społecznej? Czy bogate społeczeństwo może przyjąć zasadę równości? Czy kolektywizm może kwitnąć pod rządami indywidualizmu? Ależ oczywiście. Wydaje się na przykład, że kraje skandynawskie znalazły na to sposób. Według wyników ostatnich badań ta umiejętność pogodzenia potencjalnie sprzecznych koncepcji ma kluczowe znaczenie dla ich sukcesu gospodarczego. Badania, dofinansowane przez Norweską Radę ds. Badań Naukowych (RCN) i zaprezentowane 24 lutego, umożliwiły 10 skandynawskim naukowcom z rozmaitych ..(jeszcze 4930)»

W pogoni za ulotnym blaskiem barw z obrazów impresjonistów (22-02-2011)
Obrazy Vincenta van Gogha ciemnieją i nikt nie był w stanie znaleźć przyczyny tego zjawiska - do tej pory. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że to prawdopodobnie światło słoneczne jest odpowiedzialne za uruchamianie reakcji chemicznej w żółcieni chromowej, farbie wykorzystywanej przez holenderskiego mistrza postimpresjonizmu, zmieniając ją na ciemny brąz. Odkrycia zostały zaprezentowane w czasopiśmie Analytical Chemistry. Naukowcy, pracujący pod kierunkiem ekspertów z Belgii, Holandii i Włoch, wykorzystali superczułe, promienie rentgenowskie o mikroskopijnych wymiarach w Europejskim Ośrodku Synchrotronu Atomowego (ESRF) we Francji i w ośrodku Synchrotronu ..(jeszcze 4849)»

Chińczycy zrzynali od polskich uczonych (20-02-2011)
Z prac uczonych z Politechniki Wrocławskiej skopiowano obszerne fragmenty tekstu i algorytm symulacji, które opublikowano w znanym brytyjskim czasopiśmie "Journal of Physics A: Mathematical And Theoretical". Plagiatu dopuścili się autorzy z Chin. IOP Publishing - wydawca periodyku, który znajduje się na tzw. liście filadelfijskiej*, przyznał, że plagiat jest ewidentny i zmusił autorów do wydrukowania sprostowania. Ukazało się ono w "Journal of Physics" w lutym 2011. Doprowadzenie do opublikowania sprostowania trwało blisko 1,5 roku. W swojej publikacji z 2009 r. Lei Hang, Aigo Song i Jun He nie podali jako tekstu źródłowego dwóch prac, ..(jeszcze 2050)»

Czy piękno wszechświata może przyciągnąć dzieci do nauki? (15-02-2011)
Podnoszenie atrakcyjności nauki w oczach małych dzieci to jeden z priorytetów UE. Mając to na uwadze UE przyznała grant o wartości 1,9 mln EUR na program edukacyjny EUNAWE - jednostka programu Świadomość Wszechświata (UNAWE) - który dąży do pobudzenia wśród małych dzieci w wieku od 4 do 10 lat, zwłaszcza pokrzywdzonych przez los, zainteresowania nauką i technologią. Projekt EUNAWE (Czerpanie z Międzynarodowego roku astronomii - uświadamianie małym dzieciom istnienia wszechświata) został dofinansowany z tematu "Kosmos" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. W ciągu trzech lat program EUNAWE będzie pobudzać wśród dzieci zainteresowanie nauką i zachęcać je do ..(jeszcze 3917)»

Polskie przedsiębiorstwa mają problemy z innowacyjnością (13-02-2011)
Problematyka innowacyjności była i pozostaje nadal kluczowym elementem rozważań związanych z rozwojem tak Polski jak i Unii Europejskiej. W opublikowanym w marcu 2010 r. komunikacie "Europa 2020 - Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającemu włączeniu społecznemu" określającym nowy, długookresowy program rozwoju społeczno-gospodarczego Unii, który zastąpił Strategię Lizbońską, rozwój oparty na wiedzy i innowacjach to jeden z trzech kluczowych priorytetów. Wiąże się z tym także, określony przy tej okazji, ambitny cel systematycznego poprawiania warunków prowadzenia ..(jeszcze 7043)»

O złożoności problemu internetowego groomingu (07-02-2011)
Jak pokazują wyniki nowych badań dofinansowanych ze środków unijnych, seksualni drapieżcy wykorzystują Internet do nagabywania, czyli tzw. "groomingu", młodych ludzi w celu ich wykorzystania, a dzieci używające seksualnie sugestywnych nazw profili i mniej powściągliwe w czasie surfowania w Internecie są znacznie bardziej narażone na stanie się ofiarą internetowego groomingu. Wcześniejsze badania poświęcone analizie seksualnego wykorzystywania dzieci ujawniły, że przestępcy całymi miesiącami zaprzyjaźniali się z młodą osobą, nawiązując czasami kontakt z jej rodziną, aby realizować proces wykorzystania. Internet całkowicie to zmienił. Przestępcy mogą wybrać ..(jeszcze 4970)»

Dobra edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna - to się opłaca! (06-02-2011)
W okresie niemrawego wychodzenia z gospodarczej i finansowej zapaści rządy i samorządy na całym świecie nadal skrzętnie liczą każdy grosz (i cent) i nieufnie spoglądają na jakąkolwiek pozycję po stronie wydatkowej budżetów. Ponieważ edukacja dzieci i młodzieży stanowi zazwyczaj spore obciążenie dla publicznych finansów, nic dziwnego, że właśnie tutaj najczęściej poszukuje się oszczędności, które uznaje się za stosunkowo mało dotkliwe społecznie i w niewielkim stopniu ryzykowne politycznie. Działając w takich okolicznościach, naukowcy prowadzący ewaluację różnorakich programów i innych ..(jeszcze 7279)»

Europejscy liderzy innowacyjności - Polska w dolnej części stawki (05-02-2011)
22@Barcelona, Źródło: F4EWydajność innowacyjna w UE cały czas wzrasta dzięki postępowi, jaki poczyniły państwa członkowskie, ale UE nadal pozostaje w tyle za Japonią i USA - według pierwszej edycji nowej "Tablicy wyników w zakresie innowacji" (IUS). Unia Europejska musi zacząć łatać swoje luki innowacyjne, aby doścignąć światową konkurencję i utrzymać przewagę nad konkurentami, w tym Brazylią, Chinami, Indiami i Rosją tam gdzie to możliwe. Choć grupa UE-27 nadal prowadzi przed Indiami i Rosją, to czuje już gorący oddech Brazylii i Chin, które depczą jej po piętach. Intensyfikacja ..(jeszcze 4308)»

Wpływ badań na wyniki badań – wyniki badań (29-01-2011)
W naukach społecznym jest faktem bardzo dobrze znanym, że sam kontekst sytuacji badania, o ile osoby badane są jego świadome, stanowić może istotną zmienną zakłócającą, wpływającą na końcowy wynik obserwacji. Dzieje się tak dlatego, że osoba biorąca udział w badaniach naukowych nie jest wbrew pozorom jedynie ich biernym uczestnikiem, a wprost przeciwnie - wnosi ze sobą całe bogactwo swojej osobowości, w tym posiadaną wiedzę, poznawczą ciekawość i zdolności uczenia się, ambicję, by dobrze wypaść lub lęk przed oceną. Jeszcze inni zwyczajnie chcą być dobrymi osobami badanymi, inni zaś - zupełnie ..(jeszcze 8278)»

Badania unijne pokazują, że dzieci mają się dobrze (27-01-2011)
sxc.huWyniki nowych badań unijnych pokazują, że rodzice nie muszą się obawiać, ponieważ ryzyko na jakie narażone są dzieci w Internecie nie jest tak duże, jak mogłoby się wydawać. Odkrycia stanowią dorobek badań EU Kids Online, które zwracają uwagę na dwa ważne zagadnienia: po pierwsze jedynie niewielka grupa młodych ludzi napotyka trudności w Internecie i po drugie, zaledwie ułamek tej grupy odczuł negatywne następstwa tego stanu rzeczy. Badania zostały dofinansowane w ramach programu "Bezpieczniejszy Internet", który propaguje bezpieczniejsze korzystanie z Internetu przez dzieci ..(jeszcze 4585)»

Opaski na płetwach pingwinów obniżają wskaźniki przeżywalności i reprodukcji (18-01-2011)
stock.xchngWyniki nowych badań sugerują, że naukowcy mogą nieumyślnie wyrządzać szkody pingwinom z powodu metalowych opasek umieszczanych na płetwach w celu monitorowania ich lęgu, żerowania i reakcji na zmiany klimatu. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature naukowcy z Francji i Norwegii twierdzą, że opaski przeszkadzają tym ptakom morskim w efektywnym pływaniu, wpływając zarówno na ich przeżywalność, jak i reprodukcję. Badania zostały dofinansowane w części z grantu Marie Curie z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Do oceny różnic we wskaźnikach ..(jeszcze 3536)»

Dorośli Amerykanie słyszą dziś lepiej niż pół wieku temu (06-01-2011)
Choć jest prawdą, że czynniki genetyczne, hałas, niektóre leki i inne okoliczności mogą z biegiem czasu powodować pogorszenie słuchu, dobra wiadomość brzmi, że słyszymy prawdopodobnie znacznie lepiej niż nasi dziadkowie, gdy byli w podobnym wieku. Ustalili to naukowcy z National Institute on Deafness and Other Communication Disorders (NIDCD), National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH) i University of Texas Health Science Center w San Antonio, opierając się na wynikach badań nad stanem słuchu ludności w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzonych w odstępie czterdziestu lat. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie ''Ear and Hearing'' w grudniu 2010 r. ..(jeszcze 5544)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26298 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365