Złota myśl Racjonalisty: "Nie dalibyśmy się spalić za swoje poglądy: nie jesteśmy ich tak pewni. Ale być może za to, że mamy prawo posiadać poglądy i zmieniać je."
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) twierdzi w swoim najnowszym raporcie rocznym, że członkowie OECD i inne państwa muszą zwiększyć nakłady na naukę, technologie i innowacje (NTI), aby stawić czoło rosnącej konkurencji na świecie i promować długofalowy rozwój. NTI oferuje społeczeństwom potencjał do podejmowania niezliczonych wyzwań, jakie przed nimi stają, takich jak kwestie zdrowotne i zmiany demograficzne. Utrzymanie nakładów inwestycyjnych na NTI ma kluczowe znaczenie.
W raporcie pt. "Science, Technology and Industry Outlook 2010" (''Perspektywy nauki, technologii i przemysłu 2010") podkreślono, że państwa członkowskie OECD raportują zastój ..(jeszcze 3080)»
Tycho Brahe jest powszechnie uznawany za pioniera współczesnej astronomii, a jego skrupulatne obserwacje nieba zrewolucjonizowały naszą wiedzę o wszechświecie. Był również arystokratą, który poślubił plebejuszkę i nosił srebrną protezę nosa, po tym jak jego prawdziwy nos został odcięty w czasie pojedynku rzekomo o to, kto jest najlepszym matematykiem. Zmarł w czeskiej Pradze w 1601 r. w wieku 54 lat i został pochowany w praskiej katedrze Tyn.
Ostatnio czesko-duński zespół naukowców przeprowadził ekshumację ciała Tycho Brahe'a podejmując próbę lepszego poznania zarówno jego życia, jak i powodu śmierci, którą przypisuje się zatruciu rtęcią. Nie po raz pierwszy zakłócany ..(jeszcze 4231)»
Zamiarem twórców kolejnej edycji UNESCO Science Report było przedstawienie w sposób miarodajny stanu i warunków rozwoju nauki współczesnej w poszczególnych rejonach świata, a także zaproponowanie wiarygodnej prognozy odnośnie warunków jej rozwoju w najbliższej przyszłości.
Jak w imieniu twórców dokumentu referuje sprawę Dyrektor Generalny UNESCO, Irina Bokowa, aktualny raport ma odzwierciedlać zmiany w stanie nauki na świecie, które wystąpiły od czasu opublikowania poprzedniej wersji dokumentu, co miało miejsce w 2005 r. Główne wnioski płynące z raportu można przedstawić w postaci kilku tez.
Po pierwsze, mimo nadal dużych dysproporcji, występujących ..(jeszcze 3511)»
Programy ukierunkowane na wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci wywodzących się z rodzin o różnym poziomie zamożności mogą być bardziej skuteczne, o ile będą również uwzględniały potrzebę rozwijania umiejętności czytania i pisania u dorosłych opiekujących się dziećmi, czyli głównie rodziców. Naukowcy z amerykańskich National Institutes of Health (NIH) doszli do tego wniosku na podstawie wyników badań, które wskazują, że poziom umiejętności czytania u matki jest czynnikiem w największym stopniu odpowiedzialnym za przyszłe osiągnięcia szkolne dziecka, przewyższając pod tym względem takie zmienne, jak wpływ sąsiedztwa czy poziom dochodów rodziny. Badaniami, przeprowadzonymi przez ..(jeszcze 2993)»
W dniu 26.10.2010 Główny Urząd Statystyczny opublikował "Notatkę na temat szkół wyższych w Polsce". Zgodnie z przedstawianymi danymi statystycznymi największymi ośrodkami akademickimi w Polsce pozostają: Warszawa, w dalszej kolejności Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Lublin oraz Gdańsk i Katowice. W wymienionych kilku ośrodkach akademickich kształciło się łącznie 43,4% ogółu studentów, przy czym studenci studiów stacjonarnych stanowią 53,3% łącznej liczby studentów w tych ośrodkach akademickich. Choć począwszy od roku 2000 sukcesywnie przybywa szkół wyższych, to jednocześnie w ostatnich dwóch latach odnotowano spadek ogólnej liczby studentów. Liczba absolwentów stale rośnie. ..(jeszcze 3026)»
Rola zabawy w przezwyciężaniu ksenofobii jest u ludzi dobrze poznanym zjawiskiem. Jednak dowody na występowanie tego zjawiska u innych zwierząt społecznych były ograniczone. Naukowcy postanowili zatem sprawdzić, czy zabawa sprzyja tolerancji wobec obcych u niższych naczelnych.
Obserwowano dwie grupy dzikich lemurów podczas godów. Zbierano również informacje o dziewięciu przybyszach - samcach spoza grupy. Naukowcy porównywali dane dotyczące czasu poświęcanego na zabawę, uwodzenie i agresywne zachowania.
Zwierzęta częściej zachowywały się agresywnie wobec przybyszów, niż wobec znajomych. Jednak po tym, jak zwierzęta pobawiły się, poziom agresji ..(jeszcze 567)»
W artykule opublikowanym we wrześniu 2010 na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America dr Halvard Buhaug z Centre for the Study of Civil War, Peace Research Institute Oslo (PRIO) zwraca uwagę, że nie jest usprawiedliwione patrzenie na sytuację polityczną na kontynencie afrykańskim, a także w innych rejonach świata, jedynie przez pryzmat obserwowanych zmian klimatycznych. Naukowa analiza sytuacji politycznej na kontynencie afrykańskim i prognozy dotyczące dalszego rozwoju wypadków wymagają uwzględnienia całego szeregu czynników, z których tylko niektóre pozostają w bezpośrednim związku z sytuacją klimatyczną.
W polityce ..(jeszcze 1719)»
Jeśli chcesz porozmawiać o bogach, porozmawiaj z ateistą. Z
przeprowadzonej przez Amerykanów ankiety wynika, że ateiści i agnostycy
wiedzą więcej niż przeciętny Amerykanin, albo niż wyznawca którejś z
popularnych religii. Braki wiedzy u religijnych ludzi dają nowe
znaczenie wyrażeniu "ślepa wiara". Na przykład, większość protestantów
nie skojarzyła Marcina Lutra z reformacją. 40% katolików powiedziało, że
chleb i wino podczas mszy tylko symbolizują ciało i krew Chrystusa, a
nie stają się nimi naprawdę. Ateiści i agnostycy częściej odpowiadali
poprawnie na pytania. Być może jest tak dlatego, że amerykańscy ateiści i
agnostycy wychowali się w środowiskach religijnych, i ..(jeszcze 1645)»
17-19 września 2010 w Budapeszcie odbył się kolejny, czternasty już, Europejski Kongres Sceptyków (ESC, European Skeptics Congress). Kongres odbywa się co 2 lata od 1989 roku i przyciąga ludzi zainteresowanych nauką, zdrowym rozsądkiem i krytycznym podejściem do otaczającej rzeczywistości. W tym roku, po raz pierwszy od ponad 20 lat, w Kongresie wzięli udział Polacy. Dr Tomasz Witkowski wygłosił wykład Fashionable nonsense still in fashion. Psychological Sokal style hoax, a dr Maciej Zatoński: Medicine - art, science or craft?
Na Kongres przyjechało około 120 uczestników, w większości z krajów UE, ale nie zabrakło także gości z USA i Kanady. ..(jeszcze 892)»
Na całym świecie w wypadkach z udziałem pojazdów silnikowych ginie 1,2 miliona ludzi, a 50 milionów odnosi obrażenia. Na ryzyko wypadku wpływa wiele czynników, m.in. konstrukcja samochodu i jego prędkość, stan nawierzchni drogi, wiek kierowcy czy jego trzeźwość. W związku z dużą liczbą wypadków wiele krajów zaostrza ograniczenia prędkości, karze mandatem za niezapięte pasy czy surowiej kara pijanych kierowców.
Istnieje też korelacja pomiędzy ryzykiem śmierci w wypadku drogowym, a BMI; co ciekawe, dotyczy to wyłącznie mężczyzn. Możliwe, że jest tak dlatego, że kobiety i mężczyźni gromadzą tłuszcz w innych częściach ciała. Badacze postanowili sprawdzić, jak otyłość ..(jeszcze 1677)»
Coraz większą uwagę zwraca się na dostępność leków w uboższych krajach, gdzie medykamenty zwykle są drogie w porównaniu z zarobkami. Do jakiego stopnia kupowanie leków wpędza ludzi w nędzę? Można to sprawdzić, odejmując ceny leków od przychodów.
Naukowcy sprawdzili, jak wielu ludziom na pozostałe wydatki zostaje tylko 1,25 dolara lub 2 dolary dziennie po zakupieniu leków. W badanych krajach nawet 86% społeczeństwa żyło w biedzie z powodu cen leków. Oryginalne, markowe produkty były mniej dostępne niż ich tanie odpowiedniki. Gdyby, na przykład, na Filipinach wszyscy musieli kupić atenolol z firmową etykietą, to dodatkowe 22% społeczeństwa miałoby dochód poniżej ..(jeszcze 931)»
Skład mikroflory ludzkiego układu pokarmowego zależy od rodzaju diety i zwyczajów żywieniowych, a stan zdrowia jest związany między innymi z metabolizmem bytujących w jelitach drobnoustrojów. Jak dotąd naukowcom nie udawało się wykazać różnic w składzie flory jelitowej na przykładzie odrębnych ludzkich populacji. W artykule przedstawionym w wydaniu Proceedings of the National Academy of Sciences dostępnym online (PNAS, August 17, 2010, vol. 107, no. 33, 14691-14696), autorstwa zespołu naukowców z Uniwersytetu Florenckiego (Włochy), można znaleźć doniesienia z badań przeprowadzonych właśnie na ten temat.
Badacze porównywali skład mikroflory występującej w kale ..(jeszcze 2476)»
Przewiduje się, że w najbliższych dziesięcioleciach zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do spadku produkcji rolnej i w konsekwencji przyczynić się do wystąpienia masowych migracji ludności zarówno wewnątrz krajów, jak i ponad obecnymi granicami państw. Ilościową analizę siły wzajemnych powiązań wspomnianych procesów w odniesieniu do poziomu migracji na granicy meksykańsko-amerykańskiej przedstawia internetowe wydanie Proceedings of the National Academy of Science (PNAS) z dnia 10 sierpnia 2010 w artykule Linkages among climate change, crop yields and Mexico-US cross-border migration (PNAS August 10, 2010 vol. 107 no. 32 14257-14262) autorstwa Shuaizhanga Fenga, Alana B. ..(jeszcze 1415)»
Krążąca wśród szerokich kręgów społeczeństwa wiedza potoczna często znacznie odbiega od wyników analiz i badań naukowych. Przekonuje o tym materiał umieszczony na stronach amerykańskiego Narodowego Instytutu Głuchoty i Zaburzeń Porozumiewania się (NIDCD), w którym próbuje się odpowiedzieć na pytanie: "Czy to, czego nie słyszymy, jest dla nas rzeczywiście nieszkodliwe?".
W Stanach Zjednoczonych wznoszenie turbin wiatrowych w celu produkcji energii elektrycznej staje się coraz powszechniejsze. Jak wszystkim wiadomo, turbina wiatrowa jest urządzeniem obrotowym wyposażonym w gigantyczny wirnik, czasami tak wielki jak boisko piłkarskie, który obraca się na wietrze. ..(jeszcze 6415)»
Badanie wykonane pod auspicjami Uniwersytetu Brigham Young w Provo (Utah, Stany Zjednoczone) identyfikuje brak relacji społecznych jako czynnik istotnie wpływający na ryzyko zgonu. Meta-analiza* 148 badań podłużnych (uwzględniająca w sumie 308 tys. uczestników) wykazała, że uśredniony iloraz szans (z ang. odds ratio) wynosi 1.50 (95% przedziały ufności 1.42 do 1.59), co można odczytywać jako 50-procentowy wzrost szans na przeżycie w przypadku posiadania rozbudowanych kontaktów społecznych. W meta-analizie wzięto pod uwagę badania wykorzystujące zróżnicowane miary kontaktów społecznych, poczynając od tego czy ktoś mieszka samotnie czy z kimś, a kończąc na rozbudowanych ..(jeszcze 1367)»
Polacy najbardziej nielubianymi sąsiadami Niemiec (23-07-2010)
Jak podaje portal Yahoo, Polacy są na najbardziej nielubianą nacją ze wszystkich sasiadów Niemiec. Wśród ankietowanych, aż 33% badanych podaje niechęć do wschodnich sasiadów, paradoksalnie nielubiani jeteśmy nie w landach bezpośrednio sąsiadujących z Polską, lecz w odległym Baden-Wüttenberg. Najwiekszą sympatią darzeni są Austriacy oraz Holendrzy i Francuzi. W opisie badania nie podano, dlaczego Polacy wypadli najgorzej oraz to czy badano grupę istotną statystycznie.