Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.033.543 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 25 głosów.
Nowości w sklepie:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jako katolik dziękuję Bogu za heretyków. Herezja to tylko inne określenie wolności myśli.
Przegląd wyników wyszukiwania

Etyka świecka

Religia i moralność
Eric MacDonald (19-07-2012)
Ile razy musimy powtarzać, żeby to wreszcie dotarło? Nie potrzebujesz religii, żeby być moralnym człowiekiem. W rzeczywistości sama religia ma bardzo niewiele wspólnego z moralnością. Niektórym ludziom trudno to zrozumieć, ponieważ już dokonali całej pracy niezbędnej do wybrania spośród wszystkich możliwych nakazów i zakazów religijnych tych, które uznają za złe lub dobre. Jednak prawda jest taka, że niemal każdy samodzielnie dokonuje takiego sortowania. Do tekstu..
Jeszcze o ewolucji i ludzkiej moralności
Andrzej Koraszewski (11-04-2012)
Pytanie o pochodzenie dobra nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Spór toczy się od starożytności, a główna linia podziału dotyczy tego, czy źródłem dobra jest jakiś bóg lub bogowie i w związku z tym jedynymi prawowitymi interpretatorami norm moralnych są kapłani, czy jest jakieś inne źródło dobra, a jeśli tak to jakie? Do tekstu..
Czy ewolucja mogła wyprodukować dobro?
Andrzej Koraszewski (31-03-2012)
Świecka moralność, ani ta, której szukamy u filozofów, ani ta, którą próbujemy odkryć studiując biologię i nasz mózg, nie ma jednoznacznego i uniwersalnego kodeksu. Biblijny dekalog rozpoczyna się od słów, które mnie odrzucają - Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Na tym etapie mówię dziękuję, gdyż pierwsze przykazanie ogranicza wartość wszystkich pozostałych. Do tekstu..
Czy możemy być dobrzy bez wiary w Boga?
Leo Igwe (29-03-2011)
Czy ludzie mogą być dobrzy bez odwoływania się do boga i dogmatów? Czy możemy być moralni bez religii? Odpowiedź na to pytanie nie pozostawia wątpliwości - oczywiście, że możemy. Istoty ludzkie naprawdę nie muszą wierzyć w bogów ani należeć do jakiejkolwiek religii, aby mogły być dobre czy żeby mogły czynić dobro. Sama idea dobra i czynienia dobra jest starsza od idei boga i religii. W rzeczywistości twór nazywany bogiem jest czymś zewnętrznym wobec równania ludzka dobroć i moralność. Do tekstu..
Frans de Waal o pochodzeniu moralności – i ateizmie
Jerry Coyne (21-10-2010)
Frans de Waal, mimo własnego ateizmu, z pewnością znalazł sposób na bycie moralnym człowiekiem bez pseudoreligii, niemniej mówi wszystkim innym, że potrzebna im ustanowiona religia, żeby zapewnić im etykę. Czy nie możemy założyć, doktorze de Waal, że inni ludzie mogą być równie łebscy i myślący jak pan i że znajdą drogę do etycznego życia bez boga? Do tekstu..
Dziesięcioro przykazań
Christopher Hitchens (22-05-2010)
Wersja przykazań wyryta w kamieniu stanowczo wymaga przeróbki. Kto chwyci za dłuto rewizjonisty? Istnieje już biblijny precedens, ponieważ przekazanie bożego prawa przez Mojżesza pojawia się w Piśmie Świętym w trzech lub czterech zupełnie różnych wersjach. (Kiedy słyszysz ludzi, żądających ekspozycji Dziesięciorga Przykazań w sądach i klasach szkolnych, zawsze pytaj, o który zestaw im chodzi. Działa za każdym razem.) Jesteśmy więc w pełni uprawnieni do traktowania owych przykazań jako pracy w toku. Czy nie może być tam jakichś starych przykazań, które da się wysłać na emeryturę, a także przyjąć jakieś nowe? Weźmy pod lupę najsłynniejsze Top 10 po kolei. Do tekstu..
Sam Harris kontra Sean Carroll
PZ Myers (05-05-2010)
Odpowiada mi stawianie pożądanych celów społecznych - sprawiedliwość, współczucie i równość, tak na początek - i oznajmianie, że to będą cechy charakterystyczne naszego idealnego społeczeństwa, a potem używanie rozumu i nauki, by pracować ku tym celom. Nie widzę tylko naukowego powodu dla tych przesłanek, choć są tak wspaniałe i tak mocno do mnie przemawiają. Nie czuję także potrzeby etykietowania pragnienia jako "naukowego". Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365