Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.414.108 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 697 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Filozofowie rzadko uczą się na błędach swoich poprzedników.
Przegląd wyników wyszukiwania

Malezyjskie katastrofy
Mariusz Agnosiewicz (29-12-2014)
Kiedy w odstępie kilku miesięcy Malezyjskie Linie Lotnicze utraciły w katastrofach lotniczych dwa samoloty (zniknięcie na Morzu Południowochińskim i zestrzelenie nad Donieckiem), w których zginęło więcej ludzi aniżeli w całej ponad półwiecznej historii malezyjskiego przewoźnika narodowego, było to tzw. wydarzenie historyczne. Wszystko wskazuje na to, że rok zamykamy trzecią katastrofą malezyjskich linii - tym razem głównego konkurenta Malaysia Airlines - AirAsia. W 2014 Malezja była nie tylko krajem historycznych katastrof lotniczych, ale i przedmiotem zażartej rywalizacji między dwoma imperiami gospodarczymi: USA i Chinami. Do tekstu..
Kapitalizm: tak, wypaczenia: nie!
Ha-Joon Chang (22-12-2014)
Gdyby świat był pełen szukających własnej korzyści jednostek - takich jakie możemy spotkać w podręcznikach do ekonomii - to by się zatrzymał, bo spędzalibyśmy większość czasu oszukując, usiłując złapać oszustów i wymierzając kary złapanym. Świat działa tak jak działa tylko dlatego, że ludzie nie są jednostkami dążącymi wyłącznie do uzyskania jak największych korzyści - a za takich właśnie uznaje ich wolnorynkowa ekonomia. Musimy zaprojektować system gospodarczy, który - uwzględniając to, że ludzie często bywają samolubni - będzie w pełni czerpał z innych ludzkich motywacji, uwalniając w nich to, co najlepsze. Bardzo możliwe, że oczekując po ludziach najgorszego, wydobędziemy z nich po prostu to, co najgorsze. Do tekstu..
Walec Balcerowicza
Stanisław Smuga-Otto (21-12-2014)
Walec... w poetyce typu "Majakowski" to urządzenie służy do rozbijania struktur, miażdżenia narodów, społeczności, klas. W retoryce Andrzeja Wendrychowicza i Karola Modzelewskiego - tak samo. Tymczasem jest to przecież niewinne i przydatne mechaniczne urządzenie służące raczej do umacniania gruntu, do formowania kształtów... A więc, gdybyśmy zapomnieli na moment o Majakowskim, to namiętne oskarżanie Leszka Balcerowicza o "walcowanie" społeczeństwa zamieniłoby się w pełną uznania pochwałę za ... kształtowanie, umacnianie, utwardzanie. Do tekstu..
Betonowanie sceny politycznej - róbmy politykę, nie igrzyska
Mariusz Agnosiewicz (19-12-2014)
PSL zostało trzecią partią w Sejmie, dzięki sześciu byłym posłom Twojego Ruchu. Można jak zwykle w takich sytuacjach kpić i toczyć dyskusję o chorągiewkowym problemie polskiego parlamentaryzmu. Można jednaka patrzeć na to w kategoriach głębszego trendu: zanikania frakcyjności i rozdrobnienia partyjnego. PSL naprawdę staje się partią centrum. Jest to coraz mniej partia typowo chłopska, coraz bardziej partia lokalnych przedsiębiorców działających na polskiej wsi. Do tekstu..
Zajeździmy kobyłę historii
Andrzej Wendrychowicz (19-12-2014)
Książkę Karola Modzelewskiego "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" skończyłem czytać w paskudny, dżdżysty grudniowy dzień i nie wiem, czy w ponury nastrój wprawiła mnie bardziej psia pogoda, czy ostatni rozdział książki. Wiele lat wyglądałem takiej "rozliczeniowej" książki Autora. Po lekturze opasłej, blisko 1000-stronicowej Autobiografii Jacka Kuronia byłem bardzo ciekaw, jak te same czasy, wydarzenia i ich bohaterów opisze najbliższy towarzysz walki Kuronia. Równie ciekaw byłem powodów, dla których Karola Modzelewskiego zabrakło wśród elit rządzących III RP Do tekstu..
Winny lub może szalony, czyli w sumie niepoczytalny, niewinny i bezkarny
Andrzej Lebiedowicz (17-12-2014)
Niezwykle istotne stanowisko zawarł w tej materii Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 31 maja 2011 roku stwierdzając: Nie jest dopuszczalne wydanie przez sąd orzeczenia o poddaniu oskarżonego obserwacji psychiatrycznej, jeśli sam oskarżony o to nie wnosi, a na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że będzie orzeczona wobec niego kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania lub kara łagodniejsza albo że okres stosowanego w sprawie tymczasowego aresztowania przekroczy wymiar kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia. Do tekstu..
Zapomniane wystapienie Andrzeja Leppera w Parlamencie Europejskim z 2002 (15-12-2014)
Z perspektywy dekady polskiego członkostwa w Unii, w okresie kiedy Unia Europejska jako całość przeżywa swój największy jak dotąd kryzys (np. według badań opinii publicznej większość Brytyjczyków chce wystąpienia ich kraju ze struktur unijnych), warto przytoczyć dawne wystąpienie jednego z polskich liderów politycznych. Dziś kwestie te możemy omawiać nieco swobodniej, dopuszczając także głosy krytyczne. Dawniej było to niemożliwe. Media nie dopuszczały tego rodzaju dyskusji, poprzestając na przylepianiu etykietek "oszołom" tym, którzy mieli na ten temat zdanie odmienne. Na końcu płomiennej przemowy naszego "oszołoma" słychać w tle francuskie pochwały. Do tekstu..
Sienkiewicz o zdziczałym plemieniu i arce odrodzenia
Mariusz Agnosiewicz (13-12-2014)
W obszernym wywiadzie dla Cezarego Michalskiego eks-minister Bartłomiej Sienkiewicz dokonał rozwinięcia swoich myśli z restauracyjnych "rozmów kontrolowanych" o państwie i społeczeństwie. "Zawsze uważałem się za państwowca", mówi Sienkiewicz. Państwo ma być dla Polaków jedyną arką, bo bez niego to "zdziczałe plemię". W dawnych czasach to raczej prawicę cechowały pogardliwe i protekcjonalne opinie o ludzie. Lewica wyrosła na tym, że bardziej wierzyła w lud. Dziś jednak dawne idee uległy najróżniejszym mutacjom, dlatego lewica nierzadko mówi językiem prawicy i vice versa. W moim przekonaniu olbrzymia część naszej historii pokazuje coś zgoła przeciwnego niż nowa opowieść Sienkiewicza juniora. Do tekstu..
Żelazny Feliks – portret czekisty
Andrzej Lebiedowicz (11-12-2014)
Feliks Edmundowicz Dzierżyński jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków. Żaden nasz rodak nie przyczynił się do śmierci tylu Rosjan, co założyciel CzeKi. ,,Krwawy Feliks" był synonimem bolszewickiego terroru, ,,inkwizytorem" radzieckiej rewolucji, który stworzył najbardziej złowrogą formację w świecie tajnych policji politycznych - Wszechrosyjską Nadzwyczajną Komisję do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, potocznie zwaną CzeKą. Jego następcy: Mienżyński, Jagoda, Jeżow, Beria, czerpali przykład z osiągnięć ,,Żelaznego Feliksa", który dzięki bezgranicznemu oddaniu, okazał się wyśmienitym realizatorem woli przywódców partii bolszewickiej. Do tekstu..
Tortury CIA
Przemysław Prekiel (10-12-2014)
Po 11 września 2001 r. ponownie podjęto dyskusję na temat możliwych uzasadnień tortur. Sytuację po atakach na WTC obrazowo określił były dyrektor wydziału antyterrorystycznego CIA Cofer Black w 2002 r. kiedy stwierdził, że "było przed 11 września i po 11 września. Po 11 września rękawiczki zostały zdjęte". Jestem w mniejszości. Znakomita większość polskich "elit" od samego początku wybielała amerykańskie sposoby walki z terroryzmem. Panowała swoista dewiza - łamiemy zasady w imię zasad. To bardzo krótkowzroczne. Do tekstu..
Sąd w Szczecinie podważył kredyt we frankach (08-12-2014)
Bank w związku z zaległościami w spłaceniu kredytu udzielnego w CHF wypowiedział kredytobiorcy umowę kredytu. Następnie zaś przeliczył wartość kredytu udzielonego w złotych polskich według kursu franka szwajcarskiego na dzień wystawienia tak zwanego bankowego tytułu egzekucyjnego. W wyniku takiego zabiegu kredytobiorca stracił około 150.000 zł, tylko w wyniku różnicy kursowej. Wyrok sądu jest jednak bardzo korzystny dla zainteresowanego kredytobiorcy. Podważona została sama podstawowa zasada w umowach kredytowych, odnosząca się do przewalutowywania. Do tekstu..
Fiński cud edukacyjny
Andrzej Wendrychowicz (07-12-2014)
Prof. socjologii Hannu Simol: "Wykształcenie stało się bramą do pełnoprawnego i kompetentnego obywatelstwa w nowoczesnym społeczeństwie, określanym teraz jako "gospodarka oparta na wiedzy" i "uczące się społeczeństwo"". Sukces fińskiej edukacji profesor wyjaśnia tak: "Można wymienić trzy czynniki, składające się na ten sukces. Są to: silna wiara w szkolnictwo, wysoki status nauczycieli i duże zaufanie do obowiązującego nadzoru". Do tekstu..
Utopia filantropii
Przemysław Prekiel (04-12-2014)
W noweli Elizy Orzeszkowej pt. "Dobra Pani", filantropia, jako forma wsparcia, służyła bardziej ofiarodawcom niż obdarowanym. Jej idea została tam przedstawiona w bardzo krytycznym zarysie. Niekiedy bowiem, faktycznie lepiej dla korzystających z filantropii, aby z tej pomocy nigdy nie skorzystali. Takich osób jak Ewelina Krzycka jest chyba dziś sporo. Filantropię traktują jako formę własnej promocji, na której świetnie wychodzą. Julian Tuwim z kolei pisał o filantropii z nieukrywaną szczerością - "Filantrop jest to człowiek, który publicznie zwraca bliźniemu drobną cząstkę tego, co mu ukradł prywatnie". Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365