Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.414.224 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 697 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ostrożny uczony nie twierdzi, że jego przekonania są całkiem prawdziwe. Pociesza się jedynie nędzną myślą, że poprzednie nie były do końca fałszywe.
Przegląd wyników wyszukiwania

John Gray twierdzi, że recenzuje de Bottona, ale naprawdę recenzuje ateizm
Jerry Coyne (29-02-2012)
Przynajmniej tuzin czytelników zwróciło mi uwagę na recenzję Johna Grey'a w "The New Statesman" z nowej książki Alaina de Bottona Religion for Atheists: A Non-Believer's Guide to the Uses of Religion. De Botton, jak pamiętacie, jest tym facetem, który chce, by humaniści i ateiści przyjęli zewnętrzne oznaki religii - cotygodniowe spotkania, kazania, święta i tym podobne - żeby zaspokoić naszą głęboką potrzebę rytuału społecznego. Do tekstu..
Wasz Bóg jest moim Bogiem
Sam Harris (29-02-2012)
Gubernator Mitt Romney wciąż musi przekonać konserwatystów religijnych ze swojej partii, że jest odpowiednim kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Moim zdaniem przekonałby zagorzałych republikanów i zabezpieczył swoją nominację, gdyby przed prawyborami w Karolinie Południowej wygłosił następujące przemówienie. Do tekstu..
Zamach popleczniczy posłanki Sobeckiej
Mariusz Agnosiewicz (28-02-2012)
Zawiadamiam o popełnieniu przez posłankę Annę Sobecką wykroczenia poplecznictwa (art. 57 par. 1 Kodeksu wykroczeń) polegającego na uiszczeniu grzywny za obywatela Tadeusza Rydzyka, ukaranego za nielegalną zbiórkę publiczną. Grzywna zapłacona przez posłankę jest bezskuteczna. Na Rydzyku nadal ciąży kara. Do tekstu..
Krew się nie polała. Co za rozczarowanie
Richard Dawkins (28-02-2012)
Z jednej strony atakuje się nas, "jeźdźców" i "nowych ateistów", często agresywnie i hałaśliwie, za to, że jesteśmy agresywni i hałaśliwi. Z drugiej strony, kiedy dziennikarze lub apologeci religijni rzeczywiście spotykają nas i okazujemy się uprzejmi i cywilizowani, oskarżają nas o odwrót, "przyznawanie" lub "wyznawanie", że zmieniliśmy się, choć w rzeczywistości zachowujemy się tak jak zawsze. Uważają, że sprawiliśmy im zawód, kiedy odkrywają, że prawdziwi ludzie w żaden sposób nie przypominają tego obrazu, na jaki nas nieustannie malują; jak gdyby - ponieważ zadali sobie trud wymyślenia naszej przesadnej karykatury, powinniśmy przynajmniej mieć tyle przyzwoitości, by w rzeczywistym życiu zachowywać się zgodnie z nią. Do tekstu..
Nie ma NOMA, Jest CO MA (religia do nauki i nauka do religii)
Andrzej Koraszewski (28-02-2012)
Słynne określenie Stephena Jay Goulda o nienakładających się na siebie magisteriach (NOMA), doczekało się dziesiątków krytyk. Liczni autorzy pokazywali jak bardzo w rzeczywistości nauczanie kościołów nakłada się na obszary nauki i jak często nauka odsłania religijne mity. Krótko mówiąc NOMA okazała się życzliwym zabiegiem, który miał złagodzić napięcia między nauką i religią, jednak ta koncepcja miała dość poważny feler - nie zgadzała się z rzeczywistością. Do tekstu..
Odwracając wymarcie
Matt Ridley (27-02-2012)
Obecnie na Kostaryce las deszczowy z bogactwem gatunków drzew świetnie czuje się na miejscu, które w 1993 r. było wyjałowioną ziemią rolną. Kiedy posadzono drzewa lubiące słońce i tworzące baldachim, setki innych gatunków drzew pojawiły się tam w sposób naturalny. Jeden z komentatorów powiedział: "Powszechnym przekonaniem jest, że raz zniszczony lat tropikalny nigdy nie może odrodzić się. Ale czy jest tak naprawdę, czy to tylko mit?". Do tekstu..
Arabowie i pokój
Omar Dakhane (27-02-2012)
Jeżeli jesteś Arabem i chcesz przeprowadzić otwartą rozmowę na temat Bliskiego Wschodu, to nie będzie to łatwe, ponieważ zawsze oczekuje się, że będziesz przeciwko Izraelowi. Bycie Arabem, który bezstronnie podchodzi do tego konfliktu, nieodmiennie sprawia, że stajesz się wrogiem Arabów, nieważne jak logiczne i prawdziwe są twoje przekonania. Do tekstu..
Święte księgi i wartość ludzkiego życia
Eric MacDonald (27-02-2012)
Obraza uczuć religijnych przez spalenie książek uważanych przez pewnych ludzi za święte była bezpośrednią przyczyną śmierci wielu ludzi. Z pewnością jest w tym coś głęboko niepokojącego i jeśli uważasz, że można to po prostu usprawiedliwić argumentem o tym, kto jest odpowiedzialny za problemy w Afganistanie, to zwyczajnie nie rozumiesz mocy religii, skłaniającej ludzi do czynów rozpaczliwie nieludzkich. Do tekstu..
Psychologia to nauka, nie czary - kampania przeciwko pseudonaukowym psychotestom (26-02-2012)
Racjonalista jest partnerem kampanii Klubu Sceptyków Polskich skierowanej przeciwko stosowaniu pseudonaukowych testów projekcyjnych. Na podstawie odczytania plam atramentowych psychoanalitycy stawiają przed sądem wróżbę o twojej kondycji psychicznej. Aby ograniczyć szkody, jakie niesie ten pseudonaukowy relikt publikujemy przepis na "słuszną" wyobraźnię - ujawniany "wiedzę tajemną" testu Rorschacha. Do tekstu..
Media a religia
Agata Sierzputowska (26-02-2012)
Wszystko to sprawia wrażenie, że wierny traktowany jest dzisiaj już bardziej jako klient kupujący produkt jakim jawi się wiara. Takie podejście wydaje się być jakoś "absurdalnie" acz zarazem realnie bliższe formom charakterystycznym dla współczesności. Kościoły są świadome tendencji spadkowej wśród liczby wiernych, głównie obserwowanej - jak wspominałam wcześniej w Europie, w której coraz bardziej zwycięża kult konsumpcji nad kultem religii, dlatego usilnie starają się odwrócić tę negatywna dla nich skalę zjawiska stawiając właśnie na stosowne w teraźniejszości działania marketingowe. Do tekstu..
Racjonalizując nieracjonalne
Robert Prochowicz (26-02-2012)
Niektóre rzeczy lub czynności są zabronione prawem, pomimo że ludzie chcą ich dokonywać, "bo taki jest zwyczaj". Często jednakże wystarczy dołożyć do słowa "zwyczaj" przymiotnik "religijny", aby można było uprawomocnić nawet najbardziej nieracjonalne zachowania i przedsięwzięcia. Polskie prawo zabrania (i bardzo dobrze) przycinania szczeniakom ogonów i uszu. Ale obcięcie niemowlakowi napletka z powodów religijnych (obrzezanie) jest już jak najbardziej dozwolone. Do tekstu..
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa
Richard Dawkins (25-02-2012)
Spis powszechny z 2001 r. wydawał się pokazywać, że ponad 70 procent Brytyjczyków jest chrześcijanami. Na tę liczbę triumfalnie i wielokrotnie powoływali się politycy, prałaci i apologeci religii, pozornie przekonująco uzasadniając silną obecność chrześcijaństwa w rządzie i jego uprzywilejowaną pozycję przy przyznawaniu środków materialnych. Do tekstu..
Nieistniejąca dobroć nieistniejącego boga
Jacek Tabisz (25-02-2012)
Epitety takie jak "wszechmocny", "wszechwiedzący", "pan dobro", "mister miłość", "imć prawda" są tylko deklaracjami chęci zakupu domu w chmurach na kredyt. My, biedni ateiści, często nie widzimy celu stojącego u wyznawców za tymi słownymi wekslami i zaczynamy rozważać, niczym średniowieczni heretycy, paradoksy związane z pojęciami "wszechmocy, wszechwiedzy" etc. Do tekstu..
Dwa przemówienia, dwa światy, jedna Europa
Andrzej Wendrychowicz (25-02-2012)
W odstępie zaledwie kilku dni dwie ważne w swoich krajach osoby postanowiły coś przekazać swoim rodakom. 19 lutego, w pierwszą niedzielę wielkopostną abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski rozesłał list do wiernych, odczytywany we wszystkich polskich kościołach. W czwartek 23 lutego Angela Merkel, niemiecka Kanclerz Federalna wygłosiła przemówienie podczas berlińskiego Staatsakt (aktu państwowego) dla upamiętnienia i uczczenia 10 ofiar neonazistowskich zamachów. Do tekstu..
Słoneczne marzenie Niemiec
Bjørn Lomborg (25-02-2012)
Na razie Niemcy zapłacili 130 miliardów dolarów za politykę zmiany klimatu, która nie ma żadnego wpływu na globalne ocieplenie. Subsydiują miejsca pracy w Chinach oraz używanie przez inne kraje europejskie brudnych źródeł energii. I niepotrzebnie obciążyli swoją gospodarkę. Jak wynika z doświadczeń niemieckich, rządów innych krajów nie stać na powtórzenie tego samego błędu. Do tekstu..
Kolega niesłusznie atakuje nowoczesną teorię ewolucji
Jerry Coyne (24-02-2012)
Neo-darwinizm z pewnością rozrósł się od czasu, kiedy zaczął przybierać swoje kształty w latach 1930., ewolucja jest bowiem tętniącą życiem nauką z nowymi odkryciami w każdym tygodniu. Ale jest po prostu błędnym pogląd, że te nowe odkrycia unieważniły (lub choćby spowodowały poważne przeszacowanie) podstawowych założeń neo-darwinizmu. Systematycznie ktoś ogłasza, że ta teoria jest martwa - jak czyni to Shapiro - a ona jakoś odmawia wyzionięcia ducha. Do tekstu..
Arabska Wiosna i ukryty apartheid
Abdulateef Al-Mulhim (24-02-2012)
Kiedy w końcu sytuacja staje się nie do zniesienia, widzimy arabskie masy wynoszące swój gniew na ulice. Na tym etapie ujawnia się niewidoczny wcześniej arabski apartheid... bądźmy szczerzy, jak nazwiecie naloty lotnictwa wojskowego na cywilną ludność własnego kraju? Jeśli to nie jest apartheidem, to co jest apartheidem? Kiedy widzicie syryjskie czołgi bombardujące dzielnice syryjskich miast, to jest apartheid w swojej najgorszej formie. Arabska Wiosna nie była zaskoczeniem. Do tekstu..
Rozmyślania przed Popielcem
Tadeusz Boy-Żeleński (23-02-2012)
Wprawdzie nie można powiedzieć, aby przeżycia religijne w Polsce naprawdę zajmowały wiele miejsca, ale tyle spraw przemyca się pod firmą religii, tyle osób czy stronnictw żeruje na niej, że wszystko, co jej tyczy, nabiera wagi. Nieraz zastanawiałem się więc, czemu poziom wszystkiego niemal, co wywiesza u nas godło religii, jest tak przerażająco niski, czemu każde klerykalne pisemko zieje ciemnotą, perfidią i nienawiścią. Do tekstu..
Dlaczego wielokulturowość jest rasizmem
Phyllis Chesler (23-02-2012)
Nowa książka dra Salima Mansura Delectable Lie: A Liberal Repudiation of Multiculturalism to prawdziwy skarb. Mansur podaje nam bardzo cenne informacje o historii wielokulturowości w Kanadzie, która jest ważna, ponieważ Kanada - gdzie Mansur mieszka, pisze i wykłada - może być pierwszą demokracją zachodnią, która prawnie uświęciła tę politykę. Dowiadujemy się tu, z bliska, o skutkach tej polityki. Do tekstu..
WomenGo – tylko gdzie?
Monika Sadlok (23-02-2012)
Czy naprawdę tak trudno uświadomić sobie, że wcześniejszy wiek emerytalny kobiet szkodzi tylko i wyłącznie Nam. I nie można zasłaniać się obowiązkami domowymi, wychowywaniem dzieci itp. Żyjemy dłużej i chcę na starość mieć środki na godne życie. Dlatego chcę pracować nawet dłużej niż mężczyzna. I pewnie pojawią się głosy - a któż Ci zabroni. Zabroni kolejny raz utarty stereotyp. Do tekstu..
Miedziane czoło Juliana Assange’a
Nick Cohen (22-02-2012)
1 marca w teatrze Old Vic w Londynie odbędzie się premiera Europe's Last Dictator - filmu dokumentującego tortury, sponsorowane przez państwo morderstwa i porwania na Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Nie zaskoczyła mnie informacja, że wieczór w Old Vic będzie współprowadziła Joanna Lumley, ale bardziej niż zaskakująca jest informacja, że obok niej będzie stał Julian Assange. Do tekstu..
Dlaczego mamy czerpać moralność z przesądu?
Matt Ridley (22-02-2012)
Jak na ludzi, którzy utrzymują, że są mili i tolerancyjni, obrońcy chrześcijaństwa potrafią być niezwykle niemili i nietolerancyjni. Mimo całego jego szczerego i czasami szorstkiego zachowania, nie ma niczego, co Richard Dawkins kiedykolwiek powiedział, co byłoby choćby w przybliżeniu tak osobiście obrażające, jak zniewagi, które wylały się na jego głowę w ostatnich kilku dniach. Do tekstu..
Amator – tak zwany prosty człowiek
Piotr Berndt (22-02-2012)
Tak zwany prosty człowiek jest postacią niezwykle ważną dla właściwego odczytania głównych idei "kina moralnego niepokoju". Dla Krzysztofa Kieślowskiego stanowił on jednak coś więcej - pryncypium reżyserskiej wizji, sprawdzone, niezawodne medium tego, co najważniejsze, i zarazem prawdziwą artystyczną obsesję. Do tekstu..
Ustanowienie Rządu Światowego bardziej prawdopodobne, niż kiedykolwiek
Tadeusz Bisewski (22-02-2012)
Jeśli ktoś miałby zdobyć władzę nad światem, to lepiej byłoby, aby dokonała tego władza stawiająca w dotychczasowych poczynaniach na demokrację, niż mono- lub teokrację. To złudzenie wolności o nazwie "demokracja" daje nam przecież olbrzymi komfort psychiczny i zawsze większą swobodę życiową, niż alternatywa w rodzaju państwa totalitarnego. Czy jednak utworzenie światowego rządu jest w ogóle konieczne? Do tekstu..
Jeszcze o sekularyzmie
Andrzej Koraszewski (21-02-2012)
Nie powinienem się dziwić, a jednak korespondencja między byłym naczelnym brytyjskiego "Observera", Willem Huttonem a Richardem Dawkinsem, a raczej poglądy znanego dziennikarza "Observera" prezentowane w tej korespondencji, przyprawiły mnie o zawrót głowy. Spór toczył się o sekularyzm, czy jak kto woli o to, jakie jest miejsce religii w państwie. Do tekstu..
Odkrywcą terapii na raka mogłoby być czyjeś czwarte dziecko... (21-02-2012)
"Odkrywcą terapii na raka mogłoby być czyjeś czwarte dziecko... którego rodzice postanowili nie mieć" - te słowa są przykładem rozumowania, które prezentują ludzie religijni, nie mający żadnego pojęcia, gdzie pasują do świata, w którym - somnambulicznie - pogubili się. Jest to trochę jak przejście na drugą stronę lustra i widzenie wszystkiego odwrotnie, ale to najwyraźniej robią inteligentni ludzie w obliczu niedawnej decyzji rządu amerykańskiego, że pracownicy publicznych szpitali w USA, niezależnie od przynależności religijnej, zasługują na otrzymywanie środków antykoncepcyjnych w ramach swojego ubezpieczenia zdrowotnego.  Do tekstu..
Obrażanie i obnażanie duszy - szczerość online
Matt Ridley (21-02-2012)
Nasza psychika nie odbiera napisania wściekłej krytyki czyichś poglądów online jako konfrontacji, podczas gdy tak właśnie odbieramy powiedzenie tego samego przez telefon lub twarzą w twarz. Brak wszystkich sygnałów, które ostrzegłyby nas przed zemstą za zbytnią szczerość. To zjawisko ma nazwę: utrata zahamowań w Internecie. Do tekstu..
Jakie jest właściwe miejsce religii w życiu publicznym Wielkiej Brytanii?
Will Hutton i Richard Dawkins (20-02-2012)
W zeszłym tygodniu Wielką Brytanię ogarnęła wojna kultur między sekularystami a wierzącymi w sprawie roli religii w życiu publicznym. Także Królowa interweniowała, żeby bronić roli Kościoła Anglikańskiego. Richard Dawkins, którego sondaż o chrześcijaństwie w Wielkiej Brytanii wywołał ten spór, broni swojego stanowiska wobec sekularyzmu, wiary i tolerancji z rozmowie z Willem Huttonem z "Observera". Do tekstu..
Antysemityzm w świecie arabskim jest podtrzymywany przez reżimy
Wiji Bohme Shomary (20-02-2012)
Za każdym razem, kiedy wśród ludzi narasta niezadowolenie dotyczące jakości życia, wyolbrzymia się sprawę palestyńską i nagle cała uwaga środków masowego przekazu skupia się, powiedzmy, na izraelskiej polityce osiedli. Kraje sąsiadujące wykorzystują kwestię palestyńską, a na sentymentalnym Bliskim Wschodzie jest to niezawodna karta, którą - w razie potrzeby - rozgrywa Hezbollah i państwo syryjskie, żeby zdobyć poparcie ludzi. Do tekstu..
Torowany przez oczekiwania - problemy eksperymentów psychologicznych
Ed Yong (20-02-2012)
W ostatnich dziesięcioleciach, psycholodzy stosowali technikę zwaną torowaniem. Wraz z subtelnymi podpowiedziami słownymi i koncepcyjnymi, mogą spowodować imponujące zmiany w zachowaniu. Słowa dotyczące czystości mogą sprawiać, że ludzie będą się zachowywać bardziej moralnie. Słowa związane z wiekiem mogą spowolnić ruch ciała. Słowa związane z siłą wyostrzają nasze zdolności umysłowe. Wszystkie te badania sugerują, że na nasze zachowanie mają wpływ subtelne sygnały, które leżą poza polem naszej świadomości. Do tekstu..
Dinesh D’Souza krytykuje hinduizm
Ranbir Singh (19-02-2012)
Ukazaniu się książki What's So Great About Christianity Dinesha D'Souzay towarzyszył w 2007 r. wielki rozgłos, jako że była długo oczekiwaną odpowiedzią religiantów na argumenty ateistów, szczególnie triumwiratu: Richard Dawkins, Christopher Hitchens i Sam Harris, który dominował w dyskusji publicznej. Do tekstu..
Manewry personalne
Janina Łagoda (19-02-2012)
Kierownik tego ministerstwa wcześniej winien się sprawdzić na różnych stanowiskach w organach władzy i administracji państwowej. Tak się dzieje w wielu państwach. Tam kryteria doboru osób na stanowiska wydają się być solidniejsze od tych, jakie ostatnio są stosowane u nas. Najczęściej się promuje osoby z bogatym doświadczeniem zdobytym w pełnieniu wcześniej wysokich stanowisk w administracji państwowej, a i często w organach władzy. Do tekstu..
Racjonalista wśród świętych szczurów
Zenon Kalafaticz (19-02-2012)
Największe spustoszenie w głowach ludzkich czyni w Indiach koncepcja karmy i reinkarnacji. Sprowadzają one każdego wierzącego na absolutne rozdroże moralne, gdzie musi dokonywać wyboru pomiędzy dobrem świętego szczura a niedotykalnej kobiety wraz z jej niedotykalnym dzieckiem... W kolejnym reportażu z Indii dla Racjonalisty Zenon Kalafaticz pokazuje, jak w praktyce funkcjonują wierzenia dotyczące karmy i reinkarnacji, którymi zachłysnęła się religijna dekadencja Zachodu. Do tekstu..
Grzechy ojców
Richard Dawkins (18-02-2012)
Wczoraj wieczorem zadzwonił do mnie reporter, który przedstawił się jako Adam Lusher z "Sunday Telegraph". Pod koniec tygodnia, w którym z powodzeniem wsadziłem kij w kilka mrowisk, byłem przygotowany na kolejne oczernianie lub jakiegoś rodzaju pozorowaną taktykę, ale w najdzikszych snach nie mógłbym wyobrazić sobie surrealistycznej formy, jaką to przyjmie. Do tekstu..
Religia dowodu osobistego
Jacek Tabisz (18-02-2012)
Gdy podróżujemy z kraju do kraju, zmieniają się często waluty, stroje, języki, rejestracje samochodowe i wiele innych elementów. To samo dotyczy bogów i bogiń, mesjaszów i proroków. Niestety, o ile ktoś za granicą skłonny jest pójść do kantoru i wymienić swoją walutę na obcą, czy nawet jeździć wypożyczonym samochodem z lokalną rejestracją, o tyle pozostaje mu w głowie ten sam, "jedynie prawdziwy" bóg, tudzież bogini, tudzież ci sami bogowie. Do tekstu..
Obrona losowo przydzielanych bogów
Andrzej Koraszewski (18-02-2012)
Uderzające jest to uporczywe powtarzanie twierdzeń o przypadkowości w ewolucji. Ignorancja, czy celowe wykoślawianie teorii wyjaśniającej powstawanie gatunków w drodze doboru naturalnego? Teoria ewolucji nie wyjaśnia samego powstania życia, nie wyjaśnia powstania wszechświata, nie wyjaśnia wielkiego wybuchu, teoria ewolucji wspaniale wyjaśnia różnorodność życia na Ziemi. Do tekstu..
Dialog muzułmanów i krytyków islamu – wnioski osobiste
Maciej Kochanowicz (17-02-2012)
Od pewnego czasu mam przyjemność brać udział w grupie dyskusyjnej "Dialog muzułmańsko-....." (grupa dialogu muzułmanów i nie-muzułmanów)", o której wspomniał Jan Wójcik w swoim tekście "Islamonozja, czyli niedobrze mi się robi, gdy...". Chciałem się podzielić wrażeniami z udziału z trwającej już ponad dwa tygodnie dyskusji. Nie chcę robić zestawienia poruszonych tematów, ale napisać, co mi osobiście, jako muzułmaninowi, dał udział w rozmowie z osobami krytycznie nastawionymi do islamu, czego się dzięki tej wymianie opinii dowiedziałem i co zrozumiałem. Do tekstu..
Sekcja naukowa Huffington Post zajmuje się nieuczciwym kopalnictwem cytatów
Jerry Coyne (17-02-2012)
Najnowszym teistycznym osiągnięciem Huffington Post jest "pokaz slajdów" pod nazwą "Cytaty nauki i religii: co najwięksi naukowcy świata mówią o Bogu". Jest tam 21 cytatów, każdemu towarzyszy zdjęcie naukowca i, żeby oddać sprawiedliwość, jest tam mieszanka wypowiedzi ateistycznych i pro-religijnych. Kilka z nich jednak, wydają mi się nieuczciwe, ponieważ naukowcy, o których chodzi, byli wyraźnie ateistami lub agnostykami, co wynika z ich innych, niecytowanym wypowiedzi. Do tekstu..
Dzień kota
Wojciech Terlecki (17-02-2012)
17 lutego przypada Dzień Kota. O tym jak bardzo kotom to wisi, szkoda pisać. Za to zadowoleni mogą być miłośnicy kotów, a zawodowi hodowcy może i więcej zarobią. Kot domowy to bardzo dobry przykład jak bardzo ludzie uczłowieczają zwierzęta i jak bardzo dają się zwodzić swojej własnej zwierzęcości. Do tekstu..
Demokracja katolicka w gimnazjum publicznym
Mariusz Agnosiewicz (16-02-2012)
Czy szkoła publiczna może adresować swój program wychowawczy do jednej tylko z grup wyznaniowych w kraju? Wedle wysokiego urzędnika kuratorium oświaty rodzice demokratycznie mogą ustanowić publiczną szkołę wyznaniową ponad obowiązującym w Polsce prawem. Wnosimy do MEN o zobowiązanie Podkarpackiego Kuratora Oświaty do zlikwidowania oficjalnie wyznaniowego charakteru szkoły publicznej w Tarnawie Dolnej Do tekstu..
Koń Trojański
Roman Pastuszuk (16-02-2012)
Uwielbiam wieczorem spacerować z moją małżonką ulicami naszego miasteczka. Dzięki temu mogę, między innymi, z dużą dozą prawdopodobieństwa określić ulubiony sposób spędzania wolnego czasu przez jego mieszkańców. Cóż, nie będzie to zbyt odkrywcze - oglądanie telewizji, rzecz jasna. Jest to zastanawiające, jeśli weźmiemy pod uwagę ustawiczne narzekania na brak czasu. Do tekstu..
Islamofobia, bigoteria i racjonalny dyskurs
Eric MacDonald (16-02-2012)
Ponieważ jestem dość uparcie oddany niewierze, być może w tym sensie jestem bigotem. Ani też nie jestem szczególnie tolerancyjny wobec pewnych aspektów religii, szczególnie, kiedy religie ustawiają się jako przykłady moralne lub autorytety w sprawach moralnych, albo też głoszą przesadne roszczenia co do źródeł swoich przekonań moralnych. Do tekstu..
Korzyści ze zniesienia kary więzienia dla pijanych rowerzystów
Adam Łaczek (15-02-2012)
Jest absurdem, że cztery i pół tysiąca osób siedzi w więzieniu za jazdę po pijanemu na rowerze, co rocznie kosztuje nas wszystkich dobre 150 mln. Gdy delegacja niemieckich więzienników z Dolnej Saksonii odwiedziła jedno z więzień w Polsce i ujrzała cele pełne rowerzystów, to szef niemieckiej delegacji skomentował to słowami: "Macie bardzo bogate państwo". Do tekstu..
Kiedy cały tłum rozwiązuje problemy
Matt Ridley (15-02-2012)
W zeszłym miesiące gracze w gry komputerowe pracujący w swoich domach, przeprojektowali enzym. W zeszłym roku firma testująca geny posłużyła się swoimi klientami, żeby znaleźć mutację, która zwiększa lub zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Astronomowie wciągają amatorów do poszukiwania galaktyk i oznak inteligencji pozaziemskiej. Nowoczesnym odpowiednikiem wiktoriańskiego proboszcza o zacięciu naukowym jest zwykły człowiek, który poświęca czas na rozwiązanie małej części wielkiej układanki naukowej. Do tekstu..
Bezpieczeństwo na, przed i za katedrą
Adrian Zwoliński (14-02-2012)
W University of Brighton musiałem wpisać się do specjalnej księgi, przejść przez bramkę i wylegitymować się. Każdy chciałby cieszyć się jak najszerszą autonomią uniwersytecką, swobodą w poruszaniu się po kampusie, czy wydziałach. Trzeba też jednak zadać sobie pytanie, czy czasem nie jest warto poświęcić odrobinę wolności w zamian za bezpieczeństwo. Do tekstu..
Ludobójstwa Ormian i Asyryjczyków w 1915 r.
Ranbir Singh (14-02-2012)
W przemówieniu z 22 sierpnia 1939 r. Hitler zagrzewał swój volk do bezlitosnego masakrowania mężczyzn, kobiet i dzieci gorszej rasy słowiańskiej w planowanym najeździe na Polskę. Zakończył to przemówienie mrożącymi krew w żyłach słowami: "Ostatecznie, kto pamięta dziś o zagładzie Ormian?" Oczywiście nie tylko Ormianie zostali zapomniani. Także naród Asyryjczyków był głównym celem osmańskiej polityki świadomej eksterminacji pradawnych narodów chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Do tekstu..
Co właściwie stało się z prawami człowieka?
Nick Cohen (13-02-2012)
Obrońcy praw człowieka, jeśli nie chcą stać się wrogami wartości, które głoszą, muszą trzymać swoje uczucia na wodzy. Podobnie jak urzędnik państwowy lub sędzia, muszą pozostawiać swoje pasje za drzwiami biura i przeciwstawiać się ciemiężycielom, kimkolwiek by byli i jakiekolwiek by były tego konsekwencje. Do tekstu..
Nie wierzę w Boga Ojca
Andrzej Koraszewski (13-02-2012)
Nie jest prawdą jakoby ateiści wierzyli w nieistnienie boga, prawdą jest natomiast, że nie wierzą w jego istnienie. Kręci głową wierzący polemista i zastanawia się, co tu właściwie jest napisane. Po głębszym namyśle pisze: ateiści wierzą, że Bóg nie istnieje, ale nie potrafią tego udowodnić. Zaczynamy raz jeszcze: Zaiste powiadam ci, iż nie jest tak, że ateiści wierzą w nieistnienie, nie wierzą w istnienie, albowiem nie dostrzegając żadnych dowodów istnienia, odmawiają dania wiary, że mimo wszystko istnieje. Do tekstu..
Dzień Darwina, sekty i masoni (12-02-2012)
Z okazji Dnia Darwina czołowe organizacje wolnomularskie Francji - Wielki Wschód Francji, Wielka Żeńska Loża Francji oraz Droit Humain - podpisały wspólną deklarację koordynacji ich działań w zakresie zwalczania sekt religijnych stosujących najbardziej ofensywne techniki psychomanipulacji obliczonej na zniewolenie i wyłudzanie pieniędzy. Kilka dni temu francuski sąd apelacyjny uznał Kościół Scjentologiczny za zorganizowaną grupę przestępczą. Do tekstu..
Szczęśliwego Dnia Darwina!
Jerry Coyne (12-02-2012)
Czytam O powstawaniu gatunków mniej więcej raz do roku (pierwsze wydanie, które daje pełen smak jej rewolucyjnej natury) i nadal uważam ją za najlepszą książkę naukową kiedykolwiek napisaną - niekoniecznie z powodu prozy, która w niektórych miejscach jest wspaniała (Podróż na okręcie "Beagle" jest lepsza), ale z powodu jej klarowności i, ponad wszystko, jej cudownej syntezy rozmaitych i uprzednio niewyjaśnionych obserwacji o naturze w spójną hipotezę ewolucji oraz propozycji nowej siły (doboru naturalnego) do wyjaśnienia adaptacyjnej ewolucji. Jest to praca geniusza. Do tekstu..
Bóg, dusza i pakuły
Jacek Tabisz (12-02-2012)
Jaka wspólna cecha łączy boga, duszę i pakuły? Zagadka wydaje się niemal niemożliwa do odgadnięcia, ja jednak spróbuję to uczynić w kolejnym filmiku z cyklu "Bezbożna pogadanka" Do tekstu..
Nieprawidłowe struktury w mózgu wskazują na marną samokontrolę
Ed Yong (12-02-2012)
W naszym życiu jest ogromnie dużo jest sytuacji, w których musimy się kontrolować. Powstrzymujemy się przed zjedzeniem tego kuszącego kawałka ciasta, żeby nie przytyć. Przygryzamy język, żeby nie obrazić przyjaciół. Naciskamy hamulec, żeby nie przejechać pieszego. Cytując Yodę: "Kontrola! Kontrola! Musisz nauczyć się kontroli". Ludzie, którzy mają problem z narkotykami, najwyraźniej mają z tym problem. Do tekstu..
Moja pasja w mojej głowie
Anna Odziomek (11-02-2012)
Myślę o udawaniu czegoś, co nie istnieje, o kreowaniu fałszywego obrazu siebie samego. Tworzeniu otoczki do tego, by czuć się lepiej. Wmawianiu sobie, że ma się mnóstwo zainteresowań, nie mając chęci tak naprawdę na nic szczególnego. Opowiadanie z przejęciem o nowej sztuce, filmie, sensacyjnej powieści, tylko po to, by zaistnieć wśród innych. Utrzymywanie przy życiu dialogu o tym gdzie byliśmy, lub zamierzamy wyjechać na wakacje, gdy celem staje się pochwała nowych zabawek kupionych z myślą o urlopie. Do tekstu..
Aukcja krwi
Omar Dakhane (11-02-2012)
Śmieszy mnie, kiedy widzę Algierczyków, Egipcjan i innych Arabów odpowiadających w sondażach na pytania, takie jak: "Czy uznałbyś Izrael, jeśli Izrael uzna niepodległe państwo palestyńskie?" - "NIGDY W ŻYCIU" i "Po moim trupie", jak gdyby pytanie dotykało ich bezpośrednio. Spędzają całe dnie w kawiarniach, paląc szisza, a potem wieczorem nakładają swoje jedwabne piżamy i wchodzą do Internetu, żeby napisać kilka przepełnionych nienawiścią słów i jeszcze bardziej utrudnić życie ludziom, którzy naprawdę porają się z konfliktem, mam na myśli tak Izraelczyków, jak Palestyńczyków. Do tekstu..
Odkładając ACTA ad acta
Mirosław Woroniecki (10-02-2012)
W licznych publikacjach prasowych poświęconych sporom o ACTA dominują zasadniczo dwie narracje. Jedna to krytyczna postawa wobec żądań tzw. wolnego Internetu, która często porównuje wolność w sieci do wolności piractwa na morzach i oceanach ukróconego dopiero przez flotę Imperium Brytyjskiego. Od Tortugi do Kadyksu wolni piraci wiedli kolorowe i pełne przygód życie płacąc często głową, kalectwem i nędzą za możliwość nieskrępowanego życia i miraż wielkich łupów. Do tekstu..
Nie Bóg stworzył człowieka, tylko człowiek Boga
Maciej Rygiel (10-02-2012)
Dziesięcioprocentowe poparcie dla głoszącego antyklerykalne poglądy Ruchu Palikota to w równej mierze efekt działań coraz aktywniejszych organizacji ateistycznych, co postępowania samych księży i Kościoła. Nie bez powodu wśród młodych ludzi mówi się, że szkolna katecheza produkuje ateistów, a bierzmowanie stało się aktem uroczystego pożegnania z Kościołem. Do tekstu..
Tylko teoria???
Jerry Coyne (10-02-2012)
Są dwa sposoby rozumienia "ignorancji":  ignorancja wynikająca z nieznajomości faktów lub będąca ignorowaniem faktów, które znamy. To pierwsze nie jest przestępstwem i łatwo temu zaradzić, na przykład przez przeczytanie książki. To drugie jest intelektualnym przestępstwem i to właśnie popełnia Murphy. Istotnie jest ona ignorantem, ponieważ wybiera ignorowanie niepodważalnych dowodów naukowych zamiast niczym nie popartych twierdzeń jej wiary. Do tekstu..
Koncepcje antykoncepcji
Andrzej Koraszewski (09-02-2012)
W Wielkiej Brytanii awantura na cztery fajerki, jak się dowiadujemy "uczennicom dziewięciu szkół Southampton wszczepiono implanty antykoncepcyjne. Zabiegi w ramach programu rządowego przeprowadzono bez wiedzy rodziców". Autorka doniesienia informuje, że "tak naprawdę nie wiadomo, ile uczennic poddano zabiegowi...". Do tekstu..
Ateizm jest dla mnie esencją racjonalizmu
Anna Kornacka (09-02-2012)
Ateizm jest dla mnie esencją racjonalizmu, który nie pozwala na życie w letargu intelektualnym. Jeśli przyłożyło się miarę racjo do najważniejszej, fundamentalnej kwestii związanej z sensem życia, nie można nie przykładać jej w równym stopniu do wszelkich innych składowych dziedzin tego życia. Nie dokonałabym jednak tak mocnego skrótu myślowego - że to ateizm rzutuje na poglądy polityczne, raczej to, z czego ateizm wyrasta - racjonalizm. Do tekstu..
Dzięki Vaclavowi Havlowi jestem przeciwko ACTA
Andrzej Wendrychowicz (08-02-2012)
"Siłę bezsilnych" Havel napisał w swoim górskim Hrádečku w październiku 1978 roku, czyli 34 lata temu, a więc przed erą Internetu, a dokładnie przed jego dotarciem do Europy Wschodniej. Pośród wielu fundamentalnych problemów podniesionych w tym eseju Havel rozważał, czy można zreformować system "posttotalitarny" (tak go nazywał). Do tekstu..
Pożegnanie z Afryką, ale kiedy?
Matt Ridley (08-02-2012)
Wszyscy jesteśmy afrykańskiego pochodzenia. Pomijając kilka genów od neandertalczyków i innych azjatyckich form archaicznych, wszyscy nasi przodkowie żyli na kontynencie afrykańskim jeszcze 150 tysięcy lat temu. Potem, w pewnym momencie - jak opowiadają nam nasze geny - grupa Afrykanów w jakiś sposób tak dobrze nauczyła się korzystania ze swojego środowiska, że rozprzestrzenili się oni (my!) na całą Afrykę i zaczęli wylewać się z kontynentu afrykańskiego do Azji i Europy, zajmując nowe nisze ekologiczne i wyniszczając konkurentów. Do tekstu..
Dzień Obrony Wolności Słowa
Jacek Tabisz (08-02-2012)
Pojawia się w dzisiejszych czasach niezwykłe zjawisko. Oto pisarz, lub autor komiksu stają się osobami ściganymi przez zagrażających ich życiu bandytów. W pierwszym wypadku chodzi oczywiście o Salmana Rushdiego, w drugim o komiks Jesus and Mo. Kogo ma chronić prawo cywilizowanego świata? Czy zagrożonych twórców, czy też zbirów, którzy chcą ich pobić lub zabić? Okazuje się, że odpowiedź nie jest dla współczesnych prawodawców cywilizacji zachodniej oczywista i coraz częściej obronie podlegają prymitywni, zdecydowani na wszystko religijni fundamentaliści. Do tekstu..
Samoudomowienie małp bonobo
Ed Yong (07-02-2012)
Wiele lat temu na Harvardzie, młody naukowiec Brian Hare słuchał wykładu antropologa Richarda Wranghama, który omawiał te dziwne cechy charakterologiczne małp. "Mówił o bonobo jako ewolucyjnej zagadce", wspomina Hare. "W porównaniu z szympansami posiadają one różne dziwne cechy, a my nie wiemy, jak to wyjaśnić." Jednak Hare wpadł wtedy na pomysł. "Powiedziałem: 'O, to zupełnie jak z lisami srebrnymi!' Richard odwrócił się i odpowiedział: 'Jakimi lisami srebrnymi?'" Do tekstu..
Etyka wolnych związków
Grzegorz Andrzejczyk (07-02-2012)
Etyka wydaje się abstrakcją jeśli chodzi o tzw. puszczalskich, a jednak istnieje. To akurat ważne jest dla mnie - bo często w rozmowach i licznych dyskusjach padało stwierdzenie, że jeśli coś nie jest monogamiczne, to nie może być etyczne. Otóż może i to jest jeden z mitów z jakim zmierzyła się ta książka, a nie jest on przecież jedynym. Do tekstu..
Ofiara gwałtu i egipski aktor uczą nas, jak należy się zachowywać
Barry Rubin (07-02-2012)
Nie należy mówić złych rzeczy o wspaniałej rewolucji czy ukochanej idei politycznej. Jest to najstarszy argument stalinowskich komunistów. Czy chcesz pomóc siłom reakcyjnym, kapitalistycznym, imperialistycznym? A my mamy to zaakceptować jako ostatnie słowo liberalizmu? To ukrywanie prawdy, kłamanie i przeinaczanie faktów ma być misją środków masowego przekazu i uniwersytetów, których misją jest przecież coś zupełnie innego? Do tekstu..
Dlaczego diety są bez sensu
Achim Peters (06-02-2012)
"Pięć najlepszych diet jednodniowych", "Błyskawiczna dieta aromatyczna", "Dieta jabłkowa", "Dieta z jarmarku bożonarodzeniowego", "Najlepsze zupy odchudzające" - kiedy czyta się strony tytułowe największych niemieckich magazynów dla kobiet, nie znajdzie się wydania nieporuszającego tematu diety. Czasopismo pojawia się co tydzień, co oznacza, że czytelnicy otrzymują do 52 różnych propozycji diet rocznie. Widocznie redakcja wariacjami na temat odchudzania zaspokaja podstawowe potrzeby. Jak pokazuje doświadczenie: żaden inny temat nie sprzedaje się tak dobrze jak dieta. Do tekstu..
Zagłada to także polska tragedia
Jan Hartman (06-02-2012)
Większość z nas, Żydów z Polski, nie doznała w wolnej Polsce istotnych przykrości z racji swej przynależności narodowej. To o czymś świadczy. Podobnie jak to, że Polska wolna jest od masowej antyizraelskiej histerii, która dotyka wiele społeczeństw zachodnich. Żydzi często nie lubią Polaków, bo uważają ich za antysemitów, Polacy zaś nie lubią Żydów, bo uważają, że Żydzi widzą w nich antysemitów lub "obojętnych świadków Zagłady". To paranoja. Przerwijmy ją! Do tekstu..
Karawana kryzysu czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o pomocy humanitarnej
Marcin Punpur (05-02-2012)
Nikt nie wątpi w dobre chęci humanitarystów. W większości są to ludzie oddani sprawie, a nierzadko narażający życie dla innych. Dobre chęci jednak to za mało. Ważniejsze są konsekwencje działań. Oznacza to, że nie każda pomoc jest dobra. Jeśli pomoc przynosi więcej nieszczęścia niż pożytku, albo bardzo mało pożytku przy bardzo wysokich nakładach, powinno się ją zaprzestać. Do tekstu..
Zachowajmy wojowniczość Nowego Ateizmu
Eric MacDonald (05-02-2012)
Nie pora teraz na pełne respektu ukłony wobec jakichkolwiek rzekomych bogów, dowolnego kształtu, rozmiaru, mocy lub skłonności. Bowiem życie, niezależnie od tego, jak radosne i cudowne mogą być niektóre jego części, razem wzięte jest pełne cierpienia, nędzne, zwierzęce i krótkie. Oczywiście, wykorzystajmy najlepiej jak potrafimy to, co życie może nam dać, ale nie udawajmy, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. To byłby najokrutniejszy ze wszystkich żartów. Do tekstu..
Neotenia ewolucyjna i popyt na bogów
Andrzej Koraszewski (04-02-2012)
Patrząc na czaszkę małego szympansa, nawet nie mając biologicznego przygotowania, widzimy że dorosły człowiek jest bardziej podobny do młodego szympansa niż do dorosłego. W porównaniu do innych naczelnych zachowaliśmy bardzo wiele cech dziecinnych, wśród których pełna rozbawienia dociekliwość i niesamodzielność są szczególnie charakterystyczne dla naszego gatunku. Chciałoby się powiedzieć - zachowajmy dziecięcą ciekawość i radość z odkrywania rzeczy nowych i porzućmy dziecięcą ufność wobec jakiegoś narzuconego wszechmocnego opiekuna. Do tekstu..
Czy potrzebujemy doboru grupowego do wyjaśnienia ludzkiej współpracy?
Jerry Coyne (04-02-2012)
Moi czytelnicy wiedzą, że nie jestem wielkim fanem doboru grupowego - tezy, że adaptacja różnych gatunków często jest wynikiem nie doboru działającego między jednostkami z różnym składem genetycznym, ale doboru działającego między grupami, z całymi grupami zastępującymi inne grupy z powodu przeciętnej różnicy genetycznej. Do tekstu..
To jest część ich kultury – czytając Nicka Cohena w świetle sprawy Jaipur
Richard Dawkins  (03-02-2012)
Nowi ateiści uważali, że najlepszym argumentem przeciwko islamistycznemu terrorowi, chrześcijańskiemu fundamentalizmowi lub hinduskiemu albo żydowskiemu nacjonalizmowi było wyraźne powiedzenie, że Bóg nie istnieje i powinniśmy dorosnąć. Obawa przed przemocą religijną wywołała także ostry sprzeciw wobec ateizmu ze strony tych, którzy uważali, że najbezpieczniejszą polityką jest ugłaskanie psychopatycznych wiernych; że jeśli będziemy dla nich mili, to może się uspokoją. Do tekstu..
Islamonozja, czyli niedobrze mi się robi gdy…
Jan Wójcik (03-02-2012)
Zostałem ostatnio zaproszony do grupy poświęconej dialogowi muzułmanów z islamofobami. Oczywiście miałbym tam występować w charakterze islamofoba, co jest absurdalne z dwóch powodów: po pierwsze dialog powinien zakładać równą płaszczyznę, a definiowanie jednej strony poprzez religię a drugiej poprzez ksenofobię nie spełnia tego kryterium. Do tekstu..
Nie robi się tego kotu
Marcin Kruk (02-02-2012)
Rodzimy się, żeby umrzeć, nie jest to cel życia, cel musimy sobie sami znaleźć, albo zaakceptować to, co nam wpychają na siłę inni. Umarła poetka, po długim życiu, w którym mozolnie dążyła do swojego celu. Opisywała świat. Szkoła zamknięta z powodu mrozów. Co powie nauczyciel, kiedy przyjdą dzieci? Czy trzeba coś powiedzieć? Program tego nie wymaga. Można jednak odczuwać taką potrzebę, potrzebę podzielenia się wierszami o umieraniu, o przemijaniu, o Bogu. Do tekstu..
Niematerialni
Jacek Tabisz (02-02-2012)
Moja życiowa towarzyszka miała jakiś czas temu dość typową przygodę na ćwiczeniach z filozofii. Po przedstawieniu dociekań jednego ze średniowiecznych scholastyków, doktor filozofii zapytał swoich studentów o kwestie trapiące dwunastowieczny umysł. "Myślę, że na to pytanie warto odpowiedzieć" - zagaił swoich podopiecznych - "chyba, że ktoś z państwa nie ma duszy...?" - dorzucił ironicznie szczerząc zęby w szerokim uśmiechu. "Ja nie mam duszy, więc chyba nie warto bym odpowiadała" - zauważyła moja lepsza połowa. Zapanowała cisza. Do tekstu..
Niezrozumienie istoty rzeczy w sprawie morderstw honorowych
Eric MacDonald (02-02-2012)
Nie jest to po prostu przemoc przeciwko kobietom. Te morderstwa są kontynuacją sposobu, w jaki islam traktuje kobiety. Mówi się często, że w islamie honor mężczyzny znajduje się między nogami kobiety. I jak długo kobiety muzułmańskie będą trzymane w tym podporządkowaniu, traktowane - jak często są - jak bydło, z regułami o skromności, które ograniczają ich uczestnictwo w otaczającym je społeczeństwie, będą nadal maltretowane i będą popełnianie wobec nich okrucieństwa. Do tekstu..
ATAC na premiera
Marek Krukowski (02-02-2012)
- Don, daj spokój, to tylko gówniarze od tego zdrajcy Ćpaliknota. Wyszumią się i wrócą do Matrixa. Mróz taki, że im te ich ajpady z rąk wypadają i GPS w komórkach nie działa. Dzieciaki się pogubią i trzeba ich będzie jeszcze sukami do domów rozwozić. Mamy ich z głowy do wiosny - perorował z sobie tylko właściwą zabójczą logiką starego opozycjonisty. Do tekstu..
Praktyka obwiniania ofiar
Sunil D'Monte (02-02-2012)
Nikt nie jest uodporniony na skłonność do obwiniania ofiary; ale identyfikując tę skłonność obwiniania ofiary w nas samych, możemy rozpocząć proces rachunku sumienia - dociekania drugiego sensu naszych słów i działań, tak jak powinien to robić wolnomyśliciel. Następnym więc razem, kiedy będziesz dyskutował z przyjacielem o jakiejś niesprawiedliwości, i stwierdzisz, że mówisz więcej o ofierze niż o sprawcy, zatrzymaj się na chwilę i zapytaj siebie: Czy obwiniam ofiarę? Do tekstu..
Skąd pochodzą niebieskie oczy
Matt Ridley (01-02-2012)
Mamy tendencję do myślenia, że istoty ludzkie zdane są na łaskę i niełaskę swoich genów. Albo masz niebieskie oczy, albo nie masz (pomijając soczewki kontaktowe); żadna terapia nie może tego zmienić. Ale geny są także zdane na naszą łaskę. Z minuty na minutę włączają się i wyłączają (tj. są aktywnie używane jako przepisy na tworzenie białek) w mózgu, w układzie odpornościowym albo w skórze w reakcji na doświadczenie. Do tekstu..
Wybór wiary: rozsądek czy fikcja?
Dawid Stajerski (01-02-2012)
Oddziaływanie rodziny oraz społeczeństwa szczególnie w okresie dzieciństwa, kiedy to pozbawieni jesteśmy sceptycznej postawy, w niewątpliwy sposób wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości w dorosłym życiu. Dotyczy to przede wszystkim wyznawanej religii, przekonań politycznych, ale także i innych sfer życia społecznego. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365