Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.444.138 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 700 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jest prawdą, że kult cierpienia, wyrosły z neoplatońskich korzeni chrześcijaństwa, był przez wieki organem nieskończenie i bezwstydnie przez rządców Kościoła używanym do usprawiedliwiania krzywdy i ucisku, i że służył bez miary układom uprzywilejowanym w ich trosce o utrwalenie swojego przywileju.
Przegląd wyników wyszukiwania

Filmy

Czego „nauczyły” mnie Django i Lincoln?
Julian Jeliński (22-03-2013)
Ile to już razy słyszałem, iż Polacy nie powinni rezygnować ze słowa Murzyn, gdyż w Polsce to słowo nie ma negatywnych konotacji i w żaden sposób nie może być uważane za obraźliwe dla kogokolwiek. Tym większa była moja "radość" gdy obejrzałem Django oraz Lincolna i z coraz większym zaskoczeniem zerkałem na polskie napisy na dole ekranu. Do tekstu..
Ci Obcy
Marcin Łętowski (13-04-2012)
Obcy umacnia wspólnotę: nie należąc do niej, powoduje, że więzy jeszcze bardziej się umacniają. Paradoksalnie też generuje możliwość jeśli nie rozbicia, to czasem zachwiania fundamentów takiej "swojskiej" społeczności: może fascynować, przyciągać swoją odmiennością, pokazywać odmienne style życia. Ten podwójny status Innego jako intruza i wroga, od którego należy trzymać się z daleka, ale też jako przedmiotu fascynacji był mniej lub bardziej jawnym motywem wielu filmów. Do tekstu..
Film „Shaft”, a odkrycie seksualności Afroamerykanów
Julian Jeliński (13-03-2012)
Film "Shaft" ukazuje cielesność Czarnego w sposób, jaki w filmach do tej pory zarezerwowany był tylko dla białych. Ponadto pozytywnie wartościuje traktowanie kobiet z lekkim lekceważeniem, a jednak afektacją, kojarzone głównie z kinem gangsterskim czy też westernami (i tradycyjnie białymi bohaterami). Powinniśmy jednak pamiętać, iż bez Sindey'a Poitier i jego wybitnych kreacji filmowych przeskok dokonany w "Shafcie" nie byłby możliwy. Do tekstu..
Pochwała fińskiej depresji
Małgorzata Piasek (18-06-2011)
Film mimo, że trwa długo, bo 130 minut, trzyma w napięciu. Depresyjny, ascetyczny, niepokojący klimat i aura unosząca się nad tym obrazem wyzwala w odbiorcy ciekawość co jeszcze za rogiem może się wydarzyć. Zdjęcia ulic nocą pokrytych śniegiem. Produkcja ta pełna jest symboliki, akcja płynie w wolny hipnotyczny wręcz sposób - nastroju dekadencji, melancholii. Do tekstu..
Otwarty list do Harveya Weinsteina
Daniel Greenfield (14-03-2011)
W dniu jutrzejszym (we wtorek 15 marca), po raz pierwszy w historii świata, w budynku ONZ odbędzie się promocja filmu. Czy zadecydował o tym niezwykły artyzm, czy niezwykła wymowa tego filmu? Czy fakt, że ta promocja ma miejsce w Tygodniu Izraelskiego Apartheidu, czyli Światowym Tygodniu Nienawiści do Izraela, ma tu jakiś związek, czy też jest to czysty przypadek? Amerykański publicysta Daniel Greenfield napisał list otwarty do producenta filmu promowanego przez samą Organizację Narodów (osobliwie) Zjednoczonych. Do tekstu..
Źródła moralności
Richard Dawkins (02-05-2010)
Nie ma końca sporom o źródło dobra i moralności. Obrońcy religii nieustannie wytaczają ciężkie armaty, że człowiek bez religii byłby istotą amoralną. Lęk przed etyką niezależną jest tak wielki, że również niektórzy niewierzący wygłaszają czasem stwierdzenia o tym, iż religia jest niezbędna dla utrzymania moralnego porządku. Nie pomagają tu bijące w oczy przykłady amoralnych zachowań owych religijnych stróżów moralności, ani fakt, że religijność marnie powstrzymuje wiernych przed popełnianiem przestępstw pospolitych, ani wreszcie, że religie są źródłem nienawiści między wyznawcami różnych bogów i nie tylko nie powstrzymują przed zachowaniami amoralnymi, ale wręcz mobilizują do nich i są ich organizatorami. Australijskie radio ABC zorganizowało godzinną dyskusję pod tytułem God, Science and Sanity z udziałem Richarda Dawkinsa. Publikujemy tu krótki fragment tej dyskusji (z polskimi napisami), w którym Dawkins odpowiada na pytanie o absolutną moralność. Do tekstu..
Jezus, Kościół i Żydzi
Pat Condell (14-04-2010)
Pat Condell bez wątpienia nie należy do osób owijających cokolwiek w bawełnę. O przykościelnych pedofilach mówił już wiele razy, tym razem jednak podejmuje problem wielkiej obrony kościelnej reputacji i łączy go z odwieczną nienawiścią Kościoła katolickiego do Żydów. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365