Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.243.052 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 62 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Obecnie nie ma na świecie ani jednej wiarygodnej religii".
Nowinki i ciekawostki naukowe

Ptaki lubią pety (24-12-2013)
Nie tylko ludzie lubią papierosy. Ptaki z miast używają niedopałków do wyścielenia gniazd. Jednak w przeciwieństwie do ludzi mają z papierosów konkretną korzyść - odstraszają od gniazda pasożyty. Wyniki badania na ten temat opisano w "Biology Letters". Fakt, że niektóre owady nie lubią zapachu nikotyny wykorzystali już jakiś czas temu naukowcy - twórcy sprejów opartych na nikotynie, które stosuje się w ochronie roślin uprawnych. Jednocześnie Constantino Macías Garcia z National Autonomous University of Mexico w Mexico City i jego zespół zaobserwowali, że żyjące ..(jeszcze 2762)»

Kichanie przy pieczeniu pierników grozi wybuchem (23-12-2013)
Rozpylona mąka w zetknięciu z ogniem zaczyna płonąć - przestrzega fizyk dr Dariusz Kajewski z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Radzi, by podczas przygotowywania świątecznych wypieków trzymać mąkę z dala od palnika kuchenki gazowej. "Mąka w zetknięciu z ogniem wybucha gwałtownie. Gdy niechcący, stojąc przy włączonym palniku kuchenki gazowej, kichniemy w mąkę, musimy liczyć się z tym, że nasza kuchnia może stanąć w płomieniach" - wyjaśnia dr Kajewski.

W mące "ukryta" jest energia w postaci węglowodanów, która uwalnia się gwałtownie ..(jeszcze 1728)»

Kibice piłkarscy pod lupą psychologa społecznego (21-12-2013)
Wbrew medialnym stereotypom kibice futbolowi to mocno zróżnicowana grupa. Nawet wśród stadionowych chuliganów są osoby gotowe bronić konstruktywnych wartości - podkreśla dr hab. Przemysław Piotrowski, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacz z Instytutu Psychologii Stosowanej UJ od wielu lat zajmuje się problemem agresji na stadionach i subkulturą kibiców. Opublikował m.in. książkę "Szalikowcy. O zachowaniach dewiacyjnych kibiców sportowych (1999), a w ubiegłym roku - monografię "Chuligani a kultura futbolu w Polsce", ujmującą tę kwestię z punktu widzenia psychologii społecznej. Naukowiec nie tylko prowadzi badania na ten temat, ale sam od ..(jeszcze 6250)»

Całkiem nowy chleb... prosto z laboratorium (08-08-2013)
Z ziarna pszenżyta można upiec chleb o unikalnym smaku, z dużą ilością błonnika i witamin. Ponieważ wypieka się trudniej niż inne rodzaje pieczywa, to naukowcy nad jego recepturą pracują w laboratorium, tak by udawał się też w piekarniach. "Polska jest światowym potentatem w uprawie pszenżyta (Polska, przed Niemcami i Francją, jest największym producentem pszenżyta na świecie - przyp. red.) Jest ono jednak wykorzystywane głównie na pasze oraz jako surowiec do produkcji biopaliw. W niewielkim tylko stopniu do celów żywieniowych" - powiedziała PAP dr inż. Anna Fraś z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie. ..(jeszcze 3825)»

NCBiR wprowadza nowy sposób finansowania innowacyjności (29-07-2013)
Jak rozpisać przetarg na usługę, technologię lub zakup sprzętu, które jeszcze nie istnieją? Taki problem pętał instytucje publiczne, które zobowiązane są do przestrzegania Prawa Zamówień Publicznych. Naprzeciw temu wychodzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które ogłosiło pierwszy w Polsce nabór potrzeb badań naukowych i prac rozwojowych, które zostaną przeprowadzone w trybie zamówień przedkomercyjnych. To nowy tryb zamówień, polegający na pozyskaniu innowacyjnych, niedostępnych wcześniej na rynku produktów i usług. Na realizację pilotażowego przedsięwzięcia Centrum przygotowało 50 mln zł. ..(jeszcze 4326)»

Lepsze nauczanie dociekliwych umysłów (17-07-2013)
Uczenie się oparte na dociekaniu to metoda edukacyjna ukierunkowana na analizowanie zagadnień, scenariuszy i problemów. Jest postrzegana przez wielu jako pozytywna alternatywa dla tradycyjnych form nauczania, które polegają na zapamiętywaniu informacji przez uczniów. Celem finansowanego ze środków unijnych projektu FIBONACCI (Propagowanie na dużą skalę opartego na dociekaniu nauczania matematyki i innych przedmiotów ścisłych) było wsparcie upowszechniania tej metody nauczania w całej Unii Europejskiej w sposób odpowiadający krajowym i lokalnym warunkom. ..(jeszcze 3324)»

Zdrowa żywność ze zdrowego ziarna (13-02-2013)
Przyrost ludności na świecie, której liczba wedle szacunków ma do 2050 r. osiągnąć dziewięć miliardów, może mieć poważne następstwa dla hodowli i upraw. Obecnie około 15% światowej populacji głoduje, żyje w biedzie lub jest w niebezpieczny sposób zależne od rolnictwa. Potencjalnym rozwiązaniem problemu wyżywienia świata, o którym mówi się już od 30 lat, jest nieustannie dzielące opinie ziarno modyfikowane genetycznie. Poddawanie materiału siewnego obróbce chemicznej, aby pozbyć się porażenia przez szkodniki również pozostaje kontrowersyjne. Teraz naukowcy opracowali innowacyjną metodę usuwania patogenów ..(jeszcze 4496)»

Smart Frame: Innowacyjne technologie Europy czekają na firmy (14-12-2012)
Europa Środkowa dąży do usprawnienia transferu wysoko rozwiniętych technologii do przemysłu. Jednym z kroków w tę stronę jest projekt SMART FRAME, nowe przedsięwzięcie realizowane przez siedmiu partnerów naukowych i przemysłowych z pięciu państw regionu.

Wdrażanie nowoczesnych technologii wymaga połączonego wysiłku naukowców, inżynierów i przedsiębiorców. Zadanie jest szczególnie trudne z uwagi na wysoce innowacyjny charakter podejmowanych przedsięwzięć. W efekcie problem z transferem naprawdę zaawansowanych technologii do przemysłu dotyczy praktycznie ..(jeszcze 4734)»

Przedsiębiorczość kobiet - słabo wykorzystany potencjał (03-11-2012)
Jeżeli chodzi o zmysł przedsiębiorczości, to mężczyźni wiodą prym. Mimo iż Europejki to ponad połowa populacji, stanowią one tylko jedną trzecią unijnych przedsiębiorców i z tego względu Komisja Europejska koncentruje się na inicjatywach związanych z przedsiębiorczością, skierowanych konkretnie do kobiet. Statystyki pokazują, że wskaźnik samozatrudnionych kobiet w Europie wynosi zaledwie 34,4% w porównaniu z 50,2% wśród mężczyzn, co sugeruje, że kobiety potrzebują większej zachęty, by stać się przedsiębiorcami. To był jeden z najważniejszych komunikatów ..(jeszcze 5071)»

Jak uniknąć globalnego zatoru? (02-11-2012)
Zatory w ruchu drogowym to poważny problem. Według wyników niedawno przeprowadzonych badań przez INRIX Europe, Belgia to kraj, w którym powstają największe kroki w Europie, a kierowcy tkwią w nich przez 55 godzin w roku, kolejne miejsca zajmują Holandia (50 godzin) i Włochy (29 godzin). Szacuje się, że do 2050 r. na drogach na świecie może pojawić się 4 mld pojazdów, czyli cztery razy więcej niż obecnie. Kwestia radzenia sobie z zatorami drogowymi była ostatnio dyskutowana w czasie Światowego ..(jeszcze 5992)»

Paliwo w 'Marii' będzie bezpieczniejsze (27-09-2012)
W badawczym reaktorze jądrowym "Maria" w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku (NCBJ) rozpoczął się proces przechodzenia na paliwo niskowzbogacone. Konwersja dokonywana pod okiem specjalistów amerykańskich jest elementem międzynarodowego programu zmierzającego do ograniczenia zagrożeń terrorystycznych. Po wieloletnich przygotowaniach w polskim badawczym reaktorze jądrowym "Maria" rozpoczęto proces konwersji paliwa. Dotychczasowe paliwo zawierające 36% uranu 235 będzie stopniowo zamieniane na niskowzbogacone paliwo zawierające poniżej 20% tego izotopu. W poniedziałek ..(jeszcze 4857)»

Mitochondria w służbie piękna – wkrótce dzięki nowym kosmetykom (20-09-2012)
Ruszają prace nad nową generacją kosmetyków, wykorzystującą wyniki badań podstawowych przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN nad centrami energetycznymi komórek - mitochondriami. Na zdjęciu: Mitochondria (na czerwono) w keratynocytach (komórkach naskórkowych pochodzenia ektodermalnego) ludzkiej skóry. Kolorem niebieskim oznaczono jądra komórkowe. (Źródło: Instytut Nenckiego)1 ..(jeszcze 5250)»

Facebook uzależnia bardziej kobiety (06-04-2012)
By PsycharaFacebook zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Korzystamy z tego portalu społecznościowego, aby kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną, grać i czerpać informacje o bieżących wydarzeniach. Ale ile czasu spędzamy codziennie na Facebooku? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Szwecji wskazują, że użytkownicy spędzają codziennie średnio 75 minut na portalu Facebook, w tym kobiety około 81 minut, a mężczyźni 64 minuty. Dane pokazują również, że słabiej wykształcone grupy o niskich dochodach, których członkowie spędzają więcej czasu na Facebooku są mniej szczęśliwi i zadowoleni ..(jeszcze 3450)»

Sposób karmienia dziecka a IQ (28-03-2012)
sxc.huNaukowcy z Wlk. Brytanii odkryli powiązanie między karmieniem a osiągnięciami w szkole. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie European Journal of Public Health, sugerują, że niemowlęta karmione piersią lub z butelki według harmonogramu nie radzą sobie w szkole tak dobrze, jak ich rówieśnicy karmieni na żądanie. Eksperci z Instytutu Badań Społecznych i Ekonomicznych (ISER) przy Uniwersytecie w Essex oraz z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wlk. Brytanii oparli się na wynikach ..(jeszcze 4362)»

Czas na zabawę dla ludzi i świń (20-02-2012)
Relacje ludzi ze zwierzętami są często napięte i burzliwe, aczkolwiek wyjątkowa, nowa gra, opracowana przez kreatywnych, holenderskich programistów, wnosi nowy aspekt do relacji człowieka z trzodą chlewną. Na dodatek ta niezwykła, interaktywna gra może pomóc rolnikom spełnić unijne wymogi w zakresie utrzymania dobrostanu zwierząt. Gra o nazwie "Pig Chase" (Polowanie na świnie) umożliwia graczowi numer jeden - świni - interakcję w swojej zagrodzie z efektami świetlnymi na specjalnym ekranie, a graczowi numer dwa - człowiekowi - kontrolę tych efektów świetlnych za pomocą zdalnego tableta, takiego jak iPad. Choć w wielu popularnych grach elektronicznych już ..(jeszcze 3453)»

Ewolucja czy inteligentny projekt? Kwestia psychiki (09-02-2012)
Mimo że środowiska naukowe, wobec przytłaczających dowodów prawdziwości teorii ewolucji, wyrażają niemal powszechnie przekonanie, że tzw. teoria inteligentnego projektu nie może zostać pod żadnym względem uznana za teorię naukową, to cieszy się ona niezmienną popularnością wśród sporej części opinii publicznej w wielu krajach świata. Zwolenników inteligentnego projektu można znaleźć nie tylko w środowiskach religijnych, tradycyjnie przywiązanych do mitologicznej wizji powstania świata i życia na ziemi, ale również pośród wielu nauczycieli, wykładowców oraz wpływowych postaci życia publicznego (w tym polityków). Spór o obecność teorii ..(jeszcze 14082)»

Kreacjonizm dopuszczony do szkół w stanie Indiana? (05-02-2012)
W Ameryce znowu głośno na temat kreacjonizmu, tym razem za sprawą głosowania w Senacie Stanowym Indiany, w którym większość senatorów opowiedziała się za zezwoleniem szkołom nauczania "różych teorii powstawania życia", włączając tych głoszonych przez chrześcijaństwo, judaizm czy scjentologię (The Scientist). Była to i tak zmodyfikowana wersja ustawy, która w swej oryginalnej wersji zakładała nauczania tylko "nauk kreacjonistycznych" - teraz uwzględniono również zapatrywania innych religii (<a href="http://the-scientist.com/2012/01/27/ind-senators-vote-for-creationism" ..(jeszcze 1512)»

Koniec z brytyjskimi studiami z medycyny alternatywnej (05-02-2012)
Nie wszystkim wiadomo, że w 1992 roku istniało w Wielkiej Brytani 66 uniwersytetów oferujacych studia uzupełniające w medycynie alternatywnej (homeopatia, refleksjologia, aromaterapia, akupunktura, etc.). Miało to miejsce między innymi za sprawą księcia Walii, który slynął ze swojego wsparcia dla niekonwencjonalnych sposobów leczenia. Jednak już w 2007 roku liczba ta spadła do niewiele ponad 40 kierunków związanych z medycyną alternatywną kończących się licencjatem, a od tamtego czasu liczba dostępnych kierunków tego typu zmalała do raptem 20 i ciągle spada. Obecnie większość z pozostałych kursów podlega ewaluacji i jest prawdopodobne, że również zostanie wkrótce zamknięta, ..(jeszcze 1320)»

Naukowe doskonalenie chleba (30-01-2012)
sxc.huZ całą pewnością można powiedzieć, że Europejczycy przepadają za chlebem. Niezależnie od tego, czy jest to ciemny, niemiecki pumpernikiel czy francuska bagietka, mieszkańcy Europy z apetytem spożywają tę bogatą w skrobię żywność. Zespół naukowców z Politechniki w Kownie na Litwie jest przekonany, że Europejczycy obecnie samodzielnie wypiekają chleb lub kupują go w pobliskich piekarniach. Wyniki stanowią dorobek projektu FERMFOOD (Produkty sfermentowane przez bakterie kwasu mlekowego, ..(jeszcze 3537)»

Nowy portret Hooke'a zapewnia należne mu miejsce na łamach książek historycznych (16-01-2012)
Podczas gdy książki historyczne obeszły się łaskawie z Izaakiem Newtonem, przypisując mu zasługi za prowadzone przez niego prace nad prawem powszechnego ciążenia, współczesny mu Robert Hooke był przez wiele lat przedstawiany jako zazdrosny naukowiec, który kwestionował teorie Newtona. Była to jednak tylko część prawdy i w ostatnich latach społeczność naukowa zdała sobie sprawę z faktu, że Hooke był w istocie jednym z największych naukowców okresu oświecenia. Aby skorygować spaczoną wersję historii, która tak długo była rozpowszechniana i docenić Hooke'a wedle jego zasług, Instytut Fizyki (IOP) w Wlk. Brytanii wywiesił nowy ..(jeszcze 3998)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26298 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365