Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.772.899 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 718 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Etyczne spojrzenie na charakter człowieka jest bardzo jednostronne. To prawda, że takie cechy jak prawdomówność, odwaga, uczciwość, sprawiedliwość, życzliwość, skromność, pracowitość, wspaniałomyślność są godne podziwu, ale nie powinny one przesłaniać nam innych – również doniosłych – choć zazwyczaj nie włączanych do moralności cech osobowości ludzkiej takich jak umiłowanie muzyki,..
Przegląd wyników wyszukiwania

Nauki o zachowaniu i mózgu

Życie bez wolnej woli
Sam Harris (02-10-2012)
Zrozumienie prawdziwych przyczyn ludzkiego zachowania nie pozostawia miejsca na tradycyjne pojęcie wolnej woli. Ale to nie powinno nas smucić, ani kusić nas, byśmy porzucili dietę. Pracowitość i mądrość wciąż przynoszą lepsze rezultaty niż lenistwo i głupota. Do tekstu..
Co zwierzęta wiedzą o śmierci?
Jerry Coyne (04-09-2012)
Wątpię, by istniał jakiś biolog zajmujący się organizmami, który nie zastanawiał się, czy jakiś inny gatunek zwierząt wie o własnej śmiertelności, a jeśli tak, to który? Zawsze uważałem, że jest wielką i unikatową tragedią gatunku ludzkiego, że jedynie my wiemy, iż nasze życie kiedyś się skończy. Powoduje to oczywiście cały szereg dziwacznych zachowań, włącznie z większością doktryn religijnych. Do tekstu..
Obieg agresji w ptasich mózgach
Ed Yong (29-08-2012)
James Goodson trzyma w swoim laboratorium na Uniwersytecie Indiana motylika fioletowouchego - przepięknego, ale agresywnego przedstawiciela ziarnojadów. Samce i samice tego ptaka łączą się w pary na całe życie, ale innych nie traktują zbyt dobrze. "Większość zwierząt, które posiadamy, przebywa w klatkach parami (samiec-samica), ale kiedy tylko dołączymy do nich innego dorosłego osobnika, większość z nich natychmiast go atakuje" - relacjonuje Goodson. Jednak niektóre z jego okazów nie pasują do tego schematu i prawie nigdy nie atakują intruzów. Do tekstu..
Wysoka odziedziczalność IQ świadczy o mniejszym wpływie środowiska niż sądzono
Matt Ridley (02-07-2012)
Obecnie odziedziczalność inteligencji nie ulega wątpliwości: jest większe prawdopodobieństwo, że bystrzy dorośli będą mieli bystre dzieci. Debata o tym nie zawsze była jednak spokojna. W latach 1970. sugerowanie, że IQ może w ogóle być dziedziczone, było herezją w kręgach akademickich, karaną odpowiednikiem spalenia na stosie. Do tekstu..
Dlaczego ludzie stoją na ramionach gigantów, a szympansy i małpy nie
Ed Yong (19-03-2012)
Jesteśmy jak karły stojące na ramionach gigantów. Ta metafora, rozpowszechniona przez Izaaka Newtona, opisuje sposób, w jaki ludzie budowali na tym, co odkryto wcześniej. Wszystko w naszej kulturze jest rezultatem wiedzy i umiejętności, które zostały powoli zakumulowane na przestrzeni wieków. Bez tej "kumulującej się kultury", nie mielibyśmy naszej głębokiej naukowej wiedzy, bogatych tradycji lub skomplikowanych technologii. Mówiąc wprost, nie da się zrobić samochodu z niczego - najpierw trzeba wynaleźć koło. Do tekstu..
Nieprawidłowe struktury w mózgu wskazują na marną samokontrolę
Ed Yong (12-02-2012)
W naszym życiu jest ogromnie dużo jest sytuacji, w których musimy się kontrolować. Powstrzymujemy się przed zjedzeniem tego kuszącego kawałka ciasta, żeby nie przytyć. Przygryzamy język, żeby nie obrazić przyjaciół. Naciskamy hamulec, żeby nie przejechać pieszego. Cytując Yodę: "Kontrola! Kontrola! Musisz nauczyć się kontroli". Ludzie, którzy mają problem z narkotykami, najwyraźniej mają z tym problem. Do tekstu..
Większa zmienność biologiczna nie może wyjaśnić różnicy w możliwościach
PZ Myers (28-12-2011)
Nie można zaprzeczyć, że najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do wyników akademickich, jest kultura, nie zaś biologia. Biologia ustala ograniczenia, ale kultura determinuje, co robisz w ramach tych ograniczeń, i najwyraźniej mamy mnóstwo miejsca na poprawę osiągnięć intelektualnych; większość ludzi nie dociera w ogóle do fizycznych granic tego, co potrafią ich mózgi. Do tekstu..
Pojedyncze białko może wzmocnić wyblakłe wspomnienia
Ed Yong (16-03-2011)
Przyzwyczailiśmy się do myśli, że wraz z wiekiem stajemy się coraz bardziej zapominalscy. Z upływem czasu nasze wspomnienia bledną i słabną, to naturalne. Oczywiście dzieje się tak, jeśli jesteśmy wystarczającymi szczęściarzami, aby uniknąć przykrych wypadków albo chorób, takich jak Alzheimer. Jednak z Weizmann Institute of Science z Izraela, znalazła potencjalny sposób na zatrzymanie procesu pogarszania się stanu naszej pamięci, a nawet odwróceniu go. Do tekstu..
Nie kochamy innych – oksytocyna wzmacnia faworyzowanie własnej grupy
Ed Yong (18-01-2011)
Zaledwie kilka cząsteczek ma reputację tak świetlaną jak oksytocyna. Często uważa się ją za "hormon miłości" lub "hormon przytulania się", oksytocynę łączy się w zasadzie z każdym pozytywnym aspektem ludzkiego zachowania, włączając zaufanie, kontaktowość, empatię, szczodrość, współpracę, a nawet orgazm. Teraz możemy dodać do tej obszernej listy rasowe i kulturowe uprzedzenia. Do tekstu..
Zapomniany geniusz
Maria Szulska (09-01-2011)
Świat kojarzy Freuda głównie z teorią zwierzęcej seksualności tkwiącej w nas ludziach i determinującej nasze postępowanie. Niewielu kojarzy go z psychoanalizą a już zupełnie nieliczni z czymś, co zwie się psychopatologią codzienności. Do tekstu..
Zabawy dobrego zbrodniarza
Andrzej Koraszewski (15-11-2010)
Amerykański koncern Monsanto przekazał dla rolników na Haiti ziarna kukurydzy i warzyw za ponad 4 miliony dolarów. Oczywiście ekologiczni dziennikarze zaczęli dopytywać, czy ziarno nie jest aby genetycznie modyfikowane. Rzeczniczka Monsanto, Elizabeth Vancil, zapewniła, że ponieważ Haiti nie ma odpowiednich regulacji prawnych, więc po uzgodnieniu z haitańskim ministrem rolnictwa przesłano ziarno hybrydowe, dostosowane do haitańskich warunków. Do tekstu..
Sygnatura blefującego mózgu
Ed Yong (08-11-2010)
Najlepsi gracze pokerowi są mistrzami zwodzenia. Są dobrzy w manipulowaniu działaniami innych graczy oraz maskowaniu swoich własnych poczynań tak, aby ich kłamstwa nie zostały wykryte. Ale nawet najlepszych zwodzicieli zdradzają pewne sygnały i Meghana Bhatt  odkryła kilka z nich, które są fascynujące. Skanując mózgi i obserwując zachowania ochotników, którzy grali w grę polegającą na targowaniu się, odkryła różne wzory aktywności mózgowej, które są zbieżne z różnymi stylami gry. Owe "neurologiczne podpisy" dzielą graczy na zaangażowanych w strategiczne zwodnicze działania i na tych, którzy grają bardziej otwarcie. Do tekstu..
Kilka perspektyw na odwieczny problem umysł-ciało
Łukasz Stasiełowicz (27-09-2010)
Podsumowanie dotychczasowych debat skłania do zastanowienia się nad definicją duszy. Czy należy ją utożsamić ze świadomością? A może zrównać z całością możliwych stanów mentalnych? Dychotomia dusza-ciało zaczerpnięta z wymiaru religijnego jest ewidentnie nie do utrzymania, chyba że ktoś będzie próbował stosować sztuczki definicyjne. Do tekstu..
Pijane małpy pokazują, jak popijawy niszczą mózg nastolatka
Ed Yong (14-06-2010)
Większość z nas bardzo dobrze zna konsekwencje nocy ostrego picia. Wpływ alkoholu na nasze głowy wykracza daleko poza zwykłego kaca. Mózg także na tym cierpi. Chaotycznie bełkoczący miłośnicy nadużywania alkoholu mają skłonności do wykazywania problemów z otaczającą ich przestrzenią, pamięcią krótkoterminową, kontrolą impulsów i zdolnością do podejmowania decyzji oraz rozróżniania zadań ważniejszych od mniej ważnych. Część mózgu zwana hipokampem ma wpływ na wiele z tych czynności. Obecnie Michael Taffe oraz badacze z Scripps Research Institute wykazali, jak popijawy w wieku młodzieńczym powodują długotrwałe uszkodzenia w tej istotnej części mózgu. Do tekstu..
Szympansy preferują naśladowanie osobników z prestiżem
Ed Yong (04-06-2010)
Nie ma działania wystarczająco głupiego, abyś nie mógł znaleźć kogoś, kto by się go podjął, jeżeli jest ono wspierane przez celebrytę. Nawet najgłupsze rady na każdy temat, poczynając od sposobów leczenia po diety znajdą szczęśliwych idiotów ustawiających się w kolejce, aby ich wysłuchać, jeżeli tylko pochodzą z ust człowieka, który choć raz pojawił się w telewizji. Takie rekomendacje mogą być tragiczne w skutkach, mogą też być bardzo korzystne, jeżeli ludzie, o których mowa będą mądrzy i posiadający odpowiednią wiedzę, poczynając od starszyzny wioski, a kończąc na przywódcach danej społeczności. Wszystko to jest częścią jednego trendu - ludzkiego zamiłowania do małpowania jednostek o wysokim statusie. Do tekstu..
Dotknięci amnezją wykazują, że emocje pozostają długo po zaniknięciu pamięci
Ed Yong (05-05-2010)
"Rutynowe zaniedbania pracowników domów opieki mogą powodować, że pacjent będzie odczuwał smutek, frustrację i samotność (nawet, gdy pacjent nie będzie pamiętać dlaczego). Dostarczamy wyraźnego dowodu, który pokazuje, że powody, aby traktować pacjentów z amnezją z należytym szacunkiem i powagą wykraczają poza zwykłą ludzką moralność". Pacjenci Feinsteina dłużej niż zwykle przeżywali negatywne uczucia, ponieważ nie mogli sobie przypomnieć, co było ich przyczyną. Jeżeli ten efekt występuje ogólnie, to może oznaczać, że wymazywanie negatywnych wspomnień może mieć paradoksalnie odwrotny efekt wydłużania (raczej niż skracania) nieprzyjemnych uczuć. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365