Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.476.546 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 703 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluchy, zaplanować inwazję, ubić wieprza, zbudować statek, zaprojektować dom, napisać sonet, poprowadzić księgę rachunkową, zbudować mur, nastawić złamanie, pocieszać umierających, wydawać rozkazy, przyjmować rozkazy, działać w grupie, działać samemu, rozwiazywać równania, analizować nowe problemy, roztrzasać nawóz, zaprogramować komputer, ugotować smaczny..
Przegląd wyników wyszukiwania

Ewolucjonizm

Podstępny cętkowany kot udawał, że jest przedstawicielem innego gatunku
Ed Yong (16-12-2013)
Fizycznie oba gatunki są niemal nie do odróżnienia - oba wyglądają jak koty domowe z cętkami podobnymi do lamparcich. Południowy kot tygrysi jest nieco ciemniejszy niż jego północnowschodni kuzyn, jego cętki są nieco większe, ogon nieco krótszy, a uszy nieco bardziej zaokrąglone. Jest jednak więcej różnic w wyglądzie w ramach każdego z tych gatunków niż między nimi. Do tekstu..
Najstarszy z wielkich kotów
Ed Yong (21-11-2013)
W 2010 r. Jack Tseng z American Museum of Natural History w Nowym Jorku był w Tybecie wraz z żoną i innymi paleontologami i odkrył duży zbiór skamielin. Wśród kości była czaszka dużego kota i kilka fragmentów żuchw i zębów. "Przez następne trzy lata próbowaliśmy dociec, co to było". Do tekstu..
Mucha z imitacją mrówek na skrzydłach
Jerry Coyne (12-11-2013)
Kilkoro czytelników zwróciło mi uwagę na kolejny zdumiewający przypadek mimikry, tym razem u muchy Tephritidae ("prawdziwej" muszki owocowej). To nie są mrówki siedzące na skrzydłach muchy; to są normalne dla tego gatunku wizerunki na skrzydłach. Ale dlaczego mucha miałaby mieć przypominające mrówki wizerunki na skrzydłach? Do tekstu..
Ta mysz zamienia bolesny jad skorpiona na środek przeciwbólowy
Ed Yong (02-11-2013)
Mysz Onychomys torridus. To małe stworzenie z południowo zachodnich Stanów Zjednoczonych atakuje i zjada skorpiony Centruroides - z grupy dużych pajęczaków, których ukąszenie jest niesłychanie bolesne, a często śmiertelne. Ludzie ukąszeni przez skorpiona mówią, że ból przypomina gaszenie palącego się papierosa na skórze, a potem godziny rwącego bólu. Trucizna powinna być wystarczająco silna, by zabić małego gryzonia. Do tekstu..
Kolejny, nie mający pojęcia o ewolucji człowiek, próbuje ją odrzucić
Jerry Coyne (02-11-2013)
Czytelnik, który podpisuje się "Asyncritus", próbował wpisać antyewolucyjny komentarz do mojego postu o tym, jak pewne orchidee w Chinach wyewoluowały zapach przypominający feromon alarmu pszczół, które padają ofiarą os. Niestety, Asyncritus, który najwyraźniej wie bardzo niewiele o ewolucji, próbował dać własny wkład do dyskusji swoim komentarzem. Do tekstu..
Skąd wzięły się mrówki (i ich zachowania społeczne)?
Jerry A. Coyne (25-10-2013)
Wiadomo już było od pewnego czasu, że mrówki wyewoluowały z osopodobnych przodków, ale związek między żyjącymi osami a mrówkami pozostawał niejasny. Wydaje się, że nowa praca Briana Johnsona i in. (jednym z autorów jest mój stary przyjaciel Phil Ward z UC Davis), opublikowana online w Current Biology, daje dość definitywną odpowiedź. Do tekstu..
“Naciski selekcyjne” to metafora. Podobnie jak prawa fizyki
Jerry Coyne (03-10-2013)
Nie ma żadnych "nacisków" doboru narzucanych z zewnątrz na organizm. Tym, co się dzieje, jak wie każdy, kto przeszedł wstępny kurs ewolucji, jest to, że w danym środowisku pewne geny pozostawiają więcej swoich kopii niż inne, zazwyczaj z powodu wzrostu rozrodczości swoich posiadaczy. Do tekstu..
Kwiat, który daje wskazówkę o wyglądzie pszczoły z wymarłego gatunku
Jerry Coyne (10-09-2013)
Kwiaty mają zaledwie zarys kształtu owada i nie jestem pewien czy okazy O. apifera w Europie południowej, gdzie naśladują istniejące owady, różnią się wyglądem od kwiatów w północnej części, gdzie są samozapylające się i podobno przypominają "duchy owadów". Do tekstu..
Pasożytniczy ptak walczy w ewolucyjnym wyścigu zbrojeń… sam ze sobą
Ed Yong (29-08-2013)
Mamy automatyczną tendencję do patrzenia na pasożyty w kategoriach ich gospodarzy (ponieważ sami jesteśmy gospodarzami dla bardzo wielu). Jak jednak pokazują miodowody, E.coli i S.pneumonia, pasożyty muszą także konkurować wzajem ze sobą. Ta konkurencja może napędzać ewolucję w równym stopniu jak potrzeba przechytrzenia gospodarza. Do tekstu..
Chodzący rekin
Matthew Cobb (27-08-2013)
Kontrola neuronowa sposobu, w jaki chodzimy (prawe ramie porusza się z lewą nogą, a lewe ramię porusza się z prawą nogą) idzie daaaaaleko wstecz, nawet poza naszych rybich przodków, do czasów sprzed wyewoluowania kości. Do tekstu..
Słynny fizjolog twierdzi, że nowoczesna teoria ewolucji jest rozbita
Jerry A. Coyne (27-08-2013)
Matthew Cobb zepsuł mi cały poranek, przysyłając wideo słynnego fizjologa Denisa Noble'a. Jego wkład w fizjologię jest podobno wieloraki, chociaż muszę wyznać, że nie wiem wiele o Noblem ani o tym, czego dokonał. Niemniej, na starość zabrał się za mówienie i pisanie o tym, jak myli się współczesna biologia ewolucyjna ("neodarwinizm" lub "Nowoczesna Synteza"), a o tym akurat coś wiem. Do tekstu..
Na co przydaje się pół przyssawki?
Jerry Coyne (26-07-2013)
Jeśli ewolucja jest faktem, powinno być możliwe prześledzenie powstawania nowych struktur do ich poprzedników, przy czym każdy krok tej ewolucji powinien być adaptacyjny. Jeśli prawdą jest kreacjonizm, nigdy lub bardzo rzadko dałoby się prześledzić etapy ewolucyjne takich innowacji. No cóż, wiemy, że ewolucja jest faktem (jeśli nie akceptujesz tego, przenieś się na właściwą dla ciebie witrynę "Answers in Genesis"), ale fascynujące jest, kiedy cechy, których ewolucja nie była w pełni zrozumiana, uzyskują ten rodzaj wyjaśnienia. Do tekstu..
Naukowiec rozlewa wodę i odkrywa samoczyszczące się jajo
Ed Yong (23-07-2013)
Projekt rozpoczął się przez pomyłkę, kiedy Steven pochylił się nad biurkiem, przewrócił wielki słój z wodą destylowaną, która wylała się do pudła pełnego ptasich jaj. Cztery lata temu Steven Portugal pracował dla Uniwersytetu Birmingham badając, jak ewoluowały kolory i struktura ptasich jaj. Najpierw pomyślałem: "o kurcze, wylałem mnóstwo wody" mówi "potem pomyślałem: dlaczego to tak dziwnie wygląda?" Do tekstu..
Demokracja i prawa gejów
Katarzyna Guczalska (18-07-2013)
W XX wieku demokracja przestała być doktryną ograniczoną do świata zachodniego i stała się uniwersalną ideą polityczną. Nie zmieniło to jednak potrzeby ciągłej dyskusji o normatywnych podstawach systemu demokratycznego. Czym jest demokracja? Demokracja to pewien ideał, co do którego pozbyliśmy się jednak złudzeń. Do tekstu..
Czy nietoperze mogą słyszeć w kolorze?
Richard Dawkins (17-07-2013)
Zaintrygowała mnie inspirująca historia Daniela Kisha, opisana we wczorajszym "Guardianie". Gdy miał rok, chirurgicznie usunięto mu oboje oczu, żeby uratować go przed agresywnym rakiem oczu. Od kiedy pamięta, wydawał językiem kliknięcia i używał ich do znajdowania drogi. Dopiero kiedy miał dziesięć lat przyjaciel powiedział mu, że robi to, co nietoperze: echolokację. Do tekstu..
Kolejny wybryk natury: Emei, wąsata ropucha
Jerry A. Coyne (15-07-2013)
Samce wielu gatunków zwierząt mają broń do wzajemnej walki - nieodmiennie o samice lub terytorium, czyli o sukces rozrodczy. Nie wiedziałem jednak do teraz o gatunku, któremu broń wyrasta tylko w okresie godowym, a potem się jej pozbywa. Do tekstu..
Dziwaczny i być może aposematyczny ptak
Jerry Coyne (08-07-2013)
U większości gatunków ptaków, nawet u tych, których dorosłe osobniki są jaskrawe i barwne, pisklęta są niepozorne i bure. To wydaje się rozsądne, bo ubarwienie ptaków jest w znacznej mierze wynikiem doboru płciowego (samce są kolorowe, samice mniej) i chociaż barwne upierzenie może ściągnąć drapieżniki, jeszcze bardziej przyciąga samice własnego gatunku. Istnieje jednak kilka wyjątków. Do tekstu..
Nekrofilia wśród żab tropikalnych
Jerry A. Coyne (14-06-2013)
Rhinella proboscidea, jest żabą amazońską, która angażuje się w coś nazywanego "eksplozywnym rozrodem". Przez dwa lub trzy dni kilkaset samców zbiera się w strumieniach lub stawach, rywalizując ze sobą o zapłodnienie samic. Pęd do pokrycia samicy i kopulowania z nią (samice składają skrzek, a samce pokrywają go spermą po wyłonieniu) jest tak szalony, że samice często toną. Do tekstu..
Pochodzenie żółwia
Greg Mayer (09-06-2013)
Pochodzenie żółwi jest fascynującą i ważną dziedziną badań, choć na ogół nieco niedocenianą (Burke 2009). Jest ona ważna dlatego, że pancerz żółwia jest prawdopodobnie najbardziej innowacyjną i najbardziej przetworzoną strukturą szkieletową u wszystkich kręgowców. Na przykład w ewolucji człowieka nie ma niczego, co by temu dorównywało. Do tekstu..
Ewolucja jest mądrzejsza od ciebie 
Jerry Coyne (05-06-2013)
Ta historia jest zdumiewająca i demonstruje stary banał ewolucyjny, przytoczony w tytule. Kiedy zwierzę staje się odporne na coś, czego używają ludzie, by je otruć, zazwyczaj ewoluuje mechanizm wykrywający truciznę i pozwalający na jej unikanie, albo staje się fizycznie na nią odporne (jak bakterie na insektycydy). Ale w wypadku niemieckich karaluchów (Blattella germanica) stało się coś sprytniejszego: ewolucja w jakiś sposób przeorganizowała ich układ smakowy, tak że glukoza, której ludzie używali jako składnika przyciągającego do trutki, jest teraz odbierana przez karaluchy jako coś gorzkiego i unikają jej. Do tekstu..
Wydaje się, że pasożyt malarii zmienia zachowanie komara w sposób adaptacyjny
Jerry A. Coyne (19-05-2013)
Jeśli pasożyt istotnie manipuluje komarem tak, że ten częściej gryzie, to jak on to robi? Nie wiemy. Autorzy badania informują o badaniu komarów zakażonych pasożytem malarii Plasmodium berghei, w którym zainfekowane komary wykazywały zmienioną ekspresję 12 białek w głowach - włącznie z białkami, które, być może, zaangażowane są w układ węchowy. Do tekstu..
Właściwie dlaczego narwale mają kły?
Jerry A. Coyne (14-05-2013)
Dzięki czujnemu czytelnikowi QOS dowiedziałem się o kilkuletnim już badaniu z 2005 r., o którym informowała "Harvard Gazette", utrzymującym, że odpowiedziało na powyższe pytanie - ale chyba im się nie udało. Zostawmy to jednak tym razem na boku i dowiedzmy się czegoś o narwalach. Z powodów, które mi całkowicie umykają, ten gatunek stał się symboliczny dla ateistów, może dlatego, że są to żyjące jednorożce. Do tekstu..
Wąsy delfina i ewolucja cetacea
Jerry Coyne (30-04-2013)
Pismo "Evolution and Education Outreach" jest cennym źródłem dla każdego zainteresowanego ewolucją lub wykładającego ją. Na szczęście właśnie stało się ogólnie dostępne, każdy może więc czytać je za darmo online. Przeglądając artykuły, znalazłem jeden, który uznałem za naprawdę dobry nie tylko do nauczania studentów o makroewolucji, ale informujący o jednym z klasycznych przypadków: ewolucji waleni od ich przodków - małych ssaków kopytnych. Do tekstu..
E. O. Wilson błędnie (znowu) zachwala dobór grupowy
Jerry A. Coyne (04-03-2013)
W nowym artykule w dziale w "New York Times", "The riddle of the human species", Wilson nadal przedstawia argument, że dobór grupowy (lub "wielopoziomowy") był kluczową siłą w stworzeniu społecznie złożonych gatunków, takich jak ludzie (i owady społeczne). Chcę tu naświetlić trzy punkty, które, jak sądzę, stanowią o tym, że argument Wilsona za doborem grupowym - i przeciwko doborowi krewniaczemu - jest głęboko wprowadzający w błąd. Do tekstu..
Jak konik morski przybrał swój kształt (bajeczka ewolucyjna)
Jerry Coyne (31-01-2013)
Kilka dni temu zamieściłem zabawne wideo z serii "Prawdziwe fakty" True facts about the seahorse i jeden z czytelników zastanawiał się, dlaczego te głupiutkie zwierzęta w ogóle istnieją. Ledwo potrafią pływać (tak, to są ryby) i chociaż są ładne, całymi dniami trzymają się roślinności swoimi długimi ogonami, chwytając małe zwierzęta, takie jak krewetki lub zarodki ryb. Do tekstu..
Więcej picu na wodę o epigenetyce i moja normalna rola zrzędy
Jerry Coyne (16-01-2013)
Dziennikarze naukowi uwielbiają nowe odkrycia, które obiecują obalenie istniejących paradygmatów (nie widzimy tytułów: "Kolejny przypadek doboru naturalnego opisany!"), ale często  w tych dyszących entuzjazmem artykułach zawodzą jako prawdziwi dziennikarze. Często jest tak dlatego, że nie rozumieją nauki lub muszą pominąć ważne szczegóły. Do tekstu..
Początek życia
Matt Ridley (03-01-2013)
Jaki jest lepszy temat na początek nowego roku niż początek samego życia? Autorzy nowego artykułu twierdzą, że wreszcie przyszpilili ostatni z warunków, miejsce i ścieżkę, jaką rozwinęło się życie, przecinając dwa węzły gordyjskie. Do tekstu..
Wspaniały artykuł popularny o ewolucji waleni
Jerry Coyne (01-01-2013)
Kreacjoniści często zaprzeczają, by te szczątkowe kończyny były dowodami na ewolucję, zauważając, że mogły mieć funkcję przy kopulacji. Jest to jednak śmieszne, bo nie tylko widzimy ich stopniowe kurczenie się, ale - co ważniejsze - dlaczego Stwórca miałby robić "przewodnika kopulacji", którego każda kość jest homologiczna do kości w pełni funkcjonujących kończyn ich przodków oraz współczesnych czworonogów. Zaprzeczanie, że jest to dowód na ewolucję pokazuje intelektualną nieuczciwość kreacjonistów. Do tekstu..
Enigmatyczna biota ediakarańska właśnie stała się bardziej enigmatyczna
Matthew Cobb (27-12-2012)
Paleontolodzy używają czasami określeń, które dość różnią się od używanych przez resztę społeczności naukowej. Jednym z moich ulubionych jest "enigmatyczny". Ten termin używany jest często i trafnie do organizmów wielokomórkowych znalezionych w warstwach ediakarańskich (635-542 milionów lat temu), które bezpośrednio poprzedzają skały kambryjskie, świadków zdumiewającej "eksplozji" wielokomórkowego życia zwierzęcego. Do tekstu..
Freeman Dyson oznajmia, że dobór osobniczy jest “modnym dogmatem”
Jerry A. Coyne (18-12-2012)
Słynny fizyk, Freeman Dyson, znany jest głównie z prac nad elektrodynamiką kwantową, ale także w wielu innych dziedzinach, włącznie z topologią. Jest on też religijny, opisuje siebie jako "bezwyznaniowego chrześcijanina" i zdobył nagrodę Templetona w 2000 roku. Teraz, pod koniec swojej kariery (Dyson ma 89 lat) uznał, podobnie jak E. O. Wilson, że "dobór osobniczy" (dobór naturalny zmieniający populacje przez zróżnicowane rozmnażanie osobników) jest bez szans w porównaniu do "doboru grupowego" (ewolucyjne przekształcanie gatunku przez zróżnicowaną reprodukcję populacji). Do tekstu..
Kolejny antyselekcjonista, Stuart Newman, pojawia się w PuffHo
Jerry Coyne (13-12-2012)
Tym razem nie będę omawiał błędnego odrzucenia doboru naturalnego przez Jima Shapiro (mam go dosyć), ale - jak hydra lernejska - kiedy odetniesz głowę jednemu antyselekcjoniście, gdzie indziej wyskakuje kolejny. To właśnie zdarzyło się w PuffHo, gdzie Stuart Newman, profesor biologii komórek i anatomii w New York Medical College, chwycił za broń w poparciu poglądów Shapiro. Do tekstu..
Chrystus-świerszcz wyskakuje z wody
Jerry A. Coyne (11-12-2012)
Jest świerszcz Jezusa Chrystusa (przydomek mój). Jest to karłowaty świerszcz Xya capensis, znaleziony na południowym krańcu Afryki. Żyje w norkach w pobliżu wody i czasami przez pomyłkę wskakuje do wody. Ale potrafi się wydostać! Nowy artykuł w "Current Biology" Malcolma Burrowsa i Gregory'ego Patricka Suttona mówi nam, w jaki sposób. Do tekstu..
Zdumiewająca mimikra ryb antenariusowatych
Jerry Coyne (06-12-2012)
Mam słabość do przypadków mimikry, nie tylko dlatego, że służyły jako jeden z najwcześniejszych dowodów doboru naturalnego w czasach Darwina, ale także dlatego, że pokazują, jaką "perfekcję" może osiągnąć dobór naturalny - to jest, jak daleko ograniczenia rozwojowe i fizyczne mogą przeszkodzić ewolucji "optymalnego fenotypu". Odpowiedź brzmi, że ograniczenia mało się liczą. Do tekstu..
Gen człowieczeństwa?
Jerry Coyne (27-11-2012)
Mam zamiar opisać jeden z najgorszych przykładów dziennikarstwa naukowego, jakie widziałem od wieków. Jest to lekcja, jak prasa popularna rozdmuchuje ciekawe wyniki naukowe we wstrząsające światem odkrycia. Do tekstu..
Czy dobór płciowy wyjaśnia niechęć do nierówności?
Matt Ridley (22-11-2012)
Ludzie nie znoszą nierówności w dostępie do luksusów w tym samym stopniu, jeśli nie bardziej, niż nierówności w dostępie do rzeczy najniezbędniejszych. Nie lubią (i zazdroszczą) ostentacyjnej konsumpcji, nawet jeśli nie ma to żadnego związku z nimi samymi. Tym, co boli, nie jest, że ktoś jest bogaty, ale że jest bogatszy. Do tekstu..
Pluskwiak z mimikrą ograniczoną do jednej płci
Jerry Coyne (20-11-2012)
Dymorfizm płciowy jest zjawiskiem intrygującym. Dlaczego czasem samce i samice jakiegoś gatunku wyglądają inaczej? Czasem jedna płeć upodabnia się do jakiegoś niejadalnego gatunku, a druga nie. Do tekstu..
Jeden początek wzroku
Matt Ridley (09-11-2012)
To, że widzenie było jedną innowacją ewolucyjną, zaskoczyłoby wcześniejsze pokolenie biologów ewolucyjnych. Kilka lat temu jednak okazało się, że ten sam gen, zwany Pax6, zawiaduje rozwojem oka owada i oka człowieka, wskazując na wspólne pochodzenie. Do tekstu..
Dlaczego małpie mózgi nie są większe? Bo za mało jedzą, żeby je było na to stać
Ed Yong (29-10-2012)
Wraz ze wzrostem zwierzęcia, wzrasta jego mózg. Jednak u człowieka ten organ jest aż siedem razy większy niż w przypadku innych istot o zbliżonej wielkości ciała. Nasz bliski kuzyn, szympans, ma mózg, który jest tylko dwa razy tak duży jak ten, którego oczekiwano by  u zwierzęcia tych rozmiarów. Również goryl, który może nas przerosnąć nawet trzykrotnie, ma mózg mniejszy od naszego. Do tekstu..
Ukryte oblicza ewolucji
Karol Zub (23-10-2012)
Najpowszechniejszy zarzut jaki pada pod adresem teorii ewolucji ze strony jej przeciwników jest brak współczesnych przykładów jej działania, zmian ewolucyjnych zachodzących na naszych oczach. "Pokażcie nam ewolucję w akcji" - mówią często kreacjoniści. Do tekstu..
Gadający kędziornik
Jerry Coyne (23-10-2012)
Kędziorniki uważane są za bardzo inteligentne, podobnie jak papugi. Przypominają także papugi zdolnością imitowania mowy ludzkiej i Maorysi trenowali je do powtarzania skomplikowanych zdań. Kędziorniki znane są także ze swoich głośnych, niezwykłych zawołań, innych dla każdego osobnika. Do tekstu..
Wrona mądrzejsza niż inne, czy tylko wyposażona w lepszy do łowienia łeb?
Ed Yong (13-10-2012)
Inteligencją wyraźnie przewyższamy naszych krewnych naczelnych, mimo że inne małpy człeko- i zwierzokształtne także zaliczają się do najwyższych szeregów zwierzęcej bystrości. Podobnie krukowate - grupa ptaków, do której zaliczają się wrony, kruki, gawrony, sroki i sójki - mają bardzo rozwinięte, jak na ptaki, mózgi, ale jeden gatunek przewyższa podobno całą resztę. Jest to wrona brodata.  Do tekstu..
Ostrogony nie są naprawdę “żywymi skamieniałościami”
Jerry Coyne (26-09-2012)
Ostrogony słyną z tego, że niewiele zmieniło się w ich morfologii od czasu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się w zapisie kopalnym ponad 400 milionów lat temu (!): są więc nazywane "żywymi skamieniałościami". No cóż, żyjące gatunki mają zadziwiająco podobne ogólne cechy zewnętrzne do swoich dawno zmarłych (i wymarłych) krewnych, ale istnieją wyraźne różnice. Do tekstu..
Tajemnica morskiej głębiny
Jerry Coyne (23-09-2012)
Kilkadziesiąt lat temu japoński "pełnoetatowy pracownik" o imieniu Yoji Ookata porzucił pracę w biurze, żeby zająć się swoją prawdziwą miłością - fotografią podwodną. Niedawno, nurkując na głębokość 25 metrów u wybrzeża wyspy Amami Oshima (jedna z wysp Amami między Japonią a Tajwanem), Ookata zobaczył coś, czego nikt nigdy nie widział. Do tekstu..
Te same geny spowodowały rozwój większych mózgów u delfinów i u naczelnych
Ed Yong (21-09-2012)
Zdaje się, że zarówno naczelne jak i walenie - intelektualna waga ciężka w świecie zwierząt - zawdzięczają swoje rozrośnięte mózgi zmianom w tym samym genie. "To znaczący wynik" mówi Michael McGowen, który bada genetyczną ewolucję wielorybów w Wayne State University. "Praca nad ASPM dostarcza jasnych dowodów na adaptacyjną ewolucję i jest kolejnym dowodem na zbieżność pomiędzy naczelnymi a waleniami z molekularnego punktu widzenia." Do tekstu..
Dobór płciowy u pradawnych zwierząt
Jerry Coyne (17-09-2012)
Znaki doboru płciowego u żyjących gatunków są całkiem wyraźne (samce mają uzbrojenie lub ozdoby, samice nie mają) i możemy przeprowadzić testy, żeby zobaczyć, czy dobór płciowy jest rozsądnym wyjaśnieniem. Na przykład u pawi stwierdzamy, że samce (to te z długimi ogonami!), które mają więcej "oczek" na ogonach, zdobywają więcej partnerek. Do tekstu..
Kolejny filozof oznajmia o nieistniejącym kryzysie biologii ewolucyjnej
Jerry Coyne (12-09-2012)
Istnieją rzeczy, które mogłyby spowodować kryzys współczesnej teorii ewolucji. Gdybyśmy na przykład odkryli, że u większości gatunków mutacje nie są losowe, to znaczy, gdyby nie pojawiały się niezależnie od adaptacyjnych "potrzeb" organizmu, spowodowałoby to poważną zmianę teorii ewolucyjnej. Ale to się nie zdarzyło. Do tekstu..
Czy nasi przodkowie mogli mieć randki z neandertalczykami
Matt Ridley (21-08-2012)
No więc robiliśmy to, czy nie? W zeszłym tygodniu opublikowano dwa nowe artykuły z diametralnie sprzecznymi wnioskami co do tego, czy ludy nie-afrykańskie mają wśród swoich przodków jakieś hybrydy neandertalsko-ludzkie - rezultat przynajmniej kilku międzygatunkowych flirtów w odległej przeszłości. Do tekstu..
Darwin znowu ma rację: uszy wewnętrzne leniwców są bardzo zróżnicowane
Jerry Coyne (15-08-2012)
Darwin powiedział bardzo dużo ważnych rzeczy w O powstawaniu gatunków. Jednym z jego mniej znanych osiągnięć było wyjaśnienie nie tylko rudymentarnych (szczątkowych) narządów jako dowodu na ewolucję, ale także zrozumienie, że takie narządy, o ile nie są zasadnicze dla osobnika, będę miały większe zróżnicowanie niże te, które są zasadnicze dla przeżycia i rozmnożenia. Do tekstu..
Trzy pytania o ewolucję, na które jeszcze nie ma odpowiedzi
Jerry A. Coyne (31-07-2012)
BBC Focus zwróciła się do Jerrego Coyne'a z pytaniem o nierozwiązane zagadki ewolucji. Oto jego trzy pytania, na które nie mamy jeszcze odpowiedzi: czy wyewoluowanie istot inteligentnych było nieuniknione; dlaczego rozmnażamy się płciowo, które z naszych zachowań odzwierciedlają ewolucyjną przeszłość, a które są produktem kultury? Do tekstu..
Jaki jest problem z niekierowaną ewolucją?
Jerry A. Coyne (21-07-2012)
Zdumiewa mnie, że ktoś może w publicznym dokumencie zatwierdzać koncepcję, że ewolucja jest niekierowana, niemniej doprowadzić do usunięcia tego samego poglądu z oświadczenia amerykańskich nauczycieli biologii. Nie jest to dlatego, że koncepcja niekierowanej ewolucji jest koncepcją teologiczną, bowiem fakt, że jakiś proces jest niekierowany jest orzeczeniem nauki  wypływającym z doświadczenia. Usunięto tę koncepcję, ponieważ idea niekierowanej ewolucji obraża ludzi religijnych, a akomodacjoniści chcą, by ci ludzie byli naszymi sojusznikami. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365