Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.647.372 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 711 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie zalety ciała i majątek dają szczęscie, lecz prawość charakteru i zalety umysłu."
Archiwum streszczeń artykułów

Humanizm jako alternatywa
Anthony C. Grayling  (17-11-2008)
Do czego aspirują humaniści, by być istotami etycznymi. Pragną zawsze respektować swoich bliźnich, lubić ich, honorować ich dążenia i rozumieć ich uczucia. Pragną z taką postawą rozpoczynać każde spotkanie, każdy związek, ponieważ pamiętają uwagę Emersona, że musimy dać innym to, co dalibyśmy obrazowi, a mianowicie atut dobrego oświetlenia. Większość ludzi zasługuje na to i odpowiadają podobnie. Niektórzy sami pozbawiają się tej możliwości przez własne, świadome uczynki. We wszystkich jednak wypadkach podejście humanistów opiera się na idei, że ludzi kształtuje proces nieustannych interakcji między naszą zakorzenioną w biologii naturą, a społecznymi i historycznymi zdarzeniami z jakimi spotyka się jednostka. Do tekstu..
Główne myśli i postacie francuskiego materializmu oświeceniowego
Daniel Krzewiński  (17-11-2008)
Nauka materializmu francuskiego o poznaniu zawierała wiele płodnych idei. Przejąwszy zdobycze myśli materialistycznej poprzedniej epoki, rozwinąwszy je i wzbogaciwszy, materialiści francuscy stworzyli teorię poznania, która stała się punktem wyjścia dalszego rozwoju. Pozytywne osiągnięcia materializmu francuskiego to przede wszystkim uzasadnienie i obrona materialistycznej teorii odbicia oraz dążenie do wprowadzenia całego procesu poznania z oddziaływania świata zewnętrznego na organy zmysłowe. Do tekstu..
Święta na eksport
Sanal Edamaruku  (18-11-2008)
Sześćdziesiąt lat po śmierci nieznana wiejska dziewczyna nagle znalazła się w centrum uwagi świata. Czy jest to tylko gest polityczny ze strony Watykanu, by zadowolić Niezależny Syriacki Kościół Malabaru? Czy też celem jest zatrzymanie dramatycznego zmniejszenia się liczby zakonnic na całym świecie? Nawet w najśmielszych marzeniach Annakutty z wioski Bharananganam, niedaleko Kottayam w Kerali, nie mogła sobie wyobrazić, że pewnego pięknego dnia ponad sto tysięcy ludzi będzie się tłoczyć w jej maleńkiej wiosce, by oddać jej hołd. Do tekstu..
Seksualizm człowieka w wybranych dokumentach Kościoła rzymskokatolickiego
Sławomir Kopański  (18-11-2008)
Język Kościoła katolickiego w sprawach seksualności, środków antykoncepcyjnych, zapłodnienia in vitro nie dopuszcza do żadnego kompromisu, jest to język fanatyczny,  podżegający do konfrontacji i eliminujący jakąkolwiek możliwość również wewnętrznej dyskusji. Taka dyskusja wewnątrz Kościoła ostatni raz miała miejsce podczas Soboru Watykańskiego II. Jan XXIII skłaniał się ku rewolucyjnym zmianom w tej kwestii, a w powołanej przez niego Komisji d/s Kontroli Urodzin zasiadali głównie świeccy eksperci. Po śmierci Jana XXIII w maju 1965 roku skład komisji natychmiast rozszerzono najpierw z 6 do 18 osób, a następnie do 52, przy czym zdominowali ją konserwatywni duchowni. Do tekstu..
Choroby religijne: stygmaty i opętania
Mariusz Agnosiewicz  (18-11-2008)
Tzw. opętanie, o którym do dziś oficjalna nauka kościelna pisze jako o napaści diabła, zostało w 1992 r. przez WHO umieszczone w oficjalnym międzynarodowym spisie chorób (ICD-10), jako zaburzenie psychiczne. W reakcji na ten ewidentny naukowy brak respektu dla diabła tudzież kościelnych sakramentaliów, Kościół oburzał się, iż "nauka wkracza na jego teren, teren przynależny duchowości". Dzięki Bogu, istnieje pewien drobny margines psychiatrów, którym zdarza się wierzyć w diabła. Jest to oczywiście woda na kościelne młyny. W oparciu o to z czasem zaczęto kreować kościelno-psychiatryczne "entente cordiale" przeciwko siłom zła. Do tekstu..
Zielona pseudo-rewolucja
Bjørn Lomborg  (19-11-2008)
Prezydent-elekt Obama stoi w obliczu nacisków ze strony całej masy ludzi, którzy twierdzą, że subsydia dla odnawialnej energii i podatki za emisję dwutlenku węgla to wspaniałe sposoby na poradzenie sobie z globalnym ociepleniem i wykuciem nowej, zielonej gospodarki. Niestety, jest to całkowicie błędne podejście. Podatki i subsydia zawsze są kosztowne i utrudniające wzrost. Jeśli rzeczywiście chcemy poradzić sobie z globalnym ocieplenie, nie powinniśmy wydawać niezmiernych sum na kupowanie niewydajnej zielonej technologii - powinniśmy bezpośrednio inwestować w badania i rozwój, aby przyszła zielona technologia była konkurencyjna. Do tekstu..
Ballada o człowieku, który pokochał niedźwiedzie na zabój
Marcin Punpur  (20-11-2008)
Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawać w życiu wyłącznie przed ważkimi kwestiami, przekonać się, czy potrafię przyswoić sobie to, czego może mnie życie nauczyć, abym w godzinie śmierci nie odkrył, że nie żyłem. Pragnąłem żyć pełnią życia i wysysać z niego całą kwintesencję, żyć tak śmiało i po spartańsku, aby wykorzenić wszystko, co nie jest życiem, aby zbierać bogaty plon i dosięgnąć sedna, aby zapędzić życie w kozi róg i uprościć je do najskromniejszych potrzeb. A gdy się okaże podłe, cóż, wówczas wyssać z niego całą prawdziwą nikczemność i pokazać ją światu; gdy zaś okaże się wzniosłe, poznać je z doświadczenia Do tekstu..
Dar boży dla Kansas
Richard Dawkins  (20-11-2008)
Przyznanie się do niewiedzy i zdumienia jest żywotne dla dobrej nauki. Dlatego, by powiedzieć oględnie, irytuje, kiedy wrogowie nauki obracają te konstruktywne przyznania i nadużywają ich, by zdobyć polityczne korzyści. To więcej niż irytujące. To zagraża samemu przedsięwzięciu nauki. Proszę zauważyć ich koślawą logikę: jeśli teorii A nie udaje się wyjaśnić jakiegoś szczegółu, to teoria B musi być słuszna! Zachęcają się nas do wyciągania tego automatycznego wniosku już bez pytania, czy owa zastępcza teoria potrafi wyjaśnić ten sam szczegół. Do tekstu..
Eudajmonizm i szczęście altruistów
Jerzy Drewnowski  (20-11-2008)
Rządy filozofów, kleru i innych specjalistów od zarządzenia społeczeństwem dla jego dobra - to tylko różne uszczegółowienia tych dwóch rozwiązań - przemiany jednostek przez moralność i jednocześnie przez strach przed karą. Powtarzające się przez tysiąclecia rozczarowania skierowały wyobraźnię ku poszukiwaniu formuły skuteczniejszej. Eudajmonizm socjalny jako postawa moralna występuje w różnych wariantach, które zależą od identyfikowania się człowieka z mniejszą albo większą całością, jak też od pragmatyzmu albo jego braku w przyjętej koncepcji ulepszania społeczeństwa. Do tekstu..
Gospoda pod Kantem
Andrzej Koraszewski  (21-11-2008)
Dzięki bogu mamy filozofię, chociaż jak się tak dobrze zastanowić, to dzięki filozofii mamy bogów. Jak człowiek raz zaczął myśleć, to i przestać było trudno, więc było tego myślenia coraz więcej, chociaż ilość nie zawsze przechodziła w jakość, zgoła przeciwnie. Zasadne wydaje się podejrzenie, że na początku było pytanie: co było na początku. Książka, o której chciałbym dziś opowiedzieć nosi tytuł: Platon i dziobak poszli do baru . Jej autorzy, Thomas Cathart i Daniel Klain, niegdyś studiowali filozofię na Harvardzie, następnie zajmowali się tym i owym, by osiągnąwszy późny wiek męski przystąpić do pisania wspólnego dzieła o zrozumieniu filozofii poprzez dowcipy. Do tekstu..
Pozytywny ateizm
Tom Krattenmaker  (21-11-2008)
Duch pozytywnego ateizmu natchnął tej jesieni konwencję Atheist Alliance, obejmującą niemal 60 stowarzyszeń ateistycznych w USA. Uczestnicy konwencji oddawali krew i obcinali włosy, by zostały użyte w perukach dla osób chorych na raka. Podczas zeszłorocznej konwencji Margaret Downey przewodniczyła ceremonii nadawania imion niemowlętom, na której rodzice i ich przyjaciele wychwalali mądrość, miłość, uczciwość i piękno przyrody, a niemowlęta otrzymywały nie rodziców chrzestnych, ale "rodziców-mentorów". Do tekstu..
Nadzieja na szczęście
Adam Leśniak  (22-11-2008)
Człowiek jest istotą wierzącą! Ustala wartości i poświęca im życie. Niezależnie od przedmiotu wiary człowiek utożsamia się z wyznawaną wartością i poświęcając jej swoje życie przezwycięża swoją skończoność. Dopiero τελος, który jest dobrem całej ludzkości staje się odporny na stoickie: "No i co z tego?". Dopiero utożsamienie się z intersubiektywnymi, międzyludzkimi wartościami pozwala nam przezwyciężyć skończoność bycia czyniąc nas cząstką czegoś, co może oprzeć się działaniu czasu. Jedynie człowiek, który poświęcił swe życie dobru innych może być szczęśliwy i dumny w obliczu śmierci, w godzinie śmierci ma świadomość, że jego życie nie było marne, a jego dzieło będzie kontynuowane, że choć jego czas się skończył, to nie był on bez znaczenia i odmienił coś w świecie. Do tekstu..
Człowiek Oświecenia wobec moralności
Krzysztof Tracki  (23-11-2008)
Trudno byłoby nakreślić wspólnotę etyczną właściwą tej epoce. Mimo istnienia czegoś na kształt "ducha Oświecenia", środowisku oświeconych właściwy był raczej ferment ideowy, zrodzony na gruncie zwątpienia i zamętu aksjologicznego, typowego dla kryzysu wartości doby późnego baroku. Światopogląd Oświecenia odrzucał nakazy religijne, a zarazem był zdominowany "sporem z religią i o religię, o jej miejsce w systemie uznanych prawd, wartości i dyrektyw." Tylko w tym sensie i tylko z tych powodów stało się Oświecenie przyczyną wielkiej zmiany jaka na stałe od wieku osiemnastego zaczęła charakteryzować tzw. nowoczesność. Do tekstu..
Także dobre wiadomosci są złe
Dan Gardner  (23-11-2008)
Ryzykując zepsucie kilku dobrych puent, muszę przyznać, że trochę przesadzam. Ceny towarów spadają, ponieważ spada globalny popyt, a popyt spada, ponieważ gospodarki na całym świecie wyglądają tak szaro i smutno jak George Bush. Jest także prawdą, że deflacja jest poważną groźbą. Nawet spadek cen ropy naftowej spowoduje prawdziwe szkody. (Tania ropa oznacza, że konserwacja i badania nad alternatywnymi źródłami energii będą wolniejsze, co oznacza, że nadal będziemy uzależnieni od ropy, a presja, którą przeżyliśmy tej wiosny, niemal z pewnością powróci.) Wszystko jest złe. Do tekstu..
Kosiarze umysłów
Mariusz Agnosiewicz  (24-11-2008)
Pojęcie "wirusa umysłu" w memetyce zaproponował Dawkins w eseju z 1991 r. dla określenia takich mempleksów, czyli kompleksów memów, które rozprzestrzeniają się na olbrzymie rzesze ludzi, wykorzystując do tego różne sprytne sztuczki i triki, i które mogą mieć dla zainfekowanych katastrofalne skutki. Pewne formy wirusów umysłu są raczej niegroźne, choć uciążliwe, jak np. przeróżne łańcuszki szczęścia. Dawkins sugeruje, że dzieci są podatne na "infekcje umysłowe", które dorośli na ogół potrafią odeprzeć. Wirusowy charakter określa te memy, jak pisze Blackmore, które korzystają z "wybitnie bezużytecznych i wyrachowanych replikatorów". Do tekstu..
Polska psychologia – rzetelna nauka czy „wiedza prosto z pola”
Michał Woźniak  (24-11-2008)
Niedoskonałość metodologiczna to z pewnością jedna z podstawowych przyczyn ułomności psychologii jako nauki, podobnie zresztą jak i większości innych nauk humanistycznych. Psychologia wciąż nie wypracowała w miarę uniwersalnych standardów weryfikacji prawdy od fałszu, miernym sukcesem owocują również próby przeniesienia do humanistyki reguł metodologicznych obowiązujących na gruncie nauk przyrodniczych. Jakby tego było mało, stworzone przez psychologów zasady metodologii są powszechnie łamane przy wykonywaniu badań. Do tekstu..
Pozytronowy łeb
Sebastian Hetman  (24-11-2008)
Jeśli każde dziecko miałoby dostęp do megabajta danych, straciłoby sens uczenie się rzeczy na pamięć. Nareszcie kadra nauczycielska musiałaby zacząć myśleć i wymagać myślenia, zamiast iść na wygodne rozwiązanie i robić sprawdziany wymagające nauki pamięciowej. Myślę, że jeśli odpowiednio pokierowane, wyrosłoby z tego pokolenie ludzi inteligentnych i myślących na zupełnie innym poziomie niż my teraz. Do tekstu..
Atomistyczna teoria świata Demokryta z Abdery
Daniel Krzewiński  (25-11-2008)
Wedle nauki Demokryta, wszechświat jest nieskończony, jak i nieskończona jest liczba światów we wszechświecie. Światy powstają, wedle Demokryta, wskutek "wielkiego wichru", który zespala razem atomy. Wszystkie ciała niebieskie zapalają się i płoną wskutek szybkości swego ruchu. Podobnie jak ma miejsce powstanie świata, tak też i ma miejsce jego wzrost, zagłada i rozpad. Według Demokryta niezliczone światy istnieją nie tylko sukcesywnie, następując po sobie, jedne po drugich, ale i równocześnie, pozostając przy tym na różnych stopniach swego rozwoju. Do tekstu..
Sztuka w królestwie wolności, czyli mit zwany realizmem
Rafał Imos  (26-11-2008)
Pośród licznych grzechów, których dopuścił się socrealizm wobec sztuki wymienia się między innymi: pełną dyspozycyjność względem instytucji, posunięty do granic możliwości schematyzm, rażąco naiwną dwuwartościowość ignorującą z jednej strony wszelkie dylematy moralne i fundamentalne ogólnoludzkie normy- z drugiej, wyeliminowanie indywidualnego pierwiastka twórczego, warsztatową bezpłodność i kompletny brak smaku. Zachodnia sztuka, przy całej mnogości rewolucyjnych koncepcji, zachowała swą autonomię. W Rosji, mimo, że wszystkie radykalne idee pochodziły z importu, popadła w beznadziejną zależność od instytucji. Do tekstu..
Młodzież kontra patriotyzm
Marcin Punpur  (26-11-2008)
Patriotyzm, jeśli ma zachować jeszcze jakikolwiek sens, należy zaktualizować i dopasować do realiów współczesnego świata, gdzie przetrwanie zależy od współpracy między narodami i racjonalnego poszukiwania konsensusu. W warunkach polskich natomiast trzeba w końcu zerwać z natarczywą skłonnością do jego monopolizacji w duchu narodowo-katolickim i przetłumaczyć na bardziej uniwersalny język. Bogoojczyźniany patriotyzm należy zastąpić pozytywistyczną pracą u podstaw na rzecz budowy nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego. Do tekstu..
Do kogo należy argument o nieprawdopodobieństwie?
Richard Dawkins  (26-11-2008)
"Teoria" Inteligentnego Projektu (ID) nie ma niewinnego uroku jego staroświeckiego rodzica - kościołów ewangelickich. Sofistyka ubrała czcigodnego zegarmistrza w dwa płaszcze sztucznej nowości: "nieredukowalna złożoność" i "z góry określona złożoność", oba niesłusznie przypisywane niedawnym autorom ID i oba znacznie starsze. "Nieredukowalna złożoność", którą kreacjoniści przypisują Michaelowi Behe, jest po prostu znanym argumentem "Jaki jest pożytek z połowy oka?", choć teraz stosuje się go na poziomie biochemicznym i komórkowym. Darwin przewidział i rozgromił ogólną postać tego argumentu w książce O powstawaniu gatunków. Do tekstu..
Drenaż mózgów
Andrzej Koraszewski  (27-11-2008)
W Stanach Zjednoczonych ponad 60 procent osób będących na studiach podoktoranckich to cudzoziemcy. Dominują tu młodzi badacze z Chin i Indii, a najzdolniejsi z nich najprawdopodobniej zostaną na stałe w USA. Czy mamy tu do czynienie z drenażem mózgów, czy z krążeniem talentów (brain circulation - termin coraz częściej używany w poważnej dyskusji na temat przyszłości światowej nauki)? Chińscy naukowcy częściej niż inni wracają do swojego kraju, gdzie czasem tworzy się stanowiska pracy dostosowane do ich nowych umiejętności, gdzie nierzadko łatwiej mogą zdobyć fundusze na badania niż w Stanach Zjednoczonych i gdzie mają szanse na kierowanie zespołami badawczymi. Do tekstu..
List otwarty do Pani Ewy Kowalewskiej
Maciej Psyk  (28-11-2008)
Kościół rzymskokatolicki wszędzie na świecie gdzie tylko może popiera najbardziej skrajne wersje ustaw antyaborcyjnych, prowadzące do śmierci lub kalectwa matki, martwych porodów, śmierci głodowej lub życia w skrajnej nędzy, porodów dzieci zdeformowanych bez szans na przeżycie, z wadami wrodzonymi lub genetycznymi - List jest odpowiedzią na Międzynarodowy Apel na rzecz Praw i Godności Osoby Ludzkiej i Rodziny, czyli apel środowisk katolickich o antyaborcyjną reinterpretację Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w jej sześćdziesiątą rocznicę. Do tekstu..
Poezja Wielkich Mogołów
Daniel Zbytek  (28-11-2008)
W Pakistanie podejmowane są wysiłki, aby wprowadzać do języka urdu jak najwięcej nowych słów pochodzenia arabskiego i zachowywać perskie, kosztem słów w oryginalnym hindi, natomiast w Indiach, językowi nacjonaliści dążą do sanskrytyzacji mówionego języka - trzeba przyznać, że po obu stronach granicy takie sztuczne działania przynoszą dość marne skutki. Efekt jest taki, że 60 lat po powstaniu dwóch odrębnych państw: Indii i Pakistanu, ich przywódcy mogą dziś ze sobą swobodnie rozmawiać bez potrzeby korzystania z usług tłumaczy, a w Pakistanie oryginalne wersje filmów z Bombajskiego Bolywoodu cieszą się równie dużą popularnością, jak wśród mieszkańców równin nad Gangesem. Do tekstu..
Duński model państwa dobrobytu
Przemysław Piela  (28-11-2008)
Ogromny wpływ na duńską mentalność miały dwie wojny o Szlezwik i Holsztyn, zakończone ostatecznie w 1864 klęską Danii i utratą tych rdzennie duńskich terenów. Na pierwszy plan wysunęły się idee pozytywistycznej pracy u podstaw i nieangażowania militarnego. Dania ostatecznie żegna się z aspiracjami wielkomocarstwowymi, zaś sami Duńczycy widzą nadzieję na obronę przed odwiecznym wrogiem z południa jedynie w silnej pozycji ekonomicznej. W lipcu 2008 roku naukowcy z Uniwersytetu Michigan opublikowali raport, w którym Duńczycy znaleźli się na pierwszym miejscu najszczęśliwszych narodów świata. Do tekstu..
Bóg cię kocha, pedale
Mariusz Agnosiewicz  (28-11-2008)
Jeśli twoje dziecko nie lubi sportów zespołowych, okazuje niechęć do bijatyk i jest bardzo nieśmiałe, powinieneś niezwłocznie szukać pomocy u katolickich terapeutów. W twoim synu może właśnie rozwijać się choroba homoseksualna. O ile katolicy na ogół krytykują psychoanalityczne podejście do człowieka, o tyle tutaj chętnie chwycili się tych koncepcji, kiedy upatrzyli w nich szansę na ostateczne rozwiązanie gejowskiego problemu. Oczywiście maltretują i zaklinają dzieciństwo swoich "pacjentów" bez głośnego przyznawania się do praktykowania psychoanalizy pod szyldem Kościoła. Do tekstu..
Występki chodzą z bezwstydnym czołem
Krzysztof Tracki  (29-11-2008)
Dniem przełomu, który miał zdecydować o końcu fenomenu "odrodzenia w upadku", przyspieszyć drogę do drugiego rozbioru i ostatecznego rozkładu Rzeczypospolitej, był 23 lipca 1792 r., gdy król Stanisław August zwołał na Zamku w Warszawie nadzwyczajne posiedzenie konstytucyjnej Straży Praw. Noc poprzedzającą podjęcie decyzji o przystąpieniu króla do targowicy poprzedziła z jego strony intensywna lektura "Żywotów sławnych mężów" Plutarcha. Do tekstu..
Diane Pretty – jej prawo wyboru
Anthony C. Grayling  (29-11-2008)
W 2002 roku Diane Pretty zmarła na schorzenie neuronów ruchowych [MND], nieuleczalną, postępującą i coraz trudniejszą do zniesienia chorobę, która ją sparaliżowała, pozostawiając nietknięty umysł. Diane Pretty starała się o zezwolenie sądowe dla swojego męża, by pomógł jej umrzeć. Wszystkie brytyjskie instancje sądowe odrzuciły jej prośbę. Profesor A. C. Grayling pomagał prawnikom pani Pretty w wyjaśnianiu pewnych aspektów etycznych i dotyczących praw człowieka w jej przypadku. W tym artykule, napisanym jeszcze przed śmiercią Diane Pretty, Anthony C. Grayling wyjaśnia, dlaczego Sąd Najwyższy nie miał racji nie pozwalając jej wybrać kiedy i jak ma umrzeć. Do tekstu..
Programowanie neurolingwistyczne
Derren Brown  (30-11-2008)
Na koniec kursu, który trwał jedynie cztery dni, otrzymałem certyfikat terapeuty. Nie musiałem zdawać żadnych egzaminów ani w jakikolwiek inny sposób "zapracować" na swoje uprawnienia. Takim oto sposobem około czterystu uczestników, z których niektórzy byli wyraźnie niezrównoważeni bądź zagubieni, otrzymało wolną rękę, aby po czterech dniach pretensjonalnego spędu okrzyknąć się terapeutami i leczyć załamanych ludzi pod szyldem NLP, które jest obecnie przysłonięte ogromnym kombinatem głupawych teorii, przesadnego stylu, ewangelicznych skłonności i trwających w nieskończoność samonapędzających się kursów, co w sumie przypomina coś na kształt piramidy, na której szczycie radośnie zasiada Bandler. Do tekstu..
Neuronauka, neurobiznes czy neurobzdury?
Tomasz Witkowski  (02-12-2008)
Dlaczego neurobiznes rozwija się w tak niepohamowany sposób? Jedna z przyczyn to głód cudów, który był jest i będzie siłą napędową wszelkiej szarlatanerii, często wspierany przez media goniące za nowościami i sensacją w każdej dziedzinie. W Polsce nie istnieją żadne akty prawne regulujące uprawianie psychoterapii. Wystarczy zarejestrowanie działalności gospodarczej, aby szerzyć kolejne neuroszaleństwo. Jakiekolwiek próby usankcjonowania tego zawodu wywołują gwałtowne protesty głównie ze strony terapeutów nie posiadających wykształcenia psychologicznego lub medycznego. Protesty te wystarczają do zatrzymania prac nad ustawą o zawodzie psychologa i psychoterapeuty Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 114 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365