Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.419.405 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 697 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeśli ludzie przestaną widzieć to, co wydawało im się że widzą, to przestaną widzieć w wojnie: służbę ojczyźnie, bohaterstwo wojny, chwałę wojskową i patriotyzm, a zobaczą to, co jest: nagą prawdę zabójstwa."
Przegląd wyników wyszukiwania

Psychologia społeczna

Polacy szukają znaku
Andrzej Koraszewski (04-12-2012)
Czy istnieją narzędzia pozwalając zmierzyć potrzeby duchowe? Szukając definicji potrzeb duchowych zatrzymałem się przy artykule pod tytułem: "Możesz zaspokajać swe potrzeby duchowe", z którego wynikało, że potrzeby duchowe są równie ważne jak potrzeba jedzenia. Zdaniem wielu - czytamy dalej - najważniejsze jest nie to, w co się wierzy ani jaką religię się wyznaje, lecz to, by w ogóle coś robić dla swego rozwoju duchowego. Do tekstu..
Dlaczego nowy przypadek oszustwa w badaniach psychologicznych budzi nadzieję?
Ed Yong (16-07-2012)
To nie jest najlepszy czas dla psychologii społecznej. Po ubiegłorocznym skandalu, w wyniku którego wyszło na jaw naukowe oszustwo wschodzącej gwiazdy - Diederika Stapela, z oskarżeniami o naruszenie etyki zawodowej, z podobnymi oskarżeniami spotkał się także Dirk Smeesters z Erasmus University w Rotterdamie. Do tekstu..
Naga prawda
Anna Kurcek (21-05-2012)
Nagość przestała być tematem tabu. Na co dzień widujemy erotyczne obrazy służące reklamodawcom jako wabik na potencjalnego klienta. Nic więc dziwnego, że wartość ludzkiego ciała nieco się zdewaluowała. Dobrze to pokazują wyniki badań opublikowanych ostatnio na łamach w czasopisma Psychological Science. Do tekstu..
Torowany przez oczekiwania - problemy eksperymentów psychologicznych
Ed Yong (20-02-2012)
W ostatnich dziesięcioleciach, psycholodzy stosowali technikę zwaną torowaniem. Wraz z subtelnymi podpowiedziami słownymi i koncepcyjnymi, mogą spowodować imponujące zmiany w zachowaniu. Słowa dotyczące czystości mogą sprawiać, że ludzie będą się zachowywać bardziej moralnie. Słowa związane z wiekiem mogą spowolnić ruch ciała. Słowa związane z siłą wyostrzają nasze zdolności umysłowe. Wszystkie te badania sugerują, że na nasze zachowanie mają wpływ subtelne sygnały, które leżą poza polem naszej świadomości. Do tekstu..
Praktyka obwiniania ofiar
Sunil D'Monte (02-02-2012)
Nikt nie jest uodporniony na skłonność do obwiniania ofiary; ale identyfikując tę skłonność obwiniania ofiary w nas samych, możemy rozpocząć proces rachunku sumienia - dociekania drugiego sensu naszych słów i działań, tak jak powinien to robić wolnomyśliciel. Następnym więc razem, kiedy będziesz dyskutował z przyjacielem o jakiejś niesprawiedliwości, i stwierdzisz, że mówisz więcej o ofierze niż o sprawcy, zatrzymaj się na chwilę i zapytaj siebie: Czy obwiniam ofiarę? Do tekstu..
Przedczołowe Janosiki prążkowane
Jacek Golański (20-12-2011)
Jak jest rozumiana sprawiedliwość, jak zmienia się i przybiera różne formy? Dla jednych jest to sprawiedliwe nagradzanie i karanie uzależnione od zasług i przewinień, dla innych dawanie wszystkim równej szansy. Myśliciele preferujący bardziej skrajne rozwiązania proponują dawać wszystkim według ich potrzeb, a nawet zabierać bogatym i dawać biednym. Które stanowisko jest najbardziej słuszne, trudno dociec. Do tekstu..
Profesor Stapel na dopingu. O upiększaniu psychologii społecznej
Jarosław Klebaniuk (14-11-2011)
Diederik Alexander Stapel uważany był za wzorcowy przykład dobrego naukowca i nauczyciela akademickiego: pracowity, twórczy, aktywny, przychylny wobec studentów i współpracowników, dużo publikujący - budził podziw i uznanie. Pod koniec sierpnia 2011 roku trzej młodzi badacze zgłosili szefowi instytutu psychologii pewnej holenderskiej wyższej uczelni, że podejrzewają pana dziekana o fałszowanie danych. Do tekstu..
Krótkie ćwiczenie w pisaniu zmniejsza różnice między płciami w nauce fizyki
Ed Yong (06-12-2010)
Pomyśl o rzeczach, które są dla ciebie ważne. Masz piętnaście minut. Może to odmienić twoje życie. Aby sprawdzić, czy takie ćwiczenie może pomóc, Miyake zwerbował 283 mężczyzn oraz 116 kobiet, którzy brali udział w 15-tygodniowym kursie wstępnym z fizyki. Podzielił ich w sposób losowy na dwie grupy. Jedna z grup wybrała z listy najważniejsze dla nich wartości i napisali, dlaczego były dla nich ważne. Druga grupa - kontrolna - wybrała najmniej dla nich ważne wartości i pisała o tym, dlaczego mogą one być ważne dla innych ludzi. Do tekstu..
Dylemat więźnia i inne możliwości
David P. Barash (02-09-2010)
Problem wydaje się dość prosty: Dlaczego ludzie ze sobą nie współpracują? Lub raczej, dlaczego nie współpracują ze sobą bardziej? Przecież, jeżeli ja pomogę tobie, a ty pomożesz mnie, to czy nie skorzystamy na tym obaj? Podobnie, czy nie skorzystalibyśmy wszyscy na konsekwentnym trzymaniu się sposobu postępowania wolnego od stosowania przemocy? Do tekstu..
Wyniki sportowe mogą wpływać na wyniki wyborów
Ed Yong (11-07-2010)
Każdy, kto w ostatnim czasie śledził Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, Wimbledon lub jakiekolwiek inne zawody sportowe na świecie, wie, jak silne pozytywne i negatywne emocje one wywołują. Wydarzenia te posiadają znacznie większą władzę, niż sądzimy. Według Andrew Healy'a z Uniwersytetu Loyola Marymount, wydarzenia sportowe mogą nawet wpływać na wyniki wyborów. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365