Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.005.665 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 484 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wszyscy jesteśmy skłonni do ulegania napływom irracjonalnych emocji (..) i należy się ich strzec.
Archiwum streszczeń artykułów

Nasza świetlana przyszłość
Lucjan Ferus  (19-09-2012)
Na konferencji zwołanej przez najbardziej znanych polskich egzorcystów, zostały przedstawione dziennikarzom kulisy tego wyjątkowego zawodu. Odpowiadali na pytania dotyczące aktualnego zapotrzebowania na te usługi, oraz wyjaśnili na czym polega różnica w ich prawdziwej działalności, a tej przedstawianej w znanych amerykańskich produkcjach filmowych. Do tekstu..
Religia kontra ateizm w Nigerii
Leo Igwe  (19-09-2012)
W Nigerii ateizm jest tabu. Otwarte oświadczenie, że bóg nie istnieje, jest traktowane jako obrzydliwe. Dla człowieka nie jest rzeczą bezpieczną i normalną przyznanie, że jest się ateistą. Wśród reakcji są sardoniczne niedowierzanie, szok, gniew i nienawiść. Ateizm pociąga za sobą olbrzymie koszty - konsekwencje społeczne i polityczne - na które wielu ludzi nie stać. Do tekstu..
Kur wie lepiej
Andrzej Koraszewski  (19-09-2012)
Żyjący na sto lat przed Sokratesem Tales z Miletu miał genialną intuicję, że wszystko poczęło się z wody i że badać należy raczej przyrodę niż ducha. Za radą Sokratesa porzucono te pomysły, ale dziś szukając w kosmosie życia nie mamy wątpliwości, że najpierw musimy poszukać wody. Tu bliżej, woda jest również coraz bardziej doceniana i nie bez znaczenia jest pytanie, czy będą to spory o racjonalną gospodarkę wodną, czy spory ideologiczne, w których odwieczne nacjonalistyczne i rasistowskie uprzedzenia wezmą górę nad rozumem. Do tekstu..
Ateistyczna kampania bilboardowa
Jacek Tabisz  (19-09-2012)
"Inwazja ateistów na Polskę", jak podaje jedna z naszych gazet, zaczęła się w Lublinie, dzięki fundacji "Wolność od Religii", której prezeską jest Dorota Wójcik. Do oddziałów dokonujących owej inwazji przyłączyło się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, stając się współpracownikiem Fundacji. Do tekstu..
Dlaczego fundamentaliści religijni zdobywają rządy dusz
Radosław S.Czarnecki  (20-09-2012)
To media i ich zainteresowanie kreowały w sposób bezkrytyczny, apologetyczny, hagiograficzny, przez ostatnie dekady XX wieku jako idoli, jako osoby charyzmatyczne (czyli warte uwagi), jako swoistych guru społeczności światowej, takich przywódców religijnych jak Chomeini, Jana Paweł II czy Dalajlama. Przy wszystkich różnicach ideowych, osobowości, religijnych itd. łączy ich jedno - są (byli) nośnikami irracjonalizmu, wiary w poza realny świat. Do tekstu..
Innowacja jako proces ewolucyjny
Matt Ridley  (20-09-2012)
Tak samo, jak nie miało większego sensu wynajdowanie ciągniętych na kółkach walizek przed wielką ekspansją podróży powietrznych, nie miało większego sensu wynajdowanie laptopa przed 1982 rokiem, kiedy komputery zaczęły kurczyć się, ani też roweru przed pojawieniem się samochodów, czego wynikiem było pojawienie się gładkich dróg i pneumatycznych opon. Do tekstu..
Koty salezjańskie
Radosław Czarnecki  (21-09-2012)
Nagłośnione niedawno "kocenie pierwszoroczniaków" w gimnazjum salezjańskim w Lubinie nabiera coraz większych rumieńców. Trzynastolatki zlizywały z nagich kolan księdza egzorcysty bitą śmietanę, która według salezjan była jedynie pianką do golenia. W obronie podnosi się, że dzieci same chciały, kiedy indziej mówiąc, że była to jednak "szkolna tradycja". Zdumiewające jest, że rodzice dzieci bronią tej dehumanizującej pseudotradycji. Do tekstu..
Te same geny spowodowały rozwój większych mózgów u delfinów i u naczelnych
Ed Yong  (21-09-2012)
Zdaje się, że zarówno naczelne jak i walenie - intelektualna waga ciężka w świecie zwierząt - zawdzięczają swoje rozrośnięte mózgi zmianom w tym samym genie. "To znaczący wynik" mówi Michael McGowen, który bada genetyczną ewolucję wielorybów w Wayne State University. "Praca nad ASPM dostarcza jasnych dowodów na adaptacyjną ewolucję i jest kolejnym dowodem na zbieżność pomiędzy naczelnymi a waleniami z molekularnego punktu widzenia." Do tekstu..
Kryptonim POTENCJACJA. Część VII
Marcin Kruk  (21-09-2012)
Pewnie, że nas kantują, rolnicy nauczyli się słowa happening, a zapomnieli słowa spółdzielnia i dziwią się, że nas kantują. To samo z tą homeopatią. Powiem panu, że ludzie chcą być oszukiwani. Nam Michalinka wytłumaczyła co to ta homeopatia jest i już mi żaden lekarz tego kitu nie wciśnie. Jak by ludzie homeopatyczną wódkę pili, to by nawet lepiej było, ale na to jakoś nie dają się przekonać. Do tekstu..
Kult własnego zdania czyli fanatyczny demokrata
Mariusz Agnosiewicz  (21-09-2012)
Sformułowałbym następującą złotą regułę, którą bym nazwał zasadą pokory metodologicznej: Na temat wymagający wiedzy specjalistycznej, nasze zdanie opieramy na zdaniu dominującym wśród specjalistów. Nie mamy bowiem kompetencji merytorycznych do wyrabiania sobie zdania autorskiego ani do wybierania zdań marginalnych w danej dziedzinie. Do tekstu..
Liberalizmy
Jerzy Neuhoff  (22-09-2012)
Nie sądzę, aby tragicznie brzmiąca opinia, iż "W tym kontekście zagubiono człowieka, który stał się towarem, siłą roboczą pracującą na wynik kapitału pozbawiona prawa stanowienia o sobie i kształtowania rzeczywistości, w której żyje i w której mają żyć jego wstępni.", była trafna. Moim zdaniem, jest wręcz przeciwnie. Do tekstu..
Nie wszyscy muzułmanie szaleją na ulicach
Eric MacDonald  (22-09-2012)
Nie oszukujmy się. To nie są tylko ludzie na ulicach. To są rządy wyrażające swój niepokój i żądające zdławienia zachodnich wolności. I to się nie skończy tak długo, aż Zachód będzie gotowy jawnie i powszechnie rozpocząć otwartą i wolną dyskusję o islamie, tak jak to zrobił z chrześcijaństwem i judaizmem lub każdym innym światopoglądem. Do tekstu..
Niewinność muzułmanów?
Richard Dawkins  (22-09-2012)
Jak pisze Nick Cohen w książce You Can't Read this Book, prawdziwą zniewagą jest zakładanie, że muzułmanie są niezdolni do cywilizowanego zachowania. Jest to protekcjonalne i znieważające traktowanie muzułmanów w sposób, który - gdyby tylko liberalni apologeci przemyśleli je - idzie dokładnie przeciwko ich najgłębszym liberalnym przekonaniom: "W odróżnieniu od nas, ci biedacy, nie umieją zachować się w cywilizowany sposób, to jest część ich kultury". Takie jest upokarzające, zakodowane znaczenie "szacunku" w tym wypadku. Do tekstu..
O naszym prawie by obrażać wyimaginowanego boga
Sam Harris  (22-09-2012)
Już straciliśmy wolność wypowiadania swoich przekonań na konkretne tematy, bez obawy, że będzie się za to ściganym lub zabitym. I jedynymi instancjami mogącymi owe wolności przywrócić są silne, świeckie rządy, które z pogardą będą traktować zarzuty o bluźnierstwie. Nie będą potrzebować żadnych przeprosin. Do tekstu..
Kazanie na niedzielę dzisiejszą  (23-09-2012)
W przeszłości protestowaliśmy przeciwko Danii i jej zniewadze wobec Proroka Mahometa, kiedy Duńczycy opublikowali karykatury, które są niewłaściwe nawet w stosunku do zwykłej osoby, a co dopiero w stosunku do największej osobowości, jaką świat kiedykolwiek znał - Proroka Mahometa, który nauczył ludzkość cnoty i moralności. Do tekstu..
Tajemnica morskiej głębiny
Jerry Coyne  (23-09-2012)
Kilkadziesiąt lat temu japoński "pełnoetatowy pracownik" o imieniu Yoji Ookata porzucił pracę w biurze, żeby zająć się swoją prawdziwą miłością - fotografią podwodną. Niedawno, nurkując na głębokość 25 metrów u wybrzeża wyspy Amami Oshima (jedna z wysp Amami między Japonią a Tajwanem), Ookata zobaczył coś, czego nikt nigdy nie widział. Do tekstu..
Skąd się wzięło dobro i zło i inne głupie pytania. Część VI
Andrzej Koraszewski  (23-09-2012)
Chwilowo wiemy z pewnością, że pytanie, czy człowiek jest z natury dobry czy zły jest bez sensu. Nasza biologiczna natura wyposażyła nas w skłonność do gwałtu i przemocy oraz w zdolność do altruizmu, przyjaźni i miłości. Genetyczne wyposażenie każdego człowieka jest nieco inne i u jednych skłonność do agresji może być silniejsza, u innych słabsza, jedni mają silniejszy instynkt opiekuńczy, skłaniający ich do pomagania ludziom (i nie tylko ludziom), inni mogą nie odczuwać, a nawet nie rozumieć takiej potrzeby. Kultura (i wychowanie w danej kulturze) wzmacnia to, co otrzymaliśmy w genetycznym dziedzictwie, choć czasem możemy powiedzieć naszym genom, żeby się wypchały. Do tekstu..
Homeostat
Wiktor Kris  (24-09-2012)
Manipulując kierunkami rozwoju nauki, skrzętnie dbano o permanentny stan niedoinformowania, który sprzyjał rozkwitowi firmy. Niechętni monopolowi szli z dymem stosów, a klienci drobnych, egzotycznych dilerów na obcych rynkach, kładli się pokotem pod naporem służb porządkowych, wyposażonych w logo "jedynie słusznej firmy". Do tekstu..
Kopernik a zasada względności ruchu
Jerzy Drewnowski  (24-09-2012)
Słońce spoczywa nieruchomo w środku świata jako ciało niebieskie o szczególnej doskonałości. W "De revolutionibus" przyrównuje je Kopernik do widzialnego bóstwa i zasiadającego na tronie władcy. Planety, jako ciała niebieskie mniej doskonałe, krążą wokół Słońca na podobieństwo służby usługującej monarsze. Rozumuje tu Kopernik w duchu starożytnych, którzy w swym systemie wartości, obejmującym cały świat z przyrodą i bogami włącznie, spoczynek, jako stan pełnej doskonałości, stawiali nieskończenie wyżej od ruchu. Do tekstu..
Zapowiedź książki, która może być ważna
Andrzej Koraszewski  (24-09-2012)
Zanim moja córka skończyła dwa lata zaczęła ignorować pytania, na które nie umiała odpowiedzieć. Potem przeszła do dawania odpowiedzi, o których wiedziała, że są fałszywe. Zrozumiałam, że nie nauczyłam jej mówienia "Nie wiem", nie mówiąc już o pochwałach za gotowość otwartego przyznania, że czegoś nie wiemy. Do tekstu..
Dobra nowina
Bjørn Lomborg  (25-09-2012)
Zdarzyło się coś zdumiewającego: emisje dwutlenku węgla w Stanach Zjednoczonych spadły do najniższego poziomu od 20 lat. Szacując na podstawie danych z US Energy Information Agency (EIA) za pierwsze pięć miesięcy tego roku emisje CO2 spadły o ponad 800 milionów ton, czyli 14% od najwyższego poziomu w 2007 r. Do tekstu..
Krytyczne głosy w świecie arabskim wobec przemocy ekstremistów  (25-09-2012)
Ataki na konsulat USA w Bengazi i ambasadę w Kairze w nocy 11 września 2012 r. oraz fala gwałtownych protestów na Bliskim Wschodzie, wywołały w prasie arabskiej bezprecedensową krytykę społeczeństwa arabskiego i islamskiego i jego sposobu reagowania na obecny kryzys. Do tekstu..
Historia moralna papiestwa
Mateusz Kudła, Mariusz Agnosiewicz  (25-09-2012)
Ukazanie radykalnego relatywizmu etycznego hierarchii kościelnej na przestrzeni wieków jest moralnym wotum nieufności dla tej instytucji. Kościół ma oczywiście prawo głosić mit nieśmiertelnej duszy, nieba i piekła. Nie ma jednak prawa rościć sobie kompetencji do stanowienia norm moralnych, które miałyby być stosowane na poziomie całego społeczeństwa. Trzeba się temu zdecydowanie sprzeciwić. Ukazanie "dziejów moralnych" papiestwa może być jednym z najmocniejszych głosów w tej sprawie. Rozmowa dla Onetu dziennikarza Faktów TVN, Mateusza Kudły, z Mariuszem Agnosiewiczem, autorem książki "Kryminalne dzieje papiestwa". Do tekstu..
Ostrogony nie są naprawdę “żywymi skamieniałościami”
Jerry Coyne  (26-09-2012)
Ostrogony słyną z tego, że niewiele zmieniło się w ich morfologii od czasu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się w zapisie kopalnym ponad 400 milionów lat temu (!): są więc nazywane "żywymi skamieniałościami". No cóż, żyjące gatunki mają zadziwiająco podobne ogólne cechy zewnętrzne do swoich dawno zmarłych (i wymarłych) krewnych, ale istnieją wyraźne różnice. Do tekstu..
Topnienie lodu arktycznego
Matt Ridley  (26-09-2012)
Dowody anegdotyczne sugerują, że zasięg letniego lodu arktycznego skurczył się po 1850 r. zanim zaczął znowu rozszerzać się w latach 1960. Najwyraźniej lód morski Oceanu Arktycznego jest zarówno bardziej zmienny, jak i bardziej podatny na ocieplenie niż oczekiwano. Do tekstu..
Zabić Drozda
Dagmara Planutis  (27-09-2012)
Im większa tajemnica, tym większa ciekawość i tym większe powstają wokół niej mity. Dzieci są tu bogu ducha winne, one tylko pogłębiają na swój dziecięcy, magiczny sposób, mity które tworzą dorośli. Bo przecież człowiek o drugim człowieku wszystko musi wiedzieć. A tego czego nie wie, to dopowie, na ogół na niekorzyść bliźniego. Do tekstu..
Holbach, czyli etyka świecka
Piotr Napierała  (27-09-2012)
Holbach próbował, niczym Kant w Prusach, stworzyć, alternatywny wobec chrześcijańskiego, model moralności oparty na utylitaryzmie i racjonalizmie. Świetność miała zostać przeniesiona z Boga i Kościoła na państwo; Holbach był bodaj pierwszym znacznym myślicielem (po Meslierze), który otwarcie przyznawał się do ateizmu i promował go jako postawę właściwą moralnie. Do tekstu..
Kościół wobec magii w średniowieczu
Iwona Drzewiecka  (28-09-2012)
Kościół zdobył możliwość egzekucji prawa w IV wieku, kiedy to związał się z władzą rzymską. Dzięki wsparciu pierwiastka świeckiego miał predyspozycje, by narzucić zagubionym duszyczkom pożądane postawy. Cywilne ustawodawstwo zawierało przepisy w sprawach religijnych, jednocześnie Kościół, jako instytucja tworzył własne prawa. Do tekstu..
Czy wrony, tak jak ludzie, mają pojęcie ukrytych czynników sprawczych?
Jerry A. Coyne  (28-09-2012)
Grupa badaczy z uniwersytetów w Auckland, Cambridge i Wiedniu chciała dojść do tego, czy wrony mają koncepcję ukrytego czynnika sprawczego. Ich metodą było, jak piszą: "wnioskowanie, co powoduje poruszanie się obiektu nieożywionego". Wyniki opisane w ich artykule, sugerują, że wrony istotnie potrafią wyciągnąć wniosek o ukrytym czynniku sprawczym. Do tekstu..
Mordercy rysowników
Jacek Tabisz  (29-09-2012)
Ponownie, z uwagi na niewinną rzecz, taką jak filmik, czy rysunek, w państwach muzułmańskich zabija się ludzi. Ponownie, zamiast potępić morderców, część intelektualistów zachodnich atakuje twórców satyry. Tego typu sytuacje stają się coraz bardziej niepokojące i nie najlepiej wróżą nam na przyszłość. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 216 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365