Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.094.415 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 491 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Dlaczego tak często wracamy do męczeństwa tego jednego, przemienionego w abstrakcję cierpienia na krzyżu, a tak rzadko do cierpienia ludzi zabijanych za szukanie prawdy?"
Archiwum streszczeń artykułów

Potęga boga, potęga nauki
Andrzej Koraszewski  (01-04-2011)
Są takie dni, jak na przykład pierwszy kwietnia, kiedy warto się wyciszyć i zadumać nad potęgą boga i potęgą nauki. Która z nich jest większa? W umysłach ludzi te zmagania znajdują swoje odzwierciedlenie, ukazując przy okazji marność zdrowia psychicznego ludzkości. Ilu tych normalnych może być? Dwa, trzy procent? Garstka czytelników niszowych stron internetowych, kiepska sprawa. Do tekstu..
Pocztówka z krainy Mormonów
Małgorzata Dobrowolska  (01-04-2011)
Praca w dziekanacie (tak to się nazywało w Polsce) w Stanach Zjednoczonych wygląda zupełnie inaczej niż ta w dziekanacie mojej uczelni wiele lat temu. W Ameryce traktuje się studentów jak klientów (a klientów jak ludzi, thank you very much). W końcu to oni swoim tuition płacą pensje profesorów, oraz obsługi administracyjnej. Tutaj zajmujemy się naszymi podopiecznymi czule, trochę może nawet za bardzo ich rozpieszczając. Do tekstu..
W poszukiwaniu ustroju idealnego
Monika Sadlok  (02-04-2011)
Początek XXI wieku wydawał się, jak określił to Eric Hobsbawm, "dążeniem do zmiany porządku światowego drogą tak zwanego szerzenia demokracji" . Jak pokazują jednak doświadczenia niedalekiej przeszłości, nie można z powodzeniem stosować tego ustroju w każdym miejscu globu. Jest to wysoce niebezpieczne złudzenie. Fakt, iż stacje benzynowe, ipody, gry komputerowe zdołały osiągnąć ten stan doskonałej standaryzacji, nie oznacza, że można ją w analogiczny sposób z świata techniki przenieść w świat polityki. Do tekstu..
Wiosna w Dobrzyniu
Andrzej Koraszewski  (02-04-2011)
Dobrzyń nad Wisłą, ma trzy tysiące mieszkańców, którym nie udało się uciec. Od kilku stuleci miarą inteligencji dziecka jest w moim mieście tempo, w jakim potrafi zdobyć bilet w jedną stronę. W gimnazjum rok po roku zadawałem pytanie, kto chce wyjechać, kto chce zostać. Chętnych na zostanie nie było, ale wszyscy wiedzieli, że mniej więcej połowa klasy zostanie na miejscu. Do tekstu..
Alkohol, nadużywanie i uzależnienie
Daniel Krzewiński  (03-04-2011)
Z czysto farmakologicznego punktu widzenia alkohol hamuje działanie wyższych ośrodków w mózgu, a następnie niższych. Utrata bądź osłabienie kontroli nad swoim zachowaniem, pojawiające się na skutek działania alkoholu, często mylnie traktuje się jako wyznacznik jego stymulującego działania. Z czasem w wyniku długotrwałego picia pojawiają się zaburzenia złożonych funkcji umysłowych, takich jak uczenie się, co ostatecznie prowadzi do utraty pamięci i zaburzeń koordynacji ruchowej. Do tekstu..
Horyzontalna czy wertykalna koncepcja człowieka
Radosław S. Czarnecki  (03-04-2011)
Ewangelizacja pełni niezwykle ważną rolę w strukturze i naturze Kościoła rzymskiego. To być albo nie być katolicyzmu teraz i w przyszłości. Dlatego trudno się dziwić, że jeden z pierwszych synodów biskupich w Rzymie w epoce posoborowej zajął się tym zagadnieniem. Na tym też tle doskonale widać jak wizja człowieka we współczesnym świecie odbija się na sposobie, metodzie i filozoficzno-teologicznej podbudowie prowadzenia ewangelizacji. To dwie wizje świata. Do tekstu..
Uczeni zakończyli trwający 53 lata klasyczny eksperyment badający początki życia
Ed Yong  (04-04-2011)
Spróbujmy wyobrazić sobie tamtą młodą i gwałtowną planetę, niszczoną przez wybuchające wulkany, trujące gazy i burze z piorunami. Kiedy połączymy te składniki, otrzymamy "pierwotną zupę", formującą w zbiornikach wodnych zaczątki życia. Dodatkowo do gromadzenia się molekuł mogły przyczynić się spadające z przestrzeni meteoryty. Do tekstu..
Reklama z gorylem
Marcin Łętowski  (04-04-2011)
Wiele z nich już nie przeszkadza, nie przerywa brutalnie ciekawego programu. Zamiast tego uzupełnia go, komponuje się z nim. Współistnieje z nim na równych prawach. Wiele reklam odeszło już od topornego schematu prostego zachwalania produktu. Odbiorcy reklam zostali nimi urzeczeni i zafascynowani jak superprodukcjami kinowymi. Do tekstu..
Wokół filozofii politycznej Johna Stuarta Milla
Patrycja Walter  (04-04-2011)
Działając jako parlamentarzysta w Izbie Gmin bronił praw kobiet, robotników, mieszkańców kolonii. Występował jako orędownik prawa do wolności zgromadzeń i wolności słowa. Isaiah Berlin w esejach o wolności pisze, iż za swoją powinność uznawał Mill obronę najważniejszych wartości jednostki, tj. wolności, pluralizmu i sprawiedliwości. Przez całe życie próbował połączyć dwa przeciwstawne żywioły: racjonalizm - wpojony przez ojca oraz romantyzm - odkryty w poezji. Do tekstu..
To niesłychanie miło z jego strony, że nie żąda mojego aresztowania
PZ Myers  (05-04-2011)
Nie lubię Terry'ego Jonesa - jest jeszcze jednym fanatykiem religijnym - ale rozpoczęcie wsadzania do więzień krytyków religii wydaje mi się dość nieliberalne i autodestrukcyjne, ponieważ ignorancki motłoch może w odpowiedzi oddać się religijnie motywowanej przemocy. Do tekstu..
Dialog ekumeniczny
Andrzej Koraszewski  (05-04-2011)
Saudyjski duchowny wypowiedział się stanowczo przeciwko samobójczym zamachom w celu łatwego zdobycia 72 dziewic. Był to nie byle kto, a sam Adel Al-Kalbani, były imam Wielkiego Meczetu w Mekce, potępił on duchownych, którzy wykorzystują rozpacz i frustrację młodych muzułmanów przez napełnianie im głów opowieściami o Dziewicach Raju w celu zwabienia ich do dżihadu. Do tekstu..
Kiedy teologia uprawia kosmologię
Jerry Coyne  (05-04-2011)
W miarę jak oparta na inteligentnym projekcie opozycja wobec nauki powoli ulega rozmyciu, jej zwolennicy gorączkowo ruszyli na poszukiwanie argumentów na rzecz Boga w innej dziedzinie - w fizyce. Słyszę te argumenty za każdym razem, kiedy podróżuję, a teraz natknąłem się na nie znowu w Marylandzie. Sprowadzają się one do trzech twierdzeń. Do tekstu..
Muzułmanie a moralna niepełnosprawność
Daniel Greenfield  (06-04-2011)
Nasza reakcja na muzułmańską przemoc w Afganistanie, rzekomo wyzwoloną przez spalenie Koranu na Florydzie, używa logiki nie drażnij psa. Muzułmanie są niebezpieczni i agresywni, każdego więc kto ich prowokuje, obarcza się odpowiedzialnością za to, co oni robią. Nie drażnij dobermana na łańcuchu i nie drażnij muzułmanów po drugiej stronie granicy lub świata. Takie jest przesłanie naszych obieralnych i nieobieranych przedstawicieli. Ale muzułmanie to nie są nieodpowiedzialne zwierzęta. Do tekstu..
Czego potrzeba, żeby obwinić religię?
Jerry Coyne  (06-04-2011)
Wszyscy znamy ludzi, którzy twierdzą, że żadnego ohydnego czynu, żadnego morderstwa, żadnej krzywdy nie można złożyć u stóp wiary - przynajmniej we współczesnych czasach. Mogą niechętnie przyznać, że Inkwizycja i wyprawy krzyżowe mogły mieć coś wspólnego z wiarą, ale to były dawne, złe czasy. Teraz sprawy wyglądają inaczej. Do tekstu..
Dlaczego współczesne media są tak złe
Barry Rubin  (07-04-2011)
Czytelnik zapytał mnie: Dlaczego informacje w mediach są tak tendencyjne (oczywiście z pewnymi zaszczytnymi wyjątkami). Pisałem na ten temat po raz pierwszy w 1974 roku. Wówczas problemy miały tradycyjny charakter: presja na szybkie pisanie i publikowanie (dziś proces ten został dodatkowo przyspieszony przez nowoczesne technologie), brak wiedzy o krajach i kulturach i temu podobne. Do tekstu..
Prawdziwa cywilizacja życia czyli świat areligijny
Piotr Napierała  (07-04-2011)
W XVII wieku w Anglii zauważono, że ludzie mający coś do zaproponowania społeczeństwu mogą się porozumieć tylko wówczas, gdy ich prywatne wierzenia zostaną wyłączone z dyskusji. Taka idea właśnie przyświecała założycielom Royal Society (1660). Anglikanie, sekciarze protestanccy i ludzie obojętni religijnie (coraz liczniejsi deiści idący w ślady Johna Tolanda) obradowali na sesjach stowarzyszenia dla dobra ludzkości i cywilizacji. Do tekstu..
Religia truje Tatry
Paweł Szczepanek  (07-04-2011)
W Tatrach zapanowało nowe dziwactwo. Co roku w rocznicę śmierci Jana Pawła II o godzinie 21.37 grupa osób oświetla krzyż na Giewoncie. Towarzyszy temu smród spalin, hałas i światło. Potwierdzają się słowa Christophera Hitchensa, że religia zatruwa wszystko. W tym wypadku dosłownie. Zresztą oceńcie Państwo sami. Do tekstu..
Pocztówki z kraju Mormonów część druga
Małgorzata Dobrowolska  (08-04-2011)
Dezercje z szeregów kościoła nie są oczywiście reklamowane przez hierarchów, lecz czasem w lokalnej gazecie, w rubryce ogłoszeń, można znaleźć informację o spotkaniu "Ex-Mormon Support Group", albo kobiet, którym udało się uciec z poligamicznego związku FLDS (fundamentaliści mormońscy). Do tekstu..
Antarktyczne jezioro naprowadza na ślad wirusów atakujących inne wirusy
Ed Yong  (09-04-2011)
Na pierwszy rzut oka Antarktyczne Jezioro Organiczne wydaje się wrogie dla życia. Jak można oczekiwać, jego woda jest zimna, ekstremalnie słona i pozbawiona tlenu. Ale kiedy przyjrzeć się jej pod mikroskopem, zobaczymy tam masę żyjątek. Są tu bakterie i glony. Są i wirusy, które zarażają glony. Oraz najbardziej zdumiewające ze wszystkich, wirusy atakujące wirusy. Do tekstu..
Jean Meslier – prekursor oświecenia
Daniel Krzewiński  (09-04-2011)
Po śmierci Mesliera znaleziono w jego papierach trzy obszerne manuskrypty, adresowane do parafian, zatytułowane ,,Memories des pensees et des sentiments de J. Meslier". W krótkim czasie zaczęły krążyć wśród społeczeństwa odpisy tych manuskryptów, sprzedawane po wysokich cenach. Na okładce rękopisu znajdował się napis: ,,Na własne oczy widziałem i poznałem błędy, nadużycia, próżność, szaleństwa i złe postępki ludzi; oburzyły mnie i znienawidziłem je, nie śmiałem wyznać tego za życia, lecz wyznam to przynajmniej umierając i po mojej śmierci". Do tekstu..
Nieuporządkowane otoczenie sprzyja stereotypizacji i dyskryminacji innych
Ed Yong  (10-04-2011)
W lutym 2010 roku pracownicy sprzątający holenderskie stacje kolejowe rozpoczęli strajk, który trwał kilka tygodni. W niedługim czasie na stacjach zapanował brud i nieporządek, lecz większości podróżujących to nie przeszkadzało. Poparcie społeczne dla tego strajku było znaczne. Jednak dwóch naukowców z Uniwersytetu w Tilburgu - ucieszyło się. W rosnącym chaosie stacji ujrzeli szansę na przetestowanie koncepcji, że nieuporządkowane otoczenie sprzyja stereotypizacji i dyskryminacji innych. Do tekstu..
Europa wieku oświecenia a świat islamu
Piotr Napierała  (10-04-2011)
Czym był islam i kim byli muzułmanie dla Europejczyków XVIII stulecia; kimś zupełnie obcym czy znajomym? Od XVI wieku muzułmańskie Imperium Osmańskie było stałym elementem europejskiej gry politycznej i dyplomatycznej, dlatego trzeba było przejść nad tym faktem do porządku dziennego. Duch krucjatowy właściwie wygasł, dlatego na przykład niemieccy protestanci mogli cieszyć się z postępów tureckiej armii, które nie pozwalały cesarzowi Karolowi V wysłać wszystkich swych sił na tłumienie "herezji". Do tekstu..
Życie zanalizowane
Milton Mermikides  (10-04-2011)
Zawdzięczam życie Nauce - nie boskiemu planowi, lecz nie dlatego podziwiam ją i nie dlatego widzę ją jako szczyt cywilizacji i ewolucji. Naukowa metoda jest jedynym mechanizmem, dzięki któremu możemy ominąć nasze uprzedzenia i skłonność do samooszukiwania i zrozumieć nasze maleńkie, lecz prawdziwie budzące szacunek miejsce we wszechświecie. Do tekstu..
Przypadkowość czy konwergencja?
Victor Stenger  (11-04-2011)
Cel stanowi dzisiaj główną arenę konfliktu między religią i nauką. Religia nadal upiera się, że wszechświat ma cel, a ludzkość znajduje się w jego centrum. Żadne dowody naukowe nie potwierdzają jednak tego marzenia. Świat wygląda dokładnie tak jak powinien wyglądać, jeśli nie jest częścią jakiegoś boskiego planu. Do tekstu..
Pod sztandarem Niebios
Phoebe Kate Foster  (11-04-2011)
Puszką Pandory wszelkich religii są objawienia. Wykorzystanie "wewnętrznego głosu" dyktującego czyny bywa zabójcze. Nigdy nie wiadomo jaki będzie rezultat - bez wątpienia, czasem dobry, ale jest to również otworzenie drzwi dla ekscesów i nadużyć, dostarczające łatwego usprawiedliwienia dla dziwacznych i gwałtownych zachowań ludziom z psychopatyczną osobowością. Do tekstu..
Amerykańskie wpadki homeopatii
Caden O. Reless  (11-04-2011)
Uprawdopodabnianiu efektywności homeopatii w oczach konsumentów ma służyć mętne teoretyzowanie, sprzeczne ze współczesną nauką lub najzwyczajniej niedorzeczne, ale pozwalające na przetrwanie, a nawet prosperowanie na dość głębokim rynku paramedycznym, oraz chwytliwe kampanie społeczne, wzorowane na wydarzeniach organizowanych przez zasłużone instytucje, takie jak obchodzony co roku w kwietniu Tydzień Świadomości Homeopatii. Do tekstu..
Wieżo z kości słoniowej, módl się za nami….
Andrzej Koraszewski  (11-04-2011)
Ponad sześćdziesiąt lat temu w małym, drewnianym kościele przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu, słysząc to błaganie, mały chłopiec cokolwiek się zapowietrzył. Sześćdziesiąt lat później pamiętał jeszcze swoje zdumienie i niedowierzanie, że usłyszał właśnie to, co usłyszał. Zapamiętał jak przyglądał się z ciekawością wypowiadającym te słowa z powagą, bez uśmiechu i bez zażenowania. Do tekstu..
Nauka pokonała religię, ale nie jej zło
Nick Cohen  (12-04-2011)
Początkowo Fundacja nie czyniła tajemnicy ze swojego podziwu dla duchownych cwaniaków. Teraz przeszła w bardziej ekskluzywne regiony i nagradza intelektualistów, którzy pozwalają religii ocierać się o naukę; którzy sugerują, niezależnie od tego, jak niewyraźnie, że oparte na dowodach badania i starożytne bajki da się jednak pogodzić. Do tekstu..
Ataki ciemnogrodu w Polsce - kontynuacja
Radosław S. Czarnecki  (12-04-2011)
W dniu 31.03.2011 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja naukowa dotycząca zasad legitymizmu. Organizatorami tej konferencji byli: Koło Doktryn Politycznych i Prawnych działające przy ww. Wydziale, Klub Monarchistów Polskich oraz Katolickie Stowarzyszenie im. P. Skargi: Tradycja, Rodzina i Własność. Temat Konferencji brzmiał (kuriozalnie): Państwo katolickie i jego wrogowie. Do tekstu..
Mit o złych Sasach i "genialnym" sarmacie
Piotr Napierała  (13-04-2011)
W Polsce mamy do czynienia z powieściowo-filmowym trudnym do przezwyciężenia mitem pochodzenia pruskiego dotyczącym rzekomej słabości rządów saskiej dynastii Wettinów i równie rzekomego upadku Rzeczpospolitej w latach 1697-1763. Człowiekiem, który przyczynił się do tego stanu rzeczy był Józef Ignacy Kraszewski, który (w powieściach: "Hrabina Cosel", "Brühl", "Z siedmioletniej wojny") ośmieszał wygórowane, jego zdaniem ambicje Wettinów. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 170 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365