Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.087.530 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 490 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
'Wiara' nie jest tak naprawdę odrzuceniem rozumu, ale leniwą akceptacją złego rozumowania. 'Wiara' jest pseudo-uzasadnieniem, które pewni ludzie powtarzają, kiedy chcą o czymś twierdzić bez niezbędnych dowodów.
Archiwum streszczeń artykułów

Religia sprowadza się do kontroli zachowań
Eric MacDonald  (18-05-2011)
Stopień, w jakim organizacja lub instytucja jest niewrażliwa na wymagania rozumu decyduje o tym, jak bardzo taka organizacja jest ukierunkowana na kontrolowanie ludzi, gdyż jest ona zmuszona do wymuszenia rezygnacji z krytycznego rozumu i z własnego rozumienia co jest prawdą, aby zapewnić jedność i ciągłość tak pojmowanej organizacji. Do tekstu..
Utrata koloratki za pedofilię
Agnieszka Zakrzewicz  (18-05-2011)
Przeczytałam "Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania "Wytycznych" dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich" i pomyślałam o sprawie Dominique'a Strauss-Kahna. szefowi MFW za gwałt na pokojówce grozi przynajmniej 25 lat więzienia. Duchowny, który dopuścił się gwałtu na dziecku w krajach, w których nie ma "obowiązku zgłaszania na prokuraturę" tego rodzaju przestępstwa - ryzykuje co najwyżej utratę koloratki... Do tekstu..
O użyteczności magii
Normand Baillargeon  (18-05-2011)
Iluzjoniści grali ważną rolę w demaskowaniu domniemanych medium, posiadaczy mocy paranormalnych i pseudonaukowców. Jean Eugène Robert-Houdin był pierwszy, drugi był sam Harry Houdini. Dziś z tej bogatej tradycji czerpią m.in. James Randi, Penn Fraser Jillette i Raymond Joseph Teller. Do tekstu..
Zło, empatia i ewolucja moralności
Matt Ridley  (19-05-2011)
U najokrutniejszych ludzi, twierdzi profesor Baron-Cohen, "obwód empatii", który przebiega przez 10 różnych regionów mózgu, załamuje się czasowo lub na stałe, pozostawiając człowieka z "zerową empatią". Powody mogą być częściowo wrodzone, a częściowo może to być funkcją wcześniejszych doświadczeń, takich jak trauma okołoporodowa lub zaniedbanie rodzicielskie, albo wypadkowa obu. Do tekstu..
Prawda to wierność
Andrzej Koraszewski  (19-05-2011)
Odczytanie Instrukcji o powołaniu teologa wymaga pewnego przygotowania teologicznego. Otóż dowiadujemy się z niej, że "prawda przekazana w Objawieniu przekracza zdolności poznawcze człowieka" (ale jest niesprzeczna z rozumem). Jednakże wyczuwamy jakiś niepokój, bo dowiadujemy się, że "w każdej epoce teologia odgrywa ważną rolę, zaś Bóg chce "by wszyscy zostali zbawieni", ale w czasach niespokojnych odgrywa szczególnie ważną rolę. Do tekstu..
Nowe, lecz nie lepsze. Niekiedy gorsze
Imogen Evans, Hazel Thornton, Iain Chalmers  (20-05-2011)
Niemal każdego tygodnia w mediach pojawia się doniesienie o nieprzewidzianych efektach ubocznych jakiegoś leku, błędzie chirurga, wymykającym się spod kontroli zakażeniu lub niepowodzeniu źle prowadzonej ciąży. Czasem krytyka idzie dalej: media przedstawiają współczesną, opartą na nauce medycynę jako "nieludzką" - tak, jakby rzeźnickie praktyki poprzedzające dzisiejszą chirurgię lub trucizny, których stosowanie zarzucono na rzecz nowoczesnych leków były bardziej "ludzkie". Do tekstu..
Dwuchlorooctan i rak
PZ Myers  (20-05-2011)
Wiele było leków, które wyglądały wspaniale w laboratorium i były znakomite powody, dla których powinny działać, ale rzeczywistość raka jest taka, że jest on skomplikowany i zróżnicowany. Między lekiem, który zatruwa komórki rakowe w probówce, a lekiem, który rzeczywiście dobrze działa w bardziej skomplikowanym środowisku istoty ludzkiej, istnieje bardzo wiele pułapek. Do tekstu..
Dzień Rysowania Mahometa 2011  (20-05-2011)
Dziś światowy Dzień Rysowania Mahometa. Poważna akcja, czy głupia zabawa? Z powodu kilku karykatur zamordowano już wiele osób, doszło do wielkich zamieszek i palenia ambasad, tysiące ludzi wyszło na ulice. Takie zachowania przynoszą wstyd naszemu gatunkowi. Co możemy zrobić? Możemy odpowiedzieć, że nie damy się zastraszyć?  Możemy im odpowiedzieć, że muszą przestać się obrażać. Do tekstu..
Budowanie leku przeciwko grypie na komputerze
Ed Yong  (21-05-2011)
Pod mikroskopem wirusy grypy wyglądają jak okrągłe poduszki na szpilki. "Szpilki" składają się z dwóch białek: hemaglutyniny, która pozwala wirusowi na przyczepianie się do komórki gospodarza, oraz neuraminidaza, która pozwala mu w końcu uciec. Różne wersje tych białek dają wirusom grypy ich nazwy. Na przykład wirus z hemaglutyniną z grupy 1 i neuraminidazą z grupy 1 będzie nazywany H1N1 - ten sam typ, który był pandemiczny w 2009 r. Do tekstu..
Wirtualne państwo
Monika Sadlok  (21-05-2011)
Każdy twórca wirtualnego państwa, stworzyć musi, jeszcze na etapie projektowania, zręby organizacji całego wirtualnego przedsięwzięcia. W realnym świecie odpowiednikiem jest model administracji publicznej. Ustrój polityczny, z uwagi, iż chodzi o całość, a nie poszczególne organy państwa, stanowi oczywiście o przyszłym rozwoju. Do tekstu..
Słowa sprzed tysiąca lat
Andrzej Koraszewski  (21-05-2011)
Dawno temu wrzuciłem z Pandaemonium do jednej z szuflad mojego komputera artykuł o arabskim poecie, który żył 1000 lat temu. Urodził się w 973 roku, więc możemy o nim powiedzieć rocznik 73. Kenan Malik rozpoczyna swój artykuł o tym poecie od cytatu: "Mieszkańcy Ziemi są dwojga rodzajów, jedni z rozumem, ale bez religii, drudzy z religią, ale bez rozumu." To nie Dawkins ani Harris - pisze brytyjski autor - to słowa poety z Aleppo, miasta leżącego w dzisiejszej Syrii. Do tekstu..
Dzień Ręcznika – być jak Douglas Adams!
Oskar Trzmiel  (22-05-2011)
11 maja minęła dziesiąta rocznica przedwczesnej śmierci Wielkiego Pogodnego Człowieka, angielskiego komediopisarza Douglasa Adamsa, twórcy pierwszego przewodnika po naszej galaktyce - "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy", który otworzył nam oczy na cuda Wszechświata, powiedział, jak ruszyć do gwiazd i zdefiniował archetyp kosmicznego autostopowicza. Do tekstu..
Wyhodować dwa kłosy tam, gdzie rósł tylko jeden
Matt Ridley  (23-05-2011)
W dwudziestym wieku populacja ludzkości wzrosła czterokrotnie. Około roku 1960 przyrost wynosił 2 procent rocznie. W odróżnieniu jednak od dziewiętnastego wieku, kiedy to prerie, stepy i lasy szły pod pług, nie było już właściwie nowej ziemi, na której można by produkować żywność. Niektórzy ludzie na Zachodzie zaczęli sugerować, że pomoc żywnościowa wyłącznie pogarsza problemy demograficzne. Do tekstu..
Religijna prawica a poszerzanie horyzontów
Piotr Napierała  (23-05-2011)
Mam wrażenie, że generalnie istnieją dwa rodzaje ludzi: wolnomyśliciele - czyli ci, którzy kierują się we wszystkim własnym uznaniem, rezonowaniem, myśleniem i sumieniem, oraz "trzeba-iści", których motywy działań są determinowane przez system nakazów i zakazów moralnych i organizacyjnych, przy czym nie mówię tu o nakazach prawa zaklętego w kodeksach prawnych, lecz o nakazach wynikających z wychowania lub przyjętego za własny zewnętrznego systemu moralnego. Do tekstu..
Muzułmańskie matki, które w imię honoru zabijają swoje córki
Phyllis Chesler  (24-05-2011)
Dwie muzułmańskie matki, obie wdowy, obie żyjące w Uttar Pradesz w Indiach, pomogły sobie wzajemnie w zamordowaniu swoich dorosłych córek, Zahidy, 19 lat, i Husny, 26 lat, za popełnienie przestępstwa wyjścia za mąż za hindusów. Przytrzymywały swoje córki i powoli zadusiły je na śmierć. Te nieszczęsne, zabite dziewczyny naprawdę wierzyły, że mają prawo do poślubienia nie-muzułmanów i do miłości, i że w końcu ich matki i społeczność muzułmańska ponownie je zaakceptują. Do tekstu..
Krótko o liberalnej doktrynie i partii rządzącej
Mirosław Woroniecki  (24-05-2011)
Nieprzypadkowo zarówno faszyzm włoski jak i narodowi socjaliści Hitlera nawiązywali do nauki Hegla w walce z liberalną koncepcją państwa. Celem liberalizmu jest rozwój jednostki, zapewnienie jej przede wszystkim możliwości nieograniczonego bogacenia się; państwo w ujęciu tej doktryny nie ma własnych, odrębnych celów - ma ono służyć jednostce i zabezpieczać możliwość samorealizacji. Do tekstu..
Kto kogo szuka?
Andrzej Koraszewski  (24-05-2011)
Pia, będąc kotem judeo-chrześcijańskim nie wykazuje cienia szacunku dla tradycji. Przyzwyczajony do jej pełnego ironii sceptycyzmu, uczciwie mówiąc nie podejrzewałem, że była zdolna do jakichkolwiek uczuć religijnych. Przeciwnie zawsze patrzyła na świat trochę podejrzliwie, a trochę z rozbawieniem. Do tekstu..
Gen melanizmu znaleziony u krępaka brzozowego
Jerry Coyne  (25-05-2011)
Najciekawsze jednak jest to, że analiza genetyczna postaci o różnych barwach zebranych w całej Wielkiej Brytanii dała informację o ewolucyjnym pochodzeniu postaci ciemnej. Mogła powstać na dwa sposoby: albo pojedyncza, unikatowa ciemna mutacja w jednej ćmie carbonaria mogła rozprzestrzenić się na całą Wielką Brytanię, albo ta mutacja mogła powstać wielokrotne (każde jej powstanie, być może, utrzymywane w niskiej częstotliwości przez dobór naturalny przeciwko ciemnemu kolorowi), a wszystkie zaczęły wzrastać, kiedy zmieniło się środowisko. Do tekstu..
Al-Kaida, Ameryka i podwójne standardy
Caden O. Reless  (25-05-2011)
Sprawa śmierci Osamy bin Ladena, zastrzelonego na początku maja br. przez amerykańskich komandosów, wzbudziła sporo kontrowersji. Reakcje polskich komentatorów na to wydarzenie, podobnie jak na całym świecie, oscylowały między nieskrywaną niechęcią (bardzo różnie umotywowaną) wobec Amerykanów, odpowiedzialnych za całe to kłopotliwe zamieszanie, po dość częste wyrazy zrozumienia, a nawet sympatii dla zdecydowanego posunięcia administracji prezydenta Baracka Obamy. Do tekstu..
Pięciostronny łomot
Matt Ridley  (26-05-2011)
Witajcie w neo-średniowiecznym świecie brytyjskiej polityki energetycznej. Jest to świat, w którym w wąwozach w Highland hałasują buldożery, budujące tamy na strumieniach dla miniaturowych elektrowni wodnych, w którym Dogger Bank ma być upstrzony wiatrakami aż po kres horyzontu, w którym Heathrow ma palić drewnem przywożonym ciężarówkami z Surrey, a pszenica z Yorkshire jest zamieniana w paliwo do silników. Do tekstu..
Protokoły mędrców Syjonu w mediach arabskich
Menahem Milson  (26-05-2011)
Wydaje się, że to niesłychane przyjęcie Protokołów rozpoczęło się dopiero wraz z ustanowieniem państwa Izrael. Fakt, że małej społeczności Żydów udało się pokonać połączone siły armii siedmiu państw arabskich, jest źródłem dysonansu poznawczego dla Arabów. Globalny spisek żydowski, jak jest on opisany w Protokołach, dostarczył pozornie racjonalnego wyjaśnienia tego, co było dla Arabów całkowicie niepojęte. Do tekstu..
Libertynizm a wolność jednostki
Piotr Napierała  (27-05-2011)
Libertynizm wywodzi się z XVII-wiecznej Holandii, Pierwotnie libertynami nazywano odłam tamtejszych anabaptystów, który odrzucił te normy obyczajowe, które uznawali za niezgodne z Biblią, głosząc powrót do natury (m.in. bardziej swobodne podejście do spraw seksu i nagości). Dopiero w XVIII wieku libertyn zaczął oznaczać egoistycznego hulakę o rozpasanym apetycie seksualnym. W kręgu encyklopedystów i filozofów jednak słowo to nadal oznaczało kogoś, kto postępuje zgodnie z instynktem i nie zważa na dobre obyczaje, chociaż ich również nie zwalcza. Do tekstu..
Sean Carroll: nie mamy nieśmiertelnych dusz
Jerry Coyne  (28-05-2011)
Znany fizyk, Sean Carroll stwierdza, że mamy wystarczającą wiedzę, aby zignorować pomysł nieśmiertelnej duszy jako naukowej możliwości (a więc jako czegoś co rzeczywiście istnieje). Zgadzam się z nim. Jego poniedziałkowy artykuł : "Fizyka i nieśmiertelność duszy" już sprowokował ogromną ilość komentarzy. Jego argumenty są proste i odwołują się do fizyki. Do tekstu..
Pochwała romantyzmofobii
Andrzej Koraszewski  (28-05-2011)
Romantyzm - antyoświeceniowy nurt pseudointelektualny, cechuje go namiętny protest przeciw nauce, i rozumowi, pochwała bezmyślności, religianctwa i fanatyzmu. W tradycji polskiej romantyzm, podobnie jak Kontrreformacja w okresie Reformacji, całkowicie wyparł wszystkie pozytywne wpływy Oświecenia, które w naszym kraju (m. in. z powodu wcześniejszych sukcesów Kontrreformacji i braku silnego mieszczaństwa) ograniczyły się do maleńkiej grupki osób z zagranicznym wykształceniem. Do tekstu..
Każdy atak na Pakistan będzie rozumiany jako atak na Chiny
Tufail Ahmad i Yigal Carmon  (29-05-2011)
Podczas wizyty premiera Gilaniego w Pekinie najwyżsi przywódcy Chin wyrazili poparcie dla Pakistanu w następstwie operacji w Abbottabadzie. Podczas spotkania z Gilanim chiński premier Wen Jiabao oznajmił, że Chiny posyłają do Islamabadu specjalnego wysłannika, żeby wyrazić solidarność z Pakistanem w tym decydującym okresie jego historii. Do tekstu..
Z drugiej strony lustra
Eric MacDonald  (30-05-2011)
Nie ma niczego, co można powiedzieć w obliczu brutalnej arbitralności i niedbałej brutalności życia, co wydawałoby się rozsądne lub sprawiedliwe - poza, oczywiście, powiedzeniem, że życie po prostu takie jest i przez powiedzenie tego pokazanie wspólnoty człowieczeństwa, by dać choć tę pociechę. Nie pomogłoby mówienie o Bogu, ponieważ mówienie o Bogu jest w rzeczywistości sposobem ukrywania przed sobą ostatecznego bezsensu życia i udawaniem, że takie słowa mają sens. Do tekstu..
Bluźnierstwo na niedzielę: Plan albo bez planu
PZ Myers  (30-05-2011)
Nie możesz zmienić historii, nie możesz zmienić świata, wszystko, co możesz zrobić, to podejmować decyzje, które wpłyną na twoją sytuację post mortem (tj. wymyśloną i nieistotną) - a często nawet to jest zredukowane do binarnego wyboru: piekło albo niebo. Chociaż niektóre wyznania dają nieco większy zakres możliwości: możesz odrodzić się jako karaluch albo król, lub cokolwiek między tymi dwoma. Do tekstu..
Jaka jest różnica między Zachodem a Bliskim Wschodem?
Barry Rubin  (31-05-2011)
William Szekspir i inni, którzy spowodowali eksplozję elżbietańskiej kultury i nauki to była pierwsza generacja chłopców studiujących kulturę starożytnej Grecji i Rzymu. W tamtych dniach nadal obcinało się ludziom głowy i trzeba było być protestantem należącym do kościoła anglikańskiego, żeby mieć prawo do studiów. Był to jednak początek zmian we właściwym kierunku. Do tekstu..
Liberalizm a demokratyzm – między wolnością w wolą większości
Piotr Napierała  (31-05-2011)
Liberalna demokracja i demo-liberałowie to jedne z tych słów jakie najczęściej padają w rozmowach. Sugerują one istnienie nierozerwalnego związku między demokratyzmem a liberalizmem, tymczasem taki związek jest dość przypadkowy, bowiem między światopoglądem liberała i światopoglądem demokraty jest więcej różnic niż podobieństw. Do tekstu..
Kobieta ksiądz udzieliła ślubu homoseksualistom
Agnieszka Zakrzewicz  (31-05-2011)
Nazywa się Maria Vittoria Longhitano i jest pierwszą kobietą-księdzem we Włoszech, uznawaną przez Watykan i proboszczem w Cormano, koło Mediolanu. Oczywiście należy do Kościoła Starokatolickiego Unii Utrechckiej we Włoszech, który uznaje ordynację kobiet. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 174 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365