Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.606.970 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 708 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Wybitne umysły są zawsze gwałtownie atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów."
Archiwum streszczeń artykułów

Za tydzień wybory
Krzysztof Sykta  (09-11-2014)
Zwiedzałem ostatnio swoje rodzinne miasto, spacer po alejkach był raczej dołujący. Sklepy, które pamiętam jeszcze sprzed kilku lat, upadły. W ich miejscu pojawiły się banki, outlety, sklepy dla biedoty a może osób niezbyt rozgarniętych intelektualnie "wszystko po 2 i 4 złote", chińczyki i lumpeksy. Połowa miejsc stoi pusta i zabita deskami. Czasami dosłownie zabita deskami, co jak na sporej wielkości miasteczko powiatowe wygląda po prostu smutnie. Więcej pijaków i gołębi na rynku niż spacerowiczów. Do tekstu..
Dzieło polskiego Oświecenia wykuwano w kuźnicach, nie w salonach literackich
Mariusz Agnosiewicz  (10-11-2014)
Często słyszy się dziś stwierdzenia o tym, że w Polsce nie było prawdziwego Oświecenia. Dlaczego nie było? W istocie, polska elita nie uczęszczała masowo do "salonów literackich", tak jak to miało miejsce we Francji. To całkowite niezrozumienie polskiej specyfiki i problemów XVIII w. Polska nie dlatego upadała, że było liberum veto, lecz nade wszystko dlatego, że wojny zniszczyły sam fundament ekonomicznego bytu państwa, społeczeństwa i kultury. Polskie Oświecenie umiało rozpoznać te problemy i wszcząć proces naprawczy. Nieprzypadkowo najbardziej progresywny intelektualnie ruch społeczny naszego Oświecenia nie nazywał się "salonem literackim", lecz "Kuźnicą Kołłątajowską". Bo nie o literaturę tutaj chodziło, lecz o przemysł. Wyniszczenie polskiego przemysłu w XVII w. i uzależnienie gospodarki od zagranicznego importu musiało doprowadzić do upadku kraju. Oświecenie to reanimacja polskiej gospodarki, produkcji i innowacyjności. Do tekstu..
Zabójstwo eutanatyczne
Andrzej Lebiedowicz  (11-11-2014)
"Prawo do życia" każdego człowieka, rozumiane jako niezależne od woli ustawodawcy, przyrodzone uprawnienie, nie znajduje w obecnym systemie prawnym uprawnienia a contrario, tj. "prawa do śmierci". Zabójstwo eutanatyczne stanowi jedną z trzech uprzywilejowanych postaci zabójstwa, obok zabójstwa w afekcie (w stanie silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami), oraz dzieciobójstwa. Średni wymiar kary za zabójstwo eutanatyczne w roku 2006 wyniósł tylko 4 miesiące, podczas gdy za dzieciobójstwo - było to już 29,3 miesiące, zaś za zabójstwo w afekcie - 27,4 miesiące. Do tekstu..
O konieczności lokalnej produkcji i szkolnictwa zawodowego
Eliza Orzeszkowa  (13-11-2014)
Nie znającemu do gruntu ekonomicznych manipulacji gospodarstwa prowincjonalnego brak lokalnej produkcji z trudnością przychodzi połączyć w wyobrażeniu z dostatnią, a nawet zbytkowną niekiedy powierzchownością, jaką na pierwszy rzut oka przedstawiają miasta nasze. Skądże więc bierze się to wszystko w miejscach, w których jeśli ktokolwiek sporządza co, to sporządza źle i brnie w niedostatku przez mały zbyt swych nędznych wyrobów? Odpowiedzią na to byłyby cyfry przedstawiające handel przywozowy i wywozowy kraju naszego w ogóle i każdej prowincji w szczególności, cyfry, z których pierwsza przenosić musi nieskończenie drugą, z niezmiernym uszczerbkiem tak dla producentów i konsumentów, jak dla kapitałów miejscowych. Handel reperuje, jak może, pustki utworzone zaniedbaniem rzemiósł, ale reperuje je źle, bo handlujący są także po większości ludźmi niedostatecznie pod względem umysłowym i moralnym do zawodu swego ukwalifikowanymi; bo zamiast rozmnażać bogactwa krajowe, obracają częścią ich zaledwie, a i to w sposób taki, który wysysa z zasobów Do tekstu..
Bestialstwa człowieka a prywatyzacja rozumu
Jerzy Drewnowski  (18-11-2014)
Stoicki "prawy rozum" czy Tomaszowy "rozum praktyczny" pozostają w tyle za rozumem w służbie nierówności: w zbyt wielkiej mierze pozostają pod presją przemocy, indoktrynacji, manipulacji, akumulacji władzy, by mogły zachować swą tożsamość. Wobec zagrożeń partykularyzacją rozum prospołeczny i takaż wiedza najlepiej się mają w warunkach powszechnego uwłaszczania mieszkańców kraju, przy czym również inne zabezpieczenia każdej osobie godziwego bytu i pewnego minimum wolności już dużo znaczą Do tekstu..
Praca operacyjna Służby Bezpieczeństwa w świetle tajnej Instrukcji z 1970
Andrzej Lebiedowicz  (20-11-2014)
"Instrukcja o pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa resortu spraw wewnętrznych" z 1 lutego 1970 roku przez 19 lat nadawała rytm pracy bezpiece w okresie przełomowym dla kraju, była swoistym bezpieczniackim ,,katechizmem". Omawiany akt akcentował negatywną rolę imperializmu inspirującego i organizującego antykomunistyczną działalność, mającego swoje ośrodki głównie na terenie Europy Zachodniej, a zwłaszcza w NRF. Wskazywał na nasilającą się penetracyjno - dywersyjną działalność koncernów i firm kapitalistycznych, mającą na celu utrudnianie i hamowanie rozwoju gospodarki narodowej krajów socjalistycznych. Do tekstu..
Mickiewiczowska zagadka: "A imię jego czterdzieści i cztery"
Jerzy Adam Kowalski  (20-11-2014)
Kim był ten Erlik? Jest to postać obecna we wszystkich dawnych kultach ałtajskich. Otóż bóg Nieba w swojej nieskończonej dobroci nie potrafił karać ludzi i świata za różne przewiny i w razie potrzeby zwracał się do swego brata i pomocnika Erlika, który zsyłał wtedy na ludzi różne plagi. Co ciekawe, ów Erlik miał stać na czele zastępu 44 złych duchów, za pomocą których przywracał sprawiedliwy ład na ziemi. Mickiewicz zdaje się wskazywać rodakom orientację proturecką jako jedyne realistyczne i dające pewne nadzieje rozwiązanie po upadku powstania listopadowego. Takie stanowisko miało poważne uzasadnienie geopolityczne. Do tekstu..
Dwa języki – znaczenia znaczeń
Olgierd Żmudzki  (24-11-2014)
W zarysie popularnym gramatyki języka polskiego P. Bąka natrafiamy na słowa nie posiadające desygnatów w realnym świecie jedynie w rozdziale o wartości uczuciowej wyrazów i są to: "dobry, miły, grzeczny, uprzejmy, zasłużony, cześć, honor, miłość, przyjaźń, pomoc, przywiązanie, bronić, pomagać, radzić, uczyć, wychowywać". Przedmiotem naszych rozważań jest przekonanie, że w istocie posługujemy się w tworzeniu naszych wypowiedzi dwoma bardzo od siebie różnymi językami. Pierwszy z nich stanowi podstawę nauczania początkowego. Natomiast drugi poznajemy i zaczynamy używać wchodząc w świat dorosłych. Pierwszy jest opisany precyzyjnie i nauczany na lekcjach gramatyki na wszystkich szczeblach nauczania języka. Z drugim spotkamy się w dorosłym życiu, naśladujemy innych w posługiwaniu się nim, ale o jego specyfice, jak postaramy się dalej przekonywać, niewiele w istocie wiemy. Do tekstu..
Proces inkwizycyjny w średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europie
Andrzej Lebiedowicz  (25-11-2014)
Ewolucja procedury karnej w średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europie przebiegała od procesu skargowego, do procesu inkwizycyjnego, którego początki wykształciły się we włoskich komunach, a w szczególności w miastach północnych Włoch. Zmiana sprowadzała się przede wszystkim do kwestii inicjatywy w sposobie ścigania naruszycieli porządku publicznego. Umacniające się monarchie absolutystyczne (wraz ze swym krzepnącym aparatem władzy) wykazywały rosnące zaangażowanie w wyciąganiu konsekwencji wobec osób dopuszczających się przestępstw. Sama nazwa inquisitio wywodzi się od słów: poszukiwanie, badanie, dochodzenie. Do tekstu..
Państwowa Kompromitacja Wyborcza
Krzysztof Sykta  (29-11-2014)
Żyjemy podobno w XXI wieku, gdzie technika i technologia przekracza kolejne granice a telefony mają większą moc obliczeniową niż komputery stacjonarne sprzed jeszcze kilku lat. Telewizja na dobre przeszła w system HD, szybki Internet jest powszechnie dostępny a laptopy są cieńsze od zeszytów. Tymczasem patrząc na to co działo się w komisjach wyborczych, gdzie grupki osób z trudem zliczają na kartkach papieru, i w dodatku z błędami, kolejne rzędy cyferek, miałem wrażenie cofnięcia się do wczesnych, przaśnych lat 80. Do tekstu..
Utopia filantropii
Przemysław Prekiel  (04-12-2014)
W noweli Elizy Orzeszkowej pt. "Dobra Pani", filantropia, jako forma wsparcia, służyła bardziej ofiarodawcom niż obdarowanym. Jej idea została tam przedstawiona w bardzo krytycznym zarysie. Niekiedy bowiem, faktycznie lepiej dla korzystających z filantropii, aby z tej pomocy nigdy nie skorzystali. Takich osób jak Ewelina Krzycka jest chyba dziś sporo. Filantropię traktują jako formę własnej promocji, na której świetnie wychodzą. Julian Tuwim z kolei pisał o filantropii z nieukrywaną szczerością - "Filantrop jest to człowiek, który publicznie zwraca bliźniemu drobną cząstkę tego, co mu ukradł prywatnie". Do tekstu..
Fiński cud edukacyjny
Andrzej Wendrychowicz  (07-12-2014)
Prof. socjologii Hannu Simol: "Wykształcenie stało się bramą do pełnoprawnego i kompetentnego obywatelstwa w nowoczesnym społeczeństwie, określanym teraz jako "gospodarka oparta na wiedzy" i "uczące się społeczeństwo"". Sukces fińskiej edukacji profesor wyjaśnia tak: "Można wymienić trzy czynniki, składające się na ten sukces. Są to: silna wiara w szkolnictwo, wysoki status nauczycieli i duże zaufanie do obowiązującego nadzoru". Do tekstu..
Sąd w Szczecinie podważył kredyt we frankach  (08-12-2014)
Bank w związku z zaległościami w spłaceniu kredytu udzielnego w CHF wypowiedział kredytobiorcy umowę kredytu. Następnie zaś przeliczył wartość kredytu udzielonego w złotych polskich według kursu franka szwajcarskiego na dzień wystawienia tak zwanego bankowego tytułu egzekucyjnego. W wyniku takiego zabiegu kredytobiorca stracił około 150.000 zł, tylko w wyniku różnicy kursowej. Wyrok sądu jest jednak bardzo korzystny dla zainteresowanego kredytobiorcy. Podważona została sama podstawowa zasada w umowach kredytowych, odnosząca się do przewalutowywania. Do tekstu..
Tortury CIA
Przemysław Prekiel  (10-12-2014)
Po 11 września 2001 r. ponownie podjęto dyskusję na temat możliwych uzasadnień tortur. Sytuację po atakach na WTC obrazowo określił były dyrektor wydziału antyterrorystycznego CIA Cofer Black w 2002 r. kiedy stwierdził, że "było przed 11 września i po 11 września. Po 11 września rękawiczki zostały zdjęte". Jestem w mniejszości. Znakomita większość polskich "elit" od samego początku wybielała amerykańskie sposoby walki z terroryzmem. Panowała swoista dewiza - łamiemy zasady w imię zasad. To bardzo krótkowzroczne. Do tekstu..
Żelazny Feliks – portret czekisty
Andrzej Lebiedowicz  (11-12-2014)
Feliks Edmundowicz Dzierżyński jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków. Żaden nasz rodak nie przyczynił się do śmierci tylu Rosjan, co założyciel CzeKi. ,,Krwawy Feliks" był synonimem bolszewickiego terroru, ,,inkwizytorem" radzieckiej rewolucji, który stworzył najbardziej złowrogą formację w świecie tajnych policji politycznych - Wszechrosyjską Nadzwyczajną Komisję do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, potocznie zwaną CzeKą. Jego następcy: Mienżyński, Jagoda, Jeżow, Beria, czerpali przykład z osiągnięć ,,Żelaznego Feliksa", który dzięki bezgranicznemu oddaniu, okazał się wyśmienitym realizatorem woli przywódców partii bolszewickiej. Do tekstu..
Sienkiewicz o zdziczałym plemieniu i arce odrodzenia
Mariusz Agnosiewicz  (13-12-2014)
W obszernym wywiadzie dla Cezarego Michalskiego eks-minister Bartłomiej Sienkiewicz dokonał rozwinięcia swoich myśli z restauracyjnych "rozmów kontrolowanych" o państwie i społeczeństwie. "Zawsze uważałem się za państwowca", mówi Sienkiewicz. Państwo ma być dla Polaków jedyną arką, bo bez niego to "zdziczałe plemię". W dawnych czasach to raczej prawicę cechowały pogardliwe i protekcjonalne opinie o ludzie. Lewica wyrosła na tym, że bardziej wierzyła w lud. Dziś jednak dawne idee uległy najróżniejszym mutacjom, dlatego lewica nierzadko mówi językiem prawicy i vice versa. W moim przekonaniu olbrzymia część naszej historii pokazuje coś zgoła przeciwnego niż nowa opowieść Sienkiewicza juniora. Do tekstu..
Zapomniane wystapienie Andrzeja Leppera w Parlamencie Europejskim z 2002  (15-12-2014)
Z perspektywy dekady polskiego członkostwa w Unii, w okresie kiedy Unia Europejska jako całość przeżywa swój największy jak dotąd kryzys (np. według badań opinii publicznej większość Brytyjczyków chce wystąpienia ich kraju ze struktur unijnych), warto przytoczyć dawne wystąpienie jednego z polskich liderów politycznych. Dziś kwestie te możemy omawiać nieco swobodniej, dopuszczając także głosy krytyczne. Dawniej było to niemożliwe. Media nie dopuszczały tego rodzaju dyskusji, poprzestając na przylepianiu etykietek "oszołom" tym, którzy mieli na ten temat zdanie odmienne. Na końcu płomiennej przemowy naszego "oszołoma" słychać w tle francuskie pochwały. Do tekstu..
Winny lub może szalony, czyli w sumie niepoczytalny, niewinny i bezkarny
Andrzej Lebiedowicz  (17-12-2014)
Niezwykle istotne stanowisko zawarł w tej materii Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 31 maja 2011 roku stwierdzając: Nie jest dopuszczalne wydanie przez sąd orzeczenia o poddaniu oskarżonego obserwacji psychiatrycznej, jeśli sam oskarżony o to nie wnosi, a na podstawie okoliczności sprawy można przewidywać, że będzie orzeczona wobec niego kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania lub kara łagodniejsza albo że okres stosowanego w sprawie tymczasowego aresztowania przekroczy wymiar kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia. Do tekstu..
Zajeździmy kobyłę historii
Andrzej Wendrychowicz  (19-12-2014)
Książkę Karola Modzelewskiego "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca" skończyłem czytać w paskudny, dżdżysty grudniowy dzień i nie wiem, czy w ponury nastrój wprawiła mnie bardziej psia pogoda, czy ostatni rozdział książki. Wiele lat wyglądałem takiej "rozliczeniowej" książki Autora. Po lekturze opasłej, blisko 1000-stronicowej Autobiografii Jacka Kuronia byłem bardzo ciekaw, jak te same czasy, wydarzenia i ich bohaterów opisze najbliższy towarzysz walki Kuronia. Równie ciekaw byłem powodów, dla których Karola Modzelewskiego zabrakło wśród elit rządzących III RP Do tekstu..
Betonowanie sceny politycznej - róbmy politykę, nie igrzyska
Mariusz Agnosiewicz  (19-12-2014)
PSL zostało trzecią partią w Sejmie, dzięki sześciu byłym posłom Twojego Ruchu. Można jak zwykle w takich sytuacjach kpić i toczyć dyskusję o chorągiewkowym problemie polskiego parlamentaryzmu. Można jednaka patrzeć na to w kategoriach głębszego trendu: zanikania frakcyjności i rozdrobnienia partyjnego. PSL naprawdę staje się partią centrum. Jest to coraz mniej partia typowo chłopska, coraz bardziej partia lokalnych przedsiębiorców działających na polskiej wsi. Do tekstu..
Walec Balcerowicza
Stanisław Smuga-Otto  (21-12-2014)
Walec... w poetyce typu "Majakowski" to urządzenie służy do rozbijania struktur, miażdżenia narodów, społeczności, klas. W retoryce Andrzeja Wendrychowicza i Karola Modzelewskiego - tak samo. Tymczasem jest to przecież niewinne i przydatne mechaniczne urządzenie służące raczej do umacniania gruntu, do formowania kształtów... A więc, gdybyśmy zapomnieli na moment o Majakowskim, to namiętne oskarżanie Leszka Balcerowicza o "walcowanie" społeczeństwa zamieniłoby się w pełną uznania pochwałę za ... kształtowanie, umacnianie, utwardzanie. Do tekstu..
Kapitalizm: tak, wypaczenia: nie!
Ha-Joon Chang  (22-12-2014)
Gdyby świat był pełen szukających własnej korzyści jednostek - takich jakie możemy spotkać w podręcznikach do ekonomii - to by się zatrzymał, bo spędzalibyśmy większość czasu oszukując, usiłując złapać oszustów i wymierzając kary złapanym. Świat działa tak jak działa tylko dlatego, że ludzie nie są jednostkami dążącymi wyłącznie do uzyskania jak największych korzyści - a za takich właśnie uznaje ich wolnorynkowa ekonomia. Musimy zaprojektować system gospodarczy, który - uwzględniając to, że ludzie często bywają samolubni - będzie w pełni czerpał z innych ludzkich motywacji, uwalniając w nich to, co najlepsze. Bardzo możliwe, że oczekując po ludziach najgorszego, wydobędziemy z nich po prostu to, co najgorsze. Do tekstu..
Malezyjskie katastrofy
Mariusz Agnosiewicz  (29-12-2014)
Kiedy w odstępie kilku miesięcy Malezyjskie Linie Lotnicze utraciły w katastrofach lotniczych dwa samoloty (zniknięcie na Morzu Południowochińskim i zestrzelenie nad Donieckiem), w których zginęło więcej ludzi aniżeli w całej ponad półwiecznej historii malezyjskiego przewoźnika narodowego, było to tzw. wydarzenie historyczne. Wszystko wskazuje na to, że rok zamykamy trzecią katastrofą malezyjskich linii - tym razem głównego konkurenta Malaysia Airlines - AirAsia. W 2014 Malezja była nie tylko krajem historycznych katastrof lotniczych, ale i przedmiotem zażartej rywalizacji między dwoma imperiami gospodarczymi: USA i Chinami. Do tekstu..
Święta Macica i nieznana historia histerii
Mariusz Agnosiewicz  (04-01-2015)
Po tysiącu lat San wyrzucił unikatowy zabytek z początków państwa polskiego - heliotropową gemmę z modlitwą do Hystery czyli Macicy oraz Meduzę w towarzystwie Matki Boskiej. Kłopotliwe znalezisko. Jest to artefakt służący do walki z histerią. Wraz z nową wiarą Polski zaczęły się uczyć leczyć histerię. Jest to najniezwyklejsza choroba psychiczna o historii 4 tys. lat. Jej najbardziej wyjątkową cechą jest to, że rozwija się dzięki leczeniu. Historię histerii zazwyczaj opowiada się źle - przez jej karykaturalny fragmencik. Dlatego najlepiej ją obejrzeć przez gemmę przemyską. Do tekstu..
Od Heideggera do Arendt – wolność w aspekcie filozoficznopolitycznym
Anna Rossmanith  (06-01-2015)
Filozoficzny model życia w klasycznym antyku, mający głębokie i pewne korzenie, wspierał rozwój jednostki. Celem Sokratesa czy Platona nie było nauczanie trików pomocnych w sprawowaniu władzy, ale uformowanie takiej postawy wobec świata, która łączyłaby się z postulatem prawdziwego życia. Realizacja tego postulatu była równoznaczna z uprawianiem polityki. Demokracja ateńska miała wszelkie dane ku temu by sprzyjać elitom, a jednak zdaniem Sokratesa czy Platona tego nie czyniła. Współczesna demokracja nie jest dzieckiem antyku, tylko Rewolucji Francuskiej, zdeformowanym potomkiem głodnego ludu. Głosi równość, o której antyczni mędrcy nawet nie śnili. I w znacznej mierze dotyczy spraw ekonomicznych, od których była wolna w czasach greckich. Obywatele Aten mogli zajmować się polityką, ponieważ dysponowali czasem dzięki tym, którzy pracowali na ich codzienny chleb. Do tekstu..
Wolność sumienia i wyznania cudzoziemców w prawie polskim
Paweł Borecki  (07-01-2015)
Rozwój, szczególnie po II wojnie światowej międzynarodowej ochrony praw człowieka, wzrost międzynarodowego przepływu osób w warunkach coraz lepszych i zróżnicowanych środków komunikacji, a zarazem członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. czynią zasadną refleksję nad gwarancjami w prawie polskim dla cudzoziemców w zakresie wolności sumienia i wyznania. Do tekstu..
Koncert noworoczny z Wiednia
Andrzej Wendrychowicz  (08-01-2015)
Trudno znaleźć kogoś, kto go choć raz nie widział w telewizji, lub nie słyszał w radiu. Wszak odbywający się w Złotej Sali "Wiener Musikverein" koncert grany jest nieprzerwanie od 1939 roku. Obecnie transmitowany do blisko 100 krajów na całym świecie i oglądany i słuchany przez grubo ponad miliard ludzi. Większość wykonywanych podczas koncertu utworów jest autorstwa czteroosobowej dynastii Straussów, Do tekstu..
Między młotem neokolonializmu a kowadłem multikulti
Mariusz Agnosiewicz  (09-01-2015)
Samo odejście od polityki multikulti nie rozwiązuje jeszcze kwestii islamskiej, albo rozwiązuje ją jednostronnie. Wciąga natomiast Europę na front antyislamski. O ile bowiem problem Zachodu z islamem nazywa się multikulti, o tyle problem islamu z Zachodem nazywa się neokolonializm. Czy kraje zachodnie gotowe są rozwiązywać problemy multikulti podejmując jednocześnie kwestię rozrachunku z dziedzictwem neokolonialnym? Tylko ta droga daje szansę na rozwiązanie pokojowe Do tekstu..
Bolesław Chrobry: stosunki z Rusią
Bartłomiej Gajek  (11-01-2015)
Bolesław Chrobry chciał uzyskać wpływy na Rusi. Po części mu się to udało, po części nie. Restytucja zięcia Chrobrego - Światopełka, na tronie kijowskim była chwilowa i nietrwała. Pierwszemu królowi Polski można zawdzięczać poszerzenie granic kraju o ogromne terytoria. Sporo łupów i jeńców, których Bolesław dostał po wyprawie kijowskiej. Lecz zamiast na tronie widzieć swojego zięcia, Chrobry widział Jarosława, który nie pałał do niego przyjaźnią i w jego głowie pojawią się pomysły ataku na nasz kraj od wschodu. Bolesław chciał odpoczynku dla swojego kraju, zbyt dużo wojen i krwi przelanej, by państwo stało się potężniejsze, by zyskało prestiż w Europie. Do tekstu..
Przeżytki ustawodawstwa wyznaniowego w polskim systemie prawnym
Paweł Borecki  (12-01-2015)
Współczesne prawo polskie nadal swoim zasięgiem obejmuje pojedyncze akty ustawodawcze z zakresu problematyki wyznaniowej, wydane w okresie międzywojennym. Akty te można podzielić na dwie grupy. Pierwsza - obejmuje Rozporządzenie z 1928 r. i Ustawy z 1936 r. Dotyczą one niektórych podmiotów prawa wyznaniowego (związków wyznaniowych mniejszości religijnych). Określają ich zasady relacji z państwem oraz status prawny. Drugą grupę stanowią Ustawy z 1932 r. i z 1938 r. dotyczące przedmiotowych aspektów stosunków wyznaniowych, odpowiednio: wymiaru i poboru składek na rzecz Kościoła Katolickiego oraz limitowania wytwarzania i handlu dewocjonaliami oraz przedmiotami kultu religijnego chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 261 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365