Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.138.840 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 495 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) naczelna zasada polityczna, którą rekomenduję, głosi, że powinniśmy spokojnie i konsekwentnie edukować ludzi na całym świecie tak, by dokonywane przez nich wybory życiowe naprawdę opierały się na wiedzy.
Archiwum streszczeń artykułów

Stereotyp polskiego bezrobotnego
Piotr Jarco  (18-11-2004)
Negatywny stereotyp bezrobotnego generuje negatywną ocenę osoby bezrobotnej. Postrzeganie bezrobotnego jako osoby bezwartościowej może prowadzić do groźnych następstw, na przykład do pomniejszania wagi bezrobocia, i do wizerunku bezrobotnego jako osoby niepotrzebnej Do tekstu..
Sprzeczności w ewangeliach
Jerzy Sędziak  (21-11-2004)
Studiując genezę chrześcijaństwa na każdym kroku napotykamy niejasności i sprzeczności w źródłach. Sama identyfikacja pierwszych apostołów nastręcza niemało trudności. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa większość spośród dwunastu apostołów znika ze sceny historii Do tekstu..
Oblicze nieskończoności
Krzysztof Morcinek  (22-11-2004)
Gdybyśmy rozwiązali wszystkie zagadki świata, dowiedzieli się wszystkiego o własnym bycie, to życie nasze straciłoby sens. Nieskończoność natomiast ustrzeże nas przed tym, bo dzięki niej mamy pewność, że ciągle będziemy czegođ szukać, próbować coś rozwiązać. Do tekstu..
Kryterium dobrego posła
Jan M. Fijor  (22-11-2004)
Zgłoszony przez Kaczyńskiego postulat badań psychiatrycznych dla kandydatów na posłów wywołał poruszenie. O ile to kryterium uważam za mało wartościowe, o tyle dyskusja społeczna nad kryteriami wyboru posłów jest nam bardzo potrzebna. Do tekstu..
O muzyce i republice muz
Andrzej Rusław Nowicki  (22-11-2004)
Ponad waśniami wyznaniowymi, ponad sporami narodowymi, ponad wszystkimi różnicami wiar, ponad wszystkimi granicami państw, ponad rzekami ślepej nienawiści, ponad górami bezmyślnych przesądów, ponad bagnami kłamstw, podajmy sobie ręce, zbudujmy Republikę Muz Do tekstu..
Mount Kenya
Andrzej Koraszewski  (22-11-2004)
Wolność zaczęła coraz bardziej interesować mieszkańców Afryki, przy czym walka o wolność była tak absorbująca, że na tworzenie własnego systemu oświaty czy rozwijanie własnej przedsiębiorczości nie było już ani środków, ani czasu. Do tekstu..
Nie wszystko jest w genach
Richard Dawkins  (22-11-2004)
Niektóre przyczyny genetyczne trudno jest cofnąć. Inne łatwo. Niektóre przyczyny środowiskowe łatwo jest cofnąć. Inne trudno. Trzeba odłożyć do lamusa straszak genetycznego determinizmu. Odkrycie tak zwanego "genu gejów" jest dobrą okazją, by rozpocząć ten proces Do tekstu..
Słońce Niezwyciężone
Danuta Musiał  (22-11-2004)
Mitra był bogiem zrodzonym na ziemi. Jego ziemska wędrówka zaczęła się od cudownych narodzin w górskiej jaskini, 25 grudnia. "Ty nas zbawiłeś rozlewając wieczną krew" - informuje graffiti na ścianie mitreum. Antyczne korzenie chrześcijaństwa - mitraizm Do tekstu..
Hattereria
Bernard Korzeniewski  (23-11-2004)
czyli Krótka rozprawa z histerią między hatterią a latimerią - zabawny wierszyk o ewolucji... Do tekstu..
Widmo jednomyślności
Krzysztof Szymborski  (23-11-2004)
John Ziman w książce "Społeczeństwo nauki" dowodzi, że działalność naukowa polega na tym, iż kompetentne grono badaczy dąży do osiągnięcia pełnej zgodności racjonalnie uzasadnionych poglądów. W rzeczywistości tak nie jest. Dlaczego? Do tekstu..
Poczucie koherencji
Piotr Jarco  (23-11-2004)
Pomijając obiektywnie trudną sytuację na rynku pracy, coraz częściej podkreśla się rolę właściwości podmiotowych w znalezieniu i utrzymaniu zatrudnienia. W artykule tym opiszę właśnie jeden z takich czynników podmiotowych - tj. poczucie koherencji Do tekstu..
Racjonalista 1930-2000  (23-11-2004)
Z okazji przekroczenia 2 mln odwiedzin serwisu Racjonalista.pl dla naszych Czytelników przygotowaliśmy niespodziankę - prezentujemy miesięcznik "Racjonalista", jaki ukazywał się w II Rzeczypospolitej, a którego idee i działalność kontynuujemy i rozwijamy od roku 2000 Do tekstu..
Racjonalista nr 2/1932  (23-11-2004)
Prezentujemy kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista". Spis treści: ZŁ - Nowoczesne religie (dokończenie). Henryk Ułaszyn - Rzymsko-katolicko-endeckie fałszerstwa. Z. Mierzyński - Dzieje jednego cudu. W kraju i poza krajem. Dokumenty Do tekstu..
Ewolucja
Andrzej Koraszewski  (25-11-2004)
Potrzeba rozmnażania gatunków, w tym ludzkiego, stała się motorem napędowym ewolucji. Na drodze kolejnych mutacji genowych organizmy mogą rozwijać się, a tym samym zwiększać szanse na przetrwanie. Tym razem temat z nieco innej strony... Do tekstu..
Dokąd wiedzie Jana Pawła?
Andrzej Koraszewski  (26-11-2004)
W przypadku Jana Pawła II istotą jego wielkości jest wyniesiona do papieskiej godności polskość. W urzędującym papieżu czci się w Polsce Polaka, czyli jego kult stanowi remedium na dolegliwą świadomość naszego nieudacznictwa. Do tekstu..
Kupuj lepsze, dajesz prace
Jan M. Fijor  (26-11-2004)
Cel akcji wydaje się patriotyczny i atrakcyjny: "kupuj polskie produkty, bo w ten sposób tworzysz w Polsce miejsca pracy". Problem w tym, że z samego kupowania wyrobów krajowych, miejsc pracy nie przybywa. Patriotyzm w gospodarce nie sprawdza się, racjonalizm - tak! Do tekstu..
Modelowanie relacji podmiot-przedmiot
Kaz i Domenika Turkiewicz  (26-11-2004)
Praca ta przedstawia nowe spojrzenie na elementarne i syntetyczne modele relacji podmiot-przedmiot, która zespala wszystkie dziedziny nauki. Można ją zakwalifikować między innymi jako analizę wybranych szczegółowych związków języka z metodologią nauk Do tekstu..
Neopitagoreizm
Danuta Musiał  (26-11-2004)
Neopitagorejczycy uważali się za spadkobierców Pitagorasa, lecz ich wyobrażenia o świecie ludzi i bogów kształtowały się w dużej mierze pod wpływem wschodniej magii, astrologii, judejskiej gnozy i egipskiego hermetyzmu. Do tekstu..
Krystaliczna prawda i kryształowe kule
Richard Dawkins  (26-11-2004)
Pseudonaukowe brednie są niepokojąco dużą częścią kultury naszych czasów. Nie ma granic ludzkiej łatwowierności. Jesteśmy potulnymi łatwowiernymi krowami, chętnymi ofiarami znachorów i szarlatanów, którzy nas doją a sami obrastają tłuszczem. Do tekstu..
Czym skorupka za młodu nasiąka?
Andrzej Koraszewski  (26-11-2004)
Przez zdecydowaną większość badanych polski polityk uznany został za najbardziej żałosną kreaturę pod słońcem. Nie ma tu już żadnego rozróżnienia między politykiem lewicowym czy prawicowym. Nie ma się z czego cieszyć... Do tekstu..
Sprawa Kinsey'a
Wiesław Jaszczyński  (27-11-2004)
Od fundamentalnej pracy słynnego badacza zachowań seksualnych z lat 40, A. Kinsey'a, zaczęła się rewolucja seksualna i normalność w postrzeganiu seksualności. Obecnie wchodzi film o tym naukowcu. Tymczasem środowiska klerykalne próbują ośmieszyć Kinsey'a i jego dzieło Do tekstu..
Zima Papieża
Andrzej Koraszewski  (28-11-2004)
Ukazała się najnowsza książka Cornwella: "Zima Papieża. Ciemne oblicze pontyfikatu Jana Pawła II". "Ze zdumieniem i przerażeniem patrzymy na historię obecnego pontyfikatu i na to jak bardzo upadł Kościół rzymsko-katolicki" - rozpoczyna się recenzja w The Sunday Times Do tekstu..
Muszka i kreacjoniści
Andrzej Koraszewski  (01-12-2004)
Uczeni w laboratoriach nauczyli się eksperymentować z ewolucją. Lekarze nauczyli się, że ewolucja jest zjawiskiem, z którym obcujemy codziennie. Mała muszka owocowa dostarczyła nam więcej informacji na temat ewolucji niż wszyscy kreacjoniści razem wzięci Do tekstu..
Bóstwa są tworem oszustwa
Andrzej Rusław Nowicki  (01-12-2004)
Pewnego razu Luter po którymś tam z kolei kuflu piwa nazwał rozum ladacznicą. A że Melanchton był obrońcą rozumu, więc zauważono w tym sprzeczność z czystym luteranizmem. Kto bronił rozumu, tego nazywano poganinem. I tak luteranie zostali skłóceni Do tekstu..
Zaproszenie od Montezumy
Jan M. Fijor  (01-12-2004)
Pod względem sympatii, Polacy ustępują w Meksyku jedynie Hiszpanom. Niewiele jest krajów, które bardziej byłyby dla siebie stworzone gospodarczo niż Meksyk i Polska. Polska to dla Meksyku wrota do Unii Europejskiej i na Wschód, dla nas Meksyk, to wrota do Ameryk. Do tekstu..
Przyrodoznawstwo w świecie duchów
Krzysztof Szymborski  (01-12-2004)
Nowi naukowi "mistycy" oddają cześć różnym świętym. Jedni odwołują się do Teilharda de Chardin, inni do Bergsona, jeszcze inni do staroindyjskich Wed, filozofii Wschodu czy wreszcie gnozy. Jak skutecznie radzić sobie z paranaukowymi fantazjami? Do tekstu..
Wątpliwe jajko...
Maciej Sosnowski  (01-12-2004)
Nasze zaganiane życie nie sprzyja nadmiernym refleksjom, zwłaszcza co do przypadków, w których sami nie uczestniczymy. Przez to często tam, gdzie istnieje potrzeba włączenia czerwonej lampki - my co najwyżej zapalamy żółtą, biernie dając wiarę niejednej bredni Do tekstu..
Wolność, równość, cwaniactwo
Andrzej Koraszewski  (01-12-2004)
Świat postrzegany przez moich przyjaciół wydawał się być prosty: demokracja to obalenie komunizmu, a reszta ułoży się sama. Po wyborze Karola Wojtyły dla wielu sprawa była jeszcze jaśniejsza - teraz obalenie komunizmu, wolność i demokrację załatwi nam papież. Do tekstu..
Nasze państwo
Andrzej Koraszewski  (03-12-2004)
Spotykam ostatnio ogromne ogłoszenia jednego z polskich banków, informujące, że kto ma pieniądze, ten nie płaci podatków. Zastanawiam się, co mnie bardziej oburza - cynizm tego ogłoszenia, czy chciwość publikujących tę reklamę mediów Do tekstu..
Rozum i przemoc
Krzysztof Szymborski  (03-12-2004)
Pogarda i nieufność, z jaką wyznawcy Hitlera odnosili się do uczonych, była naturalnym owocem ideologii odrzucającej racjonalizm i uniwersalne wartości historyczne. Narodowy socjalizm był w gruncie rzeczy politycznie zorganizowaną obrazą rozumu. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 40 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365