Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.618.538 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 710 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Zmieniają się prądy i poglądy, a apostołowie wciąż ci sami."
Archiwum streszczeń artykułów

Religia państwowa i reformy społeczne  (31-07-2010)
Indyjski autor dr Asghar Ali Engineer na łamach indyjskiej strony Center for Study of Society and Secularism analizuje trudności reformy islamskiej i stwierdza: "Pozostają dwa wyzwania... masowej nędzy i analfabetyzmu oraz wąskiej bazy, na której zazwyczaj opierają się reformatorzy; bazę można poszerzyć tylko, jeśli wzrośnie edukacja i świadomość". Do tekstu..
Haredi czyli judaizm ultraortodoksyjny
Andrzej Koraszewski  (01-08-2010)
Haredim stanowią około 10 procent społeczeństwa w Izraelu. Jeśli obecny trend się utrzyma, to za 30 lat haredim i Arabowie będą stanowili około 80 procent ludności. Obydwie te grupy mają największy przyrost naturalny, jednak wśród ultraortodoksyjnych Żydów obserwuje się znacznie większy wzrost bezrobocia i ubóstwa. Do tekstu..
Obraz statystyczny i jego błędy
Karolina Paradysz  (01-08-2010)
Współcześnie automatyczne przetwarzanie informacji jest już jak oddychanie. W poprzednich epokach informacja również była ważna, ale możliwość jej agregowania, dostępu do niej i analizy była znacznie mniejsza. Czy wobec tego badania są dziś bardziej dokładne? Z pewnością. Jednak czy dostarczają w pełni wiarygodnych informacji? Z tym nadal jest problem. Do tekstu..
Znakomity wywiad z Craigiem Venterem
PZ Myers  (02-08-2010)
To nie jest opowieść o mocach podobnych do boskich, to jest opowieść o mocy nauki. Prawdziwym problemem jest to, że zrozumienie nauki w naszym społeczeństwie jest tak płytkie. W przyszłości, jeśli chcemy mieć dość wody, dość jedzenia i dość energii bez całkowitego zniszczenia planety, to będziemy musieli polegać na dobrej nauce. Do tekstu..
Zwyczaje ortodoksyjnych Żydów
Piotr Szczepański  (02-08-2010)
Swego czasu na stronach internetowych gazeta.pl ukazała się informacja, że "Ortodoksyjni Żydzi mogą w szabat dzwonić. Zębami!"(!?). Otóż rabini w Izraelu ustalili, że konserwatywni wyznawcy judaizmu, pracujący podczas szabatu jako wolontariusze w służbach ratowniczych mogą w swojej pracy korzystać z telefonów komórkowych pod warunkiem, że będą one cały czas włączone, a numer będzie wybierany za pomocą patyczka, trzymanego w zębach(!). Do tekstu..
Stanisława Brzozowskiego Wstęp do filozofii – próba analizy
Paweł Bielawski  (03-08-2010)
Nadając swojemu utworowi formę dialogu, uczynił go możliwie przystępnym, jednocześnie dając mu oryginalną postać. Chciał nawiązać do dialogowych dzieł Platona, w którego czasach "o filozofii rozmawiano na rynkach, gdy była ona sprawą społeczną, a nawet towarzyską". Do tekstu..
Czy naprawdę potrzebujemy złych powodów, by być dobrymi?
Sam Harris  (03-08-2010)
Kiedy tylko zagadnienie "moralnych wartości" pojawi się w naszych narodowych dyskusjach w ciągu nadchodzącego tygodnia, zapytaj siebie, o którym podejściu do moralności mówimy. Czy rozmawiamy o tym, jak najlepiej zmniejszyć ludzkie cierpienie? Czy rozmawiamy o kaprysach niewidzialnego Boga? Do tekstu..
Krzyż przed Pałacem i pomijanie sedna sprawy
Norbert Paprocki  (04-08-2010)
Sądzę, że gdyby zrobić sondę, większość Polaków byłaby za przeniesieniem krzyża do Kościoła św. Anny. Co rzecz jasna nie byłoby i tak rozstrzygającym argumentem w tej sprawie. Wystarczy sam fakt, iż Polska to kraj (w teorii wymagającej praktyki) świecki. Demokratycznie wybieramy polityków, by wszystkim obywatelom żyło się lepiej i na poziomie. Żadna natomiast część ludu, czy dominująca, czy będąca w mniejszości, nie powinna wymagać od swoich kandydatów, by ci forsowali tylko ich szczegółowe postulaty, kosztem innej części społeczeństwa. Do tekstu..
Bóg, honor i bezprawie
Andrzej Koraszewski  (04-08-2010)
Jeśli teraz zwycięży bezprawie, będzie to zwycięstwo o długotrwałych konsekwencjach i wszyscy będziemy za to odpowiedzialni. Tylko zdecydowane żądanie poszanowania rządów prawa ze strony społeczeństwa może dać prezydentowi i rządowi siłę przeciwstawienia się manipulacjom zmierzającym do zmiany ustroju. Do tekstu..
Globalizacja pod piórem psycholożki
Jarosław Klebaniuk  (05-08-2010)
Globalizacja przyniosła szereg problemów, które podejmowane są zarówno przez polityków i działaczy społecznych, jak przez naukowców i publicystów. Przekształceniom gospodarczym towarzyszą gwałtowne zmiany w zakresie nauki, technologii informacyjnych, komunikacji i transportu. Wzajemne zależności pomiędzy różnymi gospodarkami, rządami i kulturami nie prowadzą jednak do totalnej unifikacji. Do tekstu..
Przeprogramowane komórki macierzyste przechowują pamięć o swoim pochodzeniu
Ed Yong  (05-08-2010)
Wyobraź sobie, że przestawiasz zegar i rozpoczynasz swoje życie od nowa, na przykład przenosząc się do innego kraju lub rozpoczynając inną karierę. Nadal będziesz ograniczony przez swoje przeszłe doświadczenia i obecne uprzedzenia, umiejętności i wiedzę. Trudno pozbyć się przeszłości, a utracony potencjał trudno jest odzyskać. Lekcja ta nie dotyczy tylko naszych życiowych wyborów, ale ma również związek z badaniami nad komórkami macierzystymi. Do tekstu..
Islam, który zostawiłem za sobą
Amil Imani  (06-08-2010)
Patrząc wstecz nie dostrzegam żadnego pojedynczego wydarzenia ani uderzenia, które rozerwałoby moje związki z islamem. Nie było niczego tak dramatycznego jak to, co rzekomo przydarzyło sie Pawłowi na drodze do Damaszku, co zmieniło go z wściekłego prześladowcy chrześcijan, w oddanego wyznawcę Jezusa. Do tekstu..
Siger z Brabancji (1235 – ok. 1281) i filozofia awerroizmu
Daniel Krzewiński  (07-08-2010)
Siger z Brabancji okładany potępieniami kościelnymi, odsądzany od czci i poniżany przez oba władcze zakony, był wspominany tylko w wytyczanych mu procesach sądowych i rzucanych nań wyrokach. Wiadomo z nich, że ponad dziesięć lat był magistrem artium w Paryżu, że brał czynny udział w życiu uczelni i mając w niej na uwadze głównie rozwój życia umysłowego, przeciwstawiał się próbom jego hamowania i doktrynalnego usztywnienia. Do tekstu..
Religia jako czarny rynek irracjonalizmu
Sam Harris  (07-08-2010)
Religie świata, wypełnione po brzegi niewiarygodnymi ideami, musiały znaleźć jakiś sposób, by obejść racjonalność, bez wyrzekania się jej. Zalecany manewr jest zazwyczaj nazywany "wiarą" i faktycznie wydaje się działać. Wiara umożliwia osobie wmówienie sobie, że utrzymuje standardy racjonalności, jednocześnie porzucając je. Do tekstu..
Kosztowna dusza
Wojciech Terlecki  (08-08-2010)
Matką wszystkich religii i ich chlebem powszednim jest strach istoty ludzkiej przed śmiercią. Niemożność wyobrażenia sobie definitywnego końca egzystencji, karmi złudzenia, ubrane w religijne szaty. Słusznie nazywa się to wiarą, bo nie trzeba ślepo wierzyć by nie dostrzec ewidentnych dowodów śmiertelności. Do tekstu..
Największy na Ziemi zbiór koszmarów sennych
Michael J. Totten  (09-08-2010)
Większości tego, co wiem o Bliskim Wschodzie, dowiedziałem się od ludzi, którzy tam żyją. Wszystkie moje informacje pochodzą z ulicy. Większość mojego rozumienia pochodzi z ulicy - nie od wysokich instancji, nie z gazet czy komunikatów prasowych i nie od korespondentów zagranicznych, którzy tam nie mieszkają. Moja prawdziwa edukacja odbywała się podczas długich sesji w kawiarniach i barach z Arabami, Kurdami i Izraelczykami. Do tekstu..
Kto ma przechlapane?
Andrzej Koraszewski  (09-08-2010)
"Gazeta Wyborcza" z 24-25 lipca br. opublikowała rozmowę Krystyny Naszkowskiej z profesorem Jerzym Wilkinem zatytułowaną "Wieś musi się zmienić i basta" Zdaniem profesora "każdy kto ogłosi, że chce reformować wieś ma od razu przechlapane". Oczywiście propozycje reformowania polskiej wsi w tym artykule nie odbiegały niczym od dziesiątków propozycji proponowanych przez innych autorów tej gazety. Do tekstu..
Instytucje religijne jako zyskowne korporacje
Radosław S. Czarnecki  (09-08-2010)
Wsparcie, solidarność z "Innym" (bardzo często "ubogim" bo wykluczonym), pomoc będą zawsze ludzką potrzebą i jednocześnie ludzkim odruchem. Właśnie dlatego racjonalnym, iż racjonalizm musi iść w parze z humanizmem i dlatego że jest "dzieckiem" Oświecenia. Do tekstu..
Wojna radykałów przeciwko liberalnej historii
Barry Rubin  (10-08-2010)
Historia cywilizacji zachodniej, demokracji i kapitalizmu jest historią sukcesu, największego osiągnięcia cywilizacyjnego w historii świata. Należy w pełni dyskutować o wszystkich jej problemach, wadach i niesprawiedliwościach, ale pierwszeństwo powinno mieć wyjaśnianie, jak ten system był w stanie je przezwyciężać, podczas gdy inne systemy poradziły sobie znacznie gorzej lub zapadły się w katastrofie. Do tekstu..
Całkowicie naturalnie
Caden O. Reless  (10-08-2010)
Pewna amerykańska spółka z siedzibą w Ronkonkoma w stanie Nowy Jork może popaść w poważne tarapaty. Jej dwa "całkowicie naturalne" produkty w tym samym czasie zainteresowały amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA), co skutkuje masowym wycofywaniem zakwestionowanych partii produktów z rynku. Do tekstu..
Przekonania dotyczą prawdy, a nie uczuć
Ophelia Benson  (10-08-2010)
Większość ludzi mających religijne przekonania rodzi się i zostaje wychowana w danej wierze. Ich religijne przekonania są im przekazywane przez mających autorytet dorosłych i zadawanie pytań na temat tych przekonań jest źle widziane lub zgoła zabronione. Religia jest wyposażona w specjalne zabezpieczenia uczące, że stosowanie normalnego sceptycyzmu do przekonań religijnych jest niestosowne. Do tekstu..
Egipski Król Słońce
Roksana Małek  (11-08-2010)
Objąwszy władzę, "zbrodniarz z Amarny" zdecydował się na daleko idące zmiany. W drugim roku rządów, podczas celebrowania święta heb sed (jubileusz odrodzenia władzy królewskiej) dokonał oficjalnego wprowadzenia wizerunku nowego boga - tarczy słonecznej - widzialnego aspektu Atona (imię Aton pochodzi od egipskiego słowa itn, które początkowo symbolizowało boga Re). Do tekstu..
Kamienne kręgi, porosty i parapsychologia
Maciej Twardowski  (11-08-2010)
Wraz ze wzrostem popularności paranauki związanej z ruchem New Age, rezerwat w Odrach ulega powolnej degradacji. Kamienne kręgi stały się miejscem pielgrzymek wszelkiej maści radiestów, mistyków i ufologów. Na skutek ich działań, bogata flora ulega powolnemu zanikowi. Do tekstu..
Duszne niedouczenie
Jacek Kozik  (12-08-2010)
Zainspirowany przez bliską memu sercu osobę, której zdanie bardzo sobie cenię, postanowiłem zmienić ton swoich artykułów na temat chrześcijaństwa. Najpierw jednak w dużym skrócie przywołam to, co od niej usłyszałem: "Po co zajmujesz się tym... (tu padło brzydkie słowo w kontekście religii chrześcijańskiej). Zamiast skierować swoją energię na coś pozytywnego, to ciągle babrzesz się w tych starociach dla... [kolejne kilka określeń, których tu nie przytoczę] itd., itp." Do tekstu..
O myszach rozprzestrzeniających dżumę i oglądanie mutacji w rzeczywistym czasie
Ed Yong  (12-08-2010)
Życie to jedna wielka gra w głuchy telefon - informacje bez przerwy podawane są dalej, a podczas ich przekazywania narasta ilość błędów. Za każdym razem, gdy komórka dzieli się na dwie, jej genetyczna informacja jest kopiowana i istnieje niewielka szansa powstania błędu (lub "mutacji"). Niektóre z tych mutacji będą korzystne, a niektóre śmiertelne. Tak czy inaczej są one napędem ewolucji, produkując wariacje, na których opiera się dobór naturalny. Do tekstu..
Bezjaźniowa świadomość bez religijnej wiary
Sam Harris  (13-08-2010)
Jako krytyk wiary religijnej, często jestem pytany, co zastąpi religię zorganizowaną. Odpowiedzią na to pytanie jest: wiele rzeczy i nic. Nic nie musi zastępować jej absurdalności i elementów tworzących podziały. Nic nie musi zastępować przekonania, że Jezus wróci na ziemię władając magicznymi mocami i wrzuci niewierzących w jezioro ognia. Nic nie musi zastępować poglądu, że śmierć w obronie islamu jest najwyższym dobrem. To bezpodstawne, niebezpieczne i poniżające idee. Do tekstu..
Nie bluźnij
Andrzej Koraszewski  (13-08-2010)
Życie w ciemnocie i bojaźni bożej, obawiając się bluźnierstw w stopniu nakazującym zabijać każdego, kto wydaje się w najmniejszym stopniu podejrzany i czując coraz głębsze upokorzenie z powodu tego, że inni mają lepiej i że wzrasta poziom zależności od innych, prowadzi do tego, że zamiast wyzwolenia od przesądów i nienawiści widzimy coraz głębsze uzależnienie od religii w jej najbardziej radykalnych formach. Do tekstu..
Znaczenie sfery publicznej w cyfrowej gospodarce
Monika Sadlok  (14-08-2010)
Zanik sfery publicznej, która stanowiła niezwykle ważny element każdego demokratycznego państwa, prowadzi do wzmacniania sfery indywidualizmu, w której nie ma już miejsca na dobro wspólne. Swobodny dostęp do edukacji i informacji nie powoduje wzrostu świadomości społeczeństwa, a jedynie stwarza złudne poczucie mądrości, ocenianej obecnie jedynie poprzez biegłość w obsłudze otaczających nas urządzeń. Do tekstu..
Erekcja u krzyża
Marcin Kruk  (14-08-2010)
Kiedy zatem gwóźdź ostatni wbity został, a powierzchnia krzyża wygładzona, problem logistyczny się zapewne wyłonił, o której godzinie i kto nieść toto ma ku pałacowi i kto przewodzić i co śpiewać i jak nikogo o zgodę nie pytać, żeby okrzyk santo subito skierowany ku drewnianej konstrukcji mocy nabrał i poruszył, co miał poruszyć. Do tekstu..
Dlaczego zwierzęta są urocze?
Jerry Coyne  (16-08-2010)
Powodem, dla którego uważamy zwierzęta za ładne lub brzydkie jest to, że używamy kryteriów, które wyewoluowały, żeby pomóc nam ocenić członków własnego gatunku. Zwierzęce maleństwa są śliczne, ponieważ dobór naturalny - z oczywistych przyczyn - spowodował, że cali się rozczulamy, kiedy widzimy dużą, okrągłą głowę ludzkiego niemowlęcia. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 153 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365