Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.119.628 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 494 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Mówi się, że Bóg zła nie stworzył, ale je dopuścił. Więc jeśli dopuścił, to jest za to zło odpowiedzialny. (..) z czystej przyzwoitości, nie można zwalniać Pana Boga z odpowiedzialności za zło.
Archiwum streszczeń artykułów

O antykoncepcyjnym podawaniu ręki
Krzysztof Terczyński  (16-08-2010)
Niezwykle ciekawe było stwierdzenie jakie przeczytałem w archiwalnym numerze tygodnika "Niedziela" : "Nawet rękę można podać antykoncepcyjnie". Oto wypowiedź o. Jan Góry, "Podać antykoncepcyjnie rękę, to podać i nie podać jej zarazem. Wyciągnąć dłoń na powitanie, ale nieśmiało i szybko schować." Do tekstu..
Foldit – zbiera wiedzę graczy komputerowych, aby rozwiązać ważne problemy
Ed Yong  (17-08-2010)
Niecodziennie ludzie mają możliwość publikowania w wiodących światowych czasopismach naukowych grając w gry komputerowe, ale Foldit nie jest zwyczajną grą. Foldit, pomysł Setha Coopera z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, zbiera wspólne wysyłki dziesiątek tysięcy graczy komputerowych w celu rozwiązywania problemów naukowych. Do tekstu..
Dlaczego dzisiejszy świat musi rozumieć zbrodnie komunizmu, żeby przetrwać
Barry Rubin  (17-08-2010)
3 czerwca 2008 roku grupa polityków z państw Europy Wschodniej podpisała deklarację o "Sumieniu Europy". Wzywała ona do debaty na temat zbrodni komunizmu. Parlament Europejski podjął ideę tej deklaracji, proponując, aby 23 sierpnia (rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow) był dniem pamięci o tych zbrodniach. Do tekstu..
Coś mnie, waćpan, koło krzyża łupie
Maciej Bandur  (19-08-2010)
Patrzę na nich i na nas (a może na nich i na nich), tłoczących się pod Pałacem Prezydenckim i widzę ludzi, którzy pragną odnaleźć się w grupie i w niej poczuć siłę. A ja się grup boję. Bo grupami w krytycznych momentach rządzi instynkt stadny, a nie rozum. Do tekstu..
Bluźnierstwo na niedzielę – moralne kłamstwa
PZ Myers  (19-08-2010)
Ateizm trudno się sprzedaje. Nie oferujemy niczego innego jak osunięcie się naszego istnienia w nicość, zaś nasi oponenci obiecują raj. Gdyby wierzenia były wszystkim, tylko szaleńcy przyłączaliby się do ateistów. Mamy jednak coś więcej niż pragnienie wiary, mamy rozum i dowody, a co najważniejsze, górujące nad wszystkim zainteresowanie prawdą. Do tekstu..
Rzeczywistość islamu
Sam Harris  (19-08-2010)
Pogląd, jakoby islam był "pokojową religią zawłaszczoną przez ekstremistów" jest niebezpiecznym wymysłem. Ani odrobinę nie jest jasne, w jaki sposób powinniśmy kontynuować nasz dialog ze światem muzułmańskim, ale mamienie siebie eufemizmami nie jest rozwiązaniem. Wydaje się, że obecnie truizmem w kręgach zaangażowanych w politykę zagraniczną jest twierdzenie, że prawdziwa reforma w muzułmańskim świecie nie może zostać narzucona z zewnątrz. Do tekstu..
Rozmowa z Hillary Clinton na temat aktualnej sytuacji w Pakistanie
Anwar Iqbal  (20-08-2010)
Niektórzy dają do zrozumienia, że Stany Zjednoczone próbują swą pomocą zyskać przychylność Pakistańczyków. Czy to tylko bezinteresowna życzliwość? Sekretarz Gates ostatnio powiedział, że powodzie mogą wpłynąć na przebieg wojny z terroryzmem, jeżeli większość pakistańskich oddziałów zostanie ściągnięta z frontu. Czy zgadzasz się z tą oceną sytuacji? Co powiesz mediom, które w czasie tego kryzysu z korupcji robią wielki problem? Do tekstu..
Nieobecność dowodu jest dowodem nieobecności
Victor J. Stenger  (21-08-2010)
Nawet najbardziej pobożny wierzący musi przyznać, że nie ma naukowych dowodów na istnienie Boga ani czegokolwiek nadnaturalnego. Nie przeszkadza to większości wiernych, ponieważ wielokrotnie słyszeli, że "nieobecność dowodu nie jest dowodem nieobecności". W rzeczywistości nauka może powiedzieć - poza rozsądną wątpliwość - że Bóg, judeo-chrześcijańsko-islamski Bóg, nie istnieje. Do tekstu..
Co tam macie?
Jerry Coyne  (21-08-2010)
Gary Gutting, profesor filozofii z University of Notre Dame, gromi ateizm w "New York Times". Jego najnowszy artykuł, krytyka nowego ateizmu, został już bardzo dobrze wypatroszony w Butterflies and Wheels i w Pharyngula. Ja chciałbym mówić o czymś, co jeszcze nie zostało poruszone: całkowita porażka Guttinga w pokazaniu, że powinniśmy traktować poważnie istnienie Boga. Jest mistrzem w produkowaniu filozofo-mowy, ale nędzną porażką w przytaczaniu dowodów. Do tekstu..
Choroba z przypadku, czyli dlaczego wpadamy w krzyżowy ogień ukrytych wojen
Ed Yong  (23-08-2010)
Gdy zatrzaśniesz się w budynku, wzniecenie pożaru nie jest zapewne najlepszym wyjściem. To jest jednak dokładnie to, co robią niektóre bakterie, gdy zostaną uwięzione w człowieku; powodują choroby, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia, ale nie są zaraźliwe. Ludzie często nie mają nic wspólnego z chorobami, które nas gnębią; jesteśmy tylko narażeni na zniszczenia spowodowane niewidzialną wojną. Do tekstu..
Tam, gdzie geje wychodzą za mąż
Agnieszka Zakrzewicz  (24-08-2010)
Już w 10 krajach świata pary homoseksualne mogą legalnie zawierać związki małżeńskie, a w ponad 22 krajach uznaje się związki partnerskie, w tym także homoseksualne. Tylko Włochy i Grecja przodują jako kraje antyliberalne w Europie Zachodniej. W Europie Wschodniej przoduje Polska, gdzie na horyzoncie widać tylko krzyż... Do tekstu..
Kto boi się zmiany klimatu?
Bjørn Lomborg  (25-08-2010)
Od 1930 usuwanie nadmiaru wód gruntowych spowodowało, że Tokio osiadło o 4,5 m, a niektóre najniższe części zapadały się w pewnych latach o niemal 30 centymetrów rocznie. Podobne osiadanie zachodziło w zeszłym stuleciu w całym szeregu miast. W każdym z tych wypadków miasto potrafiło obronić się przed tak wielkim podniesieniem się poziomu morza i dobrze prosperować. Do tekstu..
Jedyna dozwolona nienawiść?
Barry Rubin  (25-08-2010)
Przewodniczący fińskiego oddziału Amnesty International, Frank Johansson, napisał na swoim blogu w fińskiej gazecie, że Izrael jest "państwem szumowin". Przypomina mi to francuskiego ambasadora, który na przyjęciu dwa lata temu użył jeszcze bardziej obrzydliwego słowa. I podobne rzeczy słyszałem przez lata od wielu dyplomatów. Do tekstu..
Lintona 'Kulturowe podstawy osobowości' w kontekście współczesnej psychologii
Edyta Charzyńska  (26-08-2010)
W niniejszej pracy podjęto próbę analizy książki "Kulturowe podstawy osobowości" autorstwa amerykańskiego antropologa kultury oraz socjologa, Ralpha Lintona. Rozważania wzbogacono o odwołania do innych filozofów kultury oraz do osiągnięć współczesnej psychologii. Do tekstu..
Nauka a religia
Bohdan Chwedeńczuk  (26-08-2010)
W dawnej nauce pracowali na równych prawach matematycy, geografowie, alchemicy i astrologowie, a teologii nic nie mogło się sprzeciwiać. Dziś astrologowie nie mają wstępu do nauki, teologowie i uczeni wyznający różne religie co najwyżej zabiegają o niesprzeczność ich przekonań religijnych z nauką, choć są też rzecznicy podporządkowania nauki religii. Nauka jest więc tworem czasowym, ma swoje losy, czyli dzieje. Osobliwy to skądinąd twór czasowy, nic mu bowiem nie dorównuje w wytwarzaniu dóbr wiecznotrwałych, nic bowiem nie przysparza nam tylu zdań prawdziwych. Odkrycia prawd nauki mają daty, datą zaś samych prawd jest wieczność. Do tekstu..
Nowy punkt obserwacyjny
Andrzej Koraszewski  (26-08-2010)
Od tygodnia jestem w centrum zainteresowania przyjaciół. Nie jest tak dlatego, że opublikowałem jakiś szczególnie ciekawy tekst, po prostu w ubiegły piątek wracając ze sklepu zacząłem umierać. Symptomy były dość oczywiste, miałem rozległy zawał. Do tekstu..
Seks kontra wspólnota: wspólne wychowywanie piskląt
Jerry Coyne  (27-08-2010)
Nowy artykuł w "Nature" o rozmnażaniu ptaków kończy się tym prowokacyjnym cytatem z książki O naturze ludzkiej E.O. Wilsona: "seks jest w ewolucji siłą antyspołeczną". Co to znaczy? W wypadku wspólnego wychowywania piskląt, przedmiotu badania Charlie Cornwallisa i in., znaczy to, że kooperacja między rodzicami i ich potomstwem jest zagrożona, jeśli rodzice uprawiają za dużo seksu. Do tekstu..
Demokracja to coś więcej niż wybory
Eric Bjornlund  (28-08-2010)
W sprawnie działającym ustroju demokratycznym wybory można uznać jedynie za punkt wyjścia do budowania stabilnych rządów, których zadaniem jest ochrona praw mniejszości, gwarancja wolności słowa, szacunek dla praworządności i aktywne promowanie silnego społeczeństwa obywatelskiego. Do tekstu..
Nie przestanę mówić na rzecz sprawiedliwości i praw człowieka
Leo Igwe  (29-08-2010)
Niedawny atak na moją rodzinę, w którym mój ojciec stracił jedno oko, był kolejną próbą zastraszenia nas. Dla żadnego inteligentnego obserwatora sytuacji w Nigerii ten incydent nie był niespodzianką. Nigeria została bowiem praktycznie rzecz biorąc przejęta przez zbirów, oszustów, porywaczy i bandytów. Do tekstu..
Trwały wpływ mediów elektronicznych na społeczeństwo obywatelskie
Philip N. Howard  (29-08-2010)
Internet przyczynia się do zmiany intensywności życia politycznego w wielu krajach. Cyberprzestrzeń jest forum, które stanowi śmiałe wyzwanie dla państwa ze strony społeczeństwa obywatelskiego. W niektórych krajach jest miejscem dyskusji między zwolennikami państwa świeckiego i islamizmem, w innych - pozostaje forum dyskusji politycznych na niemal każdy temat. Do tekstu..
Jak ja to pamiętam czyli wspominam czekając na normalność
Stanisław Pietrzyk  (31-08-2010)
Każdy sierpień po roku 1980, szczególnie jego druga połowa, to czas rozrachunku z przeszłością, która wielu dzisiejszym wygranym kojarzyła się z niesprawiedliwością. Ale co to jest sprawiedliwość? Czy jest sprawiedliwość, gdy wszyscy mają po równo, czy może wtedy, kiedy mają według zasług? No i jakich? Do tekstu..
Demokratyczna retoryka porażki wyborczej
Paul Corcoran  (31-08-2010)
Co może wydać się zaskakujące, pokonany kandydat ma z perspektywy retoryki większą swobodę manewru, jak też odgrywa ważniejszą rolę w przebiegu dramatu wieczoru wyborczego i procesie demokratycznej zmiany władz. Po stronie retoryki stosowanej przez pokonanego kandydata spoczywa bardziej odpowiedzialne zadanie w ceremonialnym rytuale demokratycznego przejęcia władzy Do tekstu..
Supremacja religijna jest źródłem wszystkich konfliktów
Mamduh Fulatah  (31-08-2010)
Liberalny pisarz saudyjski napisał, że każda religia twierdzi, iż jest jedyną prawdziwą wiarą i jedyną drogą do raju, a jej wyznawcy uważają się za wybranych przez Boga i lepszych od wszystkich innych ludzi. To poczucie wyższości, twierdzi on, jest głównym źródłem konfliktu na świecie i musi zostać zlikwidowane. Do tekstu..
Nauka i naukowcy
Vinod K. Wadhawan  (01-09-2010)
Smutnym faktem jest, że niewielu ludzi ma niezbędne wykształcenie i dyscyplinę umysłową, wymagane przez metodę naukową. Zawsze MUSZĄ mieć odpowiedź. Jeśli nauka nie może jej obecnie dostarczyć, nie mają cierpliwości na czekanie. Wymyślają odpowiedzi wprowadzając coraz więcej aksjomatów (nawiasem mówiąc, to właśnie robi większość religii). Oto przykład: Deepak Chopra, lekarz, który w wykładach i artykułach posługuje się czasami językiem mechaniki kwantowej opublikował artykuł w Huffington Post. Do tekstu..
Kto się boi Ayaan Hirsi Ali?
Andrzej Koraszewski  (01-09-2010)
Kiedy miała lat pięć, uczyła się przed świtem rozpalać ognisko, gotować herbatę i doić kozę. Jak pisze, jej podróż od społeczeństwa klanowego, podporządkowania społeczeństwa religii islamu i szariatowi do Ameryki, do akceptacji wartości Oświecenia i do ateizmu była podróżą przez stulecia, którą musiała odbyć w ciągu kilkunastu lat. Do tekstu..
Chybiony atak na dobór krewniaczy
Jerry Coyne  (02-09-2010)
Teoria doboru krewniaczego z powodzeniem przewidziała nowe odkrycia. Chociaż kolonie owadów społecznych funkcjonują pod wieloma względami jak zegarki, teoria doboru krewniaczego przewiduje, kto sypie piasek w tryby, jak również, które koła zębate mogą obsunąć się, a które sprężyny puścić. Wiele z przewidzianych odkryć, jak konflikt proporcji płci i nadzorowanie porządku, były inaczej kompletnie nieoczekiwane. Do tekstu..
Dylemat więźnia i inne możliwości
David P. Barash  (02-09-2010)
Problem wydaje się dość prosty: Dlaczego ludzie ze sobą nie współpracują? Lub raczej, dlaczego nie współpracują ze sobą bardziej? Przecież, jeżeli ja pomogę tobie, a ty pomożesz mnie, to czy nie skorzystamy na tym obaj? Podobnie, czy nie skorzystalibyśmy wszyscy na konsekwentnym trzymaniu się sposobu postępowania wolnego od stosowania przemocy? Do tekstu..
Muzułmanie wzywają: Pomóżcie nam, mówiąc prawdę
Barry Rubin  (03-09-2010)
Większość ludzi, którzy nienawidzą i sprzeciwiają się rewolucyjnemu islamizmowi, można najtrafniej nazwać konserwatywnymi tradycjonalistami. Wolą islam taki, jaki był praktykowany przed erą rewolucji w Iranie i przed Osamą bin Ladenem. Do tekstu..
Polacy będą odchodzić od religii
Bartosz Ślosarski, Piotr Szumlewicz  (05-09-2010)
Jeżeli ludzie będą bogatsi, zaczną częściej podróżować po świecie, korzystać z dóbr kultury, wchodzić w interakcje społeczne. Trudno się w tej sytuacji dziwić, że Kościół zawsze był przeciwny ideom egalitarnym, gdyż swoją potęgę budował między innymi na zagospodarowywaniu niezadowolenia biednych i wykluczonych. Wraz ze wzrostem dobrobytu i odkryciem nowych form doświadczenia ludzie odchodzą od wąskich ram działania wyznaczonych przez Kościół. Do tekstu..
Solidarność, czyli 30 lat nienawiści
Andrzej Koraszewski  (06-09-2010)
Jak powiedział Tadeusz Mazowiecki - "Pani Henryka kiedyś zatrzymała tramwaj, a teraz zatrzymała kłamstwo". Pani Henryka powiedziała, że królik jest nagi, a w królika wstąpiła hiena i zaraz zaczął krzyczeć, że pani Henryka niczego nie zatrzymała, że może nawet zatrzymała jakiś tramwaj, ale nie było w tym niczego nadzwyczajnego, bo inni zatrzymali wszystko inne jeszcze przed nią. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 154 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365