Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.037.771 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 485 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Coś mi podpowiada, że to, co słyszę o ludziach wstrętnego i paskudnego, okaże się zapewne prawdą, a to, co mówią o ich szlachetności i prawości, jest już prawdą w mniejszym stopniu.
Archiwum streszczeń artykułów

Dwie godziny religii w szkole
Jacek Tabisz  (23-01-2012)
Zamiast nauki samodzielnego i krytycznego myślenia przez dwie godziny w tygodniu rozwijające się umysły przyjmują dogmaty obrazujące nieraz wizje świata sprzed tysięcy lat. Ale nie są to przecież lekcje historii. Owe dogmaty przeciwstawia się tak naprawdę innym przedmiotom szkolnym. Niektórzy uczniowie są na szczęście na tyle sceptyczni, iż przyjmują nie przystający do rzeczywistości przedmiot z dystansem i humorem. Ale cierpi na tym i tak ich szacunek do samych siebie i do społeczeństwa, które ich tam umieściło. Są też tacy, którzy dla łatwych ocen na świadectwie cynicznie nudzą się dwie godziny w tygodniu. Do tekstu..
Wspomnienie o profesorze Andrzeju Nowickim
Joanna Rutkowska  (23-01-2012)
"Często można usłyszeć, że w obliczu śmierci nie ma ateistów. Może i nie ma - z wyjątkiem profesora Andrzeja Nowickiego. Trwał przy swoim, czyli przy tym, że miał życie szczęśliwe i spełnione i że po śmierci jego jednostkowa świadomość rozpłynie się wprawdzie w nic, ale jego myśli będą nadal żyły na ziemi w jego działach i w umysłach ich czytelników. W październiku, kiedy zakomunikowałem tacie, że powodem jego choroby i postępującego szybko słabnięcia jest zdiagnozowany właśnie nowotwór, usłyszałem, że wcale nie boi się on tego słowa i że nawet podoba mu się ono ze względu na skojarzenie z tworzeniem nowych dzieł jako czymś, co nadaje istotny sens życiu ludzkiemu." Do tekstu..
Filozofia półnowoczesności
Andrzej Koraszewski  (24-01-2012)
Ponowoczesność oznacza przednowoczesność, czyli namawianie do zgrzebnego myślenia sprzecznego z logiką i racjonalizmem. Ponownie widzimy tu wspólny front niektórych świeckich myślicieli z przedstawicielami tradycji religijnej, dla których sama myśl, że dziecko mogłoby być od kołyski wychowywane w zachwycie dla nauki i w duchu sceptycyzmu do pustego gadania, jest obrazą Pana Boga. Do tekstu..
Dlaczego współczesne elity Zachodu nie rozumieją świata
Barry Rubin  (24-01-2012)
Nie jest rasizmem przekonanie, że istnieją różnice, jest nim nieumiejętność zrozumienia, że przynajmniej do teraz istnieją zasadne przyczyny tych różnic - zakorzenione w warunkach, historii i wielu innych czynnikach. Albo, żeby przedstawić to obrazowo, rasizmem było myślenie, że Japonia, Chiny lub inny kraj nie mogą stać się nowoczesnymi, rozwiniętymi i demokratycznymi krajami. Ale nie jest nim zrozumienie, że taki sukces wymaga czasu i zmiany. Do tekstu..
Relatywizm? Tylko w łóżku. Rozmowa Wysokich Obcasów z Mariuszem Agnosiewiczem
Monika Redzisz  (24-01-2012)
- Uważam religię za narkotyk. Mój stosunek do religii jest taki sam jak do narkotyków - nie jestem ich fanatycznym przeciwnikiem, ale nie uważam też, że narkotyki powinny być podstawą funkcjonowania społeczeństwa. Społeczeństwo powinno być na ogół trzeźwe. Do tekstu..
Komisja ds. wspomaganego umierania zawstydzająco myli się! Jak im się to udało?
Eric MacDonald  (25-01-2012)
Nacisk musi być położony na wybór. Wszelkie inne kryterium implikuje, że życie ludzi w tej sytuacji nie jest cenione lub warte zachodu. Jest to najprostsza wyobrażalna zasada, a przecież komisja myślących ludzi, zebranych razem, którym przedstawiono świadectwa wielu ludzi, próbujących wytłumaczyć tę prostą zasadę, po prostu sknociła sprawę i przedstawiła sprzeczność! Do tekstu..
Opowieść o dwóch kobietach: pakistańskiej terrorystce i apostatce
Phyllis Chesler  (25-01-2012)
Nowa książka Deborah Scroggins (Wanted Women. Faith, Lies, and the War on Terror: The Lives of Ayaan Hirsi Ali and Aafia Siddiqui), która porównuje dwie dobrze znane kobiety, jest znacznie życzliwsza wobec urodzonej w Pakistanie, wykształconej w Ameryce Aafiyi Siddiqui, która została islamską terrorystką z wściekłą nienawiścią do Żydów (znana jest jako Lady Al Kaida), niż wobec somalijsko-holenderskiej feministki i apostatki Ayaan Hirsi Ali, która elokwentnie przeciwstawia się islamskiemu dżihadowi, islamskiemu apartheidowi płci i religii; popiera ona także państwo żydowskie. Do tekstu..
Zakłócanie proporcji między płciami
Matt Ridley  (26-01-2012)
Polityka wydaje się bezsilna wobec problemu usuwania żeńskich płodów. Aborcja ze względu na płeć jest nielegalna praktycznie we wszystkich krajach. Autorytarna "polityk jednego dziecka" w Chinach, stoi w ostrym kontraście do swobodnego podejścia Indii do planowania rodziny, niemniej w obu tych krajach jest szeroko rozprzestrzenione zabijanie żeńskich płodów. Do tekstu..
Suwerenność, teorie federalizmu i Polska w Europie
Mirosław Woroniecki  (26-01-2012)
Koniec przewodnictwa Polski w Unii Europejskiej przyniósł nadzieję na przeprowadzenie poważnej dyskusji nie tylko nad funkcjonowaniem organów unijnych lecz przede wszystkim nad samymi podstawowymi założeniami integracji europejskiej i sposobu współdziałania państw członkowskich w naprawianiu zbyt pochopnie przyjętego systemu wspólnej waluty europejskiej. Do tekstu..
Dysfunkcjonalność Ameryki: nierówność dochodów, religia i ewolucja
Jerry Coyne  (26-01-2012)
W wygłoszonym wczoraj orędziu o stanie państwa prezydent Obama położył nacisk na nierówność dochodów w Ameryce, gdzie wiele bogactwa jest w rękach nielicznych, a wielu żyje w biedzie. Chociaż jesteśmy stosunkowo bogatym narodem w kategoriach produktu krajowego brutto na głowę, jesteśmy także jednym z krajów z największymi nierównościami na świecie. Ta nierówność wzrastała w USA przez kilka dziesięcioleci. Do tekstu..
Dziecko niechrzczone w relacjach rówieśniczych
Katarzyna Kankowska-Filipiak  (27-01-2012)
Funkcjonowanie dziecka w szkolnych i pozaszkolnych relacjach rówieśniczych budzi w rodzicach pewne obawy odnośnie niechrzczenia dziecka. Szereg wątpliwości budzi kwestia tego, czy dziecko bez chrztu nie zostanie odrzucone przez najbliższe jemu środowisko, w którym dochodzi do wszechstronnego rozwoju społecznego oraz szeroko pojętej socjalizacji. Do tekstu..
Jak znika wolność
Nick Cohen  (27-01-2012)
W czwartek ukazała się moja nowa książka You Can't Read This Book: Censorship in an Age of Freedom. Jeden z krytyków skarżył się, że zbyt ostro krytykuję ludzi o liberalnym nastawieniu za ich tchórzostwo. Nie wydawał się wątpić, że istotnie trzymają język za zębami ze strachu przed przemocą, oskarżeniem o islamofobię albo inny rodzaj religijnego uprzedzenia, ale uważał, że należy unikać tego tematu. Przykro mi, ale nie mogę. Do tekstu..
Rozum i życie
Caden O. Reless  (27-01-2012)
Nie zgadzam się ze słowami redaktora Marcina Króla, który w jednym z najnowszych swoich tekstów dla "Dziennika Gazety Prawnej" utrzymuje, że "logika zabija życie", a "racjonalny świat byłby nie do zniesienia". Mój sprzeciw dotyczy przede wszystkim tej części argumentacji autora, w której przeciwstawia on "nieracjonalny" i pozytywnie nieokiełznany żywioł życia - rozumowi. Do tekstu..
Wyrażenie, które najbardziej złości wierzących
Jacek Tabisz  (27-01-2012)
Czy nie obrażają tych wszystkich bogiń i bogów ci, którzy tak dobrze wiedzą, co owe byty (o ile są bytami) tak bardzo obraża? Ja bym się na przykład gniewał, gdyby ktoś wiedział lepiej niż ja, co mnie złości, a co cieszy. Tym bardziej bym się gniewał, gdybym cały wolny czas spędzał na tworzeniu nudnych światów, w którym największą nagrodę ma ten, co nic nie robi, lecz patrzy w moją stronę. Do tekstu..
Wstrząśnięty do głębi
Eric MacDonald  (28-01-2012)
Karen Armstrong raz jeszcze wstąpiła w szranki w obronie religii, mówiąc nam w dość ckliwym tonie, że nasze uprzedzenia wobec islamu zostaną wstrząśnięte wystawą w British Museum o Hadż, pielgrzymce do Mekki, którą muzułmanie powinni odbyć przynajmniej raz w życiu. Mówi nam, cała podekscytowana, jak pokojowi i tolerancyjni są muzułmanie. Do tekstu..
Nazwać nienazywalne
Kenan Malik  (28-01-2012)
"Jeśli założysz rynek dla oburzenia, musisz oczekiwać, że wejdą na niego wszyscy. Teraz każdy chce powiedzieć: 'Moje uczucia są bardziej zranione niż twoje'". Im bardziej decydenci pozwalają ludziom na bycie obrażonymi, tym więcej ludzi chwyta okazję, żeby czuć obrazę. Prowadzi to do zachęcania grup interesu i wzrostu konfliktów sekciarskich.  Do tekstu..
Ponad wszelką wątpliwość?
Richard Dawkins  (29-01-2012)
W sądzie, powiedzmy podczas procesu o morderstwo, ława przysięgłych ma zdecydować - ponad wszelką wątpliwość - czy oskarżony jest winny, czy niewinny. W wielu miejscach, włącznie z 34 stanami w USA, werdykt "winny" może pociągać za sobą egzekucję. Znane są liczne wypadki, w których późniejsze dowody, nieznane w czasie procesu, szczególnie dowody z DNA, poddawały w wątpliwość werdykt winy, a w niektórych przypadkach prowadziły do pośmiertnego uniewinnienia. Do tekstu..
Świeckość w odróżnieniu od religii łączy, a nie dzieli
Anisz Mondal  (29-01-2012)
Historia nie wybacza nikomu. Dzisiaj Pakistan płonie. My nie możemy się spalić. Ludzie w Bangladeszu nie chcą religii państwowej, ale państwa świeckiego, wolnego od wszelkiego rodzaju dyskryminacji. Do tekstu..
Ile nas kosztuje Kościół?
Teresa Jakubowska  (30-01-2012)
Nikt nie zna precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Pozostają szacunki. Tym bardziej oburzył mnie artykuł z 21 października 2011 na portalu Money.pl "Policzyliśmy ile zarabia Kościół" mający pretensje do kompletności. Autor Andrzej Zwoliński podliczył i podał we wprowadzającym w błąd tytule - 3 mld zł. rocznie, w tym 1,22 mld z tacy! Niemal grosze. Do tekstu..
Pete Enns, BioLogos i Adam i Ewa: dlaczego akomodacjonizm nie działa
Jerry Coyne  (30-01-2012)
Choć podziwiam szczere przyznanie Ennsa, że chrześcijanie ewangelikańscy muszą uporać się z nauką, ucieka on od najważniejszej kwestii: konsekwencji, jakie rozbicie Starego Testamentu jako dosłownego dokumentu ma dla wiary chrześcijańskiej, oraz powodów, dla których mamy akceptować Stary Testament jako metaforę, ale Nowy Testament jako dosłowność. Do tekstu..
Kto rządzi Polską?
Andrzej Koraszewski  (31-01-2012)
Jerzy Giedroyc napisał kiedyś, że Polską rządzą dwie trumny - Piłsudskiego i Dmowskiego. Po lekturze artykułu Cezarego Łazarewicza w "Polityce" ("Współczynnik ukikowienia", Polityka nr 4 (25.01-31.012012) można dojść do wniosku, że Polską rządzą dwie ulice - Kopernika i Ordynacka. Na ulicy Kopernika w Warszawie przez kilka dziesięcioleci mieściła się siedziba Klubu Inteligencji Katolickiej, na Ordynackiej była siedziba Zrzeszania Studentów Polskich. Do tekstu..
Wybór wiary: rozsądek czy fikcja?
Dawid Stajerski  (01-02-2012)
Oddziaływanie rodziny oraz społeczeństwa szczególnie w okresie dzieciństwa, kiedy to pozbawieni jesteśmy sceptycznej postawy, w niewątpliwy sposób wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości w dorosłym życiu. Dotyczy to przede wszystkim wyznawanej religii, przekonań politycznych, ale także i innych sfer życia społecznego. Do tekstu..
Skąd pochodzą niebieskie oczy
Matt Ridley  (01-02-2012)
Mamy tendencję do myślenia, że istoty ludzkie zdane są na łaskę i niełaskę swoich genów. Albo masz niebieskie oczy, albo nie masz (pomijając soczewki kontaktowe); żadna terapia nie może tego zmienić. Ale geny są także zdane na naszą łaskę. Z minuty na minutę włączają się i wyłączają (tj. są aktywnie używane jako przepisy na tworzenie białek) w mózgu, w układzie odpornościowym albo w skórze w reakcji na doświadczenie. Do tekstu..
Praktyka obwiniania ofiar
Sunil D'Monte  (02-02-2012)
Nikt nie jest uodporniony na skłonność do obwiniania ofiary; ale identyfikując tę skłonność obwiniania ofiary w nas samych, możemy rozpocząć proces rachunku sumienia - dociekania drugiego sensu naszych słów i działań, tak jak powinien to robić wolnomyśliciel. Następnym więc razem, kiedy będziesz dyskutował z przyjacielem o jakiejś niesprawiedliwości, i stwierdzisz, że mówisz więcej o ofierze niż o sprawcy, zatrzymaj się na chwilę i zapytaj siebie: Czy obwiniam ofiarę? Do tekstu..
ATAC na premiera
Marek Krukowski  (02-02-2012)
- Don, daj spokój, to tylko gówniarze od tego zdrajcy Ćpaliknota. Wyszumią się i wrócą do Matrixa. Mróz taki, że im te ich ajpady z rąk wypadają i GPS w komórkach nie działa. Dzieciaki się pogubią i trzeba ich będzie jeszcze sukami do domów rozwozić. Mamy ich z głowy do wiosny - perorował z sobie tylko właściwą zabójczą logiką starego opozycjonisty. Do tekstu..
Niezrozumienie istoty rzeczy w sprawie morderstw honorowych
Eric MacDonald  (02-02-2012)
Nie jest to po prostu przemoc przeciwko kobietom. Te morderstwa są kontynuacją sposobu, w jaki islam traktuje kobiety. Mówi się często, że w islamie honor mężczyzny znajduje się między nogami kobiety. I jak długo kobiety muzułmańskie będą trzymane w tym podporządkowaniu, traktowane - jak często są - jak bydło, z regułami o skromności, które ograniczają ich uczestnictwo w otaczającym je społeczeństwie, będą nadal maltretowane i będą popełnianie wobec nich okrucieństwa. Do tekstu..
Niematerialni
Jacek Tabisz  (02-02-2012)
Moja życiowa towarzyszka miała jakiś czas temu dość typową przygodę na ćwiczeniach z filozofii. Po przedstawieniu dociekań jednego ze średniowiecznych scholastyków, doktor filozofii zapytał swoich studentów o kwestie trapiące dwunastowieczny umysł. "Myślę, że na to pytanie warto odpowiedzieć" - zagaił swoich podopiecznych - "chyba, że ktoś z państwa nie ma duszy...?" - dorzucił ironicznie szczerząc zęby w szerokim uśmiechu. "Ja nie mam duszy, więc chyba nie warto bym odpowiadała" - zauważyła moja lepsza połowa. Zapanowała cisza. Do tekstu..
Nie robi się tego kotu
Marcin Kruk  (02-02-2012)
Rodzimy się, żeby umrzeć, nie jest to cel życia, cel musimy sobie sami znaleźć, albo zaakceptować to, co nam wpychają na siłę inni. Umarła poetka, po długim życiu, w którym mozolnie dążyła do swojego celu. Opisywała świat. Szkoła zamknięta z powodu mrozów. Co powie nauczyciel, kiedy przyjdą dzieci? Czy trzeba coś powiedzieć? Program tego nie wymaga. Można jednak odczuwać taką potrzebę, potrzebę podzielenia się wierszami o umieraniu, o przemijaniu, o Bogu. Do tekstu..
Islamonozja, czyli niedobrze mi się robi gdy…
Jan Wójcik  (03-02-2012)
Zostałem ostatnio zaproszony do grupy poświęconej dialogowi muzułmanów z islamofobami. Oczywiście miałbym tam występować w charakterze islamofoba, co jest absurdalne z dwóch powodów: po pierwsze dialog powinien zakładać równą płaszczyznę, a definiowanie jednej strony poprzez religię a drugiej poprzez ksenofobię nie spełnia tego kryterium. Do tekstu..
To jest część ich kultury – czytając Nicka Cohena w świetle sprawy Jaipur
Richard Dawkins   (03-02-2012)
Nowi ateiści uważali, że najlepszym argumentem przeciwko islamistycznemu terrorowi, chrześcijańskiemu fundamentalizmowi lub hinduskiemu albo żydowskiemu nacjonalizmowi było wyraźne powiedzenie, że Bóg nie istnieje i powinniśmy dorosnąć. Obawa przed przemocą religijną wywołała także ostry sprzeciw wobec ateizmu ze strony tych, którzy uważali, że najbezpieczniejszą polityką jest ugłaskanie psychopatycznych wiernych; że jeśli będziemy dla nich mili, to może się uspokoją. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 195 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365