Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.543.424 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 706 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Nawet najbogatsi mogą cierpieć z powodu nędzy umysłowej."
Przegląd wyników wyszukiwania

Wprowadzenie

Pierwsi filozofowie i rewolucja sokratejska
Adam Pawłowski (06-04-2014)
Podstawową materią, wokół której oscylowały narodziny filozofii, okazała się potrzeba wprowadzenia pewnej alternatywy dla świata bóstw, oraz całej luźno powiązanej ze sobą mitologii. Ta alternatywa musiała, zatem posiadać jakąś fundamentalną cechę, którą okazała się być pierwotna zasada, zwana "arche". Właśnie owa prazasada, stała się kwestią niezbędną dla dalszego kształtowania się postaci filozofii. Do tekstu..
Pożegnanie
Mariusz Agnosiewicz (16-12-2013)
Kończy się ponad dziewięcioletni okres współpracy. Tajemnica sukcesu czytelniczego Racjonalisty, który - choć niszowy - stał się jednak głównym medium wolnomyślicielskim w kraju, polegała na tym, że kilka pracowitych osób dogadało się co do współpracy, którą przez dziewięć lat potrafili realizować bez konfliktów osobistych Do tekstu..
Na Nowy Rok - wszystkiego dobrego (01-01-2013)
Ktoś może zapytać - dlaczego "wszystkiego dobrego" a nie "wszystkiego najlepszego"? Otóż jest takie powiedzenie - lepsze jest wrogiem dobrego. Bądźmy realistami: to, co dobre jest już wystarczająco wspaniałe a i, niestety, często nazbyt trudno dostępne. Poza tym wszelki maksymalizm niesie ze sobą ryzyko ekstremizmu. Do tekstu..
Blaski i cienie procesów Racjonalisty
Mariusz Agnosiewicz (09-01-2012)
Rok 2012 w Racjonaliście zapowiada się w cieniu procesów. Mamy pierwsze procesy z homeopatą, ale są też i inne. Najciekawszym wydarzeniem 2011 w Racjonaliście było podpisanie umowy z Onetem. Liczba stałych czytelników Racjonalisty w 2011: 776 tys. Opublikowaliśmy o 40% więcej tekstów. Tekst roku: "Muzułmańska kultura gwałtu i Lara Logan" (Daniel Greenfield). Bestseller 2011: "Heretyckie dziedzictwo Europy" (M. Agnosiewicz). W 2011 odbyło się 41 ceremonii humanistycznych. Firefox stracił władzę absolutną. Do tekstu..
Racjonalista.pl podpisał umowę z Onet.pl (07-05-2011)
Fundacja Wolnej Myśli, wydawca portalu Racjonalista.pl, podpisała umowę z portalem Onet.pl, mającą na celu prezentowanie treści Racjonalisty na łamach Onetu. Zgodnie z umową przynajmniej 4 teksty Racjonalisty miesięcznie będą publikowane również w portalu Onet.pl, a Racjonalista będzie miał w Onecie swój wyodrębniony dział z tekstami. Do tekstu..
10 lat Racjonalisty
Mariusz Agnosiewicz (02-01-2011)
Rok 2010 był dla Racjonalisty pod wieloma względami szczególny. Przede wszystkim minęła 10 rocznica od założenia serwisu. Przez te dziesięć lat różne aspekty dominowały w różnych okresach. Z całą więc pewnością można powiedzieć, że Racjonalista nie jest zjawiskiem statycznym: zmienia się, ewoluuje, rozwija. Przy czym zmiany te w ograniczonym jedynie zakresie mają charakter planowy. Jak wyglądał dziesiąty rok portalu? Najpopularniejsze teksty? Dokonania, interwencje, zmiany, plany? Do tekstu..
...2010...2011... (31-12-2010)
Dla czytelników Racjonalisty, dla naszych forumowiczów oraz publicystów i innych współpracowników - podziękowania za to, że byliście w 2010 z nami, że włożyliście swoje cegiełki do naszej racjonalnej konstrukcji, a także życzenia wielu rozumnych wzlotów w 2011 - niech moc będzie z Wami! Obiecujemy, że w nowym roku dołożymy wszelkich starań, aby Racjonalista był jeszcze lepszy i ciekawszy.
Racjonaliści po 50 mln
Mariusz Agnosiewicz (13-11-2010)
Od 3 sierpnia do 3 listopada, z okazji przekroczenia 50 mln odwiedzin, prowadziliśmy trzecią kompleksową ankietę dającą obraz środowiska skupionego wokół Racjonalisty. Ankieta składała się z 30 pytań zamkniętych i wypełniło ją 2029 osób. Biorąc pod uwagę wyniki poprzedniej ankiety, okazuje się, że Racjonalista ma rosnący wpływ na przekonania czytelników. Jak zmienił się nasz profil polityczny? Jak szybko rośnie odsetek racjonalistek? Do tekstu..
Minął dziesiąty rok wirtualnego żywota Racjonalisty
Mariusz Agnosiewicz (01-01-2010)
21% osób czuje się niewierzącymi od urodzenia. Reszta to byli wierzący w Boga, którzy porzucili wiarę przede wszystkim w wyniku poznania współczesnej nauki (54%), poza tym: negatywnej oceny Kościoła i duchowieństwa (50%), odrzucenia religijnego systemu wartości (24%), zetknięcia z wieloma religiami (8,6%), zetknięcia się z problemem zła i niesprawiedliwości w świecie (8,4%), przez wpływ ateistycznej rodziny (2,5%), w wyniku marksizmu (2,1%), z innych jeszcze powodów (7,7%). Najważniejsze wartości w życiu polskich niewierzących: Szczęście rodzinne (43,1%), Wolność głoszenia własnych poglądów (33,5%), Zachowanie dobrego zdrowia (32,6%), Przyjaciele (31,7%), Uczciwe życie (25,2%), Spokój (20,3%), Wykształcenie (17,2%), Dobrobyt (17%), Kontakt z kulturą (16,7%), Życie pełne przygód i wrażeń (14,5%). Interesujący jest także stopień zaufania do innego człowieka. W ogólnie katolickim społeczeństwie polskim jest on bardzo mały (23%). Wśród polskich niewierzących kształtuje się on na poziomie podobnym jak w Skandynawii - 67,3% Do tekstu..
Życzenia od Racjonalisty (31-12-2008)
Redakcja Portalu Racjonalista przekazuje wszystkim naszym czytelnikom moc najlepszych życzeń na rok 2009! Dziękujemy, że pomagacie nam małymi kroczkami rozwijać kulturę rozumu w Polsce i mamy nadzieję, że coraz więcej z Was robić to będzie poprzez aktywne zaangażowanie w rozwijanie Portalu oraz Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Na tę okazję przygotowaliśmy dla was zestaw ok. 50 specjalnych e-kartek - wykonanych przez Elę Grabarczyk-Ponimasz oraz Grażynę Latos - za pomocą których możecie przesłać życzenia Waszym bliskim i znajomym. Każda z kartek zawiera racjonalną perełkę Do tekstu..
Portal młodych racjonalistów
Andrzej Kierski (21-10-2008)
Głosimy we wprowadzeniu, że "nie mamy wersji light". Od niedawna mamy jednak wersję młodzieżową - Młody Racjonalista. Serwis powstał z inicjatywy młodych użytkowników Racjonalisty. Mlody.Racjonalista.pl ma umożliwić młodzieży twórcze zaangażowanie się w promocję swoich przekonań i światopoglądu, dzięki możliwości publikacji własnych artykułów w portalu oraz rozbudowanej opcji Forum Dyskusyjnego. Dzięki temu młodzież ma możliwość zdobywania doświadczenia w argumentowaniu swych przekonań. Niewątpliwie ta umiejętność w życiu racjonalisty jest jedną z najważniejszych Do tekstu..
Jak zostać dziennikarzem obywatelskim (12-09-2008)
W dniu 16 lipca 2008, po półtoramiesięcznym postępowaniu sądowym, portal Racjonalista został zarejestrowany jako czasopismo w rejestrze dzienników i czasopism sądu okręgowego. Tym samym "Racjonalista" staje się częścią normalnej prasy polskiej z uprawnieniami i obowiązkami wynikającymi z prawa prasowego. Członkowie redakcji "Racjonalisty" mogą posługiwać się legitymacjami dziennikarskimi dla pozyskiwania informacji i materiałów do publikacji.  Do tekstu..
Stan licznika
Andrzej Koraszewski (05-12-2007)
Rok i pięć miesięcy temu portal racjonalista.pl celebrował uroczystość dotarcia do "magicznej" liczby dziesięciu milionów wejść. Teraz, po niespełna półtora roku, podwoiliśmy tę liczbę. Przekroczenie dwudziestu milionów odwiedzin naszego portalu zbiega się mniej lub bardziej z dotarciem do dziesięciu tysięcy podpisów na naszej Liście Ateistów i Agnostyków. Chcieliśmy, aby ten portal był nie tylko miejscem, gdzie można publikować poważne artykuły, którymi prasa wielkonakładowa nie jest zainteresowana, chcieliśmy by pełnił on również funkcję integracyjną. Mam wrażenie, że czytelników przyciąga do nas bunt przeciw stadnemu myśleniu i poszukiwanie takiego medium, w którym traktowani są jak partnerzy równie inteligentni Do tekstu..
Wiedza i Życie - Wydanie Specjalne - "KOSMOS" (06-10-2007)
{I:wizws_3_07-okladka.jpg||right}"Kosmos" to numer specjalny "Wiedzy i Życia" wydany z okazji półwiecza ery kosmicznej - 4 października 1957 roku Związek Radziecki wystrzelił Sputnika 1, pierwszego satelitę Ziemi. W numerze m.in. historia podboju kosmosu, perspektywy kosmicznej turystyki, zastosowanie technik satelitarnych, nowe projekty kosmicznych napędów. Czytelnicy poznają ponadto tajniki międzyplanetarnej nawigacji i dowiedzą się, kiedy ludzie znów polecą na Księżyc i czy mają szansę zasiedlić Marsa. Do numeru jest dołączona płyta DVD z tysiącem zdjęć z wypraw kosmicznych, ponad setką filmów i programami komputerowymi, pozwalającymi odbywać wirtualnie podróże w odległe zakątki Ziemi i Wszechświata lub wczuć się w rolę astronauty. Numer specjalny "Wiedzy i Życia" jest prawdziwym kompendium wiedzy o astronautyce i kosmosie. Racjonalista.pl objął patronat medialny nad wydaniem specjalnym. Czytaj więcej... Do tekstu..
O Kościele, religii i wolnej myśli
Tadeusz Kościuszko (03-08-2007)
Jeśli rozpoczniecie od oświecania Księży, dacie im więcej środków, by zniewalali Lud i trzymali go w jeszcze silniejszym uzależnieniu. Nie można mieć nadziei, że zmieni się ich zachowanie, gdyż w ich podstawowym interesie leży mamienie ludu kłamstwami, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami oraz abstrakcyjnymi i niezrozumiałymi ideami teologicznymi. Księża będą zawsze wykorzystywać ignorancję i przesądy Ludu, posługiwać się (proszę w to nie wątpić) religią jako maską przykrywającą ich hipokryzję i niecne uczynki. Teraz, kiedy znane są zgubne skutki (współ)rządów kleru, wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu niż pozwolić im upaść i upodlić się, a na koszt Rządu utworzyć szkoły dla Chłopów, w których będą oni mogli uczyć się moralności, rolnictwa, rzemiosła i kunsztu. Do tekstu..
IV RP albo cogitus interruptus
Mariusz Agnosiewicz (01-05-2007)
Wjeżdżając z Czech do Polski od strony Náchodu i Kotliny Kłodzkiej niedaleko granicy wita nas Zajazd Kaczy Dołek (specjalność zajazdu: kaczka w sosie własnym). Można by pomyśleć, iż to symboliczna kpina na IV RP znanych z nieokiełznanego i niepokornego poczucia humoru Czechów. Ale przyjdzie i na Czechów kolej w naszych państwowych szamotaninach sąsiedzkich! Po przegranej "wojnie kartoflowej", w czasie której polski prezydent walczył z niemiecką satyrą, prawe i sprawiedliwe emocje rozpala sojusz polsko-estoński w demolce symbolicznej wymierzonej w Moskwę. Ile strat poniesiemy na tej romantycznej szarży jeszcze nie wiadomo. Wychodząc naprzeciw IV RP wydaliśmy "czarną książeczkę" obskurantyzmu polskiego na którą składają się lekkie kawałki czołowego felietonisty Racjonalisty, Andrzeja Koraszewskiego, okraszone ilustracjami znanego polskiego artysty-malarza i grafika, Andrzeja Płoskiego. Do tekstu..
Życzenia noworoczne i podsumowanie 2006 roku (01-01-2007)
Wszystkim użytkownikom portalu Racjonalista, w szczególności redaktorom i publicystom, tłumaczom, korektorom, moderatorom, forumowiczom, komentatorom i krytykom - redakcja Racjonalisty życzy moc pozytywnych wrażeń w 2007 r. Ciekawych dyskusji, inspirujących artykułów, doskonalenia swoich poglądów, coraz więcej wiedzy i mądrości... Najwięcej serdeczności i życzeń pomyślności przekazujemy tym najbliższym z bliskich - członkom i współtwórcom Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Naszego zrzeszenia, które zostało ostatecznie zarejestrowane dwa miesiące temu (31.10.2006). Wam życzymy przede wszystkim jak najwięcej samozaparcia, konsekwencji i zaangażowania w budowę silnej polskiej organizacji racjonalistycznej. Do tekstu..
Portret z błędem statystycznym (Ankieta 2006)
Andrzej Koraszewski (30-11-2006)
Nieźle znamy naszych czytelników, a przynajmniej mamy taką nadzieję. Postanowiliśmy to jednak sprawdzić. Rozpisaliśmy ankietę pod hasłem "Kim jesteśmy?" i otrzymaliśmy 1120 odpowiedzi. Poprzednia tego typu duża ankieta była przeprowadzona dwa lata temu. Co się zmieniło od tego czasu? Znacznie wzrosła liczba czytelników trafiających do nas przez wyszukiwarkę (z 38% do 54%). Jest to zapewne efekt ekspansji ilości treści w Racjonaliście. W przypadkowych poszukiwaniach coraz częściej odpowiedzią jest artykuł z Racjonalisty. Znacznie wzrosła ogólna ocena naszej jakości. Ocenę bardzo dobrą lub celującą dwa lata temu przyznawało nam 56% ankietowanych. Dziś już 73%. Zmienił się też przekrój światopoglądowy naszych czytelników. Odsetek zdeklarowanych ateistów, agnostyków, religijnych i nieokreślonych pozostał mniej więcej taki sam. Zmieniły się natomiast proporcje zdeklarowanych racjonalistów i antyklerykałów. Antyklerykalizm stracił na rzecz racjonalizmu (7%). Zmienił się także przekrój polityczny. W poprzedniej ankiecie największą grupę czytelników stanowili sympatycy lewicy. Obecnie najwięcej liberałów. Lewica niewiele straciła (-4,4%), sporo zyskał natomiast liberalizm (+8,8%). O kilka procent przybyło kobiet. Do tekstu..
Współczesny racjonalizm
Mariusz Agnosiewicz (17-09-2006)
Racjonalizm nie jest li tylko zdroworozsądkowym, pragmatycznym czy skutecznościowym podejściem do życia, ale kompleksową ideą obejmującą stosunek do rozumności człowieka, narzędzi poznawczych, fałszywych idoli oraz przesądów. Prosta racjonalność, czyli dobieranie właściwych środków do określonych celów, może zostać zaprzęgnięta w służbę irracjonalizmu i zniewolenia. Racjonalizm, wynikający z afirmacji człowieka, która musi się łączyć z afirmacją najbardziej swoistej właściwości człowieka - rozumności, implikuje aksjologię wolnościową. Termin "racjonalizm" był najmodniejszy w XVIII i XIX w. W pierwszej połowie XX w. racjonaliści określali się najczęściej wolnomyślicielami. W drugiej połowie XX w. "wolnomyśliciel" został wyparty przez "humanistę". Obecnie humanizmowi zarzuca się, że jest dość niejednoznaczny. Analogicznie, jak racjonalistom zarzucono ubóstwienie Rozumu, tak humanistom zarzucono ubóstwienie Człowieka. Racjonalizm nie musi ani nawet nie powinien się łączyć z odrzucaniem całej nieracjonalnej części naszego człowieczeństwa. Czym różni się racjonalista współczesny od tego z epoki Oświecenia? Czym dla racjonalisty jest patriotyzm? Czy humanizm jest religią? O tym jak w państwie wyznaniowym wyrosło największe stowarzyszenie racjonalistów i co było przyczyną sukcesu? Do tekstu..
10.000.000 odwiedzin Racjonalisty!
Andrzej Koraszewski (21-07-2006)
Licznik "Racjonalisty" pokazał dziesięć milionów, w ostatnich czasach (przed wakacjami) dzienna liczba odwiedzin często docierała do dwudziestu tysięcy. Powód do satysfakcji, w szczególności, że dominują czytelnicy młodzi, szukający własnej drogi i możliwości otwartej dyskusji. Prawdą jest, że my, niewierzący, jesteśmy w mniejszości, a już w Polsce przyznających się do niewiary w boga jest zdaniem badaczy zaledwie dwa procent. Jeśli wierzyć tym badaniom, to zważywszy, że pytano osoby dorosłe, jest nas w tym kraju zaledwie mniej więcej pół miliona osób. Do Racjonalisty zagląda również bardzo wielu wierzących i nie wszyscy czują się zagrożeni, czy obrażeni. Przeciwnie, niektórzy przychodzą tu pogadać jak sąsiad z sąsiadem, nie obawiając się, że im od razu ukradniemy duszę. Na szczęście wiara (podobnie jak i ateizm) obejmuje ogromną gamę postaw i poglądów, więc często udaje nam się normalnie rozmawiać i porównywać nasze odmienne spojrzenie na świat. Do tekstu..
6 lat, 8 milionów
Mariusz Agnosiewicz (11-03-2006)
W dniu dzisiejszym licznik Racjonalisty wybił 8 milionów odwiedzin. Dziś też mija 6 rocznica istnienia serwisu.
Z tych 8 milionów odwiedzin aż 5 mln to odwiedziny z ostatniego roku, co świadczy o rosnącej popularności Racjonalisty. W ostatnim roku liczba naszych "prenumeratorów" zwiększyła się o 4,5 tys. osób (aktualnie 9 tys.). W tym samym czasie liczba naszych autorów zwiększyła się o ok. 140 osób (aktualnie 340 autorów), czyli przeciętnie co 2-3 dni przybywał nam nowy autor.
Przy tej okazji pragnę serdecznie podziękować najbliższym i najbardziej zasłużonym współpracownikom, bez których Racjonalista byłby czymś dużo gorszym lub nie byłoby go wcale: Michałowi Przechowi - webmasterowi Racjonalisty, z którym współpracuję już ok. 4 lata, Annie Słocie - redaktor technicznej oraz prowadzącej serwis informacyjny Racjonalisty, Andrzejowi Koraszewskiemu - głównemu i najaktywniejszemu publicyście Racjonalisty, Małgorzacie Koraszewskiej - najaktywniejszej tłumaczce Racjonalisty. Dziękuję także całemu zespołowi prowadzącemu sekcję nowin naukowych, dzięki któremu jesteśmy stale na bieżąco z najnowszymi odkryciami i wieściami ze świata nauki. Dziekuję Kolegium Moderatorów, którzy od ponad pół roku pilnują poziomu naszego forum dyskusyjnego. Dziękuję także naszej holenderskiej korespondentce i zasłużonej tłumaczce - Ilonie Vijn-Boskiej.
Osobne podziekowania należą się dla wszystkich ludzi jakkolwiek zaangażowanych w organizację i rozwój Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Szczególny ukłon należy się dla organizatorów ośrodka gdańskiego. Racjonaliści działalności społecznej nieśmiało się uczą, lecz nasz czas nadejdzie!
Dziekuję wreszcie wszystkim publicystom oraz użytkownikom Racjonalisty - każdemu, kto ma jakikolwiek wkład w to, że racjonalizm i umysłowa otwartość mogą się rozwijać w Polsce, wbrew niesprzyjającej sytuacji społeczno-politycznej.
Racjonalista nigdy nie był neutralny światopoglądowo, ideowo czy aksjologicznie. Zarówno Racjonalista jak i stowarzyszenie racjonalistów są zaangażowani po stronie Wolności i Rozumności. Zapraszamy do nas wszystkich, którym idee te są tak drogie, jak nam. Jednocześnie składamy wyrazy głębokiego szacunku dla tych wszystkich, którzy mimo odmiennego światopoglądu - chcą i potrafią doceniać i czerpać z Racjonalisty...

Do tekstu..
Powrót do rozumu
Mariusz Agnosiewicz, Adam Cioch (21-02-2006)
Racjonalizm to jeden z pomysłów na drogowskaz w życiu. Mówiąc inaczej, jest to idea konsekwentnego stosowania racjonalności - przy rozwiązywaniu problemów, kształtowaniu poglądów, podejmowaniu decyzji itd. Człowiek nie może funkcjonować bez racjonalności, więc w zasadzie każdy jest mniej lub bardziej racjonalny. Racjonalizm jest jednak pomysłem na to, aby racjonalność stosować konsekwentnie. Wielu ludzi bowiem stosuje ją jedynie do najbardziej elementarnych kwestii praktycznych, ale już nie do bardziej zaawansowanych problemów społecznych czy tzw. spraw ostatecznych. Alternatywnymi pomysłami na takie drogowskazy są takie idee, jak fideizm, mistycyzm czy intuicjonizm. Wiara może być budująca, mistyka fascynująca, a intuicja trafna. Ale jako drogowskazy życiowe te idee się po prostu nie sprawdzają. To pokazuje codzienne doświadczenie i historia. Cały nasz system etyczny, nasze wartości, budowane są w oparciu o humanizm. I znów: chodzi o konsekwentny humanizm, zwany niekiedy "świeckim", a nie np. coś, co określa się mianem "humanizmu religijnego", będącego krzyżówką humanizmu zwykłego i jakiejś koncepcji religijnej. Racjonalizm nie jest także zamknięty na emocje, uczucia, sztukę, piękno. Do tekstu..
Wiara dobra, niewiara dobra
Stanisław Obirek (05-11-2005)
W dzieciństwie chrześcijaństwo nie miało poważnej alternatywy - i w tym sensie może być odczytywane jako fatum. Ojciec i matka, sąsiedzi i ciotki, siostry zakonne w przedszkolu tworzyli religijną otoczkę, poza którą nie wychylałem nosa. Z upływem lat stał się katolicyzm moim światopoglądem, już wybranym i zaakceptowanym, choć poddanym krytycznemu osądowi. Natomiast miałem od dzieciństwa problemy z "urzędnikami Pana Boga", czyli księżmi. Być może decyzja wstąpienia do zakonu była rodzajem manifestacji - ja będę inny! Skończyło się, jak się skończyło. Wolter zobaczył, jak różne korporacje bronią swoich interesów. Dlatego stanął z boku. Takie wolterowskie poczucie antykorporacyjności i mnie dopadło. I tak jak on mówię, że nie interesują mnie koteryjne kłótnie. To, co spędza mi sen z powiek, wiąże się z pytaniem o jakość naszego - mojego i waszego - życia. Paradoksalnie przy takim postawieniu sprawy okazuje się, że bardziej mi po drodze z kimś, kto jest niewierzący, kto znajduje się poza Kościołem, niż z kimś, kto należy do tej samej grupy. uważam, że w dzisiejszym, pluralistycznym świecie każdy ma prawo do własnych przekonań. Kościół może więc prowadzić działalność misyjną, ateista zaś ma prawo głosić absurdalność przekonań religijnych. Część formacji zakonnej tak przebiega, że stajemy się janczarami głoszonych idei. Jednym z takich programów była walka z ateizmem. W obliczu komunistycznego i katolickiego ośmieszania ateizmu tym bardziej podziwiałem i podziwiam tych, którzy trwali i trwają przy swoich przekonaniach ateistycznych. Jest ich sporo, ale wspomniany kontekst sprawia, że niechętnie mówią o swojej niewierze publicznie. Na szczęście to się zmienia. Zaczynają mówić i pisać... Do tekstu..
Obrona Oświecenia i Nietzschego
Mariusz Agnosiewicz (04-08-2005)
Pani Małgorzato! Jest Pani autorką pięknego projektu - Dzień Dobrej Wiadomości, którego zwieńczeniem jest projekt Księga Trzeciego Tysiąclecia. Idea Księgi żywi się jednak negacją światopoglądu oświeceniowego, więc jako racjonalista zostałem skazany na polemikę (choć oczywiście współczesny racjonalizm nie jest "światopoglądem oświeceniowym", a tylko w Oświeceniu ma swe nowożytne korzenie). Współczesnym problemem Oświecenia jest nie to, że ma ono wielu modnych krytyków, lecz to, że jest traktowane najczęściej jednowymiarowo, redukcjonistycznie, karykaturalnie (np. kiedy zamierza się odnieść do oświeceniowego stosunku do rozumu - wskazuje się Religię Rozumu ustanowioną przez wodzów Rewolucji). Taki też osąd spotkał Oświecenie w początkowym przesłaniu Księgi. Moją polemikę uzupełniam też obroną Nietzschego. - List otwarty do Małgorzaty Bocheńskiej... Do tekstu..
Społeczeństwo ateistów będzie lepsze
Mariusz Agnosiewicz (07-07-2005)
Wedle statystyk ok. 750 mln ludzi na świecie nie wierzy w istnienie Boga. Czy wiesz w jakich krajach przeważają ateiści? Ranking 50 krajów z największym odsetkiem ateistów pokrywa się w dużej mierze z rankingiem 50 krajów najwyżej rozwiniętych! Ateiści z jednej strony przeważają w krajach najbardziej rozwiniętych, zaś wewnątrz społeczeństw - w grupach najlepiej wykształconych, zwłaszcza wśród naukowców. Wśród grup najbardziej zdemoralizowanych jest mały odsetek ateistów (0,2% wśród więźniów). Wbrew trąbieniu o tym, że liczba rozwodów wiąże się z upadkiem wiary, to wśród ateistów jest mniejszy odsetek rozwodów niż w społecznościach religijnych, a wśród gorliwych chrześcijan jest więcej rozwodów niż wśród zwykłych chrześcijan. Statystyki obalają wiele uporczywych, przynajmniej w naszym kraju, mitów na temat ateizmu i pokazują, że zateizowane (organicznie) społeczeństwa są lepsze. Wysoki poziom organicznego ateizmu (czyli ateizmu niebędącego skutkiem indoktrynacji państwowej) jest silnie skorelowany z wysokim poziomem zdrowia społecznego, w szczególności z niskim poziomem zabójstw, niskim wskaźnikiem ubóstwa, niskim wskaźnikiem śmiertelności niemowląt oraz niskim wskaźnikiem analfabetyzmu; z drugiej strony jest skorelowany z osiągnięciem wysokiego poziomu edukacji, dochodów per capita, równości płci. Praktycznie wszystkie kraje UE są na liście najbardziej zateizowanych na świecie. Brak Polski. Polska za to w Europie dzierży prym największej religijności i niemal największego odsetka półanalfabetów. Do tekstu..
Duchy nie lubią laboratorium
Bogdan Miś (01-06-2005)
Odnoszę wrażenie, że pod nasze skrzydła zamierza skryć się część ludzi, którzy przez racjonalizm rozumieją zupełnie co innego, niż my; są to mianowicie wyznawcy paranauki, ezoteryki i innych podobnych zwykłych bredni. Odrzuceni - i słusznie! - przez oficjalną naukę szukają jakiegoś werbalnego alibi dla swej działalności i przekonań; etykietka "racjonalisty" bardzo by się im przydała. Nic otóż z tego, drodzy państwo. Nie ma miejsca w racjonalistycznym światopoglądzie i w rodzącym się właśnie racjonalistycznym środowisku ani na zwolenników odwiedzin Ziemi przez UFO, ani na różdżkarzy, ani bioenergoterapeutów, ani sprawdzających codziennie w komputerze wykresy biorytmów, ani pasjonujących się "niewyjaśnioną" tajemnicą Trójkąta Bermudzkiego, czy "niepojętymi" zależnościami matematycznymi Wielkiej Piramidy, ani na wyznawców astrologii czy numerologii. Po prostu: nie, państwu dziękujemy. Racjonalista nie tylko nie zajmuje się pseudonauką, ale jest obowiązany ją zwalczać. Egzemplum z tytułem profesorskim: kilkadziesiąt lat temu prasa nadała wielki rozgłos "odkryciu polskiego uczonego", który zakwestionował teorię Einsteina. "Polski uczony" miał prawdziwy tytuł profesora, tyle że w specjalności "szkody górnicze", a o teorii względności miał takie pojęcie, jak Einstein o szkodach górniczych właśnie; czyli żadne. A rozgłos mu zrobiono, bo akurat nasz ukochany kraj był opętany pomarcową histerią nacjonalistyczno- antysemicką i Polak obalający "żydowską naukę", to było dla części ówczesnej prasy coś. Zapraszam do dyskusji na temat: racjonalista a metodologia naukowa Do tekstu..
Być racjonalistą
Bogdan Miś (23-05-2005)
Jestem racjonalistą - mówi o sobie z dumą wielu ludzi. I ja tak o sobie chciałbym mówić. Cóż to jednak znaczy? Po pierwsze, może ono oznaczać człowieka przyjmującego, że to w rozumie jest główne - a w skrajnym przypadku nawet jedyne - źródło poznania i kryterium prawdy. Ten typ racjonalizmu uznaje więc możliwość poznania całkowicie niezależnego od jakiegokolwiek doświadczenia. Po drugie, racjonalistą można nazwać człowieka wyznającego pogląd, iż jedynym wartościowym poznaniem jest poznanie racjonalne, przez co rozumie on podporządkowywanie się rezultatom i metodologii nauki. Racjonalista w tym pojmowaniu tego słowa neguje więc możliwość poznawania świata przez objawienie, czy nawet intuicję. Racjonalista jest krytyczny, sceptyczny i antydogmatyczny. Niczego nie przyjmuje "na wiarę"; wiarę więc - w sensie wyznawania jakiejkolwiek religii - musi odrzucić. Nie oznacza to jednakże żadnego obowiązku walki z religią, choć stanowiska takiego naturalnie również nie wyklucza; jednak racjonalista jest z samej swej istoty człowiekiem tolerancyjnym i nic nikomu nie chce narzucać, specjalnie metodami administracyjnymi. Do tekstu..
Monty Python a Racjonalista.pl
M. Agnosiewicz, A. Heyduk, S. Poznalski (29-04-2005)
Wspominam o legendarnym serialu brytyjskim dlatego, że strona, którą dziś prezentuję przystaje do współczesnej Polski mniej więcej tak samo jak owa grupa komików do ówczesnej Wielkiej Brytanii - pisze o Racjonaliście Andrzej Heyduk w największym dzienniku polinijnym Do tekstu..
Czas na wici
Andrzej Koraszewski (10-04-2005)
Wbrew pozorom bardzo wielu ludzi ma niewłaściwe poglądy, czyta niewłaściwe książki, zagląda na niewłaściwe strony internetowe i ma ochotę (chociażby wirtualnie) spotkać innych, którzy nie patrzą na człowieka jak na raroga. Do tekstu..
Racjonalista 9/1932 (20-03-2005)
Kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista", a w nim: Tadeusz Kotarbiński - "Dobre serce". H.W. - "Rejestracja urodzeń bezwyznaniowych (dokończenie)". K.D. - "Zjazd katolicki w Kępnie". BIS - "Posnaniana". A. Żbikowski - "150-letni jubileusz obskurantyzmu" Do tekstu..
Voltaire: bandyckie pióro
Biskup G.F. Dillon (19-03-2005)
Był pierwszym, i nadal pozostaje największym apostołem ateizmu, a zarazem najdoskonalszym wcieleniem szatana, jakie świat kiedykolwiek widział. Nie ma ani jednej złowieszczej zasady ateizmu, której nie byłby nauczycielem i propagatorem. Do tekstu..
Racjonalista 8/1932 (19-03-2005)
Kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista", a w nim: T. Kotarbiński - Nadzwyczajne powodzenie. H. Ułaszyn - W obronie wolności sumienia i wyznania. H.W. - Rejestracja urodzeń bezwyznaniowych. Z. MAK - Polska a Hiszpania. Landau - Książki nadesłane Do tekstu..
Racjonalista a kwestia kobieca
Mariusz Agnosiewicz (08-03-2005)
Dzień Kobiet jest dobrą okazją do poruszenia znaczenia kobiet dla Racjonalisty. O racjonalistyczną krystalizację środowiska feministycznego. Kobieca religijność. "Laur Racjonalisty" za główne role kobiece. Pierwsza Racjonalistka RP. Wolnomyślicielka Czynu Do tekstu..
Racjonalista 7/1932 (26-01-2005)
Kolejny numer miesięcznika "Racjonalista", a w nim: Józef Landau - "Wymowne cyfry"; Henryk Ułaszyn - "O stosunek do Ciemnogrodzian"; H.W. - "O wolność sumienia i wyznania"; Marian Wawrzyniecki - "Istota zagadnienia a pozory". Do tekstu..
Racjonalista 6/1932 (25-01-2005)
Kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista": Józef Landau - "Cuda i cudactwa". Theodor Hartwig - "Bóg matematyczny". Halina Powiadowska - "Bandaże konwencjonalizmu". Książki nadesłane. Do tekstu..
Racjonalista 5/1932 (05-01-2005)
Prezentujemy kolejny numer przedwojennego Racjonalisty. Tadeusz Kotarbiński: Racjonalizm. Henryk Ułaszyn: Aktualne nieaktualności. B.T.: Szukajcie Vintrasa! Jan Nowicz: Na temat pewnego odkosza. K.D.: Pokłosie z wycinków. Do tekstu..
Racjonalista 4/1932 (04-01-2005)
Prezentujemy koleny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista". Józef Landau: Moralność publiczna. Henryk Ułaszyn: szacherki i logika. Tadeusz Jaroszewski: Klerykalizm katolicki w harcerstwie (dokończenie). W kraju i poza krajem. Do tekstu..
Racjonalista 3/1932 (27-12-2004)
Kolejny numer przedwojennego Racjonalisty: Deklaracja. Tadeusz Kotarbiński: Filozofia pod kuratelą. Henryk Ułaszyn: Dziwne metody. Tadeusz Jaroszewski: Klerykalizm katolicki w harcerstwie. W kraju i poza krajem. Do tekstu..
Racjonalista 1930-2000 (23-11-2004)
Z okazji przekroczenia 2 mln odwiedzin serwisu Racjonalista.pl dla naszych Czytelników przygotowaliśmy niespodziankę - prezentujemy miesięcznik "Racjonalista", jaki ukazywał się w II Rzeczypospolitej, a którego idee i działalność kontynuujemy i rozwijamy od roku 2000 Do tekstu..
Racjonalista nr 2/1932 (23-11-2004)
Prezentujemy kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista". Spis treści: ZŁ - Nowoczesne religie (dokończenie). Henryk Ułaszyn - Rzymsko-katolicko-endeckie fałszerstwa. Z. Mierzyński - Dzieje jednego cudu. W kraju i poza krajem. Dokumenty Do tekstu..
Kres chrześcijaństwa
Mariusz Agnosiewicz (06-10-2004)
Naukowe uzasadnienie nieuchronności zaniku chrześcijaństwa w Europie: objawy, analiza, natura zjawiska zanikania religii. Odnajdywanie historycznych analogii do tego co dzieje się obecnie. Wyodrębnienie dwóch scenariuszów przyszłości religii w Europie Do tekstu..
Ataki religijne na Woltera
Mariusz Agnosiewicz (03-10-2004)
Wolter to religijny hipokryta, mierny filozof, propagandysta i cyniczny kłamca, inspirował rewolucję francuską. Przed śmiercią błagał o księdza. Nie był szlachcicem, więc nie "de Voltaire". Był wreszcie antysemitą i rasistą - religijne ataki, racjonalna obrona Do tekstu..
Czy Wolter szkodził Polsce?
Mariusz Agnosiewicz (03-10-2004)
Pod adresem Woltera pada często zarzut ze strony Polaków, że szkodził on Polsce, że - opłacany - sprzyjał i pochwalał kroki carycy Katarzyny. Jak się sprawy naprawdę mają i jaki był stosunek Woltera do Polski i Polaków pokaże w tym szkicu Do tekstu..
Racjonalistów portret własny (30-09-2004)
Oto podsumowanie naszej pierwszej wielkiej Ankiety, przygotowanej w związku z pierwszym milionem odwiedzin Racjonalisty. Ukazuje ona interesujący obraz. Polecamy zapoznanie się z jej omówieniem, wynikami oraz uwagami i opiniami czytelników Do tekstu..
Stosunki wyznaniowe a UE (03-09-2004)
Zapis konferencji "Polska w Unii Europejskiej a stosunki wyznaniowe". Referaty przedstawicieli środowisk religijnych i światopoglądowych, m.in. M.Szyszkowska, P.Borecki, M.Pietrzak, M.Winiarczyk-Kossakowska, A.Dominiczak i in. Do tekstu..
Racjonalista w Kraju Apaczów
Iwona Bryła (23-08-2004)
Kazimierz Dziamka od 23 lat mieszka z rodziną w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Zrobił doktorat z amerykanistyki, wykłada w collegu technicznym, ale najwięcej satysfakcji daje mu prowadzenie pisma, publikującego kontrowersyjne poglądy na temat religii Do tekstu..
My, opozycja...
Mariusz Agnosiewicz (16-07-2004)
Racjonalista kontra cenzorzy. Totalitarny relikt i gra pozorów. Pęknięcie ideologicznego fajansu. Publiczny wizerunek: ateista specjalnej troski. OchNET.pl i cenzura w internecie. Zburzyć zagrody dusznego zaścianka Do tekstu..
Wydanie Specjalne X 2003 (01-11-2003)
Unikalne opracowanie - racjonalny głos w sprawie homoseksualizmu. 21 artykułów w których przedstawiamy najważniejsze kwestie oraz kruszymy przesądy o których wielu boi się mówić. Do tekstu..
De(koń)strukcja Postmodernizmu
Mariusz Agnosiewicz (17-07-2003)
Przeciw PoMo, w obronie racjonalności i nauki: Wielki Manifest Racjonalistyczny. O ponowoczesności i filozofii "ludzi wyczerpanych", political correctness (PC). Racjonalna różnia... Do tekstu..
WYDANIE SPECJALNE! (04-07-2003)
Pierwsza rocznica Racjonalisty, zbiegła się z referendum akcesyjnym, czyli z decyzją Polaków o wstąpieniu do UE. My tymczasem rozpoczynamy sojusz polsko-amerykański z The American Rationalist. Do tekstu..

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365