Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.101.611 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 492 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Jeśli musisz oszukiwać swoje dzieci (..) po to, by mieć pewność, że potwierdzą one wiarę, którą im wpajasz, gdy dorosną, to twoja wiara powinna wygasnąć.
Archiwum streszczeń artykułów

Teoria zmiany społecznej Kazimierza Kelles-Krauza
Kamil Łuczaj  (26-01-2011)
Za główną zaletę koncepcji Kazimierza Kelles-Krauza uznać trzeba próbę ukazania zasady, która dotyczy ważnej prawidłowości w historii idei. Stałe powracanie pewnych wzorców, struktur jest problemem obecnym w filozofii od czasu Heraklita. Zajmowali się nim m.in. stoicy, Giambattista Vico i Fryderyk Nietzsche, jednak zestawienie tej koncepcji z duchem rewolucji, dokonane na początku XX wieku przez polskiego myśliciela wydaje się być pomysłem nowatorskim. Do tekstu..
Krajobraz ludzkiej moralności
Andrzej Koraszewski  (26-01-2011)
Czy nauka może nam pomoc w definiowaniu ludzkich wartości? Pytanie jest stare, nowa jest zgromadzona w ostatnich dziesięcioleciach wiedza o naszym mózgu, o naszej psychice i o naszych zachowaniach. Rozpoczynając te rozważania Harris, opisuje we wstępie obyczaj vendetty w Albanii i stawia pytanie, czy odwołując się do metody naukowej możemy stwierdzić, że mordowanie krewnych osoby, która zamordowała naszego krewnego, jest moralnie słuszne lub moralnie naganne. Do tekstu..
Czy pracodawcy powinni zamykać oczy na prywatne przekonania?
Richard Dawkins  (26-01-2011)
W Kentucky znany astronom, Martin Gaskell został odrzucony jako kandydat na stanowisko dyrektora nowego obserwatorium na uniwersytecie i podał uniwersytet do sądu, oskarżając go o dyskryminację z powodu przekonań religijnych. Uniwersytet zgodził się obecnie zapłacić mu 125 tysięcy dolarów, ale odmówił przyznania się do niewłaściwego postępowania. Do tekstu..
Gdy nauczanie ogranicza odkrywanie
Ed Yong  (27-01-2011)
Jedni twierdzą, że dziecko potrzebuje porządnych instrukcji, inni, że powinno odkrywać jak najwięcej samodzielnie. Dobrzy nauczyciele poszukują złotego środka, Jak go szukać i czy nauka może nam w tym poszukiwaniu jakoś pomóc? Do tekstu..
Kurwokracja Pana B.
Agnieszka Zakrzewicz  (28-01-2011)
Pomiędzy jednym a drugim "bunga-bunga" Berlusconi znalazł czas na obiad z watykańskim sekretarzem stanu. Jednak w sprawie "Ruby-gate" zarówno Watykan, sam papież, a także Konferencja Episkopatu Włoch skrytykowały mocno włoskiego premiera, przypominając obowiązki wynikające z włoskiej konstytucji: "kto pełni funkcje publiczne musi prowadzić godne życie". Umberto Bossi - lider Ligi Północnej odpowiedział najwyższym głowom Kościoła: "Łatwo im mówić..." - co miało znaczyć "kto jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci kamień" i przypomnieć, że Watykan powinien zająć się swoimi aferami pedofilskimi. Do tekstu..
Przychodzi baba do lekarza, albo chleb do pijawki
Przemysław Piela  (28-01-2011)
Filolog ewolucjonista, uczeń Darwina: Zwróćmy uwagę na pewne zależności. U zarania medycyny ludzie wierzyli w lecznicze właściwości upuszczania krwi, a jak wiadomo pijawki ze swej natury doskonale komponowały się z tym przekonaniem. Hirudo medicinalis, czyli pijawka lekarska nawet dziś podejrzewana jest o pewne własności lecznicze. Słowo "lekarz" w języku polskim, wg niektórych słowników etymologicznych pochodzi od słowa "leczyć". Jakże to z polska brzmi! Do tekstu..
Reklama społeczna etyki  (28-01-2011)
{I:etyka_kolor_200.jpg||middle}
Gorąco zachęcamy Was do reklamowania etyki w Waszych szkołach i poza szkołami. Aby ułatwić Wam to zadanie portal etykawszkole.pl przygotował piękne plakaty "etyczne", które wystarczy wydrukować, pokserować i porozwieszać tam, gdzie mogą przebywać uczniowie. Do tekstu..
Dzień Holocaustu  (28-01-2011)
Przed wypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holocauście, kilka irańskich witryn internetowych opublikowało artykuły negujące Holocaust. Witryna internetowa "Towarzystwo Badań Adolfa Hitlera" zamieściło niedawno niedatowany artykuł pod tytułem "Ponowna ocena Holocaustu". Do tekstu..
Bluźniercy
Latif Hamdani  (29-01-2011)
Pakistański prawnik nawołuje do egzekwowania istniejących pakistańskich praw o bluźnierstwie przeciw siejącym nienawiść duchownym islamskim. Jego zdaniem "Ignoranccy i zakłamani mułłowie zrobili parodię z konstytucji, prawa i procesu sądowego w Pakistanie". Do tekstu..
Darwin i inni oraz ateizm apofatyczny
Andrzej Koraszewski  (29-01-2011)
Zacznijmy od tego, że dla wielu ateizm jest nieprzeniknioną tajemnicą. Chociaż sami ateiści powiadają, że jest on zaledwie odmową wiary w istoty nadprzyrodzone, swoistym misterium wzruszenia ramionami, wielu zatrzymuje się przy słowie misterium i odczuwa poczucie braku łaski jego zrozumienia. Do tekstu..
Nabokov miał rację
Jerry Coyne  (30-01-2011)
To jest naprawdę fantastyczne: praca opublikowana 66 lat temu o ewolucyjnej historii  grupy motyli została właśnie potwierdzona przez kombinację nowych badań molekularnych i ekologicznych. Tym, co jest jednak jeszcze bardziej niesamowite to jest fakt, że autorem tej pracy był Vladimir Nabokov. Czego prawdopodobnie jednak nie wiedzieliście, to że był nie tylko pisarzem, ale i światowej klasy lepidopterologiem, specjalizującym się w "taksonomii alfa". Do tekstu..
Wywiad z Hillary Clinton na temat obecnej sytuacji w Egipcie
Bob Schieffer  (30-01-2011)
Czy nie jest pani zaniepokojona faktem, że w przypadku, gdy prezydent Mubarak będzie musiał ustąpić, sytuacja ta stworzy pewną szansę na dojście do władzy Bractwu Muzułmańskiemu, które było nastawione opozycyjnie w stosunku do jego rządów od tak wielu lat? Sądzę, iż większość ludzi zgodzi się z twierdzeniem, że nie oni zapoczątkowali te demonstracje. Ale w którym miejscu postrzega pani - jak widzi pani ich rolę do odegrania, jeżeli prezydent Mubarak będzie musiał ustąpić? Do tekstu..
Specjalny raport: rewolta w Egipcie i polityka USA
Barry Rubin  (31-01-2011)
Zdumiewa, że tak wiele entuzjazmu opiera się głównie na tym, iż demonstranci nie mają przywódców i demonstracje są spontaniczne. Ależ to jest właśnie ta sytuacja, w której ktoś, kto ma przywódców, jest dobrze zorganizowany i wie dokładnie, czego chce, przejmuje władzę. Do tekstu..
List otwarty do Lecha Wałęsy
Andrzej Koraszewski  (31-01-2011)
Zwracam się do Pana, gdyż jest Pan człowiekiem, który może proponować kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla. Chciałbym Pana skłonić do przyjrzenia się postaci, którą już w ubiegłym roku przedstawił do tej nagrody belgijski polityk Jean-Marc Delizée. Po raz pierwszy usłyszałem o nim w styczniu 2009 roku. Izzeldin Abuelaish, znany po prostu jako "doktór z Gazy". Lekarz, ginekolog, wybitny specjalista od bezpłodności, który stał się symbolem budowania psychologicznego pomostu między Gazą i Izraelem. Do tekstu..
Stan praw człowieka w Organizacji Narodów Zjednoczonych
Hillel C. Neuer  (31-01-2011)
Rada Praw Człowieka ONZ-u przechodzi w tym roku przegląd pierwszych pięciu lat swojej działalności. Jak się spisała? Przypomnijmy najpierw jej historię. W 2005 r. ówczesny sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan, wezwał do zlikwidowania starej Komisji Praw Człowieka. Wyjaśnił dlaczego. Różne kraje dołączyły do niej "nie po to, by wzmocnić prawa człowieka, ale by chronić się przed krytyką lub by krytykować innych". Komisję kompromitowało "upolitycznienie" i "selektywność". Cierpiała na "brak profesjonalizmu" i "deficyt wiarygodności" - które, jak wówczas twierdzono, "rzucają cień na reputację systemu ONZ-u jako całości". Do tekstu..
Jej Świątobliwość
Mariusz Agnosiewicz  (01-02-2011)
Legenda została utkana traumą po trzęsących papiestwem X w. nieformalnych papieżycach: Teodorze Starszej, Marozji i Teodorze Młodszej; pamięcią po Hypatii oraz Heloizie, która zepsuła Abelarda; i wreszcie - pod bezpośrednim wpływem feministycznego ożywienia beginek. To w rozkwitających wówczas herezjach kobiety zaczęły dochodzić do religijnych funkcji władczych. Porete spalona została wprawdzie kilka dekad po pierwszych wzmiankach o papieżycy Joannie, ale w tym samym dokładnie czasie działała Wilhelmina Blažena, córka króla Czech, która została proklamowana papieżycą, mającą poprowadzić Kościół ku nowej erze Ducha... Opowieść o papieżycy niedawno odżyła a ja chciałbym opowiedzieć wam więcej o znaczeniu samej legendy. Do tekstu..
Dalsze rozważania o dyskryminacji
Richard Dawkins  (01-02-2011)
Są pomiędzy nami tacy, którzy widzą ostre rozróżnienie między przekonaniami o faktach, takimi jak "Wierzę, że Ziemia jest płaska", a opiniami, takimi jak "Wierzę, że Richard Nixon był złym człowiekiem". Niektórzy relatywiści, z drugiej strony, zlewają fakt i opinię, nie widzą żadnego powodu do uprzywilejowania faktów wobec opinii i uważają, że wszystkie opinie są równie ważne i godne szacunku. Do tekstu..
Zagadki dla Sfinksa: Egipt 2011
R. Joseph Hoffmann  (01-02-2011)
Powoływanie się na "wolność od ucisku" przez ponure siły, próbujące zabezpieczyć możliwość uciskania bojowników o wolność, nie jest niczym nowym w historii cywilizacji. Jest to szczególnie zwodnicza mantra, kiedy pracują kamery i reporterzy czują krew na ulicach. Pomaga, jeśli protestujący są młodzi, zdezorientowani i głośni, tak jak są w Kairze i jak byli w Teheranie w 1979 r. Do tekstu..
Etyka dla myślących
Marcin Punpur  (02-02-2011)
Niektórzy, przeważnie z braku wiedzy czym jest etyka, stawiają wobec niej wymóg wychowawczy. Etyka ich zdaniem powinna uczyć moralności, to znaczy właściwego postępowania. Ma pełnić podobną funkcję co religia i uczyć rozróżniać to co dobre od tego co złe. Szkopuł w tym, że żadna etyka nie jest w stanie podać takiego kryterium bez zastrzeżeń. Religia to czyni, ale kosztem rozumu, opierając się na łasce i wierze. Do tekstu..
Od poczęcia do naturalnej śmierci
Erick MacDonald  (02-02-2011)
Jest ważna przyczyna, dla której związki uczuciowe mogą zasadnie być uznane za centralne dla stosunków ludzkich, w których dzieci mogą być tylko jednym z możliwych celów. Ostatecznie zasadna jest myśl, że jest to adaptacyjne w tym sensie, że dostarcza stabilności w wychowywaniu dzieci, a seks dla przyjemności stanowi zapewne ważny wkład w stabilność takiego związku. Do tekstu..
Wolność i podwójne standardy
Hanin Ghaddar  (02-02-2011)
Moja przyjaciółka z Facebooka napisała w tym tygodniu: "Czy jesteśmy blisko powiedzenia 'jestem dumna, że jestem Arabką', czy też powinniśmy poczekać trochę na Maroko, Jordanię i przynajmniej jeszcze jeden kraj?" Znam Nabilę z uczelni. Byłyśmy bardzo dobrymi przyjaciółkami, ale z czasem nasze drogi rozeszły się. Po studiach stała się bardziej religijna, zaczęła nosić zasłonę i zmieniła się w żarliwą zwolenniczkę Hezbollahu. Najwyraźniej, według opinii wspólnych przyjaciół, moje "odmienne opinie" o Hezbollahu i religii zatruły naszą przyjaźń. Do tekstu..
Nauka zmniejsza kobiece łona
Mariusz Agnosiewicz  (03-02-2011)
Kinematografia niejednokrotnie pokazywała czarowanie ludu wiedzą przez kapłanów egipskich, ale nie zajmowała się pokazaniem, że technika starożytnej Grecji - sprzed narodzenia Chrystusa - była dla późniejszych chrześcijan nie tylko nieznana, ale i niewyobrażalna: maszyny i automaty jakie starożytni Grecy konstruowali w III w. p.n.e. dla średniowiecznych mogły być co najwyżej cudami boskimi (np. termoskop, który uruchamiał fontannę wodną pod wpływem ciepła słonecznego, spotykany także w wersjach uruchamiania mechanizmu pod wpływem ognia: kapłan zapalał na ołtarzu ogień, a specjalny automat pod jego wpływem wylewał na ołtarz libację - święty napój boga) Do tekstu..
Egipt -matka świata
Qanta Ahmed  (03-02-2011)
W Egipcie jest atmosfera wrzenia. Wielkie Egipskie Muzeum w Kairze było już obiektem napaści, czego efektem jest pozbawienie głów dwóch starożytnych mumii, co jest aktem niemal symbolicznym, w chwili kiedy Egipcjanie pozbawiają Mubaraka prometejskiej kontroli nad ogniem władzy. Odcinanie głów hydrze dyktatury niesie znamiona głębokiej przemiany. Jak przy wszelkich egzekucjach, rozlew krwi, rzeczywisty i bardziej abstrakcyjny, niebawem się zacznie. Do tekstu..
James Burnham i upadek Zachodu
Jarosław Balinka  (03-02-2011)
W swojej ostatniej książce "Suicide of the West" ("Samobójstwo świata zachodniego"), która nie doczekała się polskiego przekładu, Burnham wciąż podtrzymywał swoje obawy o przyszłość cywilizacji zachodniej. Zasadniczą tezę budował na przekonaniu, że cywilizacja zachodu od początków XX wieku zaczęła ulegać gwałtownemu kurczeniu się. Dostrzegał to w ideologii bolszewickiej i Związku Radzieckim, który połykał kraje Europy Wschodniej jeden po drugim. Te same tendencje zauważył w osobliwościach procesu dekolonizacji oraz rosnących nastrojach antyzachodnich w częściach Azji oraz na kontynencie afrykańskim. Do tekstu..
Kochać i być mądrym
Andrzej Koraszewski  (04-02-2011)
Racjonalizm jest złudzeniem. Na wszystkich możliwych poziomach nasze życie dominuje irracjonalizm. Kierują nami emocje, we wszelkich analizach posługujemy się niepełnymi a często wręcz szczątkowymi danymi, nasze mózgi mają tendencję do życzeniowego myślenia i do tendencyjnego postrzegania faktów. Krótko mówiąc, racjonalizm jest fanaberią, ułudą lub jak kto woli, kiepskim źródłem dobrego samopoczucia. Do tekstu..
Religijne pudrowanie flinty
Mariusz Agnosiewicz  (04-02-2011)
Ciekaw jestem co wielebny może mówić w takiej sytuacji. Wiadomo po co strzelamy: jesteśmy zwierzętami, jest w nas agresja. Strzelanie to adrenalinka i trybut dla naszej zwierzęcości. Jak można zakryć ornatem tę nagą prawdę? Czy ksiądz mówi o uświęcającej ofierze, którą poniósł dziczek ku chwale Pana? A może opowiada myśliwym, że Biblia pokazuje nam przykład idealnego Dawidowego oka w ciskaniu pocisków? Do tekstu..
Homeopatia, czyli cukier z podpisem astralnym
Andrzej Gregosiewicz  (04-02-2011)
Dlaczego prawo zezwala na sprzedaż takich leków?
- Odpowiem pytaniem. A skąd wziął się w Farmakopei Europejskiej zapis: "Nie da się określić różnicy między rozpuszczalnikiem a homeopatycznym środkiem leczniczym za pomocą naukowych metod analitycznych"? Przecież takie sformułowanie to prawna legalizacja okultyzmu i magii. Ale lobby homeopatyczne to wielkie pieniądze. Politycy nie mieli oporów, by napluć w twarz nauce i medycynie. Przeciwko temu gigantycznemu oszustwu świat będzie protestować. Do tekstu..
Ile było gatunków człowieka?
Jerry Coyne  (05-02-2011)
Co z "współczesnym" H. sapiens, neandertalczykami i denisowianami? Najwyraźniej tworzyli hybrydy i niektóre z tych hybryd były płodne, bowiem ślady genów denisowian i neandertalczyków pozostają w naszych genomach. Na tej podstawie antropolog John Hawks uważa neandertalczyków, ludzi współczesnych i denisowian za członków tego samego gatunku; Gibbons cytuje go: "Krzyżowali się ze sobą. Możemy ich nazwać tym samym gatunkiem". Do tekstu..
Kilka słów na niedzielę dzisiejszą
Andrzej Koraszewski  (06-02-2011)
Być może data 12 lutego nie powinna mylić się z pierwszym kwietnia, a pani Hall z ministrem oświaty. Po wbiciu hasła Darwin Day otrzymujemy prawie 9 milionów tekstów, pierwsze strony to aktualności uniwersytetów, szkół, instytucji rządowych, imprez organizowanych przez media. Słynni uczeni będą mieli z tej okazji publiczne wykłady, na które jak zwykle trudno się będzie dostać. Do tekstu..
W niewoli czynności
Jarosław Klebaniuk  (07-02-2011)
Powszechność pewnych rodzajów przymusowych czynności i liczba ludzi, dla których stają się one wcześniej czy później problemem, sprawiają, że potrzeba naukowej refleksji nad nimi staje się pilna. Dostrzegła to Nina Ogińska-Bulik, publikując ciekawą książkę, łączącą przegląd zagadnień teoretycznych i wyników badań własnych dotyczących uzależnienia od czynności. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [138] 165 [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365