Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.134.441 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 495 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Być ateistą nie jest zresztą łatwo - autentycznym ateistą, a nie ot takim sobie gnuśnym "bezbożnikiem". Być ateistą to wielki wysiłek, zwłaszcza w Polsce, jak zwykł mawiać Kotarbiński."
Archiwum streszczeń artykułów

Lenin na Galapagos
Jan M. Fijor  (21-10-2004)
Ekwadorem rządzi 100 rodzin. I ta setka robi co zechce. Ekwador to kraj socjalistyczny i jak większość krajów socjalistycznych, jest "prywatną" własnością państwową, która elicie zapewnia monopol, utrwalając ich wyłączną władzę. Do tekstu..
Chemia miłości
Krzysztof Szymborski  (21-10-2004)
Nadmiar sceptycznej refleksji zepsuć może najgłębsze romantyczne uczucie, toteż chyba mało kto żałował, że przez stulecia uczeni, których fascynacja zjawiskami natury zdawała się nie mieć granic, wykazywali zadziwiającą powściągliwość w badaniach fenomenu miłości Do tekstu..
Raj
Wojciech Hawryluk  (21-10-2004)
Spieraliśmy się ostatnio o to, czy kwestia szczęścia winna być najważniejszą wartością dla naszego światopoglądu. Do czego takie myślenie może zaprowadzić? Oto dramatyczna ilustracja tego zagadnienia, w której idealizm zderza się z (nową) rzeczywistością Do tekstu..
Religia jako opium
Andrzej Rusław Nowicki  (21-10-2004)
Religia wyrasta z takiej sytuacji, która bez złudzeń obejść się nie może; nie mogąc w pełni rozwinąć własnego człowieczeństwa człowiek potrzebuje złudzenia, pociechy, "opium"; nie mogąc zdobyć rzeczywistego szczęścia, człowiek sięga po szczęście urojone Do tekstu..
Czym jest prawda?
Richard Dawkins  (22-10-2004)
Czy to, że imponują nam badania naukowe jest tylko naszym zachodnim skrzywieniem? No cóż, przyznajmy tu rację i zacznijmy myśleć socjologicznie, demokratycznie i feministycznie! czyli o niedowarzonej filozofii paradującej pod nazwą kulturowego relatywizmu Do tekstu..
Zamęt
Wojciech Hawryluk  (24-10-2004)
Ty oczywiście pragnąłbyś, aby gdzieś nad tobą wojowały o ciebie: diabełek z jednej strony, a z drugiej - aniołek. Ty chciałbyś być elementem, może nawet mało znaczącym, ale jednak elementem jakiegoś wielkiego, mistycznego planu... oto człowiek postawiony przed Wyborem Do tekstu..
Zostać milionerem...
Jan M. Fijor  (24-10-2004)
Niespełna 4% Amerykanów uważa, iż miliona dolarów można się dorobić własną pracą. Pomyśleć, że mówimy o kraju, w którym każdego dnia przybywa ponad 200 milionerów, o kraju, w którym 82 proc. milionerów dorobiło się majątku własnymi siłami Do tekstu..
Mobbing
Jan M. Fijor  (24-10-2004)
Terminem robiącym ostatnio w Polsce karierę stał się mobbing. Na złe traktowanie pracownika może sobie pozwolić wyłącznie pracodawca, który z tego tytułu nie poniesie żadnych konsekwencji. Takim pracodawcą jest wyłącznie państwo! Do tekstu..
Morderstwo po amerykańsku
Krzysztof Szymborski  (24-10-2004)
Dlaczego ludzie się mordują? Czy skłonność do przemocy jest naszą cechą wrodzoną, czy wynikiem niewłaściwego wychowania? Czy można realnie liczyć na to, że uda nam się kiedyś stworzyć społeczeństwo żyjące w całkowitym pokoju i harmonii? Do tekstu..
Goodbye Jackowo!
Jan M. Fijor  (24-10-2004)
Sprzątanie, drobne prace budowlane, opieka nad dziećmi - takie były początki większości polskich emigrantów w Chicago. "W Chicago nadchodzi era Polaków" - pisał przed laty popularny Chicagowianin, kapitan Tadeusz Kutek. Wszystko wskazuje na to, że miał, rację Do tekstu..
W poszukiwaniu racji Powstania Warszawskiego
Piotr Jarco  (24-10-2004)
Mickiewicz i jemu podobni na wiele pokoleń ogłupili elity polskie i pozbawili je umiejętności logicznego myślenia. Romantyzm był fatum dla Polski. Idiotyczna pogarda dla "mędrca szkiełka i oka" i kult uczuć stały się przykazaniem dla patriotyzmu Do tekstu..
Dzieci gorszych szans
Andrzej Koraszewski  (24-10-2004)
Tygodnik "Polityka" opublikował swego czasu wstrząsający raport o polskim państwie opiekuńczym. Mamy w Polsce do czynienia z bardzo rozpowszechnioną mentalnością, czy jak kto woli kulturą życia na cudzy koszt Do tekstu..
Jezus ewangelii a Pawłowy Chrystus wiary
Jerzy Sędziak  (26-10-2004)
O Jezusie Paweł ma do powiedzenia niewielki akapicik. Gdzie w jego listach jest choć jedna wzmianka o Maryi, o Betlejem, choćby jeden przykład cudu dokonanego przez Jezusa? Czy te wszystkie liczne cuda, których Jezus dokonał za życia nie interesowały go? Do tekstu..
Królestwo
Wojciech Hawryluk  (26-10-2004)
"Królestwo" jest poetycką wizją narodzin świata, człowieka, religii, sztuki... Całą tę historię cywilizacji umieściłem w scenerii, która może kojarzyć się z ostatnim, współczesnym okresem dziejów świata. Do tekstu..
Płoną lasy nie tylko w Kalifornii
Jan M. Fijor  (26-10-2004)
Z problemami leśnictwa zetknąłem się nieco bliżej rok temu, gdy o mały włos a dostałbym grzywnę za wejście do własnego lasu. Zostałem zatrzymany przez służbę nadleśnictwa w momencie, gdy zbierałem do wora pozostawione w moim lesie po jakimś pikniku śmieci Do tekstu..
O.J. Simpson przeciwko genetyce molekularnej
Krzysztof Szymborski  (26-10-2004)
Głośna sprawa O.J.Simpsona, czarnego futbolisty oskarżonego o poderżnięcie gardła swej białej żonie, przerodziła się w wielki telewizyjny cyrk. Proces był poszlakowy. Koronne i niezbite dowody winy miały być dostarczone przez genetykę molekularną. Do tekstu..
Starożytne procesy o ateizm
Andrzej Rusław Nowicki  (26-10-2004)
Uprawianie filozoficznej krytyki religii nie było w starożytnej Grecji zajęciem bezpiecznym. Nie było wprawdzie potężnej scentralizowanej instytucji kościelnej, ale wniesione do sądu oskarżenie o "bezbożność" mogło zakończyć się wydaniem wyroku śmierci. Do tekstu..
Madonna Taneczna
Andrzej Koraszewski  (26-10-2004)
Jestem księdzem. Mam 34 lata... Polska oczyma młodego księdza, w którym resztki idealizmu przeplatają się rozterkami i ludzkimi problemami. Kryzys wiary w Boga splata się tu z kryzysem wiary w człowieka i Polskę w węzeł gordyjski... Rozsupłasz go? Do tekstu..
O śmierci
Maciej Sosnowski  (27-10-2004)
Wybór towaru w sklepie "Dobra nowina" jest olśniewająco szeroki. Do wszystkich i do każdego z osobna mogą trafić słowa pociechy, obietnicy, podtrzymywane niezachwianą wiarą we wspaniałe jutro "gdzieś tam"... Do tekstu..
Kultura Indusu i mity indyjskie
Joanna Żak-Bucholc  (27-10-2004)
Cywilizacja Indusu. Od cywilizacji Indusu do mitologii Indii. Wielkie Boginie i elementy matriarchalne. Asurowie i inni. Motyw Skandy. Motyw Kali i Mahiszy. Miasta cywilizacji Indusu w opowieściach mitycznych. Daksza i gwiazdozbiór Mrigasirsza Do tekstu..
Respektowanie wartości chrześcijańskich
Andrzej Koraszewski  (28-10-2004)
Nie ma wątpliwości, że wolność jest pod pewnym względem trudniejsza niż niewola. Wolność wymaga umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji... - Na marginesie "pogoni za masonem" poznańskich rajców i odwołania prof. Cegielskiego Do tekstu..
Meksykańskie sukcesy Blajera
Jan M. Fijor  (30-10-2004)
Meksyk, mimo wielu problemów, bije nas na głowę tak pod względem gospodarczym jak i kulturowym. Każde dziecko w Birmie czy Beninie zna obrazy Rivery, potrafi rozpoznać meksykańskie rytmy, podczas gdy Polska kojarzy im się co najwyżej z polką lub kozakami Do tekstu..
Ateizm Krytiasza
Andrzej Rusław Nowicki  (30-10-2004)
Pierwszym myślicielem, który odsłonił społeczną funkcję religii, był arystokrata ateński, uczeń Sokratesa, Krytiasz (ok. 455-403). U niego po raz pierwszy religia została właśnie uznana za wymysł polityków, służący do umacniania praw państwowych Do tekstu..
My wszyscy z plebsu!
Alicja Fryda  (30-10-2004)
Moi ulubieni plebejusze mieszkają w USA. Nic w sobie ze szlachectwa nie mają. Na całe szczęście. Myślą, że wszystko zależy od nich. Zawsze jest OK. Polski cham oczywiście czuje się panem hrabią. Coś tam słyszał o przedmurzu, pracą się brzydzi Do tekstu..
Biologia moralności
Krzysztof Szymborski  (30-10-2004)
W 1975r. G.Price'a popełnił samobójstwo przecinając sobie żyły nożyczkami, ponieważ nie mógł pogodzić się z ideą, że postępując altruistycznie jesteśmy obiektami przebiegłej manipulacji naszych "samolubnych genów", których celem jest jedynie ich własna reprodukcja Do tekstu..
ABSOLUT: odniesienie urojone
Bernard Korzeniewski  (30-10-2004)
Prawda absolutna. Sieć pojęciowa. Sieć pojęciowa a język. Absolut jako odniesienie urojone. Sieć pojęciowa a logika. Sieć pojęciowa a matematyka. Filozofia zewnętrzna i wewnętrzna sieci pojęciowej. Sieć pojęciowa a nauka. Sieć pojęciowa, psychika i świat zewnętrzny Do tekstu..
Z jedną nogą w niebie...
Andrzej Koraszewski  (31-10-2004)
Kapłani zajmują się czymś, co w ekonomii nazywa się "trading in futures", czyli przyjmowaniem przedpłat w ciemno na dostawę towaru w przyszłości. Jak długo istnieje popyt na to, a handel przynosi zyski, w świetle ekonomii działanie ich jest racjonalne! Do tekstu..
Dusza dziecka
Krzysztof Szymborski  (01-11-2004)
Jeśli jako dorośli przejawiamy skłonność do przesądów, mistycyzmu, irracjonalizmu, a także do posłuszeństwa wobec silniejszych, to wszystkie te neoteniczne cechy pozostają reliktami naszego dzieciństwa. Neotenia może rzucić światło na zagadkę ludzkiej natury Do tekstu..
Kłamstwo użyteczne
Andrzej Rusław Nowicki  (01-11-2004)
Opowiadania o bogach to dla Platona "kłamstwo użyteczne". Według Platona należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest wiele mitów fałszywych, a mimo to należy kształcić młodzież z pomocą tych fałszywych mitów. Do tekstu..
Dolly i świątobliwa ciemnota
Richard Dawkins  (01-11-2004)
Religijne lobby, rzecznicy "tradycji", cieszą się uprzywilejowanym dostępem nie tylko do mediów, ale również do wpływowych gremiów społecznych. Być może powinniśmy raczej słuchać tych, których słowa rzeczywiście stanowią podstawę do tego, by brać je pod rozwagę Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 38 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365