Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.132.628 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 495 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.
Archiwum streszczeń artykułów

Kres chrześcijaństwa
Mariusz Agnosiewicz  (06-10-2004)
Naukowe uzasadnienie nieuchronności zaniku chrześcijaństwa w Europie: objawy, analiza, natura zjawiska zanikania religii. Odnajdywanie historycznych analogii do tego co dzieje się obecnie. Wyodrębnienie dwóch scenariuszów przyszłości religii w Europie Do tekstu..
Bogaty, czyli zły
Jan M. Fijor  (06-10-2004)
Tylko nieliczne pisma bronią ludzi interesu, których pozycja w rankingu hierarchii medialnej znajduje się za związkami zawodowymi, emerytami, chłopami, a nawet marginesem społecznym. Nędza, upadłość, zło to medialne hity Do tekstu..
Ewolucja inteligencji
Krzysztof Szymborski  (06-10-2004)
Człowiek rodzi się bezradny i bezbronny, ogromną część swego życia poświęca uczeniu się, a kiedy wreszcie osiąga dojrzałość, spędza większość czasu, rywalizując z innymi i rozwiązując problemy, z których większość sam stworzył Do tekstu..
Pole daimoniona
Andrzej Rusław Nowicki  (06-10-2004)
Dobre i złe daimoniony jako podmiotowe składniki osobowości odzwierciedlające myśli i poglądy spotkanych osób, pomagające człowiekowi w podejmowaniu decyzji. Społeczna geneza sumienia. Pole daimoniona jako sfera osobowości. Radykalny racjonalizm Sokratesa Do tekstu..
Św.Jehowy sektą według sądu
Mariusz Agnosiewicz  (06-10-2004)
Kiedy niedawno moskiewski sąd zdelegalizował ŚJ jako związek szkodliwy społecznie ozwały się głosy, że to zamach na swobody religijne. Kiedy jednak sąd francuski uznaje ŚJ za "religię działającą jak sekta" sprawa skłania do przemyśleń. Kulisy legalizacji ŚJ w Polsce Do tekstu..
Księża patrioci
Andrzej Koraszewski  (06-10-2004)
Od lat polski barometr polityczny w zależności od pogody wypycha na światło reflektorów już to postać księdza Jankowskiego, już to ojca Rydzyka. Obaj konkurujący ze sobą o rząd dusz kapłani jako żywo przypominają postać księdza Marka, idola konfederatów barskich Do tekstu..
Plebejskie frustracje
Andrzej Koraszewski  (13-10-2004)
Amerykanin nie ma w sobie nic plebejskiego. Dlaczego przebywając od tylu dni w tłumie, śpiąc w sali o tysiącu prycz, nie czułem się źle? Doszedłem do wniosku, że to dzięki zupełnemu brakowi plebejskości, tego co u nas nazywa się potocznie, ze szlachecka 'chamstwem' Do tekstu..
Kilka słów o nadziei
Andrzej Koraszewski  (13-10-2004)
Życie jest darem - powiadają ludzie głęboko religijni. Zgadzam się i dodaję: jest darem, którego nie można dostać dwa razy. Z ludźmi wierzącymi łączy nas wiele wartości, a przede wszystkim wiara w dobro. Do tekstu..
Niebiblijne nauki katolicyzmu
Jerzy Sędziak  (13-10-2004)
Katolicyzm praktykuje iście orwellowskie odczytywanie nauk biblijnych. W Folwarku zwierzęcym przykazanie "Wszystkie zwierzęta są równe" świnie uzupełniły: "ale niektóre równiejsze". Np. Biblia zakazuje czci aniołów, katolicy sprostowali: zakazuje czci ...przesadnej Do tekstu..
Dyrektora na chwilę przyjmę
Witold Filipowicz  (13-10-2004)
Sposoby konkursowego obsadzania stanowisk w administracji mają być jednym z instrumentów budowania uczciwego państwa. Z zewnątrz może to nawet i tak wyglądać, wyłącznie jednak dla niezorientowanych w zawiłościach tematu. Do tekstu..
Giełda podatkowa
Jan M. Fijor  (13-10-2004)
Pomimo przekonania o nieuchronności podatków wyrażanej chociażby w powiedzeniu, że "płacenie ich jest taką koniecznością, jak śmierć", sprzeciw wobec systemu odbierającego człowiekowi owoce jego pracy nie jest wcale utopią. Do tekstu..
Naukowa teoria szczęścia
Krzysztof Szymborski  (13-10-2004)
Według Arystotelesa droga do szczęścia (eudaimonia) wiedzie przez rozum. Kołakowski, uważany za najwybitniejszego filozofa polskiego, twierdzi, że szczęście nie istnieje, on go nie zna i się o ty nie wypowiada. Co na temat szczęścia ma do powiedzenia współczesna nauka? Do tekstu..
Główne nurty sceptycyzmu
Andrzej Rusław Nowicki  (13-10-2004)
Słowo "sceptycyzm" używane bez dodatkowych określeń może wprowadzić do rozważań nad krytyką religii wiele zamętu. Sceptycyzm religijny fundamentalnie różni się od wolnomyślicielskiego. Sprzeczność agnostycyzmu. Siła umysłu sceptyka i antydogmatyzm Do tekstu..
O pochodzeniu rozumu
Andrzej Koraszewski  (13-10-2004)
G.Miller, amerykański psycholog poznawczy, występuje z interesującą koncepcją ewolucji ludzkiego umysłu w wyniku działania doboru płciowego a nie naturalnego. Teoria doboru płciowego to nie tylko ateizm, ale wręcz, jak pisze Miller, nieprzyzwoity ateizm Do tekstu..
Wstrzymał słońce...
Andrzej Koraszewski  (15-10-2004)
Przez 30lat Gingerich poszukuje po całym świecie pozostałych egzemplarzy dzieła Kopernika z pierwszego (1543) i drugiego (1566) wydania, studiuje notatki pozostawione na marginesach, próbuje odtworzyć drogi i siłę oddziaływania dzieła Kopernika na innych Do tekstu..
Konsumencki wybór
Jan M. Fijor  (15-10-2004)
W USA, w kraju którego prosperity zazdrości cały świat, biznes wie, że bez konsumenta istnieć nie może. Personel można zastąpić Internetem, pocztą, out-sourcingiem, klienta zastąpić się nie da. W polskim biznesie do tego jeszcze daleko. Do tekstu..
Pojęcie monady u Leibniza
Sammael Thot  (15-10-2004)
Leibniz uważał, iż istnieje jeden rodzaj substancji w nieograniczonej liczbie, a wszystkie są duchowe. Tak, jak Hobbes wykluczył istnienie substancji duchowych, tak Leibniz pozbawił istnienia materialnych Do tekstu..
Moja filozofia kultury
Andrzej Rusław Nowicki  (15-10-2004)
Nigdy nie byłem i nie będę żadnym "-istą", a więc ani tomistą, ani kantystą, ani heglistą. Jestem twórcą swojego własnego systemu filozoficznego. Ten system nazywam albo filozofią ergantropii, albo filozofią wdziełowstąpienia Do tekstu..
Czy Polacy się lubią?
Andrzej Koraszewski  (15-10-2004)
Bardzo mało powstaje stowarzyszeń wyznaczających sobie konkretne i realne zadania. Znacznie więcej jest obrońców ojczyzny i strażników wartości. A ponieważ oni zajmują się zwalczaniem siebie nawzajem, żyją w przeświadczeniu, że więcej jest w kraju masonów niż cyklistów Do tekstu..
Spotkanie z Prof.Nowickim
Mariusz Agnosiewicz  (15-10-2004)
Zapis mojego pierwszego spotkania z prof.Nowickim. Kształtowanie się światopoglądu i ateistycznej filozofii kultury. Religie racjonalistyczne. Pozytywny ateizm. Badania nad Brunem, Vaninim i Łyszczyńskim. Podsumowanie życia Profesora. Czym jest szczęście? Do tekstu..
Dobre i złe powody, by wierzyć
Richard Dawkins  (15-10-2004)
Oto list do dziesięcioletniej wówczas córki Richarda Dawkinsa, którą wbrew woli ojca posłano na naukę do katolickich zakonnic. Tekst został przełożony specjalnie dla serwisu "Racjonalisty" za uprzejmym zezwoleniem Autora. "Kochana Juliet... Do tekstu..
W pogoni za brązowym karłem
Agnieszka Dutka  (16-10-2004)
Czym jest tajemniczy obiekt zwany brązowym karłem? Można go obrazowo porównać do niecałkiem uformowanej, jakby nieudanej gwiazdy. Często uważa się brązowe karły za ogniwo pośrednie pomiędzy gwiazdami a planetami olbrzymami. Czy stanowią ciemną materię? Do tekstu..
Na przekór obywatelowi!
Jan M. Fijor  (18-10-2004)
O hamowaniu importu używanych samochodów, akcyzie na gaz, VAT na internet, zwyżce haraczu na ZUS i rozkułaczaniu czyli jakie motywy kierują mścicielami z ulicy Wiejskiej, albo: w co gra z nami władza? Do tekstu..
Poznawanie Trentowskiego
Andrzej Rusław Nowicki  (18-10-2004)
Chciał stworzyć filozofię narodową. Rotteck - kim był dla Trentowskiego? Postulat radykalnego pluralizmu. Kontrowersyjny projekt reformy masonerii Trentowskiego. Czym zaszokował masonów? Do tekstu..
Konserwatyzm po angielsku
Andrzej Koraszewski  (18-10-2004)
Konserwatyzm myli się wielu z bezmyślnym tradycjonalizmem, z przeciwstawianiem się każdej zmianie. Nic bardziej błędnego! Dziś potrzebujemy polityki opartej właśnie na myśli konserwatywnej. Angielski konserwatyzm jest tu znakomitym wzorem Do tekstu..
Języki obce jako okno na inne kultury
Andrzej Rusław Nowicki  (19-10-2004)
Łacina na trzy alfy. Greka u Witwickiego. Niemiecki, gotyk i hitlerowskie patrole. Rosyjski, cyrylica i bolszewickie barbarzyństwo. Włoski, faszystowskie radio i czytanie Dantego. Starochiński i maoistyczna rewolucja językowa. Do tekstu..
W majestacie bezprawia
Jan M. Fijor  (19-10-2004)
Autonomia amerykańskich sędziów nie ma sobie równych i jest niekiedy porównywalna ze swobodą działania funkcjonariuszy reżymów opresyjno-dyktatorskich. Sędziowie ci, wyposażeni w równie suwerenną ławę przysięgłych mogą przeforsować najbardziej nawet absurdalne wyroki Do tekstu..
Wielka trójca idei
Krzysztof Szymborski  (19-10-2004)
Marks, Freud i Darwin. Jednym z najbardziej interesujących zjawisk umysłowych ostatniego dziesięciolecia XXw. jest zmierzch świetności tych dwu pierwszych i powolna, choć nieubłagana ekspansja idei Darwina w domenę nauk społecznych i psychologii Do tekstu..
Amerykański przykład
Andrzej Koraszewski  (19-10-2004)
Różnica między jakimkolwiek parlamentem europejskim, a amerykańskim Kongresem jest zasadnicza - w Ameryce prawo stanowią demokratycznie wybrani prawnicy, w Europie prawnicy borykają się z interpretacją praw stanowionych przez przypadkowych dyletantów. Do tekstu..
Wielka konwergencja
Richard Dawkins  (19-10-2004)
Ponoć nauka i religia zbliżają się do siebie. To blaga! - pisze najsłynniejszy ewolucjonista w książce "Kapelan diabła", którą publikujemy pierwsi w Polsce. "Nadszedł czas, aby ludzie rozumu, będący przeciwieństwem ludzi wiary, wstali i powiedzieli: Dosyć!" - pisze Autor. Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 37 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365