Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.143.583 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 495 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Chcę przedłożyć czytelnikowi do życzliwego rozważenia doktrynę, która, jak się obawiam, może się wydać niesłychanie paradoksalna i wywrotowa. Według tej doktryny jest rzeczą niepożądaną wierzyć jakiemuś twierdzeniu, gdy nie ma żadnej podstawy do przypuszczenia, że jest ono prawdziwe."
Archiwum streszczeń artykułów

Racjonalista 4/1932  (04-01-2005)
Prezentujemy koleny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista". Józef Landau: Moralność publiczna. Henryk Ułaszyn: szacherki i logika. Tadeusz Jaroszewski: Klerykalizm katolicki w harcerstwie (dokończenie). W kraju i poza krajem. Do tekstu..
Trzecia płeć
Krzysztof Szymborski  (04-01-2005)
Dla wielu panów "kobieta naukowiec" jest jak "świnka morska" - że niby to ani świnka, ani morska. W moich czasach studenckich był to nasz ulubiony dowcip. Otóż część kolegów była zdania, że obecność kobiety w laboratorium jedynie rozprasza uwagę prawdziwych badaczy Do tekstu..
Seans u Mickiewiczów
Stanisław Wasylewski  (04-01-2005)
Nagły paroksyzm spirytyzmu, który wstrząsnął Europą i owe teozoficzne herbatki nie porwały za sobą arcymistrza. Duchy zbojkotowały arcymistrza poezji wieszczej i nie raczyły odpowiedzieć na wezwanie senatu romantyków polskich Do tekstu..
Antysemityzm polski
Paulusjan  (04-01-2005)
W świecie uprzedzeń narodowościowych, naprzeciw niesłabnącej pladze ksenofobii, należy głosić ideę internacjonalizmu - pobratymstwa i równości wszystkich nacji - która wypływa z przyrodzonej każdemu człowiekowi godności. Do tekstu..
Racjonalista 5/1932  (05-01-2005)
Prezentujemy kolejny numer przedwojennego Racjonalisty. Tadeusz Kotarbiński: Racjonalizm. Henryk Ułaszyn: Aktualne nieaktualności. B.T.: Szukajcie Vintrasa! Jan Nowicz: Na temat pewnego odkosza. K.D.: Pokłosie z wycinków. Do tekstu..
Grzech za grzech
Maciej Sosnowski  (05-01-2005)
Starożytni Kahuni posiadali własną moralną zasadę, według której "nic nie jest grzechem co nie krzywdzi drugiego człowieka". Jakież to proste i oczywiste odniesienie do międzyludzkich stosunków. Przypatrzmy się jak wygląda grzech w najbliższym nam ujęciu chrześcijańskim. Do tekstu..
Tajemnica Jahwisty 2
Piotr Drobner  (05-01-2005)
Wykopaliska archeologiczne Sumeru, Egiptu, Synaju, Babilonii zaczęły dostarczać zdumiewających materiałów, starszych od Biblii o setki i tysiące lat. Materiałów wskazujących na wtórność i kompilacyjny charakter Biblii. Do tekstu..
Wierzenia religijne Einsteina
Lech Keller  (05-01-2005)
Racjonalistyczna spinozjańska religijność Einsteina okazała się szkodliwa dla jego działalności naukowej. Jego przekonanie iż "Bóg nie gra w kości ze światem" nie pozwoliło mu przyjąć założeń mechaniki kwantowej, a tym samym stworzyć "ogólnej teorii wszystkiego" Do tekstu..
Nauka a piękno
Krzysztof Szymborski  (05-01-2005)
Rola czynników estetycznych przy formułowaniu teorii naukowych. Jak w nauce piekno, które uchwycić może czysta inteligencja, połączone jest intymnymi więzami z prawdą. Estetyczna intuicja w nauce. Elegancja równań ważniejsza od ich związku z doświadczeniem? Do tekstu..
Podróże do Syrakuz
Andrzej Koraszewski  (05-01-2005)
Miłość zachodnich intelektualistów do takich postaci jak Castro była prostą konsekwencją rewolucyjnego romantyzmu, ślepej wiary w to, że obalenie tyrana automatycznie oznacza wprowadzenie światłych rządów demokracji. Rozważania na marginesie "pomarańczowej rewolucji" Do tekstu..
Ewangelia według Mela Gibsona
Jerzy Sędziak  (06-01-2005)
"Pasja" to film antysemicki, prostacki, niebiblijny, zrobiony w duchu przedsoborowym, obliczony na poklask motłochu święcie przekonanego, że to Żydzi zabili Pana Jezusa. Po obejrzeniu tego filmu Jan Paweł II powiedział: "Tak rzeczywiście było"... Do tekstu..
Hrabia Henryk i czarnoksiężnik
Stanisław Wasylewski  (06-01-2005)
Odwieczne prawo magiczne mówi, że wystarczy obecność chociażby jednej wrogo usposobionej osoby na seansie, aby sprowadzić zupełną impotencję władzy medium... Historia słynnego dziewiętnastowiecznego medium - Dawida Douglasa Home'a i jego potyczek z Z.Krasińskim Do tekstu..
Ekonomia neoliberalna
Lech Keller  (06-01-2005)
Autor opisuje proces i skutki wprowadzania neoliberalnej polityki ekonomicznej w Australii i Nowej Zelandii w latach 1983-2003, co ciekawe - zainicjowany przez partie lewicowe. Zastanawia się też czy rozwiązania modelu amerykańskiego są odpowiednie dla Polski. Do tekstu..
Wyznania uzdrowicielki
Karla McLaren  (06-01-2005)
Była przywódczyni New Age - autorka prac o aurach, czakramach, "energii" itp. - opisuje swe trudne i bolesne przejście do sceptycyzmu. Dziękuje społeczności sceptyków i zastanawia się, jak skuteczniej dotrzeć z naukowym i krytycznym myśleniem do jej byłych kolegów z New Age. Do tekstu..
Kosmologia- proces poszlakowy
Jerzy Sikorski  (06-01-2005)
Uczciwe uprawianie badań naukowych wymaga ciągłego manewrowania między konserwatyzmem a rewolucją. Nadmiar konserwatyzmu prowadzi do dogmatyzmu. Jednak również wystrzegać się trzeba pędu do nowych rewelacji. Ta droga prowadzić bowiem może do paranaukowych pomysłów Do tekstu..
Alternatywna onkologia
Robert McIntosh  (07-01-2005)
Kiedy wyczerpaliśmy wszystkie możliwości leczenia, łatwo zrozumieć, dlaczego tak wielu pacjentów wybiera terapie nieortodoksyjne. Moi pacjenci często mówią: "Nie mam nic do stracenia". Niestety, jako onkolog, dobrze wiem teraz, jak wiele mają do stracenia. Do tekstu..
Syndrom Jerozolimy
Mirosław Kropidłowski  (08-01-2005)
Dla niektórych osób wizyta w Świętym Mieście zmienia się w kilkudniowy koszmar, który nazywany jest "Syndromem Jerozolimy". Jego przypadki były rejestrowane już od czasów średniowiecza, i wiążą się z dotykającą pielgrzymów psychozą religijną Do tekstu..
Yezydyzm: religia Kurdów
Mirosław Kropidłowski  (08-01-2005)
W Iraku yezydzi uważani są przez wielu za tych, którzy "adorują diabła", bowiem oddają cześć wszystkim stworzonym przez Boga aniołom, w tym również "upadłemu aniołowi", który w tradycjach chrześcijańskich i muzułmańskich jest znany jako Szatan. Do tekstu..
Albański Kościół Prawosławny
Mirosław Kropidłowski  (09-01-2005)
Chrześcijaństwo zostało zaszczepione na ziemiach dzisiejszej Albanii jeszcze przed Edyktem Mediolańskim z 313 r. Do pierwszej schizmy doszło w 484 r. W 519 r. nastąpiło pojednanie z Rzymem, ale w 731 r. Kościół albański ponownie zerwał stosunki z papieżem Do tekstu..
Prawosławny Grecki Patriarchat Aleksandryjski
Mirosław Kropidłowski  (09-01-2005)
Kościół aleksandryjski, który do 451 r. był silny i zjednoczony, z powodu przyjętego przez Sobór Chalcedoński dogmatu o dwóch naturach istniejących w Jezusie, utracił swoją jedność. Większość członków Kościoła w Egipcie (Koptowie) odrzuciła postanowienia soboru Do tekstu..
Japoński Kościół Prawosławny
Mirosław Kropidłowski  (09-01-2005)
Początek Kościoła Prawosławnego obrządku bizantyjskiego w Japonii jest związany z Patriarchatem Moskiewskim. Pierwsza bizantyjska kaplica została zbudowana w 1858 r. przy konsulacie rosyjskim na Wyspie Hokkaido. Do tekstu..
Estoński Kościół Prawosławny
Mirosław Kropidłowski  (09-01-2005)
Od IX do XII wieku ziemie estońskie znajdowały się pod wpływami książąt fińskich. Od 1208 r., biskup ryski Albert von Buxhövden, założyciel Zakonu Kawalerów Mieczowych, starał się podbić Estonię. A kiedy to mu się nie udało, wezwał w 1218 r. do pomocy króla duńskiego Do tekstu..
Prawosławny Kościół w Holandii
Mirosław Kropidłowski  (09-01-2005)
Prawosławny Kościół w Holandii należy do Patriarchatu Moskiewskiego. Już od początku XVIII wieku jest na stałe obecny w Niderlandach. Car Piotr Wielki, przebywający tam przez jakiś czas, założył w 1697 r. pierwszy kościół prawosławny w Amsterdamie Do tekstu..
New Age po japońsku
Mirosław Kropidłowski  (09-01-2005)
Seicho-No-Ie to religijna filozofia utworzona w 1930 r. w Japonii przez Masaharu Taniguchi po tym, jak miał on otrzymać boże objawienie, że świat materialny nie jest niczym innym, jak tylko iluzją. W 1941 r. ta nowa religia o filozoficznej treści została uznana przez rząd Do tekstu..
Kim są mesjanistyczni Żydzi?
Mirosław Kropidłowski  (13-01-2005)
Powstały przed dwudziestu laty w USA żydowsko-mesjanistyczny ruch skupia Żydów, którzy wierzą, że Jezus Chrystus jest zapowiedzianym w świętych księgach Mesjaszem. Proponują to, co według nich byłoby powrotem do źródeł judaizmu i pierwotnego chrześcijaństwa Do tekstu..
Klonować nie klonować?
Andrzej Koraszewski  (13-01-2005)
Klonowanie osoby ludzkiej w całości lub części natrafia na zdecydowany opór Kościoła. Rozważmy jednak możliwość postmodernistycznego podejścia do kwestii relikwii, aby ukazać kuszącą perspektywę dopuszczenia przez kościół klonowania Do tekstu..
Każdy jest sceptykiem...
James A. Haught  (13-01-2005)
Przeciętny katolik nie wierzy w 99% świętych dogmatów, a ten 1%, w który wierzy, nie różni się istotnie od reszty. Wszyscy jesteśmy ateistami wobec większości bogów, w jakie ludzkość kiedykolwiek wierzyła. Niektórzy z nas po prostu poszli o jednego boga dalej Do tekstu..
Polska prorokini spirytyzmu
Stanisław Wasylewski  (13-01-2005)
Pani Malwina była kapłanką wiedzy tajemnej, pierwszą w Polsce apostołką doktryny Kardeca - wynalazcy ciał astralnych, który głosił, iż w ewangelii znajdują się tylko zalążki nauki Chrystusa, którą rozszerzać, objaśniać i pogłębiać mają właśnie spirytyści Do tekstu..
Ogólność i inność
Marcin Orliński  (13-01-2005)
Zwrot filozofii ku językowi oznaczał nie tylko powstanie nowych dziedzin zainteresowania, ale zmienił sposób filozofowania. Pewne problemy upadły, okazując się pseudo-problemami wynikłymi z niezrozumienia budowy języka. Inne zaczęły się jawić w nowym świetle. Do tekstu..
Metafizyka miłości
Rafał Wołowczyk  (13-01-2005)
Okoliczności i czasy w których żyjemy każą nam tłumić najgłębsze pragnienia, wypychać tęsknoty za prawdziwym uczuciem masową papką z łatwopalnego tworzywa. Miłość staje się średniowiecznym ideałem, nierealnym marzeniem spełniającym się tylko w romantycznych filmach Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 43 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365