Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.144.890 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 497 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"- Zapomina pan o Bogu. - On mnie nie interesuje. Bóg toleruje rzeczy, których nie sposób tolerować. Jest nieodpowiedzialny i niekonsekwentny. Nie jest dżentelmenem."
Archiwum streszczeń artykułów

Bóg jest matematyką
Andrzej Koraszewski  (13-01-2005)
Dlaczego tak bardzo "potrzebujemy" jakiegoś boga, który nada naszemu istnieniu sens, czyli przekona nas, że jesteśmy na świecie, bo on tak zaplanował, i zachowujemy się tak, a nie inaczej, bo "tak jest gdzieś zapisane"? Do tekstu..
O historii, mitach i faktach  (14-01-2005)
Pod koniec ub.r. otrzymaliśmy od pana prof. Mariana Dobrosielskiego prezent w postaci wyśmienitej książki, zatytyłowanej "O historii, mitach i faktach. Eseje polityczno-filozoficzne". Jak sam informuje w nocie odautorskiej, książka zawiera szkice z lat 2002-2004, które są "próbą zrozumienia źródeł i przyczyn oraz prawdopodobnych skutków aktualnych i szczególnie ważnych wydarzeń politycznych i dyplomatycznych na świecie i w Polsce". Członków i sympatyków Stowarzyszenia NEUTRUM z pewnością ucieszy możliwość przeczytania, tym razem w wersji pierwotnej, wywiadu, którego na początku ub.r. prof. Dobrowolski udzielił mi do opublikwonia w naszym Biuletynie. Wywiad, który ukazał się w Biuletynie NEUTRUM [nr 1(32), styczeń 2004], był skróconą wersją naszej rozmowy. Była ona zbyt obszerna, jak na możliwości wydawnicze NEUTRUM. Dlatego też cieszy opublikowanie przez prof. M. Dobrosielskiego jego pełnej wersji. Szczególnego podkreślenia wymaga to, że prof. M. Dobrosielski w swojej książce kierował się, jak sam pisze, "kryteriami obiektywizmu i krytycznego racjonalizmu". I jeszcze jedna ważna uwaga: "Zawarte w książce szkice stanowią swego rodzaju zderzenie współczesnych faktów i mitów mających swe źródła w historii".
Każdy, kto chce przekonać się, co kryje w sobie powiedzenie z czeskiego filmu "gdyby głupota umiała fruwać, to...", niech koniecznie zajrzy na strony wydanej przez prof. Dobrosielskiego swoistej "perełki" dotyczącej polskiej zwyrodniałej codzienności. Książka prof. M. Dobrosielskiego nie jest dostępna w księgarniach. Rozprowadzana jest przez wydawcę: Wydawnictwo Prywatnej Wyższej Szkoły Businessu i Administracji w Warszawie.
Wszelkie informacje dotyczące zakupu książki można otrzymać pod numerami tel.: (0... 22) 559.22.64; (0... 22) 559.22.48 (Biblioteka PWSBiA - dyr. Tadeusz Gedrycz) lub też (0... 22) 559.22.39 [Redakcja]
Wywiad kościelny
Wiesław Jaszczyński  (16-01-2005)
Zaczął się okres żniw kościelnych czyli kolęda, ściąganie swoistego podatku czy dziesięciny. Ale kolęda ma jeszcze inne cele - sprawdzenie co "owieczki" robią, czym się interesują, jak mieszkają i szczególnie co czytają. Do tekstu..
Normy moralne
Andrzej Koraszewski  (16-01-2005)
Pod różnymi szerokościami geograficznymi Bóg wygląda inaczej, a przekazane przez niego normy też się od siebie różnią. Patrząc na te wariacje "uniwersalnych norm moralnych" niektórzy filozofowie doszli do wniosku, że sami sobie wymyślamy normy moralne Do tekstu..
Neoliberalna polityka gospodarcza
Lech Keller  (16-01-2005)
Uważam, iż próby zastosowania modelu amerykańskiego zakończyły się relatywnym fiaskiem w Australii, a definitywnym niepowodzeniem w Nowej Zelandii. Głównym tego powodem wydaje się fakt, iż gospodarki tych obu krajów są zbyt małe i zbyt mało znaczące w skali globalnej Do tekstu..
Homeopatia: fundamentalne oszustwo
Stephen Barrett  (18-01-2005)
Stwierdzono, że do rocznej produkcji leku homeopatycznego potrzebna jest tylko jedna kaczka; w roku 1996 sprzedano tego produktu za sumę 20 milionów dolarów. Pismo U.S.News nazwało tego nieszczęsnego ptaka "złotą kaczką, wartą 20 milionów dolarów". Z cyklu: ludzka naiwność... Do tekstu..
Zatrute wróżby
Krzysztof Szymborski  (18-01-2005)
Wiemy już jaka substancja odurzała delfickie wieszczki. Dzięki współpracy geologa, geochemika i archeologa wyjaśniono jeden z najsłynniejszych mitów greckich, pozbawiając go aury tajemniczości. Do tekstu..
Sąd przysięgłych
Richard Dawkins  (20-01-2005)
Gdybym został oskarżony o poważne przestępstwo, tak chciałbym być sądzony: gdybym wiedział, że jestem winny, wybrałbym nieprzewidywalną ławę przysięgłych, a im bardziej ignorancka, pełna przesądów i kapryśna, tym lepiej. Jeśli jednak byłbym niewinny poprosiłbym o sędziego Do tekstu..
Pełzająca rewolucja menadżerów
Andrzej Koraszewski  (20-01-2005)
W "Rewolucji menadżerów" Burnham prezentuje wizję, według której rozproszenie kapitału prowadzić będzie do wyłonienia się nowej klasy panującej - ludzi zarządzających własnością. Pseudodemokracja jest znacznie skuteczniejszym sposobem ograniczenia wolności niż dyktatura Do tekstu..
Obrońca biednych i Watykan
Mirosław Kropidłowski  (21-01-2005)
Biskup Casaldáliga broni zasady, że "religia to opór" i sprzeciwić się temu, co jest sprzeczne z własnym sumieniem jest obowiązkiem dobrego chrześcijanina. To dlatego sam również postanowił się sprzeciwić antydemokratycznym metodom Watykanu Do tekstu..
Racjonalista 6/1932  (25-01-2005)
Kolejny numer przedwojennego miesięcznika "Racjonalista": Józef Landau - "Cuda i cudactwa". Theodor Hartwig - "Bóg matematyczny". Halina Powiadowska - "Bandaże konwencjonalizmu". Książki nadesłane. Do tekstu..
Rozmowy z Almażenną
Stanisław Wasylewski  (25-01-2005)
Oto dokument przyjaźni trojga śmiertelników z duchem, pierwszy protokół spirytystyczny w języku polskim. "Czucie i wiara" zaczynają mówić. Wiadomo zaś jak mówią: "silniej do mnie mówią, niż mędrca szkiełko i oko"... Do tekstu..
Fenomenalizm tomistyczny
Szymon Dąbrowski  (25-01-2005)
Tomiści przyjmują, iż zło jest tylko brakiem w bycie a jego istota i struktura jest nie możliwa do opisu. Natomiast fenomenolodzy krytykują to i wprowadzają na miejsce pojęcia braku pojęcie zjawy, fenomenu. Czy coś łączy te stanowiska? Do tekstu..
Murzyni w życiu religijnym Brazylii
Mirosław Kropidłowski  (25-01-2005)
Powiada się, że dusza nie ma koloru ani rasy. Ale w rzeczywistości religijnej Brazylii rasizm jest ciągle jeszcze smutną rzeczywistością katolicyzmu, protestantyzmu i innych wyznań. Istnieje jednak już wiele inicjatyw, aby zerwać z tym wstydliwym dziedzictwem. Do tekstu..
Bariera trudna do pokonania
Krzysztof Szymborski  (25-01-2005)
Co to jest bariera immunologiczna i jaka jest jej rola? Otóż każdy żywy organizm w bardzo skuteczny sposób strzeże swej integralności - rzec można: indywidualności. Organizm nie jest bowiem zbiorem części składowych - jest całością Do tekstu..
Europa i Ameryka
Andrzej Koraszewski  (25-01-2005)
Idea Stanów Zjednoczonych Europy kiełkowała w wielu umysłach, ale rzeczywista realizacja gospodarczego związku państw europejskich stała się możliwa dzięki Ameryce. Oczywiście mowa tu o "Planie Marshalla". Do tekstu..
Mój szałas na prerii
Andrzej Koraszewski  (26-01-2005)
To prawda, nie mam swoich obiegowych prawd, bo obiegowe prawdy pasą się zawsze na środowiskowych pastwiskach (gdzie mogą sobie obiegać zamkniętą przestrzeń), a ja nie należę do żadnego środowiska. Do tekstu..
Racjonalista 7/1932  (26-01-2005)
Kolejny numer miesięcznika "Racjonalista", a w nim: Józef Landau - "Wymowne cyfry"; Henryk Ułaszyn - "O stosunek do Ciemnogrodzian"; H.W. - "O wolność sumienia i wyznania"; Marian Wawrzyniecki - "Istota zagadnienia a pozory". Do tekstu..
Historia naturalna wstrętu
Krzysztof Szymborski  (26-01-2005)
Czym jest wstręt, jak nauka uzasadnia jego istnienie i jakie są jego socjologiczne konsekwencje. Co sprawia, że lubisz jeść właśnie to a nie co innego, dlaczego nie tknąłby tego mieszkaniec innej części naszego globu? Do tekstu..
Chaos versus państwo
Andrzej Koraszewski  (26-01-2005)
Burnham powiedział kiedyś, że amerykański New Deal to faszyzm bez brunatnych koszul. Potraktujmy na moment to poważnie, czy można sobie wyobrazić faszyzm bez militaryzmu? A może nie powinniśmy tu używać określenia faszyzm, tylko gospodarczy nacjonalizm? Do tekstu..
Czy jeść GMO?
Marcin Klapczyński  (26-01-2005)
Technologia GMO, wciąż budząca wiele lęku, to nadzieja dla całej ludzkości, której będzie coraz ciaśniej na naszej planecie. To szansa na rozwiązanie problemu głodu i chorób, nadzieja na produkcję tanich leków i półproduktów. Analiza zagrożeń i perspektyw GMO Do tekstu..
Wolnomyślnie o religii
Bertrand Russell  (28-01-2005)
Nieustannie spotykam się z pytaniem: Co możesz ty, ze swoim zimnym racjonalizmem, zaoferować tym, którzy szukają zbawienia, a co dałoby się porównać z przytulnym, domowym ciepłem ufortyfikowanej, dogmatycznej wiary? Odpowiedź jest wielowymiarowa Do tekstu..
Prawdy perswazyjne
Mariusz Agnosiewicz  (28-01-2005)
Nader często w publicystyce apologetów religijnych przewija się gruntownie fałszywe skojarzenie ateistycznych systemów totalitarnych oraz ateistycznego wolnomyślicielstwa. Dwudziestowieczna martyrologia myśli wolnej. Spowiedź Hitlera. Stalin w seminarium Do tekstu..
Zasada proaktywności
Max More  (28-01-2005)
Zasada Proaktywności uznaje, że przyroda nie zawsze jest łagodna a ulepszanie naszego świata jest zarówno naturalne, jak i niezbędne i że stagnacja nie jest opcją ani realistyczną, ani godną uwagi. Innowatorzy kontra neoluddyści. Wprowadzenie do transhumanizmu Do tekstu..
Śmiech naukowy
Krzysztof Szymborski  (30-01-2005)
Z czego sie śmiejemy? Czym jest śmiech i z czego wynika? Czy to tylko manifestacja okrucieństwa, agresji i poczucia wyższości, jak chce filozofia, czy lekarstwo, jak stwierdza medycyna? Fizjologia śmiechu Do tekstu..
Zło jako brak
Szymon Dąbrowski  (30-01-2005)
Klasyczna koncepcja zła na przykładzie stanowiska M.A. Krąpca. Pojęcie braku. Ontologia braku. Realność zła. Przejawy zła. Zło kosmiczne. Ból. Deformacja. Zło moralne. Wina i kara. Przyczyny zła. Działanie zła. Zło a dobra Do tekstu..
Narodziny "Europy"
Andrzej Koraszewski  (30-01-2005)
Chciałbym opowiedziec o tym, czego się dziś studentów nie uczy, czyli o historii i przyczynach powstania Wspólnej Polityki Rolnej. Chciałbym pokazać inną wersję historii Unii Europejskiej od spreparowanej papki, którą serwuje się w podręcznikach Do tekstu..
Zło jako zjawa
Szymon Dąbrowski  (02-02-2005)
Fenomenologiczna koncepcja zła na przykładzie stanowiska J. Tischnera. Zjawiskowość zła. Sytuacja spotkania. Groźba i pokusa. Ku przyszłości. Zło przeszłe. Potępienie. Celowość. Dwoistość. Kłamstwo. Ucieczka i zbliżenie. Racjonalność i uzasadnienie. Zło a dobro Do tekstu..
Kościelna cenzura
Wiesław Jaszczyński  (02-02-2005)
Sztandarowym przejawem barbarzyńskiej cenzury była papieska akcja poprawiania "niemoralnych" fresków Michała Anioła. Niedługo potem ruszyła oficjalna lista ksiąg zakazanych katolikom, którą protestanci określili "najlepszym przewodnikiem po najwartościowszej literaturze" Do tekstu..
Niemoralna propozycja
Piotr Patucha  (02-02-2005)
Kierkagaard powiada, że właściwa wiara zakłada zawieszenie moralności. Innymi słowy, człowiek głęboko wierzący może, a czasem nawet powinien zrezygnować z zasad moralnych. Jaskrawy tego przykład odnaleźć można w biblijnej opowieści o Abrahamie i jego synu Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 44 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365