Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.145.785 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 497 głosów.
Nowości w sklepie:
Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Przypominam, że Francja jako kraj laicki i liberalny respektuje, a nawet popiera wszystkie religie, ale jednocześnie podkreślam, że rząd, który reprezentuję, dołoży wszelkich starań, by przejawy życia religijnego nie ujawniały się w życiu publicznym. Religia musi pozostać sprawą indywidualną każdego człowieka.
Archiwum streszczeń artykułów

Przeciw klerokracji
Paulusjan  (02-02-2005)
Zupełnym oszustwem czy może bezmyślnością jest orzekanie, że Polska to kraj chrześcijański. Nie wyczuwa się w naszym państwie wzajemnej życzliwości, nie mówiąc o miłości bliźniego. Prędzej można dostrzec wśród społeczeństwa sobkostwo Do tekstu..
Religia feministyczna
Mirosław Kropidłowski  (02-02-2005)
Oomoto jest religią pochodzenia japońskiego w której "papieżem" może być jedynie kobieta. Taki nakaz przekazał założycielce duch Kunitokotachi. Ściśle z religią tą związane jest też aikido (duchowa droga do oczyszczenia) oraz kaligrafia Do tekstu..
Oświecenie po japońsku
Andrzej Koraszewski  (03-02-2005)
Wałęsa zapowiadał budowanie w Polsce drugiej Japonii. Ponieważ znałem już ograniczenia intelektualne przyszłego prezydenta niedoszłej drugiej Japonii, bardziej interesowała mnie wiedza na temat Kraju Kwitnącej Wiśni tych, którzy mu takie hasła podsuwali Do tekstu..
Dialektyka totalitaryzmu
P. Hassner, M. Przychodzeń  (03-02-2005)
Amerykanie co kilka lat rozpowszechniają nowe teorie głoszące uproszczony obraz świata. Obecnie jest Robert Kagan, wcześniej byli Huntington i Fukuyama. Według Fukuyamy historia się skończyła, gdyż nie ma już żadnych rywali dla amerykańskiej ideologii Do tekstu..
Strzeżmy się paraliżu legislacyjnego
Mirosław Soroka  (03-02-2005)
TO JEST ZŁE! KTOŚ POWINIEN COŚ ZROBIĆ! TO TY JESTEŚ TYM KIMŚ! To będzie mottem tego wykładu. Nie pozwólmy, żeby biurokratyczne machiny państwowe nie tylko psuły państwo ingerując we wszystkie dziedziny gospodarki, ale również wtrącały się w prywatne życie OBYWATELI Do tekstu..
Kompleks Wildsteina
Andrzej Koraszewski  (04-02-2005)
Podobnie jak w podzielonej na zwalczające się frakcje partii komunistycznej, dzisiejszy polski postsolidarnościowy establishment to partyjki i okazjonalne zlepki partyjek próbujące przekonać wyborców kto był najlepszym antykomunistą oraz kto był antykomunistą fałszywym Do tekstu..
Tożsamość budowana przez wykluczenie
Marek Przychodzeń  (04-02-2005)
Marx sugeruje, że być może uniwersalną cechą ludzkiej psychiki jest wzmacnianie jednostkowej lojalności wobec określonej grupy, poprzez dyskryminację jakiejś grupy zewnętrznej wobec niej. Znalezienie kozła ofiarnego służy dodatkowo eliminacji wewnętrznej agresji w grupie Do tekstu..
Skąd pochodzi swastyka?
Mirosław Kropidłowski  (07-02-2005)
Kiedy usłyszymy słowo "swastyka", symbol ten natychmiast kojarzy się z hitleryzmem. Jej dzieje są jednak dużo dłuższe i bogate. Symbolizowała ona dobry los i dobre szczęście. Bywała nawet używana w przeszłości jako symbol serca samego Jezusa Chrystusa. Do tekstu..
Eutanazja – za czy przeciw?
Marcin Kwiek  (07-02-2005)
Argumenty przeciwników prawa do eutanazji zasadzają się na dwóch podstawach. Poza argumentami religijnymi wskazuje się na mogące się pojawić nadużycia (zaprzestanie rozwoju medycyny paliatywnej, deprecjacja zawodu lekarza, naciski wywierane na pacjenta). Do tekstu..
Tragedia arcybiskupa
Andrzej S. Przepieździecki  (07-02-2005)
Ci którzy werbowali księży do współpracy to nie byli idioci. Byli to fachowcy wysokiej klasy. W poszukiwaniach kandydatów na kapusiów nie interesowali ich tacy przeciętni klerycy, którzy po prostu chcieli uzyskać święcenia i wieść spokojny żywot wiejskiego księdza Do tekstu..
Człowiek - to brzmi staroświecko
Krzysztof Szymborski  (07-02-2005)
Refleksja nad Człowiekiem pozostawała przez tysiąclecia domeną filozofów. I chyba dobrze się stało, że tak długo istotę ludzką chroniło przed ciekawością uczonych coś w rodzaju boskiego immunitetu. Człowiek jest tworem zbyt skomplikowanym, by oddawać go w ręce partaczy. Do tekstu..
Ojhyzna
Andrzej Koraszewski  (07-02-2005)
Czy nie lubi nas Pan Bóg? Nas - Polaków. Dlaczego ciągle prześladuje nas historia? Ludzie próbują żyć normalnie, ale czy jest to możliwe w naszym kraju? Czy trzeba zostawić ojczyznę, aby zrozumieć, co to normalność? Nie wpadaj w marazm, nie strać rozumu! Do tekstu..
Fakty i tylko fakty
Krzysztof Szymborski  (12-02-2005)
Od początku badań promieni N tajemniczym zjawiskom fizycznym towarzyszyły równie tajemnicze zjawiska "polityczne". Otóż promienie N udawało się zaobserwować wyłącznie badaczom francuskim. Z cyklu: oszustwa i nierzetelność w nauce Do tekstu..
Kiedy powstały ewangelie kanonic
Roman Zaroff  (14-02-2005)
Nie ma solidnych podstaw do przyjęcia, że cztery kanoniczne ewangelie powstały przed rokiem 100 n.e. W niniejszej pracy zajmiemy się właśnie wykazaniem, że ewangelie kanoniczne pochodzą z II a nie I wieku naszej ery. Do tekstu..
Obywatel męczennik
Tomasz Kaczmarek  (14-02-2005)
Kaziowi jawią się nieziemskie fenomena. Gdy wieść o tym się roznosi lud wpada w ekscytację. Co gorsza diabeł na duszę Kazika kręci bicz, a lokalny sługa boży - kręci interes... Niektórym się jawią wielkie rzeczy a innym należy oddać interpretację - powiada dobrodziej Do tekstu..
ROAD do nikąd
Andrzej Koraszewski  (14-02-2005)
Jeśli powstanie nowa partia centrowa najprawdopodobniej będę na nią głosował. Jako wyborca nie mam wielkiego wyboru, wolę Rokitę i Kaczyńskich niż Giertycha lub Leppera i wolę polityków z Unii Wolności niż Rokitę i Kaczyńskich Do tekstu..
Totalitaryzm i religia
Waldemar Marciniak  (14-02-2005)
Analizie poddane zostają mechanizmy wspólne obu sposobom myślenia o świecie: totalitarnemu i religijnemu. Zazwyczaj mniej lub bardziej ponura praktyka obu - pomimo głoszenia szczytnych haseł i ideałów - jest tylko owego myślenia nieuchronną konsekwencją. Do tekstu..
Młody Polak zalgorytmizowany
Michał Sobieraj  (14-02-2005)
Powstają tak kuriozalne sytuacje, że pewien młody Polak może jednego dnia czuć się patriotą państwa wojowników starożytnej Korei, następnego dnia staje się on crowleyowskim kabalistą albo praktykującym buddystą, aby potem z kolei stać się fascynatem fizyki teoretycznej Do tekstu..
Zagadki ewolucji
Krzysztof Szymborski  (14-02-2005)
Dlaczego wierzymy w teorię ewolucji? To pytanie na pozór tylko prowokacyjne. Czyżby teoria ewolucji miała być jeszcze jednym mitem współczesnych czasów? Od takiej myśli jestem daleki. Oddajmy jednak głos samym uczonym. Do tekstu..
O poczuciu winy
Maciej Sosnowski  (17-02-2005)
Ufajmy ewolucyjnej intuicji, prowadzącej nas przez społeczne życie ku ostrożnemu podejściu do wszystkiego co nieznane. Kształtujmy sami własne przekonania i pragnienia, bez kaznodziei, nawiedzonych mistrzów, niepoważnych głosicieli "jedynych prawd". Do tekstu..
Religie wobec samobójstwa
Mirosław Kropidłowski  (17-02-2005)
Stale ktoś postanawia skrócić swoje życie własnowolnie oddając się w ramiona śmierci. Jak do tego problemu odnoszą się religie - chrześcijaństwo, judaizm, spirytyzm, islam, buddyzm, hinduzim? Sati hindusek i samospalenia buddyjskich mnichów a problem samobóstwa. Do tekstu..
Baśniowy urok apokryfów
Lucjan Ferus  (17-02-2005)
Apokryf - utwór o tematyce biblijnej, nie umieszczony w kanonie biblijnym. Uchylmy rąbka tej ezoterycznej tajemnicy, bo uważam, iż warta jest poznania - choćby we fragmentach - i to nie tylko dlatego, abyśmy zaspokoili swoją ciekawość i nie czuli się profanami w tym względzie Do tekstu..
Internet a demokracja
Andrzej Koraszewski  (17-02-2005)
Czy internet otworzył możliwości powszechnej debaty? "Lokalność" internetowych wspólnot w naturalny sposób szukających w sieci ludzi o podobnych poglądach powoduje, że większość internautów nie jest narażona na konfrontację z poglądami osób myślących inaczej niż oni Do tekstu..
Formy obrazowania bóstw
Joanna Żak-Bucholc  (21-02-2005)
Jednym z ważniejszych "wskaźników" doskonale dookreślających role bóstw, a przede wszystkim ich znaczenia w całym systemie wierzeń, jest to, w jaki sposób przedstawiano istoty sakralne, w jaki sposób wizualizowano je, jak ujmowano ich postać. Do tekstu..
Mężczyzna niepotrzebny
Krzysztof Szymborski  (21-02-2005)
Ukłony w stronę feministek. Jakie jest biologiczne znaczenie rozmnażania płciowego - tego najbardziej czaso- i energochłonnego typu rozmnażania. Poznajmy różne hipotezy, aby wybrać tę najbardziej prawdopodobną. Do tekstu..
List otwarty do Wildsteina
Andrzej Koraszewski  (21-02-2005)
Drogi Bronku, zrozumiałem dlaczego tak trudno było ci zrozumieć moją głęboką niechęć do romantyzmu. Dziś nie mam ochoty o niczym cię przekonywać. Mogę tylko marzyć, że uda mi się młodym ludziom pokazać jak łatwo w walce o sprawiedliwość wkroczyć na pole łajdactwa. Do tekstu..
Popędy, emocje, wolna wola
Bernard Korzeniewski  (23-02-2005)
Człowiek niewątpliwie stanowi (także) pewną skomplikowaną konfigurację atomów, i żadna vis vitalis czy też duch nie mają tu nic do roboty, a cechy przynależne życiu stopniowo wyłaniają się z zachowania się materii nieożywionej. Od neuronu do (samo)świadomości Do tekstu..
Samorząd czy mafia?
Andrzej Koraszewski  (24-02-2005)
Samorządowe instytucje środowisk prawniczych nie tylko nie zabiegają o stworzenie klarownych definicji standardów etycznych obowiązujących w zawodach prawniczych, ale ograniczając dyskusję do retoryki o "demokracji" wydają się pilnować, aby owe standardy nie były jasne. Do tekstu..
Czarna dziura nam nie straszna
Bogdan Miś  (24-02-2005)
Coś mi się wydaje, że coraz mniej rzeczy nas dziwi. Nie zaskakują nas w szczególności różne osobliwości naukowe, od których się po prostu roi; może zresztą właśnie dlatego one nas nie zaskakują, że jest ich aż tak wiele? Może stępieliśmy? Do tekstu..
Przywiązanie
Tomasz Kaczmarek  (26-02-2005)
W Polsce nie ma pedałów. To kraj przykładny, albo przykładnie endecki, albo przykładnie komunistyczny, a teraz przykładnie kapitalistyczny. Wiem to dobrze, bo znów coś przebąkują o dwóch morzach. O jawnych agnostykach i niejawnych dybukach - dramat postmodernistyczny Do tekstu..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] 45 [138] [273] [274] [275] [276] [277] Nowsze

Przegląd archiwum streszczeń

 Kryteria wyszukiwania:
 z działu:  
 z miesiąca:  roku aktualnego 
 z roku:    
 dowolnych  najnowszych  

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365